NİETEFUS, bir alıntı ekledi.
22 Şub 23:13 · Kitabı okuyor

Oliver Goldsmith
"Her yerde sadece kendimize emanet olduğumuzdan
Mutluluğumuzu da kendimiz yapar ya da buluruz.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 25 - İş Bankası)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 25 - İş Bankası)
Ömer Faruk, bir alıntı ekledi.
11 Oca 05:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her yerde sadece kendimize emanet olduğumuzdan mutluluğumuzu da kendimiz yapar ya da buluruz.


Oliver Goldsmith, The Traveller, v 431

Kafka Okur Sayı 23, Kolektif (Sayfa 49)Kafka Okur Sayı 23, Kolektif (Sayfa 49)
Onur Özmen, bir alıntı ekledi.
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oliver Goldsmith'in söylediği gibi:
Her yerde sadece kendimize emanet olduğumuzdan, mutluluğumuzu da kendimiz yapar ya da buluruz.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 25 - Kültür Yayınları)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 25 - Kültür Yayınları)
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
05 Ara 2017

Ve bakadurdular büyüyen bir merakla,
O küçücük kafa taşıyordu bütün bildiklerini.

Terkedilmiş Köy

Yanlışlıklar Gecesi, Oliver GoldsmithYanlışlıklar Gecesi, Oliver Goldsmith

Faydalı bir kitabı ilk defa okuduğum zaman, yeni bir dost edindim sanırım, beğendiğim, sevdiğim bir kitabı tekrar okuduğum zaman da eski bir dosta kavuşmuş gibi okurum.
Oliver Goldsmith 

GizemBY, Kısa Öykünün Büyük Ustaları'ı inceledi.
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 184 günde · Beğendi · 8/10 puan

Celal Üster'in yetkin çevirileriyle Joyce, Wilde, Woolf gibi yazarların kısa öykülerini okuyorsunuz... Tür olarak öyküden hoşlananlar için iyi bir derleme. T. İş Bankası Yayınları'ndan bana kalırsa yine özenli bir çalışma olmuş...

Okumayı düşünenler için; kitaptaki öyküler -3. Baskı için; sırasıyla- şunlar:

Oliver Goldsmith - Harp Malulü,
Washington Irving - Alman Öğrencinin Başından Geçen,
Nathaniel Hawthorne - Papazın Siyah Peçesi-Bir Mesel,
Edgar Allan Poe - Gammaz Yürek [HARİKA ÖYKÜ!],
Herman Melville - Daniel Orme,
Mark Twain - Nicodemus Dodge ve İskelet,
Thomas Hardy - Kilise Çalgıcılarının Aymazlığı,
Ambrose Bierce - Owl Creek Kprüsünde Bir Olay,
Lafcadio Hearn - Kedi Resimleri Yapan Çocuk,
Kate Chopin - Caline,
Oscar Wilde - Bülbül ile Gül [İYİ ÇEVİRİ!],
O. Henry - Arabacının Koltuğundan,
Saki ( H. H. Munro) - Açık Pencere,
Stephen Crane - Yüzü Dönük,
G. K. Chesterton - Mahşerin Üç Atlısı,
Jack London - Savaş,
Sherwood Anderson - Yumurta [İYİ ÖYKÜ, İYİ ÇEVİRİ!],
James Joyce - Araby,
Virginia Woolf - Perili Ev,
Katherine Mansfield - Bayan Brill.

DUA, Wakefield Papazı'ı inceledi.
 03 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabımız biraz nadir bulunan 1700'lü yıllarda yazılan bir roman, abartılı dram ve birazda saçma hikayesi olan bir roman. Spoiler vardır.
Romanımızın kahramanı tanrıya çok bağlı iyi niyetli bir papaz. 6 tane çocuğu var ve her birinin başına türlü felaketler gelir. Papaz yinede tanrıya şükranlarını sunarak duruma isyan etmez. Sonrasında bütün çocukları felaketlerden kurtulur. Ve papaz tanrıya olan inancı yüzünden felaketlerden kurtulduğunu söyler ve roman biter.
Saçma bulduğum yerler ise papazın büyük kızı aslıda ölmemiştir. Papaz kandırılmıştır. Papazın küçük kızı da aslında eşkıyalar tarafından kaçırılmamıştır sevdiği erkek tarafından kendi adamlarına kaçırılması emredilmiş ve sonra eliyle koymuş gibi bulmuş, kahramanlık gösterisi yapmıştır. Papazın oğlunun nişanlısı da aslında başkasıyla evlenmemiş bu da bir oyunmuş. Dinin, tanrıya inancın yaşama etkileri anlatılmış konu güzel ancak bu anlatım böyle devamlı kandırılma üzerine bir kurguyla değilde daha gerçekçi bir kurguyla anlatılsa daha iyi olurdu. Papazda birileri gibi hep kandırılmış.

Merve, Kısa Öykünün Büyük Ustaları'ı inceledi.
 02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Kısa Öykünün Büyük Ustaları" henüz tanışmadığım yazarların yazım tarzı ile ilgili bilgi sahibi olabilmek için tercih ettiğim bir kitap oldu. Pek tabi, artık iyiden iyiye sevdiğim öykü türünde bir kitap okumak istememin de etkisi yadsınamaz.

Kitapta yirmi yazardan yirmi öykü var. Yirmi yazarın herbirinin bir kitabını okuyamayacağımı düşündüğüm için de bu şekilde bir öykülerini okumak bana oldukça mantıklı geldi. Böylece hangi yazarı tercih etmeliyim onu da görmüş oldum. Tabi ki tek bir öyküsüne göre bu kanıya varmak doğru değil, ama yine de genel bir düşünce oluşturması açısından yararlı buldum.

Kitabın kapağında başlarda yazılmış olan edebiyatın daha büyük isimlerinin öykülerinin beni çok etkilemediğini de söylemek isterim. Mesela Virginia Woolf'dansa adını daha önce duymadığım Ambrose Bierce dikkatimi çekti benim.
En beğendiğim öykülerse; Bülbül ile Gül-Oscar Wilde, Mahşerin Üç Atlısı-G.K. Chesterton, Savaş-Jack London, Harp Malulü-Oliver Goldsmith, Yumurta-Sherwood Anderson, Owl Creek Köprüsünde Bir Olay-Ambrose Bierce oldu. Thomas Hardy'nin Kilise Çalgıcılarının Aymazlığı ve Mark Twain'in Nicodemus Dodge ve İskelet adlı hikayeleri de sevdiğim, fakat tarz olarak daha eğlenceli hikâyelerdi. Özellikle Virginia Woolf hayal kırıklığına uğrattı beni. Daha önceden de okuma girişiminde bulunmuştum kendisini, fakat kafam çok dağınık olduğu için daha sonra tamamlamak üzere kitabı yarım bırakmıştım. Bu iki deneyimime bakarak sanırım yıldızımız barışmayacak diye düşünüyorum. Oscar Wilde tanışmak için erteleyip durduğum yazarlardan biriydi, bu kitapla yazarla tanışmamı da gerçekleştirmiş oldum. "Dorian Gray'in Portresi" ni daha fazla bekletmemem gerekiyor bence. Bir de Jack London var tabi. Çocukken "Beyaz Diş" adlı eserini okuduğum Jack London da "Martin Eden" ile beni bekliyor. Kitaptaki hikayesi de güzeldi.

Evet tek bir kitap okuyarak birçok yazarla tanışmamı gerçekleştirmiş olduğum için mutluyum. Kitapta yer alıp da daha önce başka eserlerini okumuş olduğum yazarlar da vardı tabi. Fakat ilk defa yazım tarzını görmüş olduğum yazarlar çoğunluktaydı. Jane Eyre gibi uzun bir romandan sonra bu kitabı okumak da ayrı bir keyif verdi. Ayrı ayrı yazarları ve öyküleri okumak daha farklıydı çünkü.

Eğer öykü türünü seviyorsanız iyi bir seçki olduğunu düşünüyorum. Tabi yer alan öykülerin hazırlayan kişinin seçimi olduğunu aklınızdan çıkarmayın, herhangi bir akademik çalışma değil bu kitap. Benim gibi farklı yazarlarla tanışayım diyorsanız da iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Ben kitabı oldukça beğendim. Kitaplığımda sürekli açıp karıştıracağım kitaplardan biri oldu. Okuma süremin uzunluğuna da bakmayın, meşguldum. Bir günde, bilemediniz iki günde okunabilir. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...

Miran, bir alıntı ekledi.
30 May 2017

Oliver Goldsmith
Her yerde sadece kendimize emanet olduğumuz için mutluluğumuzu da kendimiz ya yapar ya da buluruz.

Hayatın Bilgeliği, Arthur SchopenhauerHayatın Bilgeliği, Arthur Schopenhauer

"Faydalı bir kitabı ilk defa okuduğum zaman, yeni bir dost edindim sanırım, beğendiğim, sevdiğim bir kitabı tekrar okuduğum zaman da eski bir dosta kavuşmuş gibi okurum." / Oliver Goldsmith