Tek Umut Barış, Ölümlü Nesneler'i inceledi.
16 Mar 11:07 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk Saramago kitabı oldu. İlk bu kitaptan başlamak yazarı tanımak adına doğru bir karar mıydı açıkçası bilemiyorum. Yaşanan tarihsel olayları çeşitli nesneler üzerinden yoğun bir ironi ile aktarmış yazar. Sandalye ile ilgili kısmını okurken adeta bir sandalye üzerine bu kadar yazılabilir mi diye ciddi ciddi sorguladım. Ambargo ile ilgili kısımda ise çıldırmak üzereydim ki sonunda o koltuktan kalkabildi karakterimiz. Kısacası sıradışı bir kitap. Yazarın ilk okunacak kitabı olmasa da okunması gereken kitaplarından birisi.

Tek Umut Barış, bir alıntı ekledi.
14 Mar 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Get up, stand up, don't give up the fight!
Biz insanlar, doğamız gereği ölümlü yaratıklar olmamıza rağmen, ölümün kovanına çomak sokmadan duramayız. Bu bizim için adeta bir onur meselesidir. Mücadele etmeden teslim olsak, hemencecik pes etsek yaşamanın ne anlamı kalır ki?

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi)
brnkmlk, bir alıntı ekledi.
11 Mar 20:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yitirdim ya da o yitirdi beni. Elimden çıkıp gitti servetim. Görüntülerin çarkı hızla dönüp duruyor, Govinda. O brahman Siddhartha nereye gitti? O Samana Siddhartha'ya ne oldu? O zengin Siddhartha nerede şimdi? Ölümlü nesneler, hızlı bir değişim içindedir Govinda, biliyorsun bunu."

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse
Zeus, bir alıntı ekledi.
 14 Oca 02:53 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sandalye
"Hazır lafı açılmışken, ey evcimen ve yumuşak başlı, buyruğun dozunu kaçırmayan, ayık, dürüst ve katolik oldukları müddetçe işsizlerin yardımına koşan, çile küpü, çok sevilen ama çok da bok atılan, ortalıkta elmalar, yılanlar yokken bile kendi ayağına takılıp düşen bir adam olan Âdem'in gölgesinde kalan Havva, neredesin sen, mutfakta mı oyalanıyorsun, telefonda Meryem'in kızlarına, Kutsal Kalbin kölelerine veya Azize Zita'nın beslemelerine laf mı yetiştiriyorsun, sırf su harcamış olmak için saksıdaki begonyaları mı suluyorsun, başka işlere mi bulaşıyorsun, kendini kraliçe arı zannedip işleri ağırdan mı alıyorsun, ağırdan almadığın işleri kime yüklüyorsun? Iş işten geçti artık."

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 22 - undefined)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 22 - undefined)
Zeus, bir alıntı ekledi.
14 Oca 02:42 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Başımıza kötü şeylerin geleceği varsa pekâlâ cam kırıklarından veya demirağacına dokunmayıp demirin kendisini kanser gibi saran pastan da gelebilirdi."

Ölümlü Nesneler, José SaramagoÖlümlü Nesneler, José Saramago
Derin Deniz, bir alıntı ekledi.
08 Ara 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Ölümlü nesneler hızlı bir değişim içindedir, Govinda, biliyorsun bunu.

Siddhartha, Hermann HesseSiddhartha, Hermann Hesse
Fatma Akyüz, bir alıntı ekledi.
25 Kas 2017 · Kitabı okudu

...ne de olsa evren kırılgan bir yapıdır ve devamlılık kavramı üstüne oturtulmuş çözümleri kaldıramaz.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 47)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 47)
Fatma Akyüz, bir alıntı ekledi.
19 Kas 2017 · Kitabı okudu

İnşa edilen heybetli piramitle firavunun yerleştirileceği veya yerleştirildiği izbe odanın arasındaki fark, bilge ve sağduyulu atalarımızın söylediği gibi, kefenin cebi yok, şeklinde özetlenebilir.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 14 - Kırmızı Kedi Yayınevi 3. Basım)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 14 - Kırmızı Kedi Yayınevi 3. Basım)
Zehra Efe, bir alıntı ekledi.
11 Kas 2017 · Kitabı okuyor

Ancak zamanlar değiştikçe arzular ve nitelikler de değişir ve arzular ne kadar kuvvetli olursa olsun kusursuz olan şeyler zamanlara yenik düşerek kusursuzluklarını kaybeder.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 10)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 10)