Elif Dülger, bir alıntı ekledi.
15 May 15:08 · Kitabı okuyor

Biz insanlar, doğamız gereği ölümlü yaratıklar olmamıza rağmen, ölümün kovanına çomak sokmadan duramayız. Bu bizim için adeta bir onur meselesidir. Mücadele etmeden teslim olsak, hemencecik pes etsek yaşamanın ne anlamı kalır ki? Giyotin kimin kafasını keser? Altına boynunu uzatan mahkûmun. İdam mangasının mermileri kimin göğsünü deler geçer? Karşılarına dikilen kişinin. Ölüm, tıpkı doğruluğu kanıtlanabilen bir matematik formülü gibi kendine has, tuhaf bir güzelliğe sahiptir; iki noktanın arasındaki en kısa mesafe basit bir çizgi olsa bile cetvelimiz yeterli uzunlukta değilse işler zora biner.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi Yayınları, 3.Baskı)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 18 - Kırmızı Kedi Yayınları, 3.Baskı)

Psikodrama 2
Psikodrama Nedir?

Psikodrama; kendimizi tanımayı, kendimize ve durumlara dışarıdan bakmayı, hayatın akışı içinde baş etme gücümüzü artırmayı sağlayan bir paylaşım yöntemidir. Yöntem eylem, spontanlık ve yaratıcılık üzerine kurulmuştur. Yani oyunlar, rol alma ve canlandırmalar ile yaratılan sahnelerin çalışıldığı hareketli bir yöntemdir. Hayatın olağan akışı içinde herkesin yaşayabileceği durumlar ve beraberinde yaşanan duygular psikodramanın çalışma alanıdır. Psikodrama yöntemi ile geçmiş, bugün, gelecek, hayaller, rüyalar ele alınabilir. Kişi iç dünyasını ve duygularını istediği kadarıyla açarak kendi tiyatrosunu ortaya koyar. Psikodrama sürecinde karşılıklı güven ve gizlilik ilkesi titizlikle oluşturulur. Psikodramatist bu süreç boyunca yargılamadan ve akıl vermeden danışanın içsel yolculuğuna eşlik eder.

Bireysel psikodrama çalışmalarına monodrama adı verilir. Monodrama oturumlarında sahneyi kurarken kumaşlar, taşlar, oyuncaklar ve başka çeşitli nesneler kullanılır. Grup çalışmalarında ise sahnede grup üyeleri rol alır. Her oturumun sonunda geri bildirimler ve paylaşımlara zaman ayrılır.

Psikodrama çalışmaları ile duygusal yüklerden arınmak, farklı bakış açıları geliştirmek, yaşamın olumlu
yönlerini fark etmek, uyum ve esnekliği artırmak, çatışmaları çözmek, sorunlarla baş etme gücünü pekiştirmek ve yeni çözüm yollarını keşfetmek hedeflenir.

PSİKODRAMANIN KULLANIM ALANLARI

Psikodrama; kişisel gelişim amaçlı bireysel danışanlar, yaşantı grupları, grup yöneticisi ve grup terapisti
yetiştiren eğitim grupları ve sağaltım amaçlı hasta gruplarında kullanılabilen bir yöntemdir.

Psikodramatist eşliğinde monodrama çalışmalarına katılan kişi, bireysel sürecini bu şekilde sürdürebileceği gibi bir grup çalışmasına da geçebilir.

Gruplar, sürekliliği olan ve grup oluştuktan sonra yeni üye girişi yapılmayan "Kapalı" gruplar veya her çalışmada istekli üyelerin katılımı ile yürütülen "Açık" grup çalışmaları şeklinde sürdürülebilir.

Yöntemin zenginliği tiyatro, eğitim, endüstri psikolojisi gibi değişik alanlarda ve pek çok kurumsal çalışmada kullanımına olanak sağlamaktadır. Değişik yaş ve meslek grupları ile sürekliliği olan çalışmaların yanı sıra, belirli hedeflere yönelik yapılandırılmış kısa programlı çalışmalar yapmak da mümkündür.
Psikodrama çalışmaları ile ilgileniyorsanız ayrıntılı bilgi için lütfen “Bireysel Çalışmalar” ve “Grup Çalışmaları” bölümlerini de inceleyerek iletişime geçiniz.

Dr. G. Berna Gökengin
Psikodramatist/ Hekim

Serhad, bir alıntı ekledi.
12 May 13:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve bir kadın şöyle dedi:
Nesneler olarak başka çaremiz kalmamıştı. Insanlar bir daha asla nesnelerin yerine konmayacak.

Ölümlü Nesneler, José SaramagoÖlümlü Nesneler, José Saramago
Serhad, bir alıntı ekledi.
12 May 05:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapı,sınırları belirlenmiş olmaktan öteye gidemeyen bir alanı kapalı bir alana dönüştüren vazgeçilmez bir öğeydi neticede.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 75)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 75)
Betül Deniz, bir alıntı ekledi.
03 May 01:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kör olmuştu da körlüğünü kendi kendine iyileştirmişti sanki.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 131 - Kırmızıkedi Kitap)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 131 - Kırmızıkedi Kitap)
Betül Deniz, bir alıntı ekledi.
03 May 01:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ormanların, bal peteklerinin, beyaz sütunların, gürültülü denizin, dağların tepesinde kahkahaların lisanında konuştu:
-Benden nefret etme.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 125 - Kırmızıkedi yayınları)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 125 - Kırmızıkedi yayınları)
Betül Deniz, bir alıntı ekledi.
 03 May 00:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

gündüzleri uyumaya ve geceleri yürümeye başlamıştı. (..)
Uyumasının sebebiyse rüya görebilmekti. Suyu sadece su içmiş olmak için içiyordu.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 114 - Kırmızıkedi kitap)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 114 - Kırmızıkedi kitap)
Nihal Badem, Ölümlü Nesneler'i inceledi.
 03 May 00:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jose Samarago, beni bütün gün hayal gücüne hayran bıraktın üstelik kitabı ikinci kez okuyor olmama rağmen tekrar yaşattın beni o hayal gezegeninde.
Çok şeker öykülerinle beni benden aldın. Şu tatlı kitabı okumayın da ya ne yapın. Bu arada Nobel Edebiyat ödülü almış Samarago abimiz Portekizli. Aslında Portekizlileri pek sevmem. Bu Amerikayı kesifleri ve o diyarlarda yaşayanlara yaptıklarından kaynaklı biraz. Tabi ki onyargi hepsi aynı mı tabi ki öyle değil ama Portekiz denilince aklıma o geliyor. Ben napayim beynimin oyunu. Ben bu oyunu bozarım deyip bozdum azıcık. Samarago abimiz farklı. Çok insanca. Oykulerinden biri var ki beni benden aldı. Yok olan insanlar mı desem nesneler mi? Her ikisi de mi? Spoiler içerdi. Sustum. Ve artık insanlar nesnelerin yerini alamayacak sözü. Evet Az, çoktur sahiden. Niye o kadar eşyaya boğuyoruz kendimizi. Bir baza bir de kitap okumalık mor bir berjer 'kesinlikle mor olmalı' yeterdi di mi? Bence de :)