Evren Erarslan, Tante Rosa'yı inceledi.
 6 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Tante Rosa tüm kadınca bilmeyişlerin tek adıdır." diyen bir kitabın nereye gideceğini az çok tahmin edebiliyorsunuz. Bir kadının hayatından beklentilerinin aslında ne kadar naif ve tozpembe olduğunu, bunların gerçekleşmemesi durumunda bile o masalsı dünyasının bitmediğini, her yediği kesikten sonra bile hayallerine sarıldığını görebildiğimiz bir kitap. Bazı noktalarda gerçekten de kadınların kendilerini anlatamama durumundan ötürü bastırılmış olan tüm duyguların açığa çıkmış şeklidir Tante Rosa. Orospu olma hevesinin bile bu kadar üsturuplu ve tutkulu anlatıldığı başka kitap tanımadım. Ayrıca sıradan bir hayatın masalsı olmayan yanlarını prenses gibi yaşayan bir kadındı Tante Rosa. Sürekli yaşayan bir güzellik aramızda. Çok sevdim. Onların "Martı"sı varsa bizimde "Tante Rosa"mız var dedim. Okullarda ders olarak okutulması gerekirken, Ömer Seyfettin gibi saçma sapan bir yazarın kitaplarını okutan zihniyete bir duruştur Rosa. İyi ki tanıdım seni.

Melike, Alacakaranlık'ı inceledi.
 11 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

-Alacakaranlık mı dediniz Hidâyet? Hani şu yarı aydınlığı temsil eden alacakaranlık.
-Evet evet o. Yarı aydınlık hali.

Sadık Hidâyet'in dünyasına tutulan cılız bir mum ışığından dökülenleri okurken iç sesim durmadı. Zaten içimin hiç sustuğunu duymamışımdır :)

SGLL'yi ne iyi etmiş de yazmışsın. Şöyle tam da içinde bulunduğumuz zamanda sokakta dolaşana, kahkaha atana, üç yaşındaki çocuğa, kediye, köpeğe, canlı cansız ne bulduysa "kendimi tutamadım abi" saçmalığına sığınan sapkın zihniyetine ne kadar uygun bir serum. Sen yazarken tüm yazdıklarını haksız çıkaran bir son yazsan da ben, bu, insandaki şehvet duygusunu yok eden serumu ciddi ciddi bu zihniyete enjekte etsek nasıl da ferahlar şu toplum diye düşündüm.
Bilmem okuyanlar/okuyacaklar ne der?

"Erkeğini Kaybeden Kadın" öyküsünde sen karşıma öyle bir kadın çıkardın ki sevilmemek de acaba bir imtihan mı? diye düşünmeden edemedim. Üstelik sadece İran'da yok bu kadınlar be Hidâyet, bunlar dünyanın her yerinde. Biliyor musun hala ama hala aynı işkenceleri hatta belki daha fazlasını çekiyorlar, saygısızlığı hiç yaşamadıkları sevgi ile nasıl kıyas edeceklerini hiç bilemeden yaşamaya devam ediyorlar. Nefes almak yaşamak mı Hidâyet, sen bilirsin bunu? Sahi o çocuğa ne oldu, neden onu bu öyküde sevgisizliğe gömdün. Bir çocuk bir evliliği kurtarmaya yetmezdi evet ama neden onun sonunu annesine benzettin? Yanan bu cılız mumu söndürmeye ne kadar isteklisin.

Sevgi çok önemli değil  mi Hidayet? Bazen düşünüyorum Maslow "İhtiyaçlar Piramidi"ni yeniden inşa edecek olsa ilk basamağı 2'ye ayırır ve "ruh beslenmesi" adını vereceği sevgi ihtiyacını bu ilk basama yerleştirirdi. Sen sevgiyi güzel anlatırdın aslında, sevgisizliğe pencerelerini bu kadar açmasaydın.

Görüyorum her şeyi sorgulamışsın; dini, yaşam ve ölümü,  ölümden sonraki hayatı. Ama iyi ki cennet ve cehennem var değil mi? Böyle düşünmesen  "Dua " yı böyle yazmazdın. Bu arada Beckett'ın Belacquası da oralarda bir yerdedir. Söyledim mezarlıkta bıraktığın karakterlere. :)

Korku, öfke ve inanmamaya olan inançla mı yazdın bunları bilmiyorum. "Veramin Geceleri"nde hurafelerle ilgili yazdıkların çocukken aradığımız perili evlere götürdü beni, düşün ki yazdığın bu öyküye güldüm. Kafan karışmış belli ama gerçekten bu dünyada cezasını bulamayan kötülükleri yargılayacak bir mahkeme hayal etmedin mi?

Darwin "İnsanın Ataları"nı okusa bunu manifesto ilan eder miydi sence :) O nasıl bir maymun kabilesi öyle aynı biz, gerçi kardeş değil kuzendi değil mi onlarla yıkımı seven insanoğlu :) Ama sana bir şey söyleyeyim mi Hidâyet,  eğer insandan evrilecek bir tür varsa, sadece bu gezegenin değil tüm zamanların en büyük yıkımını gerçekleştirecektir. Canavar sözü de sadece masallarda, rüyalarda bizi korkuttuğunu sandığımız minik böceklere dönüşüverecektir.

Karanlıkları severim Hidâyet ama yaşamda karanlığın karnını yaran aydınlığa da hayran kalmışımdır. Bu yazdıklarını sevmeme sebep de belki senin karanlığın karnını deşerek de olsa çıkarmaya çalıştığın aydınlıktır. Yarı aydınlık :)


Yepyeni bir yazar tanımamıza vesile olan NigRa // Andronikos /> İncelemesiyle beni bu kitaba çeken Sayın Erhan Bey'e
Bilemedim bu etkinlik bu yoğunlukta seni nasıl vuracak diyen Şeyma teşekkürler :))

Perde Arkasındaki Bebek öyküsüyle Lars and the Real Girl filmine yepyeni bir son yazdığımı,
Veramin Geceleri ile Ömer Seyfettin'in Perili Köşk kitabını hatırlayıp acaba kitap nerede diye düşündüğümü,
Dua ile Zerdüşt Mezarlığında "ölüler zor ölür" diyen Samuel Beckett'ın Echo'nun Kemikleri'ni andığımı sizlerden de saklayacak değilim :))

SGLL' ye yazdığın sonu da bir ara resmedip heybeme atarım diye düşünüyorum:)

Okunmaya değer bir kitap :)

Handan ÖZGÜL, Kaşağı'ı inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir dönemin psikoloji bozan kitabı. Ömer Seyfettin'in çocuk kitabı yazdığını kim düşündüyse çok yanlış düşünmüş. Özellikle Bomba isimli kitabı çocuk psikolojisine asla uygun değil .

Kemal Albayrak, Bütün Hikayeleri 1'i inceledi.
23 Mar 23:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu 9 kitap Ömer Seyfettinı tanımak için eşsiz bir kaynak. Ömer Seyfettinin çok yönlülüğü konu çeşitliliği sizi şaşırtacak. Müstehcen içeriği, şiddet içeren anlatımı ile korku gerilim edebiyatını aratmayacak hikayeler barındırdığından okul kütüphanesi veya çocuklar için hediye edilmeyecek kitaplardır.

Kemal Albayrak, Beyaz Lale'yi inceledi.
23 Mar 23:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Müstehcenlik, ölü seviciliği işkence içeriği ile dehşet verici hikaye. Asıl acı olan hikâyenin yaşanmış olaylardan kurgulanması. Bulgar zulmünü okumayanlar Balkan Savaşı hatıralarına ve fotoğraflarına bakabilir. Vatanın kolay kazanıldığını sananlar için ibret verici.

Kemal Albayrak, Bomba'yı inceledi.
23 Mar 23:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarihi gerçekleri anlatması nedeniyle 1990larda temel eserlere Talim Terbiye onayıyla girmiş bir hikâye. Bugün için kabul edilemeyecek bir müstehcenlik ve iticilik taşıyor. Yetişkinlerin dahi psikolojisini alt üst edecek önemli eser.

Kemal Albayrak, Yüksek Ökçeler'i inceledi.
23 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bugün bile güncel sayılabilecek bir hikâye.zamanının ötesinde bir yazar. Ne yazık ki Türkiyede her şey gibi Ömer Seyfettin de yanlış anlaşılmış ve etiketlenmiş bir yazar. Çocuk edebiyatından ziyade yetişkin ve müstehcen içerikleriyle zengin temalar sahibi bir yazar.

Kemal Albayrak, Kaşağı'ı inceledi.
23 Mar 23:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Filmi de olan güzel bir klasik. Çarpıcı sonlar ve olay hikayesinin en büyük yazarı. Hayatı da film olacak kadar muhteşem ve kitapları kadar hüzünlü.Umarım bir gün film olur.

Şebnem Şeyda, bir alıntı ekledi.
23 Mar 16:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, bir şeyler oluyordu. Sarhoş gibi gözleri dumanlanıyor, kalbi göğsünü çatlatacak gibi çarpıyor, çeneleri kilitleniyordu.

Efruz Bey, Ömer Seyfettin (Sayfa 15)Efruz Bey, Ömer Seyfettin (Sayfa 15)