Dünyaya ait olmayan biri, bir alıntı ekledi.
23 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Orhan Bey: Toprak bağışlanmaz bizde kız karşılığında... Toprak beyin malı değildir çünkü...

Lotüs: Ya kimindir?

Orhan Bey: Allah'ın...

Devlet Ana, Kemal Tahir (Sayfa 442 - İthaki yayınları)Devlet Ana, Kemal Tahir (Sayfa 442 - İthaki yayınları)
Elsa, Masumiyet Müzesi'ni inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 21 günde · 5/10 puan

Tavsiye üzerine aldığım kitabı okumadan önce, okumuş olan insanların, kitabı aldığım sitedeki yorumlarına bir göz attım, çoğunlukla olumlu yorumlar yapıldığını görünce beklentim arttı, fakat okurken beklentimi karşılamadı. Şöyle ki; aşk kitabı olduğu için okurken o aşka şahit olmak, inanmak istedim fakat bir aşka değil,aşk diye Kemal'in füsuna ait eşyaları toplamasına ve bunlardan bir müze oluşturmasına şahit oldum,ki yıllardır aşık olduğunu iddia eden, Keskinlerin evinde akşamları nerdeyse hiç eksik olmayan Kemal, Füsun ölünce bir kere bile mezarına uğramadı,uğradıysa bile bahsedilmedi. Kemal'in Füsun'dan ilk ayrıldığında çok güzel ifade edilen acıya nazaran öldüğünde yaşadığı acı çok hafifti, Kemal gibi bir kişiliğin intihar etmesini beklerdim fakat çok çabuk toparlanıp yurtdışında müzeleri gezmeye başladı, ve bu da bende yaşanmış bir aşk sonucunda ortaya çıkmış bir müze değil de, müze yapmak için yaşanmış bir aşk izlenimi oluşturdu.. ve Kemal 8-10 yıl boyunca Füsun'un başka biriyle evli olmasına nasıl katlanabildi? Kemal Füsun'a değil adeta eşyalarına aşıktı..

Hafıza
Güçlü bir hafıza ağır bir cezadır. Ve işin kötüsü, iyi anları nadiren, kötü anları sıklıkla hatırlatır.

Orhan Kemal

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Geceydi.
Ayten tavanda yanan ufacık ampulün ışığında sırtüstü uzanmıştı sedire. Elinde günlük bir gazetenin haftadan haftaya verdiği eklerden biri. Görmeden bakıyordu. Oysa neler yoktu ekin o sayfasında genç kız kalplerini hoplatacak. Eldivenlerden söz ediyordu ek. Kumaş, yün, saten, podanj, desenli, desensiz. On beş liradan yetmiş beş liraya kadar. Sonra pudriyerler. Gümüş, sarı maden. Yetmiş beş liradan üç yüz liraya kadar. Bilezik, tarak, çeşitli kolyeler, gece ayakkabıları, botlar, çantalar.. Sonra gece elbiseleri, şapkalar, boneler, orlon, yün, naylon kazak, bluzlar, tuvalet makyaj takımları, vazolar, şekerlikler, seramikler..
Elindeydi ek, bakıyordu görmüyordu. Artık ne olursa olsun okula bir tekme, çalışacaktı.
Az sonra kimbilir hangi İstanbul meyhanesinden fitil gibi sarhoş dönecekti babası. Açacaktı ağzını yumacaktı gözünü..
“Bıktım usandım sizden Hanım. İşler akıntıya gitti kazanamıyorum diyorum, anlamıyor musunuz.. Maksadınız beni öldürmek mi.. Ben ölünce çalışmaya köpek gibi razı olmayacak mısınız.. Sen de çalış. Kızın da çalışsın. Deyin ki öldüm yahu..”
Bir zamanlar ilkokula kuş cıvıltılarını anımsatarak gidip geldiği mahalle arkadaşlarından çoğu gibi o da artık veda etmeliydi ortaokula. Ortaokula, ardından gelecek liseye, üniversiteye, doktorluğa. Yarı aç yarı tok, birbirini kesen sokaklarla dolmuşların otobüslerin vızır vızır gelip geçtiği caddeleri yürüyerek, beş parasız ama hiçbir şeye imrenmeden gidip gelişlere bir son demeliydi artık.
İlkokuldan sonra öğrenime sırt dönüp ekmek ardında koşan arkadaşları gibi o da trikolarda çalışacaktı. Annesi kaç kez iki gözü iki çeşme:
“Aman yavrum, bakma sen babana. Oku, yeteneğin de var bırakma okulunu,” demişti.
Elindeki eki attı.
Babası hiç olmazsa annesinin çamaşıra, temizliğe falan gitmesini istiyordu. Gecelerce dinlemişti kavgalarını, gözyaşları içinde..
“Babanın savcı olduğu zamanlar tarihe karıştı Hanım.
“Bağırma, komşulardan utan. Ele güne karşı rezil olduğumuz yeter!”
“Artık rezalet de, vezaret de vız gelir bana!”
“Bana gelmez. Kızımız var. Çocuğunun geleceğini düşün.!”
“Beni düşündüler mi.. Benim geleceğimi düşündüler mi.. On beşimde yoktum boynuma işporta takılıp sokaklara salıverildiğimde. Benim canım yok muydu.. Ben insan değil miydim.. Ben okumak istemiyor muydum.. Okuyan, meslek sahibi olan arkadaşlarıma hala içim yanarak bakmam mı.. Kim acıdı bana, kim çekti nazımı..”
“Neden evlendin, neden çocuk yaptın?”
“Pencerede yolumu gözlemesen..Romanlarımın arasına aşk mektupları koymasan..”
“Susss!”
“Ne var gene komşular mı?”
“Hayır, kız uyanıktır duyar..”
“Duysun, duysun be! Neyimeydi benim evlenmek. Hem de koskoca savcı kızıyla.. Çalışan bir kadın yeter de artardı bana. Birbirimize yük olmadan..”
“Evet, öylesi daha iyiymiş ama geçti.”
“Geçtiyse.. Zararın neresinden dönülürse kardır. Madem kızının okumasını istiyorsun.. Çamaşıra git, aşçılığa git.. Beni düşünme, kızını düşün..”
Yorganın altında sıcak gözyaşları dökerek gecelerce dinlemişti. Dışarda karlar savrulur, acı rüzgar kendini yerden yere çalar.. Sonra baharlar gelir.. Evde gecelerce süren bu atışma değişmezdi. Annesi sızılı, kalbi pır pır, gözlerinden kara kara gölgeler uçuşan dermansız kadın, nasıl giderdi el kapılarının çamaşırına, yemeğine, söküğüne dikiğine..
Kirası aylarca ödenmeyen evin sokak kapısı çalındı. Ayten anladı. Fırladı sedirden koştu kapıyı açtı. Babasıydı. Şarap kızılı vurmuş ablak, koskocaman yüzüyle öfkeli girdi içeri. Bakmadı bile yüzüne kızının.
Çalışsınlardı efendim. Meyhanedeki emekli haksız mıydı..
“Baktım işler gitti akıntıya. Emeklilik maaşı yetmiyor. Oğlanla kızı seferber ettim. Şimdi ikisi de işte. Evimize refah geldi, refah..” demişti.
Sonra da eklemişti:
“Önce ekmek..”
Altları delinmiş, sarısını atmış, kat kat pençeli pabuçlarını çıkardı. Ağır ağır çıktı merdiveni..
“Önce ekmek.. Sonra başkası.. Okumak, meslek sahibi olmak.. Evet ama neyle? Önce ekmek, sonra her şey.. Bir bu kadar daha yaşayacak değilim. Bana ne kızımın ben öldükten sonraki doktorluğundan.. Kendi gibi bir doktorla ya da eczacıyla evlenir..”
Az önce Ayten’in uzandığı sedire kendini bıraktı.
Ayten çok eskilerde olduğu gibi geldi, babasının dizine oturdu. Kolunu boynuna attı. Babası bir şeyler sezmiş gibiydi. Okşadı kızının gür kumral saçlı başını. Yolda hanımı için düşündüğü çok ağır şeyleri unutuverdi. Oysa gene pek çok gecelerde olduğunca sövüp sayacaktı. En çok da hanımının savcı babasını karıştıracaktı..
“Okulu bırakıyorum babacığım..”
Adam tokatlanmışçasına şaşırdı..
“Neden?”
“Çalışacağım.”
“Nerede?”
“Trikolarda.. Arkadaşlarım var orada çalışan. İlk girişte az para veriyorlarmış ama.. Zamanla, ustalaşınca.. Hem biliyor musun, onlarla çalışacağım diye öyle sevindiler ki. Yarın sabah başlıyorum..”
Günlerden beri kızıyla hanımının çalışmasını isteyen babanın içinden pişmanlığa, acımaya ilişkin bir şeyler geçti. Ağlayacak kadar duygulandı..
“Hanım,” diye seslendi. “Hanımcığım..”
Uzun boylu, kupkuru renksiz kadın sabunlu ellerini kirli önlüğüne kurulayarak geldi..
“Efendim!”
Adam konuşamadı.. Bu kız çalışmak istiyormuş, haberin var mı diyemedi. Dese boşanacaktı. Hanımına uzun uzun baktı.. Bakıştılar..
Ayten babasının ayakucunda dikiliyordu. Parmaklarıyla oynuyordu.. Ayrıldığı okulunu, daha çok da çok sevdiği kimya dersini düşünüyordu. Kimya, biyoloji, matematik.. Yarın için hazırlanacak yığınla ödevi vardı. Şimdi otursaydı masa başına, gece yarısı hazır olabilirdi ancak. Ama yıllardan beri ilk kez kimyacı, belki de matematikçi Ayten’i soracaktı. Arkadaşları, gelmedi efendim, diyecekler öğretmeni şaşırtacaklardı. Yıllar yılı okula kırk derece ateşle gelip tüm zorlamalara karşın eve dönmeyen Ayten neden gelmezdi? Onunla övünüyorlardı. Biyoloji öğretmeni aklına sokmuştu doktor olmayı. Bir de komşuları varisli Hediye Nine.. Yıkıldım yıkılacak bir ahırda terk edilmiş yetmişlik bir kadındı. Komşular yiyecek.. Arada eski teneke mangalına kömür ateşi, sırtına geçirecek üst baş vermeseler.. Yapayalnız çıldırmasa bile, acı rüzgarların kendini yerden yere vurduğu gecelerden birinde, belki de sabaha sağ çıkmazdı..
“Hediye Nine!”
“Yavrum.”
“Ben doktor olunca seni muayenehaneme alırım, varislerini iyileştiririm.”
“İnşallah kızım.”
“Sırtına beyaz bir iş gömleği, ayaklarına pabuç..”
“O zaman beni unutursun kız.”
“Unutmam Hediye Nine, vallahi unutmam.”
“Ya unutursan..”
“İki gözüm kör olsun ki unutmam.”
“Aman yavrum o nasıl söz, düşmanların gözü kör olsun. Unutsan bile değil mi ki bu kadar düşünüyorsun.. Bu da yeter bana..”
Dışarıda sulusepken mahalleye saldırıyor yine. Aklına Hediye Nine geldi. Koştu mutfağa. Bir kap aldı. Mercimek çorbası doldurdu. Bir parça ekmek, kocaman bir soğan, biraz tuz.. Babasıyla annesinin ne konuştukları umurunda bile değildi. Evden yıldırım gibi fırladı. Sulusepken az kalsın uçuracaktı Kurşun gibi daldı Hediye Ninenin yarı aralık kapısından içeri. Az önce bir komşu bir parça kömür ateşi getirmişti. Sırtında yorgan adına bir mitil, kapanmıştı ateşe. Elli beş yıl önce İstanbul’un yine böyle mahalleyi döven sulusepkenini düşünüyordu düşündüğünü seçemeden. On beş yaşındaydı.. Zeyrek’in arka mahallelerinden birinde, saçakları dantela gibi işli kocaman bir ahşap evin merdivenlerini genç ayaklarıyla kurşun gibi iner çıkardı. Karların savrulduğu, ayazların kestiği erken sabahlarda, dirseklerine kadar çemirli tombul kollarıyla su taşırdı köşe başındaki çeşmeden..
“Hediye Nine bak ben geldim.”
Uyandı elli beş yıl önceki İstanbul’un sulusepken sabahından. Baktı Ayten’e..
“Hoş geldin yavrum..”
“Ne düşünüyorsun?”
“Bilmem..”
“Bak sana mercimek çorbası, ekmek, bir de ne getirdim..”
Bilirdi..
“Soğan mı?”
“Al.. İyi ettim mi..”
“Sağol yavrum. Her şey gönlünce olsun..”
Sonra çorba sahanı, ekmek, soğanı oracığa bırakıp doğrulmakta olan kızın kumral başını avuçlarıyla tuttu. Yanaklarını öptü..
“Ayten,” dedi. “Ayten’im benim. Yavrum. Sen doktor oluncaya kadar bekleyeceğim, ölmeyeceğim..”
Ayten kendini tuttu..
“Kaç yıl vardı doktor çıkmana Ayten?”
“Sekiz.”
Hediye Nine parmaklarıyla hesapladı. O zaman yetmiş sekiz yaşında mı olacaktı.. Sekiz yıl daha yaşayabilir miydi.. Ama bunları genç kıza söyleyemezdi.. Neşesini kaçıramazdı..
“Muayenehaneni silip süpüreceğim. Hastalarına bakacağım. Sen de benim şekerimi, midemdeki yelleri, bağırsak ağrılarımı iyi edeceksin değil mi..”
Ayten kendini güç tutuyordu..
“Elbette,” dedi her zamanki gibi..
Sonra dışarının sulusepkenini yıldırım gibi geçti.

Ekmek Kavgası, Orhan KemalEkmek Kavgası, Orhan Kemal
Neslişah Özbay, Ekmek Kavgası'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabah, öğle, akşam karavanalarından artan yemeklerin döküldüğü toprak, kalın ve besili solucanların hazla kıvrıldığı zifirden bir bulamaç halindeydi. Yalınayak çocuklarla ihtiyar kocakarılar, paslı teneke kutuları ağız ağıza dolu, uzaklaşırlarken, erkek köpekler sıhhatten gerilmiş karınlarını güneşe devirip uyuklarlar, sarkık memeli dişiler de, peşlerinden tonton enikleriyle dolaşırlardı.
Daha sonra meydan karga sürülerine kalırdı. Simsiyah kanatlarında mavi ışıltılarla kargalar “Gaak, Gaak!” diye sekerek karınlarını doyururlarken, yırtıcı kuşlar geniş kanatlariyle havada daireler çizmeğe başlayınca, karga sürülerinde ürkeklik artardı. Arada, yırtıcı kuşlardan birisi, tam tepede, asılı gibi durur durur, sonra birdenbire, şimşek hızıyla toprağa iner, gagasında kalın bir solucanla tekrar havalanırdı.
Gün geldi, Alay, memleketin güvenliğini daha iyi sağlayabileceği, daha önemli bir mevkie kalktı, yerini bir “Oto bölüğü” aldı... Mutfakta karavana kaynıyordu. Lakin Alay zamanındaki bolluk nerede...
Yalınayak çocuklarla kocakarılar paslı kutularını daha önce doldurabilmek için çekişiyorlarsa da, köpekler arasında esaslı bir savaş başlamıştı.
Ordaki kancık köpeklerden birini kokladı diye, yabancı bir hovardayla boğuşuluyor, hovarda sınır dışı edilinceye kadar uğraşılıyordu.
Gün geldi bu “Oto bölüğü” de kalktı. Artık mutfakta esaslı şekilde yemek pişmiyordu. Nöbetçi birkaç er için küçük tencerelerde pişiyor, arsaya hemen hemen hiçbir şey dökülmüyor, pek pek, birkaç kemik, biraz ekmek içi filan...
Mevsim kışa doğruydu. Bol yağmurlar, yazın çatlayan toprakları adamakıllı yıkamıştı. Sırtlarında çalı çırpıyla kocakarılar, yalınayak çocuklar, köpek sürüleri gene geliyordu. Erkekler daha sinirli, daha kavgacı olmuşlardı. Kancıkların peşlerindeki enikler de palazlanmışlardı, lakin zayıftılar. Bazan ufacık bir ayak dolaşıklığı yüzünden erkek köpeklerden biri gazaba geliyor, anayı enikleri birbirine karıştırıveriyordu... “Zavallı bir kancığı boğmak isteyen” erkek köpekse, birer kenarda hırsla bekleşen öteki erkek köpekleri çileden çıkarıyor, bir anda meydancık birbirine giren köpeklerin yaygaralariyle doluyordu.
Bazan bir kemik parçası yüzünden insanlarla köpekler arasında da kavgalar oluyordu. Dumanı tüten yağlı bir kemik parçasını teneke kutusuna sokmağa uğraşan bir kocakarının yanına sinirli bir erkek köpek usullacık sokuluyor, usta bir pençe vuruşuyla kemiği düşürüyor, kocakarı dönene kadar, ağzında kemik parçasıyla fırlıyor, kocakarıysa, dişsiz ağzıyla karanlık karanlık uluyordu:
– Allah kahretsin e mi! iki gözün kör olsun e mi!
Yahut, bir parça ekmek içine doğru bir kocakarı, değneğine dayana dayana giderken, aynı ekmek içi yalınayak bir oğlan tarafından da görülmüş oluyordu... Oğlan kocakarının değneğini çekiverince, kadın yuvarlanıyor, beriki koşup ekmeği kapıyordu.
Kocakarı gene uluyordu:
– Sürüm sürüm sürün e mi! Allah belanı versin e mi!..
İlkbahara doğruydu... Bol güneşli havalar... Karlı dağlardan soğuk rüzgârlar esiyor, hafif beyaz bulutlar telaşlı koşuşuyorlardı.
İki kocakarı alay mutfağının arkasındaki arsada, ıslak toprağa karşılıklı oturmuşlardı... Teneke kutuları bomboştu. Yanıbaşlarında birkaç erkek köpek, birbirine geçmiş böğürleriyle, sinirli sinirli soluyarak uyukluyorlardı. Güneş sıcaktı... Kocakarılar, yama yama üstüne vurulmuş, kalın hırkalarını çıkardılar. Sivrilmiş omuz başları, içleri boşalmış kuru memeleri... Koltuk altları güneşte tatlı tatlı gidişti, uzun uzun kaşındılar... Sonra, hırkalarının kıvrımlarına saklanmış bitleri bulup bulup kırmağa başladılar. Sivri çenesinde üç siyah kıl fırlamış olanı:
– Bet bereket vardı anam... dedi, bet bereket vardı... Yiyeceğin sözü mü olurdu? O canım fasulyalar, nohutlar, böğrülceler... Ya pirinç pilavları?
Ötekinin bir gözü kördü.
– Doğru... diye başını salladı. Bet bereket vardı o zaman... İnsan karnını doyururdu da, doldurur konu komşuya bile götürürdü...
– Ya karpuz kabukları! Nasıl kemirirdik?
– Eeeeh, o günler de günmüş. Allah bundan geri komasın, zere beterin beteri var!
– Bu askercikleri de ne demiye alıp götürürler sanki burdan?
– Harp varmış harp! Moskof gene kafa kaldırmış diyorlar!
Bir müddet korkuyla bakıştılar. Körü:
– Kafa kaldırmış ha? diye başını salladı, gözlerini karşı dağlara kaldırdı. Aklından, Balkan harbinin araba tekerlekli topları geçti; ölmüş askerler, buğday çuvalları, yüklü bir arabanın tekerleği altında kafası ezilmiş bir çocuk cesedi...
– Allah sen gösterme Yarabbi!
İkisinin yüreğinden de aynı korku, aynı açlık korkusu geçti. Hemen hemen aynı zamanda söylendiler:
– Bundan geri koyma Yarabbi!
Tepelerinde bir çaylak, geniş daireler çizerek dolaşıyordu.
Güzel akıcı kitap roman oldukça etkilici ve çok dram var, akıntıya kürek çeker gibi çekiyor roman, filmi de, var onu da merak etmiyorum. Degil, hani Murtaza gibi kitap, yokluk, açlık yaşam mücadelesini anlatıyor! Duygusal, roman bana göre etkisindeyim hala!

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

— Sonra?
— Sonra; bizim taşeronun kâtibi var, senden eyi olmasın, kıravatı muravatı yoka, eyi kâtip, Allah için. Didi ki: Bu böyle olmaz
İsmayıl. Bu avrat senin avradınsa nikâh kıydır şuna. O zaman Omar kaçıramaz! Kaçırırsa, dedim. Kaçırırsa cünhalı düşer didi.
Ben de şöyle bir furdum zihnime, ulan Đsmayıl dedim, şu iti cünhalı düşür de aklı başına gelsin. Nikâh kıydım mı, avradı
salacam. Erkekse kaçırsın!
Kaşla göz arasında salon kalabalıklaşmıştı.
Cin bakışlı bir takipçi koku mu sezdi nedir, araya giriverdi:
— Nikâh muamelen mi var hemşerim? Bir başka, daha yaşlıcası:
— Bu ilçede nikah işlerini benden çabuk yapacak kimse yoktur!
Genci,
— Boşver, dedi. Gel hemşerim, gel!
Yaşlısı akşamcıya benziyordu mosmor burnuyla.
— Ne çekiyorsun adamı be? dedi. Sende hiç mü medeniyet yok?
— Fazla konuşma lan!
— Bana bak...
— Baktım.

Başını iki yana salladı.
— Lahavle velâ kuvvete... dedi.
— Lahavlesi mâhavlesi yok. Senin yazı makinenin tuşları bile sana benzer!
— Ulan şeridi eski, senin bildiğin yanıldığına yetmez be!
— Vaaay... kültürlüye bak kültürlüye!
— Beğenemedin mi? Köylüyü kolundan çekti:
— Gel hemşerim gel.
— Gitme arkadaş. Hâkim asıl benim ahbgbım. İşini bir de şipşak...
— Boşver, evlenmelerle hâkimin hiçbir ilgisi yok. Sahtekâr.
— Sahtekâr dedi arkadaş, hakaret etti bana. Duydunuz mu?
— Duydular. Değil misin?
Köylüyü o çekiyor o çekiyordu. Köylü bile şaşırmıştı. Birden kendine geldi, merdiven başına baktı ilkin, sonra tek gözü heyecanla
salonda dolaştı. Sert bir davranışla takipçilerin ellerinden kurtulup merdivene koştu. Karısını aradığı belliydi. Merdiveni inip
gitmeden önce haykırdı:
— Zalha, Zalha gıız! Bir, iki dövündü, sonra,
— Omar iti Zalha'yı gaçırdı gene uşaklar! dedi de merdiveni paldır küldür indi gitti.
Bu yanda takipçilerin kavgası da yatışmıştı. Akşamcı olduğu mosmor burnundan belli yaşlısı, altından üstünden alınarak
inceltilmiş bıyığıyla sırıtıp duran gence:
— İnek, dedi. Tekerime taş koymasan olmaz mıydı?
Servise almalı üç ay olmuştu. Ufak tefek bir adamcağızdı. Kupkuru yüzünü kırmızı kırmızı sivilceler kaplamıştı. Mor çukurlarına
gömülmüş ufacık gözlerini herkesten kaçırır, gözgöze gelmekten ödü kopardı. Keşfedilmekten korkan, kaçak bir suçluydu sanki.
İşi, kara kaplı, çok yapraklı kocaman defterdeki sıra sıra rakamları toplamaktı. Her sabah bütün memurlardan önce gelir,
akşamları da herkesten sonra paydos ederai. Cıgara, çay, kahve içtiği görülmemişti. Öğleyin herkes yemek paydosuna çıktıktan
sonra rahlesi gerisine siner, sabahleyin evden getirdiği peynir ekmeğini mit mit yiyerek, birtakım rakamları toplamağa koyulurdu.
Bütün memurlar onu orda, servisin alaca karanlık köşesinde unutmuşlardı. Hatırlanmaya hevesi de yoktu zaten. Unutulmaktan
memnun, çalışır dururdu. Birinde odacıdan su istemişti. Öteki memurlara «Emredersiniz»le koşan odacı, «Ayakların kirada değil
ya. Kalk iç!» karşılığını vermiş ve homur-danmıştı, «Kendini fasulya gibi nimetten sayıyor.»
Gün geldi, bu küçük memurun sırtındaki parde-sü fiskosa vesile oldu. Yıllık blânço hazırlıklarında sabahlara kadar çalışıldığı,
defterikebir ve muavin hesapların aktif ya da pasiflerinde kuruşların aranmaktan yorulunduğu, demli çayların höpürtüyle içildiği
anların alaylı kahkahaları hep bu . pardesü içindi.

Memurlar şöyle lâf atarlardı:
— Demek pardesüler kirlendikçe...
— Değerlenir.
— Ne biliyorsun?
— Ben senin gibi cahil miyim? En son modayr takip ediyorum!
Küçük katip kulak memelerine kadar kıpkırmızı kesilir, ama cevap vermezdi.
Yılbaşı geçti. Şubat, Mart, Nisan, Mayısla beraber havalar ısındı. Haziranda ceketler atıldı. Hattâ atlet fanilalariyle çalışanlar
oldu. Ama küçük kâtip, kıştan bu yana büsbütün kirlenip çamur rengini alan pardesüsünü sırtından çıkarmadı. Haziranda hâlâ
sırttan çıkarılmayan bu kirli pardesü, fabrikada günün konusu oldu. Atölyelere yayıldı. Ustalar, şefler, atölye kâtipleri birer
vesileyle servise gelip kirli par-desüyü ve müthiş sıcakta onu hâlâ sırtından atmayan ufacık anamı sıkıntiyle seyrettiler, sonra da
bastılar kahkahalarını.

Ekmek Kavgası, Orhan KemalEkmek Kavgası, Orhan Kemal
Nikos, bir alıntı ekledi.
13 saat önce

"Emmim derdi ki, uşaklar derdi, gurbete düştünüz mü, siz siz olun, sılayı içinizden atın derdi. Atamadınız mı yandınız derdi.
Gurbete düştün mü, sılayı yüreğinden atacan derdi, derdi ya, kendi atabildi mi? Ne mümkün? Adamın vatanı derdi, vatan başka derdi..."

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 45 - Everest Yayınları)Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Sayfa 45 - Everest Yayınları)
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

— Karşındaki çocuk mu lan? Beni tutacan o mahanaynan deel mi? Kandırdığın çocuğu getir de...
— Vallaha tutmıyacam.. Eğer tutarsam, anamın babamın ölü yüzünü...
— Sen o manitaları git de dedene yuttur..
— Vallaha para verecem sana, beri gel! Taş, portakal kabuğu, kamış somruğu...
— Vallaha para verecem, billâha para... Kalaycı çırağı, ufacık burnunu çekerek az sokuldu.
— Dehe gelmem. Vereceksen burdan ver..
— Aha para, beri gel.
Paraları koyduğu cebine el attı. Bir avuç kuruş ve çeyrekten ibaret kasasını avucuna boşalttı.
— Ama.. Verecem amma, taş ne atmıyacan...
— Atmam. Ver haydi..
— Yalan emmi yalan da demiyecen...
— Demem...
— Beri gei acık bee..
— Gelmem, burya at!
— Kaç guruş?
— On guruş verirsen..
— Çok. Beş guruş veriym.. Omuz silkti:
— Napiym.. (Tekrar mevziine çekildi ve bombardımana başladı.)
— Altı olsun..
Bir kamış somruğu kulağının dibinden kurşun gibi geçti.
— Yedi...
Bir taş, bacağına fena halde deydi.
— Sekiz.. Dokuz...
Kamış somruğu kulağına deydi. Gani adamakıllı yandı, lâkin kendini tuttu.
— On verecem.. Ya gitmezsen?
— Giderim.
— Parayı alıp da gitmezsen, gözün kör olsun mu? Benim gibi ola mısın?
— Oliym.. Heye..
— Al öyleyse...
İki çeyreği fırlattı. Beriki, paraları aldı, lâkin gitmedi. Đlkpeşin gene bir kamış somruğu fırlattı. Sonra para vermek üzere elini
cebine atan birine mâni oldu:
— Verme emmi verme.. Onun anası da var, babası da.. Bunnar bizim him dim komşumuz, öyle zengin ki bunnar..
Adam, sadaka vermekten caydı. Arapgirli mo-rardı.
— Gözün kör olur, benim gibi olursun...
— De kalk' lan.. Çocuk mu kandırıyon?
— Vallaha kör olun, billâha olun...
— Hadi oliym bakalım.. Niye olmuyorum?
— Tabiî.. Allanın eli kolu yok ki aniden yapsın..
— Sen git de bu manitaları dedene yuttur... Tekrar bombardıman. Dilenci uzun bir oof çek-
Caresiz:
— On guruş daha versem giden mi? dedi. Çırak:
— Vallaha giderim., dedi. Eğer gitmezsem. Đki gözüm kör olsun, senin gibi oliym!...
— Gitmezsin ki...
— Allah iki gözümü kör etsin ki...
— Gitmezsin..
— Allah iki gözümü kör eder.. Sen kârlı çıkarsın.
— Etmez ki...
Dilenci omuz silkti:
— Eli kolu mu yok? Beriki:
— Nebliym ben?
— Yaa.. dedi, hırpo, beni mi kandıracaktın? Đstediğin kadar yemin iç, Allah bir şey yapamaz ki adama!
Dilenci on kuruşu vermekten vazgeçti. Kalaycı çırağının bombardımanı altında, tası tarağı topladı, uzaklaştı.

YEMİŞÇİ
Yemişçi, günün muayyen olmayan saatlerinde mahalleden geçerdi. Đki kolunda iki sepet, sepetlerde mevsimine göre, elma,
armut, ayva, liman, portakal, keçiboynuzu, nar, koltuğunda da bir el terazisi. Yazın Cenubun bunaltıcı güneşi altında ağız
kenarları köpüre köpüre seslenirdi: «Elmaa...» Birkaç adım atar, sonra: «Deve dişi naar!» Gene yürür, çatlak topuklarını yerden kurtaramıyan pabuçlarını sürüye sürüye devam ederdi: «Armut, olmuş, olmuş jncir!» Gözleri yarı kapalı, alt dudağı sarkık, ağır
ağır, sokaklar döner, yıkık arsalardan geçer, fakat hiç bir zaman asfalt caddeye çıkmazdı. Onda asfalt, beton, motor cinsinden
her şeye bir yılgınlık vardı: Büyük oğlu otomobil altında kalmıştı, ortanca oğlunun bacaklarını tren kesmişti, en küçük oğlununsa
uzak bir memlekette bir fabrikada çalıştığını duymuştu. Onun da er geç «bir makineye yem olacağı» itikadındaydı.
Pek o kadar yaşlı değildi ama fevkalâde haraptı. Ne ağzında tek diş, ne sakalında tek siyah kıl kalmıştı. Güneşin altında bütün
bir gün, sabahın altısından akşamın yedi buçuğuna kadar dolaşıp büsbütün kuruyarak odasına döndüğü hor günün akşamı
sepetleri bir kenara bırakır, şapkasını, şalvarını bir kenara; odanın tozlu döşemelerine sırtüstü serilirdi. Böyle serildiği zamanlar
tekmil vücudu dövülmüş gibi sızlar, mafsal yerleri zonk zonk atardı. Đki saat böyle, gözleri tavana dikili, solur, sonra ağır

ağır kalkar, vaktiyle karısının yoğurt sattığı beyaz kâselerden birini alır, birkaç topak şeker, biraz su, şekeri suda eritir, dünden
kalma, ekseriya kurumuş, ekmek parçalarını şekerli suda yumuşatır, satılmamış, kalmış meyvaların eziklerinden birkaçını katık
yapar, geveliye geveliye yerdi.

Ekmek Kavgası, Orhan KemalEkmek Kavgası, Orhan Kemal
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 17 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

— Annem sevmiyorsa bana ne babacığım, ben seviyorum...
— İşsiz bir baba, işsiz bir koca sevilir mi?
Kız ağlıyordu.. Babasının delirdiğini sandı. Ba-toası hâlâ söyleniyor.
— Şu saatte, nerde? Kimbilir? Komşulardaydım diyecek, yalan söyliyecek. beni aldattığını sa-
ortalık büsbütün karardı. O sendeledi, duvara tutundu, elektriğin düğmesini çevirmeyi akledemı-yordu. Yahut, masraf olmasın
diye.. Lâkin, gittikçe fenalaşıyordu. Başı öyle dönüyordu ki..
Kadın eve döndüğü zaman iyiden iyiye akşam olmuştu. Odanın elektriğini yaktı ve kocasını yerde buldu. Kitap paketlerinden
birisini başının altına almış... Kız oturduğu yerde uyuyakalmış...
Kadın içini çekti, ve açlığını bütün şiddetiyle
PROPAGANDACI
Abidin Paşa Caddesi üzerindeki küçük apartr-manlardan birisinin duvarına sırtını dayamıştı. Başında, asaletini kaybetmiş, yer
yer havı dökülmüş, kepaze bir melon şapka, kaldırımdan gelip geçenleri aşağıdan yukarıya, bir tilki gibi kolluyor, gözüne
kestirdiğine gür ve tertemiz sesiyle:
— Allah rızası için diye başlıyordu.
Arapgir'liydi. Đki aydan beri on altısını sürüyordu. Eğer hafız olsaydı ve şayet Kur'an tilâvet etseydi, pek çoklarını ağlatabilirdi..
Gözüne kestirdikleri ekseriya aldırış etmeden; geçiyor, yahut kırk para, pek pek beş kuruş bırakıyorlardı onun sıhhatli, delikanJı
avuouna. O, bu parayı alınca, lâhzada içliğinin cebine yerleştiriyor,, sonra yamn yumru bacaklarını düzeltiyor, tekrar av
tekliyordu.
Bir ara dokuz, on yaşlarında bir çocuk peydahlandı. Topal gibi bir şeydi. Yolda yürürken ağaçlara tekme sallıyor, kedileri taşlıyor,
portakal kabuklarına şut atıyor, arada da siperi ortadan kırılmış ilkokul kasketini havaya atıp tutarken, Deınirspor'un kalecesine
benzediğini sanıyordu.
Arapgir'linin önünden geçerken, birden durdu. O'nu yukardan aşağıya şöyle bir süzdü. Havaya atmağa hazırlandığı kasketini
başına giydi. Lâf olsur* diye:
— Vermeyin, vermeyin! dedi. Yürüdü, gidecekti.. Lâkin dilenci:

— Defol lan! demiş bulundu.
Beriki gene durdu.. Đlkokulun üçünden ayrılmıştı. Bir kalaycının yanında çıraklık ediyordu...
— Ne? dedi, defol lan mı?
— Ne dimiye virmeyin diyon? Beriki, elleri arkasında, yere tükürdü:
— Derim derim... Keyfimin kâhyası mısın?
Dilenciye en yakın okaliptüslerden birisine dayandı.
— Haydi dilen bakalım dilenebilirsen! dedi.
— Niye, senden mi sorulur?
— Benden sorulmazsa dilen de görek! Arapgirli aldırış etmez davrandı.
— Allah rızası içiiin, çoluk çocuğunun...
Propagandacı:
— Yalan, yalan., dedi, yalan söylüyor emmi... Arapgir'li hamle etti. Lâkin kötürüm bacakları... Kıpkırmızı kesildi.
Beriki:
— Haydi, dedi, yekinmek değil, gel bakalım.. Verme emmi verme.. Onun anası babası var, yalandan dileniyor, zengin onlar...
Bizim him dim komşumuz...
Arapgir'li ifrit oldu.
— Lan getsene burdan... Aîlah rızasriçin emmi, çoluğunun, çocuğunun...
— Yalan emmi, hep seni kandırıyor.. Hem bili-yon mu, rakı da içer bu ha...
Yoldan geçenlerin birçoğu propagandaçı'nm sözüne kulak asmıyor, dilenciye sadaka ediyorlardı. Bu, propagandacının zoruna
gitti. Kasketini, kamış somrukları, portakal kabukları, çakıl taşlariyle doldurup geldi. Deminki okaliptüsü siper alarak, başladı
bombardımana... Attığı öteberiler Arapgirlinin yamrı yumru et parçalarından ibaret, çont bacaklarına değiyor, canını yakıyordu.

Kabadayılığın sökmiyeceğini anlamıştı. . Derhal yelkenleri indirdi.
— Dölek dur ağam dölek dur.. Sonra Allah seni de benim gibi yapar!
Beriki:
— Hadi lan. dedi, yaparmış.. Yapsın bakalım erkekse!
— Bir kamış somruğu fırlattı, arkasından bir taş:
— Allahını dinini seversen.. Atma kardaş.. Benim şu kadar, şu kadar kardaşlarım var, akşama epmek bekliyorlar ta!
— Boş ver lan. Çocuk mu kandırıyon, hırpı..
Gene bir taş, bir kamış somruğu portakal kabuğu..
Ve bu böyle epey bir zaman sürdü. Arapgirli baktı ki oğlan aldırmıyor, kafasında şimşek çaktı.
— Bak hele gardaş, dedi, beri gel hele.. Beriki dinlemedi. Bombardımanına devam etti.
' — Gel hele be, şuraya gel, bak ne diyecem..

Ekmek Kavgası, Orhan KemalEkmek Kavgası, Orhan Kemal
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

KİTAP SATMAYA DAİR
Adam kitaplarını satmaya karar verdi.
. Bütün gece yatakta döndü durdu, bir türlü uyku tutmadı. «Kitap satmak!» Müthiş bir gönül rahatsızlığı içinde, gecenin üçünü
geçe dalabildi. Sabahleyin uyandığı zaman şakakları zonkluyordu. Gitti, eiini yüzünü yıkadı.. «Lâkin kitap satmak!»..
Şakaklarının zonklaması bir türlü geçmiyordu. Helaya girdi çıktı, üstünü giyindi, aynaya baktı, fakat kendini göremedi. «Kitap
satmak!» Saçlarını tararken tarak eline battı, canı yandı.. «Bununla beraber, kitap satmak!»
Bir ara karısı:
— Kocacığım, dedi, n'oluyorsun? Bak tasa çarptın, suyu döktün!
— Suyu mu döktüm? Pardon!
Kitap sandığının başına oturdu. Onlara ne kadar yakındı! Her kitapta, onun düşüncelerinden bir şeyler... Kitapların herbirinde
haşiyeler, notlar, mütalâalar,.. Yahut, kıymetli bulduğu satırların altlarındaki çizgiler...
Küçük kız, annesine, usullacık:
— Bugün satacak artık değil mi? diye sordu.
Annesi kızına ters ters baktı. Kız sustu, lâkin niçin? Karnı açtı işte... Kitap karın doyurmazdı ki.. Hem bir sürü kalabalık...
Satıversin şunları gitsin... Kendisi olsa, bir iki demezdi, satıverirdi..
Adam kitaplarını ayırıyordu. Kız, babasına so-

kuldu. Bir şeyler soracaktı, ama, babası kızar mı ¦acaba?
Babası gülümsüyordu.. Dişleri arasında bir ıslık.. Arada başını sallıyor, çevirdiği yapraklar arasında bir şeyler okuyor,
gülümsemesi artıyor, sonra kitabı kapatıp içini çekerken, bir tarafa ayırıyordu.
— Babacığım!
Bir korku kadar hafif bir soruştu.
İşte Tolstoy'un «Harp ve Sulh'ü... Tolstoy'u çok seviyordu.. Galiba kendisinde de Tolstoy'dan bir parça... Sonra, «Benim
Üniversitelerim». Bilhassa bu.. Onda mutlaka Gorki'den bir şeyler.. Yahut da, o da Gorki gibi yaşıyordu da...
— Babacığım!
Kızım yüreği çarpıyordu. Kamı açtı işte.. Böyle oturmakla olmazdı ki... Karnı açtı işte, açtı. açtı...
.. bunları satacaktı demek... Lanet olsun böyle...
Kitapları ayırdı, gazete kâğıtlarına sardı, paketleri kınnapla sıkı sıkı bağladı. Đki paket iki koltuğunda, evden çıkarken, karısı:
— Öğleye yiyeceğimiz yok! dedi. Gelirken iki ekmekle, pastırma ve yumurta getir...
Kızın ağzı sulanmıştı. Babası çıktıktan sonra:

Ekmek Kavgası, Orhan KemalEkmek Kavgası, Orhan Kemal