Duygu Uslu, İnsanlığımı Yitirirken'i inceledi.
11 Mar 03:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dazai Osamu.. benim için gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan biridir. Onla tanışmam animesi sayesinds olmuştu, krakteriyle bile bana güç veriyordu.. Zamanla bu kitabı almak için o kadar çabaladım ki, ah ah.. neler düşündüğünü, ne kadar çabaladığını bu kitap sayesinde anlıyoruz.

"karşılıklı olarak birbirlerini kandırıp, üstelik ne tuhaftır ki, hiçbir yara almadan, sanki karşılıklı olarak birbirlerini kandırdıklarının farkında değillermiş gibi gerçekten çarpıcı, berrak ışıltılar yayan şen inançsızlık örnekleriyle dolu insan yaşamı."
,
"kadınlar kendine çeker ve fırlatıp atarlar, insanların olduğu yerde kendilerini aşağıdaymış, silikmiş gibi gösterir, herkes ortadan çekildiğinde sımsıkı sarmalarlar; kadınlar ölmüş gibi derin uyurlar; belki de kadınlar uyumak için yaşıyorlardır."

"insanlardan fazlasıyla korkan kişilerin, tersine çok daha korkunç canavarları net olarak kendi gözleriyle görmek isteğine kapıldıkları ruh hali, sinirli ve çabuk korkan insanların o ölçüde kasırganın daha da şiddetlenmesini arzulayan ruh halleri..."

"belki de, coşku, insanın karşısındakinin durumunu görmezden gelmektir."

"zayıf insanlar mutluluktan bile korkarlar. iplikle bile yaralanırlar. bazen, mutluluk da insanları yaralayabilir."

"insanlar karşılık olarak birbirlerini anlamıyor. tamamen yanlış baktıkları için, eşsiz dost oldukları fikrine kapılıyor; ömür boyunca bunun farkına varamayıp, karşılarındaki öldüğünde ağlayarak, dua okumuyorlar mı?"

osamu dazai - ningen shikkaku

Yozo, bir alıntı ekledi.
01 Mar 20:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acaba, güven dolu saf bir yürek, suçun kaynağı mıdır?

İnsanlığımı Yitirirken, Osamu Dazaiİnsanlığımı Yitirirken, Osamu Dazai
Yozo, bir alıntı ekledi.
27 Şub 13:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Dışarıya karşı, durmaksızın gülümseyen yüzümü gösterirken, iç dünyam ölüydü...

İnsanlığımı Yitirirken, Osamu Dazaiİnsanlığımı Yitirirken, Osamu Dazai
Sihaya, İnsanlığımı Yitirirken'i inceledi.
 23 Şub 00:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dazai'in bu yarı otobiyografik eserini okurken dehşetle ona çok fazla benzediğimi fark ettim. Bilmiyorum belki de kitabı okurken o ruh hali içerisine girdim veyahut zaten sahip olduğum ruh halini fark ettim. Bu kitabın ana kahramanı Yozo-Dazai'in kendisi bir nevi- duygularını, karamsarlığını, sorunlarını, hayatı anlamsız buluşunu şaklabanlık adı verdiği sembolik maske ile kıyasıya örten birisi. Ve belki de bu baskıların katlanılmazlığı, daima süren yalancılık eğilimi ve kendini her daim anlaşılmaz ve normal olmayan bir yaratık olduğuna inandırışının etkisiyle hayatına sürekli bir son verme uğraşı içindedir. Uğraşı içindedir,diyorum çünkü defalarca denemesinin ardından başarabilmiştir bunu. Bu hikaye (Yozo'nun dolayısıyla Dazai'in) bana bazen başka bir evrende benim hikayem gibi geliyor doğrusu. Bundan dolayı mıdır bilmem bende ayrı bir yeri var. Ama asıl insanlığın hikayesi olduğunu da düşünmeden edemiyorum. Her gün türlü şaklabanlıkla(eğlence programları,saçma sapan diziler) acılarını,zavallılıklarını gizleyerek daha da intihara meyilli hale gelişinin hikayesi insanlığın. Ve her gün intihar etmeyi denemesine karşın ölemeyip daha da beter halde yoluna devam etmeye çalışmasının...
Eh ne diyeyim inşallah sonunda Dazai gibi başarıya ulaşmaz insanlık.

Gamze Sezgin, bir alıntı ekledi.
21 Şub 21:59 · Kitabı okuyor

"...Gerçekliğin romandan daha tuhaf olduğunu söyleyen insanlar var,ama yaşadığımız dünyada kimsenin öğrenemediği gerçekler de var. Üstelik kimsenin haberdar olamadığı yaşam kırıntılarında oluşan öylesi gerçekler, çoğunlukla esas hazine niteliği taşır. Bunları, doğuştan yeteneklerle oluşan duyargalarla bulup çıkartmak edebiyatın işidir. İşte o yüzden de, edebiyatın yaratıcılığı, gerçekliğin özüne insanların dillerine doladıkları yaşadığımız dünya gerçeklerinden çok daha fazla yakındır. Edebiyat olmasa, yaşadığımız dünya boşluklarla kaplanır. Edebiyat doğasıyla, o tekinsiz boşluğu bir akarsu inceliğinde doldurur..."

Buruk Ayrılık, Osamu DazaiBuruk Ayrılık, Osamu Dazai
Kemal Albayrak, İnsanlığımı Yitirirken'i inceledi.
07 Şub 02:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Japonya hakkında farklı bilgiler öğreneceksiniz. Hristiyanlık etkisi açık peygamberimizin adının şarap yasağıyla anılması da ayrıntı.Erkek güzeli bir gencin hayata karşı edilgen duruşu korkuları ve baba oğul ilişkisi Üzerine bireyci bir yaklaşım. Zamanının ötesinde bir eser

ベルナ, bir alıntı ekledi.
01 Şub 09:25

"Kendimi bile ürpertecek kadar korkunç bir resim çıktı ortaya. Ancak, işte o benim yüreğimin derinliklerinde saklamayı sürdürdüğüm özümdü."

İnsanlığımı Yitirirken, Osamu Dazaiİnsanlığımı Yitirirken, Osamu Dazai