İbrahim Ağkavak, İnsan ve ''Herkes'''i inceledi.
17 May 04:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ortega gasset insan ve herkes kitabında Özellikle insanın birey olarak kendi benliğinin inşasını gerçekleştirmek için neler yapması gerektiği nelerden korunması gerektiği ve en önemlisi toplum veya topluluklarla ilişkisi nin nasıl olması gerektiği konularında etkileyici Derin ve Özgün yorumlar getirmiştir Ayrıca kitabın başında Aydın'ın ne olması gerektiği ve Aydın'ın karşılaşacağı olmazsa olmaz olan ızdıraplar Acılar dışlanma onularını da belki de İspanya'da kendi yaşadığı deneyimlerden faydalanarak çok etkileyici bir dille sunmuştur Ayrıca kitap öteki ötekileştirme ve ötekileşme konularında da Ufuk açıcı tespitler bulundurmakta

Ötekileştirme 2
Stalin’in oğlunu ele geçiren hitler oğluna karşılık generalini istiyor. Hitlere benim sende bir drğil binlerce çocuğum var diyip reddediyor. Bir cani olan Stalin bunu diyor. Bizim çok müslüman dürüst ahlaklı namuslu adamların oğlu valilikte 21 gün askerlik yapıyor ve benden vatan millet Sakarya dememi bekliyor. Samimi değil lo.

Ötekileştirme 1
Son bir şey ekleyeyim. Şu ölen askerler var ya sadece bir rakamdır. Ve eğer öldürdüğümüz insanları biraz tanısaydık, kafayı yememişsek hiç kıyar mıydık ? Ama biz biziz, onlar ise onlar. Şehit cenazesinde siyaset yapan insanlar var. Eşinin ve ailesinin acısına Bile saygısı yok insanların. Yav ne olacak 4 şehit. ( isimleri bile verilmiyor). Aile için yitip giden bir hayat bazılarına göre yatma yeri değildir. Valla kusura bakmayın ama vatanında milletin de alnına koyayım. Benden değerli değil. Eskiden olsa hey yavrum hey cephenin en önünde olurdum. Ama başımızdakiler bir Stalin değil.

Pelin Sglm, Ruhundaki Zehirle Yüzleş'i inceledi.
11 Mar 23:10 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

İnsan kendi derdine düşmek yerine Tess Gerritsen ile maceralara dalabiliyor, ne güzel! Uzaklaşmak icin birebir, film gibi, bol aksiyonlu. Bu kitap da tek solukta okunabilenlerden, yer yer sistem ve ötekileştirme eleştirisi güzel işlenmiş.

Gülizar kulaklı, Kumru İle Kumru'yu inceledi.
22 Şub 22:30 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

2016 yılında aramızdan ayrılan Tahsin Yücel, bu kitabında oldukça açık bir anlatım kullanmış. Yazar,köyden kente gelin olarak giden Kumru'nun tüketim toplumundaki adaptasyon sürecini anlatmıştır. Köyde yaşayan bir insanın doğal ortamdan ayrılmasıyla beraber başına gelenler işlenmiştir. Saflığın,temizliğin yitirilmesi söz konusudur burada. Özellikle zengin-fakir arasındaki ayrım,ötekileştirme net olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Tüketim toplumunun,şehir hayatının özellikle kadınları çabucak ele geçirdiği anlatılmak istenmiş izlenimine kapıldım. Şehir hayatının varoluş savaşının zemininin olduğunu anlatan en iyi kitaplardan biri Kumru ile Kumru.

Öte, Derin, Yüksek, Önce
Öte, Derin, Yüksek, Önce

Anlayıştan öte kavrayış, idrak, tefekkür
Sezişten derin hissediş
Sevgiden yüksek sevda, muhabbet
Sevgiliden öte-derin-yüksek mahbub, canan
Laftan öte kelam
Güzelden öte narin, zarif
Bedenden, etten öte-derin-yüksek can/ruh
Arkadaştan öte dost
Dosttan yüksek gardaş
Gardaştan yüksek dava arkadaşı
Gerçek, doğru üstü, ötesi, aslı hakikat
Bakmaktan öte görmek, müşahede etmek
Anlamaktan öte özümsemek
Bilmekten öte-yüksek şuur-farkındalık
Bilmezden öte-derin gafil
İlimden önce edeb-usül
İlimden öte haddini bilmek-bildiğiyle amel etmek
Yüzden öte-önce özü görmek/sevmek
Görüntüden öte-derin-yüksek mânâ
Halktan önce-öte Hakk
Eşitlikten derin-yüksek-öte adalet
Etikten öte-derin-yüksek ahlak, vicdan, iman
İlgiden derin-yüksek adayış
Anlaşılırdan öte-derin-yüksek beliğ
Konuşmadan-söylemeden önce düşünme, tartma
Kabulden öte-derin-yüksek teslimiyet
İnanmaktan yüksek tabi' olmak/ şüphe karışmamak
Bilmek, anlamak, hissetmek, tatmaktan öte-derin-yüksek akl-ı selim, kalb-i selim, zevk-i selim
Uygun-olur'dan öte münasib, küfüv, muvafık
Dokunmak, sahip olmaktan öte-derin değer bilmek/vermek, korumak-gözetmek
Didişme, yiyişme, itişme, ötekileştirme, çatışma, bağrışma, ben bilirimden öte-derin-yüksek mülahaza, mütalaa, istişare, münazara
Ölümden öte-derin-yüksek bitiş değil başlangıç, diriliş, hakikate tam eriliş, yükseliş-alçalış, yok değil asıl var, zaman değil sonsuz
Evden öte-derin yuva
Topraktan öte-derin-yüksek vatan
Geçip giden, yaşandı, oldu bitti, eskidi'den öte-derin tarih, mazi, kadim (eskimeyen)
Hatırlamaktan öte-yüksek vefa
İAD Ordu Merkez
20.02.2018

Cansu Çalışkan, bir alıntı ekledi.
17 Şub 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Öteki'yi keşfet ! Herkesin Ötekisi Nefreti Kadar
Kendimizi tanımlarken aslında bizim gibi olmayanları da tanımlamış oluruz .Her şey karşıtıyla bilinir . Farklı olmak hayatın vazgeçilmez kanunlarından biridir. Öteki ; 'ben' ve 'biz'e karşı 'diğerleri'dir yani toplumsal bir gerçekliktir, tabiidir, zaruridir. Ötekileştirme ise siyasal , kültürel ya da sosyal bir tavır alıştır , bir ilişki kurma biçimidir .Bu noktadan bakıldığında , 'öteki' genel anlamda insanın olduğu her yerde var olan , zaman ve mekâna göre farklı özellikler gösteren sosyolojik bir olgudur .

İzdiham Sayı: 33, Kolektif (Sayfa 50)İzdiham Sayı: 33, Kolektif (Sayfa 50)

ANLAŞILMAYI-HİSSEDİLMEYİ BEKLEMENİN ÜTOPİKTEN ÖTEYE GEÇTİĞİ DÜNYAMIZ HÂLİ

“İnsanların çoğu cevap vermek niyetiyle dinliyor, anlamak için değil.” Stephen R. Covey

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
"insanlar birbirlerini ne kadar iyi anlıyorlardı.... bir de ben bu halimle kalkip, başka bir insanin kafasinin icini tahlil etmek, onun düz veya karışık ruhunu görmek istiyordum.

Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adami bile, insani hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!.. niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkinda hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?

Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkinda söz söylemekten kaçındığımız halde, ilk rast geldigimiz insan hakkinda son kararimizi verip gönül rahatiyla öteye geçiveriyoruz?

NE ZAMAN BİRBİRİMİZİ SEVMEYE, ANLAMAYA, HİSSETMEYE HASILI HAKİKİ İNSAN MERTEBESİNE NE ZAMAN ÇIKMAK İÇİN OLGUNCA ADIMLAR ATACAĞIZ?
BİLMİYORSAN SOR, ÖTEKİLEŞTİRME, PEŞİN HÜKÜM VERME.

Ömer Faruk, bir alıntı ekledi.
 12 Şub 02:52

İslamı inatla görmezden gelme ve sanki mümkünmüş gibi ortadan silme, o da olmazsa ötekileştirme, terörist ilan etme tavrı giderek komik kaçmakta ve bir nevi çaresizliğin ilanı olmaktadır. Oysa meselenin çözümü için bir medeniyet yüzleşmesine gidilmesi ve mevcut "öteki"leştirmenin"ötesi"ne geçilmesi gerekir.

Derin Tarih - Sayı 70, KolektifDerin Tarih - Sayı 70, Kolektif

İnsanlar birbirlerini hakiki manada anlamaya, sevmeye, bir ve birlik olmaya, tamamlamaya gayret etmelidir. Ötekileştirme, kınama, kırma, ön yargı gibi insanı insandan, toplumdan, hayattan soğutan, uzaklaştıran tavırlardan uzaklaşılmalıdır. Gayemiz; BİRLİKTE ADİL, SAYGILI SEVGİLİ HOŞGÖRÜLÜ SULH İLE YAŞAYABİLMEK OLMALIDIR. HAKİKİ İNSANCA YAŞAMAK VE YAŞATMAK. İAD ORDU MERKEZ

Düşüncenin her korkudan âzâd olduğu bir ülke...
Bir ülke ki insanları dimdik,
Dünya duvarlarla bölünmemiş,
Kelimeler gönlün derinliklerinden fışkırır,
Emek kemâle uzatır kollarını,
Aklın ırmağı alışkanlıkların karanlık çölünde kuruyup gitmemiş,
Ne olurdu Tanrım! Benim yurdum da böyle bir ülke olsa!
Cemil Meriç Bu Ülke shf 247