Alperen Çapraz, Madame Bovary'ı inceledi.
17 Mar 00:37 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Zaman zaman uyuklayarak,esneyerek okumaya başladığım kitaptır kendileri.Betimlemeler önce kelime oldu,cümle oldu,paragraf oldu,bölüm oldu,bitmek bilmedi.Tam niyeti bozdum "Yeteer!" diye başımı duvarlara vurmak üzereyken kitap tüm tılsımını,güzelliğini bırakıverdi bir anda.İlk kez bir kitaptan özür dilemek zorunda kaldım.:)

Yazar,bilindiği üzere Natüralizm akımının öncüsüdür.Madame Bovary'nin şanı ise yazardan daha önde gitmekte.Zamanında hükümet tarafından toplumun ahlaki ve dini duygularına hakaret ettiği gerekçesiyle yasaklansa da temize çıkmıştır.

Konusu genel itibariyle;yaptığı evlilikte umduğu hayatı bulamayan Emma'nın kendince çırpınışlarınını anlatmakta.Gözü hep yükseklerde,gösterişli ve zengin bir yaşam sürmek ister.Aşkı dibine kadar yaşayabileceği birilerini arar.Bu arayışlar onun hayatında onarılmayacak sorunlara mâl olur.Sadece kendini de değil çocuğu ve onun bu ihtiraslarını bir türlü anlamayan kocası da bu ateşten nasibini alacaktır.

Bu eseri okumakta fayda var.Belki başlarda biraz sıksa da sonunda hayatınız boyunca unutamayacağınız bir hikayeye tanık olmuş olacaksınız.

Bazen kırdığım insanlardan özür dilemek istiyorum sonra yaptıkları aklıma geliyor, vazgeçiyorum.

Sigmund Freud
" Özür dilemek, senin haksız olduğun, karşı tarafın haklı olduğu anlamına gelmez.
Verdiğin değerin egondan yüksek olduğunu ifade eder. "

Alıntı
       ‘‘Kelimeler güçlüdür Veysel. Çünkü insanı ayakta tutan beden değil, ruhtur. Ve kelime denen mermiler, işte o ruhu kolaylıkla parçalayabilir. Sorarım sana: elli kalibrelik bir kurşun mu, yoksa sevdiğinin dudaklarından çıkan bir ‘‘elveda’’ mı daha öldürücüdür?

        Kelimeler Veysel; bir kırbaca veyahut bir lavantaya dönüşebilir. Demem o ki, dudaklarımızın gücü tahmin ettiğimizden çok daha fazladır. Lakin ortada bize verilen bir değer varsa… Çünkü sevmek denen şey, -bir başkasına- ruhu yaralama ayrıcalığını vermektir. Ve insan, sevenini kırmayı, -sevilmeyi her şeyden çok isterken üstelik- her nedense çok iyi bilir. Ve pişmanlık gibi kalp kırığı da modern tıbbın çaresiz kaldığı bir durumdur. Özür dilemek ise, bir kuşun kanadını kırıp, akabinde ondan uçmasını beklemek gibidir.’’

Saçmasapan bir oyunun içindeyim. Sonunda kurtaracağım bir prenseste yok, hem zaten prensesler öleli çok oldu. Gerçi bu oyunda birini kurtarmaktan çok benim görevim kendimi kurtarmak. Hem insan önce kurtulmalı ki birilerini kurtarsın öyle değil mi? Şimdi diyeceksiniz ki ne saçmalıyor bu? Canım saçmalamak istedi, çünkü saçma durumlar içerisindeyim. O yüzden tüm bu saçmalıklar için özürdiliyorum. İşte keşke hayatımızda olupta böyle saçmalayanlar bizden böyle özür dileseler. Şimdi diyeceksiniz ki, ne değişecek? Çok şey değişir, insan özür dilediğinde ne yaptığını biliyordur, o yüzden özür dilemek önemli birşey.

"Özür dilemek" birine yanlışlıkla çarptığınızda yapılacak bir şeydir, derin yaralar açtığınızda değil.

Duygu Dmr, bir alıntı ekledi.
12 Mar 20:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ellerimi ceplerime soktum ve gece göğüne baktım. Her şey çok basit görünüyordu. Ruhuma dokunan müzikle dolu bir bar. Neşesinin bir parçasını kaybetmenin nasıl bir his olduğunu bilen bir çocuk. Bütün varlığımı tazeleyen hafif bir rüzgâr. "Eğer bir Tanrı varsa, ki olduğundan pek emin değilim/sence bu akşamı bizden aldığı kişiler için özür dilemek adına mı yaratmıştır?"

Sevgili Bay Daniels, Brittainy C. CherrySevgili Bay Daniels, Brittainy C. Cherry

Özür dilemek, sizin haksız olduğunuz anlamına gelmez.
Karşınızdaki insana verdiğiniz değerin, egonuzdan yüksek olduğunu gösterir.

Yaren Sıla Koç, bir alıntı ekledi.
 11 Mar 23:35 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gürültüde Utanmak
"Bir adam bir kadına vuruyor, kadından sen utanıyorsun. Bir kadın bir çocuğa vuruyor, çocuktan sen utanıyorsun. Bir çocuk bir kediyi dövüyor, kediden sen utanıyorsun. Bir kedi bir serçeyi tutuyor, serçeden sen özür diliyorsun. Peri değilsin. Olsan küçük İskender senin için yazmış olurdu o dizeyi, "Periler ölürken özür diler." İnsan olduğun için bütün günahlar için özür dilemek istiyorsun. İsa peygamber gibisin, bütün günahlar için sen yansan, bitecek olsa, yanacaksın. İnsansın, bitsin bu ıstırap da nasıl biterse bitsin istiyorsun. Çünkü sen de Muhammed peygamber gibi kedi uyanmasın diye eteğini kesebilirsin. Musa gibi öleceksek ölelim deyip çöle gidebilirsin. Sen daha az değilsin. Daha az olmadığın için herkes için ve hep utanabilirsin."

Kafka Okur Sayı 25, Kolektif (Sayfa 14)Kafka Okur Sayı 25, Kolektif (Sayfa 14)
melissa, bir alıntı ekledi.
08 Mar 21:58 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ayrıca üzülmek zaman kaybından başka bir şey değil. Hayatı, sonradan pişman olmayacağın, özür dilemek kalmayacağın şekilde yaşamalısın. İşini sağlama alıp baştan doğru olanı yaparsan sonrasında özür dilemeye gerek kalmaz.

Hayatın Kıyısında, Jennifer NivenHayatın Kıyısında, Jennifer Niven