Özlem Ekici'nin Kapak Resmi
Özlem Ekici, Başlangıç'ı inceledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eseri, yazarın diğer eserleri ile karşılaştırmadan önce kitabı kendi içinde değerlendireceğim. Başlangıç, isminde olduğu gibi bir başlangıcı ve sonu aydınlattığını iddaa eden birinin etrafında dönen bir kitap. İçerisinde yapay zeka ve evrime fazlasıyla dokunmuş Dan Brown. Okuduktan sonra yapay zekanın neler yapabileceğini insanlara düşündürmek istemiş mi acaba diye uzunca beynimi yordum. Sürükleyici ve saran bir kitap. Şimdi Dan Brown'un diğer eserlerini göz önüne alarak bakarsak bu kitabın pek de onun kalemine yakışmadığını düşünebiliriz. Açıkçası büyük bir beklenti ile başlarsanız çok da büyük bir hüsran alabiliyorsunuz. Kendi öz düşüncelerimi dile getirmem gerekirse ben bu kitabı daha birçok sevdim. Neden mi? Sorgulayan ve sorgulatan her eseri beğenen biri olaraktan din ve bilim üzerine yazılması beni fazlasıyla etkiledi. Tek bir açıdan bakarsanız dini yermiş bile diyebileceğiniz bir eser lakin bunu yapmayın. Yazar aslında her iki bakış açısını da koymaya çalışmış ve bunu yorumlamış. Kısacası din ve bilim arasında gidip gelen bir kitaptı. Ama kesinlikle Dan Brown sevenler büyük bir beklenti ile başlamayın. Brown için ortalama bir eser. Keyifli okumalar...

Özlem Ekici, Kalender Dergisi Sayı 3'ı inceledi.
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kalender ekibinde olduğum son sayı... İlk göz ağrım diyeceğim bir yazımı paylaştım okuyucuyla. Genel olarak baktığımızda bu sayının öncekilere göre bambaşka ve fazlasıyla güzel olduğunu söyleyebilirim. Gerek dosya konusu, gerek diğer içerikler olarak oldukça başarılı. Tasarımcı olarak baktığımda ise oldukça renkli ve iç açıcı göründüğünü söylemeliyim. Dergi okuma oranlarına bakarsak bu çabalarını takdir etmemek mümkün değil, çünkü cidden okunmuyor dergiler ama okunmalı. Kısacası dergi okuyalım, Kalender Dergisini de okuyalım.

Özlem Ekici, Cerrah'ı inceledi.
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Kesinlikle bu romanıyla Tess Gerritsen'e tutuldum. Uzunca bir süre de onun romanlarını okuyacağım. Şimdi seri dışından bir kitapla devam etmeyi düşünsem de en kısa sürede bu seriye devam edeceğim. Kitaptaki olay yeri betimlemeleri ve duyulan korkuyu hissettirmede şu ana kadar okuduğum bu türün romancıları arasında en iyisiydi.

Özlem Ekici, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat'ı inceledi.
 11 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Başta pek anlayamamıştım ama sonlara doğru bütün kitabı anlıyorsunuz ve hayran hayran izliyorsunuz olayları. Zweig'e bir kez daha hayran kaldığım bir eserdi. Betimlemeler fazlasıyla doyurucu ve olay örgüsü kusursuz. Kesinlikle tavsiye edilir, bol okumalı günler.

Özlem Ekici, Tanrı'nın Unutulan Çocukları'ı inceledi.
24 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kesinlikle böyle bir son beklemiyordum diyebilirim. Beklentim çok yüksekti ve biraz hayal kırıklığına uğradım. Kitaptaki dostluk çok iyiydi ama bazı kısımları gereksizce çok uzatılmıştı. Yer yer akıcılığını kaybetmesi ve sıkıcılaşması sanırım bu yüzdendir.
Genel olarak okunmaya değer bir eser olduğunu söylemeliyim. Çocukluktan gençliğe geçişte yaşanılan bir olayın tüm çocuksu duygu ve davranışlara rağmen yorumlanması takdir edilesi derecede başarılıydı. Keşke daha erken yaşlarımda okusaydım dediğim bir eser oldu. Kesinlikle bu kitabı hayatınızda bir kez olsun okumalısınız.

Özlem Ekici, Şeytanın Saati'yi inceledi.
28 Nis 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın önemli takıntılarının, büyü, mistisizm ve simya gibi hiç vazgeçmediği konuların bir panoramasını sunuyor kitap bizlere. Aslında, şeytanla girişilen bu konuşma, yazarın yapıtlarının belli başlı niteliklerini küçük ölçekte sunan bir bütün. Alaycı, kuşkucu Pessoa'nın gerçeği arama yolculuğunun bir parçası sayılabilecek düşsel bir diyalogtan ibaret bir eser.

Özlem Ekici, Benimle Asla Tanışamayacaksın'ı inceledi.
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Ollie ve Mo'nun mektuplarıyla ilerleyeyen bir kitap. Sonlara doğru bilim-kurgu yönü ağır basıyor. Fazlasıyla akıcı ve günlük bir dil kullanılmış. İki çocuğun tüm eksikliklerine ve tuhaflıklarına rağmen birbirlerine bağlanmaları ve anlattıkları hikayeler kesinlikle okunmaya değer. Başucu kitaplarımdan biri olduğunu söylemeliyim. Okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar.

Özlem Ekici, Aşkname'yi inceledi.
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Birkaç aşk hikayesiyle aşkı anlatmaya çalışmış bu eserde İskender Pala. Eski zamanlardan kalma aşk öyküleri ancak bunlar mektuplarla ortaya çıkmış zaten aşklarının ölümsüz olmasının sebebide hiç biri kavuşamamış çok acı çekmiş aşıklar insan kitabı okudukça nerede o aşklar nerede o aşıklar diyor insan.

Özlem Ekici, İki Dirhem Bir Çekirdek'i inceledi.
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hem eğitici hem de eğlendirici bir kitap olmuş. Kesinlikle atasözleri ve deyimlerin yerli yerinde kullanılması açısından lise öğrencilerine uygun bir kitap... Okuyacaklara tavsiye edebilirim.

Özlem Ekici, Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk'ı inceledi.
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Muhteşem bir anlatım, muhteşem bir öykü... İskender Pala şairleri, divan şiirini ve geçmişi anlattığı bir yolculuğa çıkarıyor sizi.
Baştan beri sürükleyici ara ara verilen divan şiiri açıklamaları ise insanı divan edebiyatına okumaya sevk ediyor en azından bende öyle oldu. Bu kitap da ki anlatılanlar divan şiirleri gibi görünenin altında daha başka neler olduğu ya da olabileceğini bize gösteriyor. Dikkat edilmesi gereken bir şey de kitap da yaşanan aşkların günümüz tensel aşklarından farklı olması. İnsan aşka âşık oluyor...

Özlem Ekici, Katre-i Matem'i inceledi.
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lale Devri’nde işlenen gizemli bir cinayeti, dönemin tarihi olayları ile harmanlayan müthiş bir roman. Kesinlikle tavsiye ederim.

Bu romanı beğenmemi sağlayan en önemli unsurlardan biri de her ortamda Osmanlı denince, gözümüze sokulan hanedan, saraylar, savaşlar, muhteşem Osmanlı mimarisi, tartışılmaz padişah adaleti vs. kadar Osmanlı dönemindeki halkın günlük yaşayışına bolca yer verilmesi. (diğer yandan bu kitapta lale devrinde ki eğlenceler ve devrin bitişi kurgu hikâyenin üzerine oturtulduğu gerçeklik) geçmişe yönelik her araştırmamda saray içlerinde gezmekten, padişah-sadrazam vecizesi dinlemekten gına gelmişti. Mis gibi sahil kahvelerinde limonata içtik, sakızlı kahve kokladık

Özlem Ekici, Od'u inceledi.
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok başarılı bir roman… Benim de "hiç bitmese dediğim, elimden düşüremediğim incelikli bir eser." eğer İskender Pala’yı henüz keşfetmediyseniz sizi çok güzel okumalar, keyifli saatler bekliyor demektir. Ama bir şah ve sultan değil...
Harikulade bir Yunus Emre romanı...

Özlem Ekici, Şah ve Sultan'ı inceledi.
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başlangıçta kitabın sıkıcılığına sabredebilene devamında harikalar sunan bir kitap. İki kardeş arasındaki bağla Sünni alevi arasındaki bağı karşılaştırma imkânı sunuyor.
Buram buram tarih, sevgi, kin, düşmanlık, kardeşlik, pişmanlık ve buram buram aşk... Bir yanda sultan bir yanda şah… Bir yanda Kızıl başlılık bir yanda Sünnilik. Aynı milletin çocukları, aynı dinin kardeşleri ama iki büyük düşman. Tarihe hükmeden iki büyük şahsiyet ve ikisinin de hükmedemediği güzeller güzeli taçlı hatun. Aynı milletin çocuklarının nasıl birbirine düşman olduğu kardeşin kardeşkanı döktüğü bir solukta okunacak kadar güzel bir roman. İnsana tarih tekerrürden ibarettir dedirten olaylar zinciri. Büyük ''hatai''ler, büyük arzular, büyük özlemler... Sayfalarca anlatılamayacak bir kitap...

Özlem Ekici, Ortadirek'i inceledi.
 29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Adeta umuda, acıya, zorluğa, karın tokluğuna yürüyenlerin öyküsü. Aslında Çukurova'ya pamuk toplamaya gidenlerin yol öyküsünü anlatıyor.. Bunu Yaşar Kemal'in kaleminden okumak ise ayrı bir zevk veriyor.

Özlem Ekici, Havva'nın Üç Kızı'ı inceledi.
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her şeye dair bir kitap tanımı bu kitap için yapılmış gibi. Kitabı okurken karakterler sizi içine çekiyor ve ister istemez kitaba bağlanıyorsunuz. Okumanızı tavsiye ederim.