Hatice, bir alıntı ekledi.
17 Mar 16:06 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Lozan da başarıyı ve başarısızlığı ölçmeden önce şunları bilmek gerekir:
1. Lozan’daki Türkiye 10 yıl kesintisiz süren (1912-1922) bir savaş zincirinin yorgun ve yoksul bir ülkesidir.
2. Lozan’daki Türkiye’nin İstanbul’u, Boğazları, İzmir limanı İngiliz Fransız orduları tarafından işgal altındadır
3. Lozan’daki Türkiye konferanstaki neredeyse tüm devletlere karşı tek başına mücadele etmiştir.
4.Lozan’daki Türkiye hukuken eşit olsa da, gerçekten zayıf taraftır.
5.Lozan’daki Türkiye’nin isteklerinin neredeyse tamamı (kapitülasyonlar hariç) elinde olmayanlara yönelikken, müttefiklerin isteklerinin çok azı (Ermeni Yurdu hariç) hali hazırda elinde olmayanlara yöneliktir. Yani Türkiye elinde olmayanları almaya çalışırken, müttefikler daha çok elindekilerini vermemeye çalışmışlardır.
6.Lozan’daki Türkiye’nin yeni bir savaşa dayanacak gücü yoktur.
7.Lozan’daki Türkiye’nin kalıcı barışa ihtiyacı vardır

Panzehir, Sinan MeydanPanzehir, Sinan Meydan
Hatice, bir alıntı ekledi.
17 Mar 16:02 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk, İngiliz isteklerine boyun eğecek olsaydı, "ya istiklal ya ölüm" sloganıyla bir istiklal savaşı vermez; İngiliz isteklerine boyun eğen halife/padişah Vahdettin'in dümen suyundan hiç çıkmazdı.

Panzehir, Sinan MeydanPanzehir, Sinan Meydan
Hatice, bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:59 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye ve müttefikler, hem almak hem de vermemek üzere pazarlık masasına oturmuşlardır. Türkiye bir taraftan elindekini korumak isterken, diğer taraftan elinde olmayanı elde etmeye çalışmıştır.

Panzehir, Sinan MeydanPanzehir, Sinan Meydan
Fatma Nur, bir alıntı ekledi.
13 Mar 11:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Romanlar çoğunlukla panzehir değil, uyuşturucu etkisi gösterirler, insanın içini dağlayıp harekete geçireceklerine uyuşukluğa sevk ederler,

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 87)Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 87)

Okumak, benim için hayatın verdiği acılara karşı eşi bulunmaz bir panzehir oldu daima. Okumaktan hiçbir zaman en ufak bir sıkıntı duymadım. Çeyrek saatlik bir okumanın gideremediği kederim olmamıştır.
- Montesquieu

Atakan ORĞAN, bir alıntı ekledi.
09 Mar 17:23

Hitler’in komünizme karşı bir “panzehir” olduğu inancı, Batılılarca Almanya’ya daha az kuşkuyla bakılmasına ve daha çok ödün verilmesine yol açtı.

Siyasi Tarih: 1918-1994, Oral SanderSiyasi Tarih: 1918-1994, Oral Sander
Suzan Koçaklı, Aylak Köpek'i inceledi.
 09 Mar 03:01 · Beğendi · 8/10 puan

MUALLAKLAR SİLSİLESİ ;SADIK HİDAYET

Muallak tanımının lügatlardaki tüm anlamlarını karşılayan bir adam Sadık Hidayet.Anlaşılmazlıkla bir derdi var besbelli.Hayatı boyunca anlaşılamamanın intikamını alıyor okucusundan .

İlk Okuduğum Kör Baykuş kitabından sonra;uyandığımda acaba ben bu kitabı okudum mu gerçekten,kim kimdi,olay nerde geçti,zaman var mıydı diye diye çeliştim kendimle.
İlk okumayla anlaşılacak bir yazar değildi elbette ;peki ne yapmalıydı?
Hani çivi çiviyi söker diye bir deyim vardır ya ;işte Sâdık Hidayet bu deyimin ağa babası bana göre.Nasıl mı ?Kör Baykuş ‘ta yaşadığım o eksikliği,yarım kalmışlığı telafi etmenin bir tek yolu vardı;bir başka Sâdık Hidayet eseri okumak .Ne de olsa Sadık Hidayet’in panzehiri yine Sâdık Hidayet’in kendisidir diye düşündüm .

Aylak Köpek okuduğum ikinci Sadık hidayet kitabı oldu.Beklediğimin çok ötesinde bir kitaptı;Sadık Hidayet’ten öte bir kitap .Kör Baykuş’un o buhranlı,melankolik ve anlaşılmazlığı bu kitabın yakınından bile geçmiyor .Acaba okuduğum gerçekten Sâdık Hidayet kitabı mı diye şüphe etmeden duramadım .Kendini tekrarlamayan bir yazar Sadık Hidayet vesselam.

Aylak Köpek yazarın üçüncü öykü kitabı .Her biri birbirinden farklı yedi öykü derlemesinden oluşuyor ki ;bana göre her bir öykü ayrı bir eser niteliğinde .Teknik açıdan incelendiğinde çıkarılması gereken birçok ders var bu öykülerde.Toplumsal sınıfın irdelendiği ,yansıtıldı bir Sâdık Hidayet kitabıdır ve bana göre dönemin toplumsal yapısının açık birer kanıtıdır.Zira bu yapıyı hâlen gözlemlemek mümkün .Öykülere yabancılık duymamanız da bu yüzdendir.Öykülerdeki karakterleri kabullenmek zor gelmeyecektir ki ;bu kişileri çok uzakta değil biraz ötenizde gözlemlemeniz eserin ne kadar kıymetli oldugunun ispatıdır.
Savaş,kadın,hurafeler ,toplumun ahlak anlayışı,gelenek ve kültür izlerinden minnet duygusuna kadar her konuyu işlemiş yazar .Kitabın ilk öyküsü Aylak köpek ;aynı zamanda kitabın ismini aldığı öyküdür ki benim hem konu butunluğu olarak hem de teknik acıdan zayıf bulduğum bir öykü .Ardından Kerec Don Juan’ı adlı öykü tekerrür ediyor .Üçüncü öykümüz; Çıkmaz;kendisi benim en beğendiğim ve etkilendiğim öykü oldu .Ve ardımdan Katya,Taht-ı Ebû Nasr ,Tecelli, ve son olarak Karanlık Oda ile son buluyor kitap .

Akıcı bir anlatımı var kitabın ve her öykü ucu açık bir şekilde sonlanıyor .(Her zaman bu tarz bitişler beni merakta bırakmıştır.)
Zaman- mekan netliklerine rastlayacağınız bu kitap kesinlikle Sadık Hidayet çelişkisi gibi .
Mekan ve ruh tasvirleri muazzam .
Her yaş grubuna hitap edebilecek bir kitap bana göre ve gerçekten bir panzehir niteliğinde .

Kim ne derse desin Sâdık Hidayet tik yaratır insanda.Keyifle okunacak bir yazar olmasa da ,Aylak köpek keyifle okunacak kitaplar arasında sayılabilir..

Cemile Can, bir alıntı ekledi.
09 Mar 00:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dilys Denuent (St. Mungo'nun Şifacısı)
TEMİZ BİR KAZAN, İKSİRİN ZEHRE DÖNÜŞMESİNİ ÖNLER; EHİL BİR ŞİFACI TARAFINDAN ONAYLANMADIKÇA, PANZEHİR TAMZEHİR SAYILIR.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (YKY)Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (YKY)