IV. Murad ile satranç oynarken Çelebi'nin dışarı çıktığı sırada Mustafa Paşa, Emir Çelebi'nin afyon kullandığını ve afyondan mâmul hapları kuşağının içinde sakladığını sultana ihbar etmiş. Çelebi'nin çadıra dönmesinden sonra, kuşağında ne olduğunu sorduğunda, "zararı giderilmiş afyon hapları" diye cevap vermesi üzerine on dirhemden fazla olan afyon haplarını çıkartmış ve Çelebi'ye birer birer yuttururken satranca da devam etmiştir. Birkaç tane yuttuktan sonra Çelebi "Padişahım yeter, kuluna yazıktır bundan fazlası panzehir de olsa zararlıdır" demesine rağmen hepsini yutmak zorunda kalmıştır.
“Şu anda beni gerçekten tanıyan ve anlayan insanlarla olmak istiyorum.”
Kabuksuz Bir Yarayım
Hadi gel zehrini içirelim zamana elleri panzehir kadınım yüreğimi doku gülüşün kalsın yüzümde Bir bilsen gölgeler de usandı umarsızlığına sokağın her insan bir yaşam her yașamda isyan Kabuksuz bir yarayım kentin yanağında beni dinle- sen hasretini sev.
Sayfa 59
Aşkın insana neler yaptırabileceğini tahmin bile edemezsiniz.
Arkadaş! Âşk zevkiyle mutluyum; bana öğüt vermeyi bırak. B en panzehir mizaçlıyım; senin öğüt zehrin bana etki etmez.
Öz farkındalık eksikliği zehirdir. Kafa yorma ve gözden geçirme ise panzehir.
"Bugün artık kimse ölümcül hakikatlerden ölmüyor; çok fazla panzehir var."
Ne yaparsın, böyledir çilesi aşkın, Taş gibi oturmuş bağrıma acılarım. Benimkine katılınca senin de üzüntülerin Büsbütün artıyor derdim, kararıyor gönlüm. İç çekişlerin buğusuyla yükselen bir dumandır sevgi Duman dağılınca tutuşan bir ateş olur aşıkların gözlerinde Keder indi mi bir kez aşıkların gözyaşlarıyla beslenen bir deniz oluverir Başka ne olabilir? En akıllıca çılgınlık, Soluk kesin bir zehir ve bir panzehir ölümden kurtaran. …
Sayfa 12 - Kültür Yayınları- XXXVI. Basım, Mart 2023, İstanbul • ‘-Romeo’Kitabı okudu
Aberdalı hanımlar pek güzeldi; fakat lütufkar doğa, vücutça çekiciliklerine karşı panzehir olarak tam bir aptallıkla bezemişti.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.