Cümleler üç noktayla bitmeli,insan anlattığının fazlasıdır ...Kelimeler bazı anlamlarla gelmiyor diyen Ataya da hak veriyorum .Bütün cümleler de bir bakıma eksik kalıyor ...o yüzden fotoğrafları,resimleri bu yüzden seviyor olmalıyım.Kelimeler de istediğimiz yöne evrilmekte ve bu hiç hoş değil,gerçekten uzaklaştırır gibi paranoyak sanrılara yöneltmiyor mu bizleri?

hafizest, Zargana'yı inceledi.
13 Mar 18:14 · Kitabı okudu · 4 günde

Artık yazar sayesinde paranoyak olma yolunda ilerliyorum .

Favori yazarlarımdan ve tüm kitaplarını okuyorum.. bu kitabında üvey evlatlık olduğunu öğrenen bir çocuğun evden kaçışı ve yaşadıkları var... Kendi kendine hayatı nasıl zehir eder ,zindana çevirir örneği.. Belli bir yerden sonra hayat mı hayal mi karışıyor.

Neslişah Özbay, Başkasının Karısı'ı inceledi.
12 Mar 07:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hikaye Paranoyak bir kocanın karısından şüphelenmesi ile başlıyor!

Karisinin kendisini aldattigini dusunen bir bey her seyden suphelenmeye baslar. Onun icinde onun gittigini dusundugu bir evin onune gider yoldan gecen bir gencten ogrenmeye calisir apartmanda kimin oturdugunu kimin girip ciktigini. Genc adama sasirir. Adam kendi karisini sorusturduguni itiraf edemedigi icin arkadasi adina bu arastrmayi yaptigini soyler ama genc durumu anlar basindan savar.

Ertesi gun adam bir opera gosterisine gider karisyla ve ust localardan eline bir mektup duser. Hemen bunun karisinin adina geldigini dusunur ve mektubun adresine gider. Eve girer ve tanimadigi bir kadinla karsilasir. Tam o sirada kadinin yasli kocasi gelir ve adam yatagin altina saklanir. Bir bakar ki yatagin altinda bir adam daha var. Kadinin asigi sanar basta onu ama meger adamda yanlis gelmis o yukari kata cikacakken bu adrese gelmis. O sirada ilk adamda anlarki aslinda o da ust kata cikacakti. Bu seferde acaba karisi ust katta mi diye ici icini yemege baslar.

İki adam konusurken evdeki genc kadinin kocasi sesleri duyar. Karisi durumu kurtarmaya calisir ama en sonunda evin kopegi onlari bulur ve havlamaya baslar. Paranoyak adam kopegi susun diye bogar. Bir sey oldugunu anlayan genc kadin daha fazla dayanamaz ve adamlari ele verir. Yabanci adam hemen kacabilir ama paranoyak adam orada kaliverir. Mecbur durmunu anlatmak zorunda kalir. Ev sahipleri once sinirli sonra gulerek onu ugurlarlar.

Adam eve doner karisi hasta yatmaktadir. Kocasinida merak ettigi icin endiseli. Sitemle sorar. Ve adamin cebinden olu kopek leşi firlar.

Adam karisindan suphendigi icin eve asil gec gelen ve karisini surekli ihmal eden kendisi oluverir.
Bir solukta okudum. Ve bitti... :)

Hayalkatibi, Korku'yu inceledi.
 11 Mar 01:56 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Stefan Zweig az kelimeyle çok şey anlatabilen bir yazar kuşkusuz. Bu romanında da bana bir kez daha bunu kanıtlamış oldu. Bir düşünceyi aktarabilmek için öyle tuğla gibi kalın kitaplar yazmaya gerek yok zannımca. Küçük bir olay pek çok düşünceye kapı aralayabiliyor. Bu sebeple şu sıralar epey popüler olan değerli yazar Zweig’a bir sempati beslemekteyim. Girizgâhı bu şekilde bitirdikten sonra kitaba geçelim.
Kitap adından da anlaşıldığı üzere insanoğlunun en çok hissetmekten rahatsız olduğu duyguyu konu ediniyor. Ve bu duyguyu size pek çok film, diziden tanık olduğunuz bir durum üzerinden aktarıyor. Hikayenin özünde bir sır ve bu sırrın ortaya çıkması halinde olacaklara karşı duyulan yoğun korku var. Belirsizlik kitabın her zerresinde cirit atıyor ve karakterimiz bu belirsizliğin açtığı kuyunun en dibinde tırnaklarıyla tırmanmaya çalışıyor. Sürekli kendiyle bir çelişki halinde, paranoyak ve yaşadığı duyguları bu zamana kadar anlamlandıramamış, uzun bir süre sadece yaşamak için yaşamış bir karakter okuyorsunuz. Onun olaylara bakışının değişmesi sizi düşünmeye sevk ediyor, onun ruhunun evrilmesi sizin düşüncelerinizin üzerine bir bina gibi devriliyor.
Söyleyin bakalım, yaptığınız büyük bir yanlış var. Bu yanlışın ortaya çıktığı ana kadar hissettiğiniz korkuyu mu, yoksa sonucunda kesilecek cezayı mı tercih ederdiniz? Kitap bittiğinde kuşkusuz birini seçmiş olacaksınız. Güzel bir kitaptı yine, öyleyse Zweig okumaya devam.
Hayalkatibi

Saniye Dakika, Cengiz Han'a Küsen Bulut'u inceledi.
 04 Mar 22:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gün Olur Asra Bedel romanında karanlık kalan kısımları aydınlatan bir bölüm. Cengiz hanın anlatıldığı menkıbe gercekten de rejimi rahatsız edecek kadar manidar. Sırf mevkisini yükseltme adına adeta bir paranoyak gibi anlatılan destanlardan hayali bir örgüt çıkaran bir görevli ve bu örgütle olan hayali ilişkiden dolayı da işkence altında yaşamını yitiren bir öğretmenin hayat hikayesini dinliyoruz Aytmatov'dan.

Kasım İ., Sözcükler'i inceledi.
01 Mar 13:57 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu incelemeyi Mahmut ÇAYIR abime ithaf ediyorum.
Sartre, varlıklı bir ailenin tek çocuğu olup, çok sevilmiş, çok şımartılmıştır. Ama Sartre hayatından o kadar da memnun değildir. Çok farklı bir ruh hali var. Babasından nefret ediyor, annesini ablası olarak görüyor, büyükbabasına da saygı ve sevgi besliyor. Sartre'nin öyle büyük bir ruh haline sahip olmasının nedeni neydi? Tek çocuk olması mı, babasını erken kaybetmesi mi, kitaplarla tanışması mı yoksa kafasının içinde yaşaması mı? Bu sorulara cevap verebilmek için bir psikiyatr olmak lazım.
Sartre, imla hatası yaptığı için, okuldan alınıyor. Eğitim Sistemi, ödevlerini noksansız bir şekilde yapanı, okulunu yüksek dereceyle bitireni akıllı sayıyor. Bunları yapamayanları da geri zekalı sayıyor. Einstein atomu parçalayıp ellerine verdi. Oysa ona da geri zekalı demişlerdi. Belki de dünyayı kurtaracak fikir, hiç okul okumayan birinde gizli. Doğru, dinlenmek için, diplomalı olmak lazım. Okul, insanları zehirleyen bir mantar; düşünceleri öldüren bir katil; fikirleri tutuklayan bir hapishane; siz para verin, ben de size eğitim vereceğim" diyerek rulo şeklinde bir kağıt parçası veren bir kapitalist!
Sartre, kitaplarla çok erken yaşta tanışıyor. Büyükbabası hem yazar hem de çevirmen. Böyle bir varlığa sahip olmasaydı, belki de Sartre diye birini tanımayacaktık. Sartre "Yazıyorum, öyleyse varım," diyor. Neden yazıyoruz? Bazı şeylerden kurtulmak için. Neden okuyoruz? Bazı şeylerden kaçmak için.
Sartre de biraz da olsa Don Kişotluk görünüyor. Hayal gücünü kullanarak birçok savaşa katılıyor. Sartre neden hayal gücüne başvurdu? Yalnız olduğu için...
İnsanın meslek seçimi ya da hobi seçimi kaderine bağlı...Sartre'nin bir kardeşi olsaydı,babasını erken yaşta kaybetmeseydi, büyükbabasının kütüphanesine rastgelmeseydi, inanıyorum ki yazar olmazdı. Yazar olmak için okumaktan çok, yaşamakta lazım.
Sartre "Okunmak için değil, borcumu ödemek için yazıyorum," diyor. Peki, bu borç ne? İnsanlık borcu..."Halkı, gelen tehlikeye karşı uyarmak, gerçekleri söylemek için yazıyorum," diyor.

Sartre, "en iyi kitabım" dediği kitaptır. Sartre'ı anlamak için okunması gereken bir kitap. Kitap, iki bölümden oluşuyor: Okumak ve yazmak... Otobiyografik kitap olmasına rağmen hiç sıkmayan, roman tadında bir kitap...Kitapta bazı yazar ve kitaplara göndermeler de yapılıyor.

Sartre'yi yorumlamak gerekirse şöyle derim: "Sartre, insanlar içinde yalnız yaşayan bir insan; yalnızlıktan(samimiyetsizlikten) hastalanan bir ruh(paranoyak değil); yazarak varolan bir yazar; kafasının içinde yaşayan bir canlı...

Nisanur, bir alıntı ekledi.
27 Şub 12:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir şeyin gerçekte öyle mi olduğu yoksa bana mı öyle geldiği konusu her zaman kafamı karıştırırdı. Gerçi sezilerim, bir süre sonra hayat tarafından doğrulanırdı.Ama her defasında ben, aradan gecen süre boyunca"Doktor acaba paranoyak mıyım?" başlıklı metinleri yazıp yazıp bozuyordum.

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İlhami Algör (Sayfa 15 - İletişim)Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İlhami Algör (Sayfa 15 - İletişim)
EMEL KAYMAZ, 1984 inceledi.
22 Şub 15:05 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap zaten kült, okumakta geç kaldığımı biliyorum. Ama en azından ölmeden okuyabildim çünkü kesinlikle ölmeden önce okunması gerekenler arasında :) Kitap, karabasan gibi çöküyor üstünüze. Ürkerek, korkarak okuyanlar olmuş, ama ben ürkmedim çünkü zaten şu an yaşadığım toplumdan farklı değil anlatılanlar. Sürekli gözetim altında olunan bir toplumdan bahsediliyor, biz de öyle değil miyiz zaten ? Şu an bile bu yaptığım incelemede yaşadığımız dünyayı eleştirdiğim için başıma bir şey gelir mi acaba diye düşünmekten kendimi alamıyorum. !! ;) Kendimi bir düşünce suçlusu gibi hissediyorum, Evet ben bir düşünce suçlusuyum! :) Yaşadığımız gerçek dünyada da bir sürü baskıyla karşılaşmıyor muyuz, o zaman biz de özgür değiliz zaten, haberlerde bize ne gösterirlerse o kadarını biliyoruz ki bildiğimiz yalan mı doğru mu bunu bile farkedemiyoruz. Paranoyaklaştırıldık.. (En azından ben paranoyak biri oldum diyebilirim), etrafımızda ki insanlara daha az güveniyoruz hatta güvenmiyoruz, bugün televizyonda şu ülkeyle savaşıyoruz deseler inanıcaz, bir kaç ay sonra başka bir ülke adı söyleseler onun yerine, hayır zaten bu ülkeyle savaşıyoruz diye ona da inanırız :) Hatta elimizdeki akıllı telefonları da kitaptaki Tele-ekranlar'a benzetebiliriz. Akıllı telefonlarımıza tutsak olmuş bir şekilde yaşamıyor muyuz? Bir gün kullandığımız telefonlardan yönetilmeye başlayabiliriz, belki de yönetiliyoruz.. Bir gün telefonumdan; 'Emella o kitabı hemen olduğu yere bırak', 'Emella yazı yazma', 'Emella egzersiz saati, hemen başla' gibi komutlar gelebilir :) Yani demem şu ki; kitabı okurken 'Yahu adamda nasıl bir önsezi, nasıl bir zeka varmış, nasıl da düşünmüş bunları' demekten kendinizi alamıyorsunuz. Müthiş bir zekayla kurgulanmış bir roman. Kitaptan çıkardığım en önemli ana fikirse, dilimize sahip çıkalım arkadaşlar dil önemli. Çok önemli.
1984’ü okumadan önce yine distopik bir eser olan ‘Damızlık Kızın Öyküsü’nü okumuştum, aşağı yukarı aynı karabasanı hissetmiştim. İki kitapta da aşka, erotizme, cinselliğe karşı bir savaş var, sadece çocuk doğurmak kavramı var, o da toplum için. Bunlar hep bir uyarı, geçmişten geleceğe birer çığlık, duyabilirsek, görebilirsek, anlayabilirsek tabi. Düşünelim, düşünmeyi bırakmayalım.
“Düşünmek, düşünmek, bir saniyecik bile kalmış olsa düşünmek tek umuttur.” – George Orwell/1984

GÜLSEREN KARTAL, Sultanı Öldürmek'i inceledi.
15 Şub 15:42 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kesinlikle Ahmet Ümit'in en iyilerinden biri olduğunu tescilledim. Son ana kadar katili kesinlikle tahmin edemeyişim; büyüyü bozmamak için cevabı bıle arastırmayısım kitabı okurken heyecanımı kat be kat arttırdı. Şahaneydi.. Alıştırdı kendisini bitmesin diyeceğim bir romandı. Filmi var mı yok mu neden çekilmiyor diye hayıflanmaya bile başladım...Hoşçakal paranoyak şizofren,,hoşçakal aptal aşık Müştak Serhazin!

Fazla sahteydi her şey. Insanların mutluluğu, özgüveni, yapaydı. Sahip olduklarıyla ilgiliydi her şeyleri. Herkes birbirine yabancı gibiydi ve herkes birbirine şüpheli bakıyordu. Paranoyak bir toplumduk.