Her nerede değilsem, orada mutlu olacakmışım gibi gelir.

| Charles Baudelaire, Paris Sıkıntısı |

gül ulucan, bir alıntı ekledi.
18 May 15:43

“Ancak eşit olduğunu kanıtlayan kişi eşittir bir başkasına, özgürlüğü ancak onu kazanan hak eder.”

Paris Sıkıntısı, Charles Baudelaire (Sayfa 110 - İş Bankası)Paris Sıkıntısı, Charles Baudelaire (Sayfa 110 - İş Bankası)
gül ulucan, bir alıntı ekledi.
17 May 09:52

Hırslarınıza lanet olsun, hesaplarınıza lanet olsun, ölüm tapmağı yanında öldürme sanatını öğrenmeye gelen sabırsız ölümlüler! Ödülü kazanmanın, hedefi tutturmanın ne denli kolay, Ölüm’den başka her şeyin nasıl hiç olduğunu bilseydiniz, böylesine yorulmazdınız, çalışkan canlılar Hedefi, iğrenç yaşamın biricik hedefini çoktan tutturmuş olanların uykusunu bu denli bulandırmazdınız

Paris Sıkıntısı, Charles Baudelaire (Sayfa 113 - İş Bankası)Paris Sıkıntısı, Charles Baudelaire (Sayfa 113 - İş Bankası)
gül ulucan, bir alıntı ekledi.
15 May 13:55

“Her erkek bir toyluk çağı geçirmiştir” diyordu bu adam: “Orman perisinin bulunmadığı yerde, hiç tiksinti duyulmadan meşe gövdelerinin kucaklandığı çağdır bu. Aşkın ilk basamağıdır. İkinci basamağa geldi mi seçmeye başlar insan. Bir yargıya varabilmek için düşünebilmek demek, çoktan gerilemeye başlamış olmak demektin İşte o zaman kesinlikle güzelliği arar insan. Bana gelince, beyler ben üçüncü basamağın bunalımlı dönemine çoktan gelmiş olmakla onur duyuyorum, bu dönemde güzellik bile yetmez, kokuyla, süsle, vb... ile tuzlanıp biberlenmesi gerekir. Hatta, bazı bazı, bilinmedik bir mutluluğu özlercesine, tam dinginliğin belirtisi olacak bir dördüncü basamağı arzuladığımı söyleyebilirim. Ama toyluk çağı bir yana bırakılırsa, tüm yaşamım boyunca, kadınların sinirlendirici budalalığı, öfkelendirici bayağılığı herkesten fazla etkiledi beni. Hayvanların en sevdiğim yanı, saflıklarıdır.”

Paris Sıkıntısı, Charles Baudelaire (Sayfa 106 - İş Bankası)Paris Sıkıntısı, Charles Baudelaire (Sayfa 106 - İş Bankası)
gül ulucan, bir alıntı ekledi.
12 May 11:56

“Düşüncelerim havanın hafifliğine eşit bir hafiflilikle uçuşuyordu; kin gibi kutsallıktan yoksun aşk gibi bayağı tutkular ayaklarımın altından, uçurumların dibinden sıra sıra geçen bulutlar kadar uzak görünüyordu şimdi bana.”

Paris Sıkıntısı, Charles Baudelaire (Sayfa 42 - İş Bankası)Paris Sıkıntısı, Charles Baudelaire (Sayfa 42 - İş Bankası)
sevda sayılar, Orada (La-Bas)'ı inceledi.
06 May 23:40 · Kitabı okudu · 16 günde · 1/10 puan

#orada #labas #jkhuysmans #exlibris
Paris 19.yüzyılın sonu.Şeytana tapanlar,satanist ritüllerin hala yapıldığını anlatan bir kitap.Kilise,papaz,rahibelerin ve bir çok din adamı kimliğinde olan insanların bu ayinleri uyguluyor olmalarını anlatıyor.Okumayın hiç tavsiye etmiyorum,sadece zaman kaybıRuh sıkıntısı içerisindeyim,inatla okudum

Charles Baudelaire'in bu kitaplarını alacağım.
Kötülük Çiçekleri
Yapma Cennetler
Özden Günlükler
La Fanfarlo
Özel Günceler - Apaçık Yüreğim
Paris Sıkıntısı

Ç, bir alıntı ekledi.
24 Nis 02:17 · Kitabı okumayı düşünüyor

"Bu yaşam her hastası yatak değiştirme saplantısına kapılmış bir hastanedir. Kimi soba karşısında çekmek ister acısını, kimi pencere yanında iyileşecegine inanır. Bana da hep bulunmadığım yerde rahat ederim gibi gelir, ruhumla durmadan tartıştığım bir sorundur bu göç sorunu..."

Paris Sıkıntısı, Charles BaudelaireParis Sıkıntısı, Charles Baudelaire
Ç, bir alıntı ekledi.
24 Nis 02:16 · Kitabı okumayı düşünüyor

"Zamanın inim inim inletilen köleleri olmamak için sarhoş olun durmamacasına!...Şarapla, şiirle ya da erdemle, nasıl isterseniz..."

Paris Sıkıntısı, Charles BaudelaireParis Sıkıntısı, Charles Baudelaire
Ç, bir alıntı ekledi.
24 Nis 01:38 · Kitabı okumayı düşünüyor

Sana benzeyen bir yer var, her şeyin güzel, zengin, dingin ve dürüst olduğu, düş gücünün bir Batı Çini kurup süslediği, yaşamı ciğerlere çekmenin tat verdiği, mutluluğun sessizlikle birleştiği bir yer. Gidip orada yaşamalı, gidip orada ölmeli işte!

Paris Sıkıntısı, Charles BaudelaireParis Sıkıntısı, Charles Baudelaire