Şeyma, bir alıntı ekledi.
32 dk.

Bir varmış bir yokmuş.Bir zamanlar, Maria adında bir fahişe varmış.

Durun bir dakika.'Bir varmış bir yokmuş' çocuk masallarınIn başına çok yakışır sahiden de, oysa 'fahişe' yetişkinlere özgü bir sözcük.Her neyse, mademki ömrümüzün her anında bir ayağımız peri masallarında öbürüyse uçurumda, bırakalım bu öyküde böyle başlasın.

On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 6)On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 6)
Cüneyt Yıldız, bir alıntı ekledi.
37 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kimse bilinmezden korkmamalı, çünkü herkes istediği ve ihtiyaç duyduğu şeyi ele geçirebilir.

Simyacı, Paulo CoelhoSimyacı, Paulo Coelho

Bir erkekle mutlu olmak istiyorsan onu anla sevmesende olur.
Bir kadınla mutlu olmak istiyorsan onu sev, anlamasanda olur..Paulo Coelho

Alyoşa, Casus'u inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya tarihinin en ünlü kadın ajanı Mata Hari’nin hayatını bir de Paulo Coelho’nun kaleminden okumak ister misiniz? Biyografi okumayı ve Coelho’nun kalemini seven biri olarak beğeni ile okuduğumu söyleyebilirim. Hatta biraz daha detaya inilebilir, biraz daha ayrıntılı anlatılabilirdi ve ben okumaktan asla sıkılmazdım dediğim oldu kitabın sonunda.

Mata Hari hep bana ilginç gelmiş bir karakterdi. Bu kitabı okuyana kadar da dünyaca ünlü azılı bir casus olarak canlanmıştı hafızamda. Kitabı okurken bir kere daha aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı gerçeğini kabullenmek zorunda kaldım.

Coelho kitabını Mata Hari’nin avukatı ile yazışmalarına dayanarak kurgulamış. Kötü giden evliliğinden kurtulmak, özgürlüğüne kavuşmak, yeni bir hayata başlamak istemiş Margaretha Zelle. Dansı kendisi için bir tutku haline getirmiş ve Mata Hari olarak özgür hayatına adım atmış. Bu hayat ona sadece özgürlüğü değil şöhreti, parayı, macerayı da beraberinde getirmiş. Ta ki yaşı ilerleyip gözden düşünceye kadar.

Ölüme bile masum olduğunu tekrarlayarak cesurca giden bu kadının hikâyesini okurken hayatın karşımıza çıkardığı haksızlıkları, adaletsizlikleri sorgulamadan yapamadım.

"Hepimiz kendi yaşamımızın, kendi geçmişimizin, doğru ya da yanlış kabul ettiğimiz yasaların tutsağıyız." deniyor kitapta. Sanırım oldukça doğru bir tespit.

Samed Çetin, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir çocuğun bir erişkine her zaman öğretebileceği üç şey vardır; nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak ve elde etmek istediği şeyi var gücüyle dayatmak.

Beşinci Dağ, Paulo Coelho (Sayfa 186)Beşinci Dağ, Paulo Coelho (Sayfa 186)
Samed Çetin, Beşinci Dağ'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

Paulo Coelho'nun simyacı kitabı kütüphanede olmadığı için,onun kitabi olsunda hangisi olursa olsun değer diyerek başladığım Beşinci dağ... İlyas peygamberin hayatını romanlaştırırken gerceklikten kopup kendi kafasının içindekileriyle anlatmış..Bir peygamberin Rabbine kafa tutması mümkün olabiliyor bu kitapta mesala :) Romanda yaşama dair önemli anekdotlar mevcut hani kişisel gelişime dair.Fikirleri az buçuk İslamla yoğrulmuş olan her dimağın kabul etmeyeceği bölümler mevcut.

Asude Albayrak, Simyacı'ı inceledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok eğlenceli öğretici. Bitirdiğimde gözyaşlarımı tutamadım
Devamı olsun isterdim ama güzel bir son olduğu için gerek duymuyorum. En sevdiğim kitap...

Beyzanur Parlak, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor

Hayatta hiçbir şeye artık inanmayan, çobanların bir gün duygusal olarak koyunlarına bağlanabileceklerini anlayacak durumda olmayan yalnız insanlardı bunlar.

Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 43 - Can Yayınları / Santiago)Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 43 - Can Yayınları / Santiago)
Beyzanur Parlak, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okuyor

Henüz sahip olmadığın bir şeyi vaat ederek gidecek olursan, onu ele geçirme arzusunu yitirirsin.

Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 41 - Can Yayınları / Şalem Kralı)Simyacı, Paulo Coelho (Sayfa 41 - Can Yayınları / Şalem Kralı)