Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
10 May 08:00 · Kitabı okudu · 9/10 puan

... İngilizler kendisine bazı Arapların kralı ve Müslümanların halifesi olacağını vaat etmişlerdi. Hâlbuki Filistin'e İngilizler yerleşmişlerdi. Oraya Yahudiler mütemadiyen göç ediyorlardı. Suriye'ye Fransızlar kendi kültür ve dillerini yaymışlardı. İngilizler de Irak'a kendi dil ve kültürlerini götürmüşlerdi. Şerif Hüseyin babamın yanında hep iç geçirirdi. Bundan sonra babam onu teselli edecek birkaç laf söyler, ben de yanında dururdum. Bir müddet sonra, Şerif Hüseyin: "Raif, anlat şu İstanbul havalarını dinleyelim" derdi. Şerif Hüseyin. Abdülhamid döneminde İstanbul'da 18 yıl gözaltında kalmıştır. Çamlıca veya Beykoz'da oturmuş. Konuşma esnasında bir taş plak çalmaya başlardı. O zaman Şerif Hüseyin: "Ahh! İstanbul, payitaht" diyerek ağlamaya başlardı. Babam da o sırada onu teselli edici sözler söylerdi: "Şerif Hazretleri, bu takdir-i İlahidir, üzülme... Sen hata yaptın; ama bundan çok pişman olduğun gözlerinden akan göz yaşlarından belli oluyor. Allah seni bundan dolayı affeder; yapma, ağlama". Babam onu teselli ederken kendisi de ağlardı.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan

Dünyâda milyonlarca insan evinde 'Diriliş Ertuğrul' ve 'Payitaht Abdülhamid' dizisini seyrediyor. Kurgu ve dizi dahi olsa Târihini yâd eden vefâlı Müslümanlar Abdülhamîd Hân'ı (Payitaht'ı) ve Ertuğrul'u (Obasını) evine misâfir etti, evinin başköşesine oturttu. MaşâALLAH.

Büşra Ateş, bir alıntı ekledi.
25 Mar 18:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İstanbul'dan ancak ölüm çıkar!
"Ben Selanik'ten de çıkmamalıydım. İstanbul'dan ancak ölüm çıkar. Kardeşim Sultan Reşad'a tavsiye ederim, o da çıkmasın. Biz 1453'te İstanbul kuşatmasında çarpışarak ölen son Roma İmparatoru Konstantin Dragazes'ten daha mı aşağıdayız! Osmanlı ailesinin bütün fertleri Payitaht'ta kalmalı, çarpışmalı ve burada ölmelidir. İstanbul'dan çıkarsak bir daha Payitaht'a giremeyiz. Sonra dedelerimizin yüzüne nasıl bakarız!"

Payitahtın Son Sahibi- II. Abdülhamid Han, Talha Uğurluel (Sayfa 7)Payitahtın Son Sahibi- II. Abdülhamid Han, Talha Uğurluel (Sayfa 7)

Payitaht Abdülhamid
Kardelen kara kışın ortasında baş verir, baş verir de boynunu büker bilir ki ona bu hikmeti veren Rabbi'dir.