Seyfullah, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

"deli ol, âşık olma"
"Delilik şüphesiz aptallıktan iyidir. Delilik var olmuş bir zekânın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekânın var olmamağa devam edişidir. Deliliğin hiç olmazsa mazisi şanlı. Aptallığın şerefli bir tarihi bile yok. "

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 137)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 137)
Didem, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok konuşmazsın, kendi kendine kurarsın, anlatmazsın, anlatılırsa dinlemezsin, kendinden başkalarına güç inanırsın.

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
Hüsne, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 4/10 puan

Çok konuşmazsın, kendi kendine kurarsın, anlatmazsın, anlatılırsa dinlemezsin, kendinden başkalarına güç inanırsın.

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
Sadık Cemre Kocak, Bir Tereddüdün Romanı'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Mualla ve Vildan (rivayetlere göre değişik isimlerde alınıyor tabi) kitabımızın iki karakteri. Bu iki karakter üzerinden bir tahlil yaptırıyor yazarımız bize.
Mualla’nın okuduğu kitap bir ara bende internette gördüğüm bir videonun etkisini yarattı. Bir dizi var. Adı Çukur. Bu dizi de Aliço diye bir karakter var. Biraz takıntılı. Bunun Çikolata takıntısının benzeri hikayemizde de var. Hatırlayın Mualla’nın okuduğu hikayeyi. Beni Yalnız Bırakmayınız, Çay iç Çay iç gibi vurgulu cümlelerle ilerleyen bir kitap görmüştük. Çok benzettim.
Ayrıca şunu da belirtmek gerek. Katılıp katılmamak size kalmış. Bu kitabı Peyami Safa değil de Sadık Koçak (kendi adımı kullanmak en iyisi, birileri hakaret alır sonra aman) yazsaydı bu kitap beğenilmezdi. Hatta çok eleştirilir ve insanlar hakkında pek de iyi konuşmazdı. Ben bunu buraya bırakıyorum. Herkes kendi nispetinde buyursun. Şimdiden iyi akşamlar, esenle kalın..

Sadık Cemre Kocak, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Hançer
Entrero in un cuore.
*Bir kalbe gireceğim.

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 175)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 175)
Songül Kiriş, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

"Hararet ve su, benim yatağım ve yastığımdır: Yanmak ve boğulmak. İste benim ayinim!"

Fatih Harbiye, Peyami SafaFatih Harbiye, Peyami Safa
Yüsra, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce

...Gayet eski bir sözdür. "Hiç kimse kimseyi tamamiyle anlayamaz!" derler.Bu söz bütün dünyada,romantik bir edebiyat doğuran en büyük fikirdir ve bugüne kadar doğru olmaktan da çıkmamıştır. İki insan, kendilerini birbirlerine anlatmaya çalıştıkları halde bile buna tamamiyle muvaffak olamazlar. Nerede kaldı ki bunlardan biri, kalbinin çetin muhafazası içinde birşey saklamaya karar versin de öteki anlayabilsin; bu büsbütün imkânsızdır. Bir kadın kocasından, bir zevc zevcesinden,bir insan sevgilisinden istediği şeyi gizleyebilir. En basit adamın hayatı bile, başka bir adam için namütenahi, karışık, içinden çıkılmaz bir esrar yığınıdır. Hatta kendi kendimizi bile iyice tanımıyoruz. Kendimizden sakladığımız esrar da vardır ki, bugünün felsefesinde "gayrîşuur" adını alan gizli ruh tabakasının içinde kapalı kalır. O halde nafile yere sevgililerimizin meçhûl ömürlerinin namütenahi teferruatına karışan esrarı öğrenmeye kalkışmayalım. En sade hayatın teferruatı bile namütenahidir ve sahibinden bile gizli safhalar taşır.

Şimşek, Peyami SafaŞimşek, Peyami Safa
Abdullah Okur, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hakikati seviniz, o da sizi sever; hakikati arayınız, o da sizi arar ve üstüne yalan Çin setleri gibi kalın duvarlar örsün, altında kalan hakikat bir ince iniltiyle, bir hafif rüzgar dalgasıyla, herhangi bir küçük bir işaretle mevcudiyetini bildirir: ''Buradayım!'' der.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 52)Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 52)
Oğuzhan Özenç, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'yu inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peyami Safa'nın okuduğum ilk kitabıdır. Şimdiye kadar okumadığıma pişman oldum diyebilirim. Hasta psikolojisi üzerine yazılmış güzel bir eser. Okumadıysanız acilen okumalısınız =)