Doğan Macat, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
16 Oca 17:36 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Seksen Günde Dünya Gezisi, muhtemelen çocukken hepimizin kısa veya uzun bir versiyonunu okuduğumuz Jules Verne eserlerinden birisi. Seksen Günde Devr-i Alem diye bilirdik tabi biz; İş Bankası ismi böyle uygun görmüş.
Jules Verne hayal gücüne ve naifliğine hayran olunacak bir yazar. Okuyanı yormayan, heyecan ve merak uyandıran ama germeyen bir yazar. Bölüm isimlerini okuduğunuzda bile gülümsüyorsunuz. Yazdığı kitapları düşündüğünüzde seçtiği konuların - en azından yazıldığı döneme göre - nasıl da yaratıcı, belki de zamanın ötesinde olduğunu görebiliyorsunuz.
Bu kitapta asıl kahramanımız son derece düzenli yaşamı ve muhteşem soğukkanlılığıyla Phileas Fogg. Sıklıkla uğradığı kulüpte arkadaşlarıyla dünyayı 80 günde dolaşacağına dair bir iddiaya giriyor ve yardımcısı Passepartout ile yola koyuluyor; başlarına da türlü türlü işler geliyor. Karakterlerin özellikleri çok net ve keskin. Bay Fogg her daim planlı, sakin; her şey onun için kontrol altında. Yaşanan hiçbir şey onun heyecanlanmasına sebep olamıyor. Yardımcısı Passepartout ise onun neredeyse tam aksi; heyecanlı, dağınık ve biraz da sorumsuz ve saf. Hikayeye bir iki yan karakter daha ekleniyor ama bahsetmeye değer değiller. Asıl ilgi çekici kısım ise bu yolculuğun nasıl yapılacağı. Yazar, hem o dönem için böyle bir yolculuğun nasıl gerçekleşeceğini anlatıyor hem de tur sırasında seyahat edilen ülkeleri Passepartout aracılığıyla okura tanıtıyor.
Yorucu ve ağır okumalara ara vermek istediğinizde elinize alıp rahatlayabileceğiniz bir kitap. Son olarak günümüz şartlarını görse Jules Verne neler düşünürdü insan merak etmeden duramıyor :)

Haree, bir alıntı ekledi.
28 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

-Yirmi bin sterlin ha! diye bağırdı John Sullivan. Umulmadık bir gecikme elinizden uçurabilir bu yirmi bini!
-Umulmadık şey yoktur, diye karşılık vermekle yetindi Phileas Fogg.

Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Zülal Zeynep Bayrak, bir alıntı ekledi.
26 Kas 2017

"ara sıra bende duygularıma göre davranırım, diye doğrudan karşılık verdi Phileas Fogg. vaktim varsa tabi."

Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 76)Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 76)
Rüya Sarıgül, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitapta sadece seksen günde dünyanın etrafını dolaşabileceğini iddia eden Phileas Fogg'un bu dünya seyahati sırasında yaşadığı maceralara tanık oluyoruz.

Kitabın dili oldukça sade ve akıcı. Seksen günü iki güne sığdırabilirsiniz. Özellikle okuma alışkanlığı olmayanlar için tavsiye edebilirim. Kesinlikle sıkılmayacaksızınız.

Yeşim Gökyıldız, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
 18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nisan ayında okumuştum bu kitabı. Çok sıkılırım diye düşündüğüm kitap beklentimin üstünde çıktı. Akıcı ve sade bir dile sahipti,bazı yerleri komikti,sürükleyiciydi. Konusu şu:

| Her zaman bir yere zamanında yetişen,sakin mizaçlı,zengin ve ciddi bir adamdır Phileas Fogg. Bir gün kulüpteki arkadaşlarıyla yirmi bin sterlinlik bir iddiaya girer. Bu iddia Phileas'ın tam seksen günde dünyanın çevresini dolaşıp dolaşamayacağı konusundadır.|

|Oldukça kararlı biri olan Fogg, yeni işe aldığı uşağı Fransız Jean Passepartout ile yolculuğa çıkmaya karar verir. Fakat bir banka soyguncusu İngiltere'nin gündemini epey meşgul etmektedir. Bu konuda kahramanımızdan şüphe duyan Dedektif Fix, onların peşinde sıkı bir takibe başlar. İki yolcumuz Hindistan'dan geçerken yakılmaktan kurtardıkları Aouda isimli kadını da aralarına alırlar ve maceradan maceraya atılırlar.|

Benim iki gün içerisinde okuduğum maceralı bir kitaptı. Sizin de bir çırpıda okuyabileceğiniz ilginç bir konuya sahip akıcı bir dünya klasiği.Tavsiye ediyorum.

salih, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Meyveli ağacı taşlarlar güzel bir söz.Bu kitapta kimse Phileas Fogg roman kahramanına inanmıyor.Herkes bu yolculuğu hayal olarak görüyordu.Aynı Galileo'ya inanmadıkları gibi.Klasikler, eski olduğu için değil; geçen zamana rağmen değerinden bir şey kaybetmemiş, olduğu için klasiktir.Her yüzyıla uyan bir kitap şahane okuması keyifli birazda belgesel tadında bir nevi coğrafi keşifler.

Melih Karaman, bir alıntı ekledi.
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Seksen Günde Devri Alem
İşte böylece Phileas Fogg tutuştuğu bahsi kazanmış oldu. Dünya etrafındaki seyahatini 80 günde tamamladı! Her türlü iletişim araçlarını kullandı: yolcu gemileri, trenler, arabalar, tekneler, yatlar, tahtırevanlar, hatta filler... ve beyimiz bütün bu heyacanlı yolculuk sırasında soğukkanlılığını ve dakikliğini bir an olsun yitirmemeyi başarmıştı.
Peki ya sonuçta? Bu yolculuk ona ne kazandırmıştı? Yanında kar kalan neydi?
Hiç bir şey mi? Varsın hiçbir şey kazanmasındı, neticede onu dünyanın en mutlu erkeği yapan - her ne kadar inanması güç olsa da - harika bir kadınla tanışmıştı! Hem zaten , sırf bunun için bile, bir devri alem yapmaya değmez miydi?

Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 290 - Kırmızı Kedi Klasikler)Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 290 - Kırmızı Kedi Klasikler)
sahra naz gürten, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de hava yolu kullanmaksızın, önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmaksızın.

Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur.Ama türlü zorluklarla karşılaşacak,Yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrayacak, kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk edeceklerdir. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşecektir. Böyleliklede 80 günde bu yolculuğu bitirmiştir. Fakat bitiremediğini sanarak evde durmuştur. Ama sonra saat farkını anlayıp zenginliğine zenginlik katmıştır.

Seksen Günde Devr-i Âlem, dünyada okunma rekoru kırmış bir kitaptır. Kitabın diğer adı 80 Günlük Dünya Gezisidir.

Sercan Soydan, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nasıl kimse Galileo'ya inanmamıştı, bu kitapta Phileas Fogg'a yapılan aynısı. Gerçeklerinin peşinden gitti Fogg ve onun yardımcısı. peşindeki polis onu durdurmak isteyenler. Bu kitaba her açıdan bakıp her türlü yorumu yapabilrsiniz. Çok sevdiğim bir kitap.

Serdar Poirot, Seksen Günde Dünya Gezisi'yi inceledi.
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Phileas Fogg, saat gibi dakik bir adamdır ve kurallarına uymadığı için uşağını kovar. Yeni uşağın adı Paspartu'dur. Kulüpteki arkadaşları ile iddiaya giren Fogg 80 günde dünya turu yapabileceğini söyler. İşin içinde 20000 sterlin vardır. Paspartu ile yola koyulur. Bu arada müfettiş Fix, İngiliz bankasını soyanın Fogg olduğunu düşündüğü için onu takip etmektedir. Acaba Fogg gerçekten söylediği süre içinde dediğini yapabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.