Okur
nefertari
TAKİP ET
nefertari
@pi_nefertari
Geri kalan her şey sizi yarı yolda bıraktığında kütüphanenin yolunu tutun...
Muhasebe
01
105 okur puanı
28 Mar 2019 tarihinde katıldı.
288
Kitap
3
İnceleme
93
Alıntı
11
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
nefertari
Fahrenheit 451'i inceledi.
208 syf.
Bir itfaiyeci düşünün, söndürmek yerine yakan! Bir hayat düşünün, teknolojinin hayatımızın her anını ele geçirdiğini, kitapların yerini televizyonların aldığını ve bilgili olmanın cezası olduğunu! Kahramanımız Guy Montag; kitapların içinde ne olduğunu sorgulamaya başlıyor ve bu karanlık düzene karşı çıkıyor. Böyle bir durumun yaşanmaması dileğiyle.... Bu arada kitap biter bitmez filmini izledim ama sanırım yönetmenin böyle bir kitaptan haberi yok. Bir çok kısmında kesinti ve değişim olduğu için severek izleyemedim. "Bilgi kaba kuvvetin üstesinden gelmeye yeter de artar bile!". (130) "Bir insanın etrafındaki dünyaya ve hayata bakarak bazı düşüncelerini yazıya dökmesi belki bir ömür sürdü; sonra ben geldim ve iki dakikada bam! Her şey bitti". (72)
Fahrenheit 451
8.1/10
· 52,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
44
nefertari
Otomatik Portakal'ı inceledi.
172 syf.
Yaşamları şiddet üzerine kurulu 4 gençten biri olan 15 yaşındaki kahramanımız Alex, arkadaşları tarafından uğradığı ihanet sonucu 14 yıl ağır hapis cezasına çarptırılıyor. 2 yıl kadar sonra içeride de aynı şekilde bir cinayetin üzerine kalmasıyla Ludovico Yöntemi ile kişiye seçme hakkı tanınmadan, kötü bir kişiyi topluma yararlı bir insan evladı haline getirilebilmesi ön görülen çalışmaya ilk kobay seçilmesinden itibaren yaşadıkları anlatılıyor. Yazar insanın içindeki tutkunun, kötülüğün çevresinde bulunan kişilerin kaderine de değebileceğini, dinin ceza söylemlerinin aslında caydırıcı olmadığını, deney sona erdiğinde, kitabın başında nefret ettiğimiz Alex'in iktidar uğruna suçlunun halk gözünde kahraman gösterilebildiğini gözümüze soka soka anlatmış. Okumayan arkadaşlara spoi vermemek adına, bir kaç alıntıyla bitirmek istiyorum. "Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum". (Sayfa : 20) " Tanrı'nın istediği iyilik mi yoksa iyiliği seçebilme şansına sahip olabilmek mi? Kötülüğü seçen biri gerçekte iyiliğe zorlanan birinden daha mı geçerli Tanrı'nın gözünde?" (86) "Yaşam süreci, insan vücudundaki organların tümü, bunların çalışmaları, görev bölümü yapmaları bizlerin kavrayamayacağı denli karmaşıktır". (97)
Otomatik Portakal
8.0/10
· 51,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
63
nefertari
bir alıntı ekledi.
Beni ölüler değil, yaşayanlar huzursuz ediyor
"Ölüler sohbet etmenizi, sonu gelmez şikayetlerini dinlemenizi ve acıyla kıvranmalarını seyretmenizi beklemezlerdi. Ölüler acının ötesindeydiler, sizden beceremeyeceğiniz mucizeler beklemezlerdi. İşinizi bitirmenizi sabırla, yakınmadan beklerlerdi".
Tess Gerritsen
Sayfa 99 - Doğan Kitap
54