Hayırlı Cumalar
Yüzüm yok ama yine de geldim.
Bu gelişi sevmek say.
Bu gelişi pişmanlık say.
Bu gelişi keffaret say.
Bana gelmeyi verdin,
Hevesim say.
Zaaflarımı sevmediğime say
Elimi kaldırıp getireceğim tekbirle,
Önümde, kalbimde ve tüm zihnimde olanları elimin tersiyle ittim say.
Huzuruna kapandım say.
Yüceliğin önünde eğiliyorum say.
Yalnız sana secde eden mümin yürekleri başkalarının önünde eğdirme.
Yanlışlarımızı sevmediğimize say.
Yüzüme sürünen ellerimi geriye indirmeden affıma say.
Bu gelişi,
Eğilişi,
Bükülüşü,
Secde ve duruşu.
Seni sevdiğime şahit say.

Selam ve duâ ile...

Diyanet Aylık Dergi-(Mayıs,2018)
...büyük sahabi Abdullah bin Mesud şöyle demiştir: “Üzerine güneşin battığı¸ ömrümün eksildiği, ancak amelimin artmadığı bir güne duyduğum pişmanlık kadar başka bir şeye pişmanlık duymadım.” (Beyhaki¸ Kitabü'z-Zühd, s. 52.)

Gez Atıf, Düşler Kitabı'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kitabın konusu ve kapağı çok ilgimi çekmişti(özellikle ön kapaktaki sakın okuma! adlı yazı)bu yüzden kitabı okumam gerek dedim kendime fantastik kitap hayranı olarak.Kitabı başta birazcık çocuk kitabı sandım ama yanılmışım resmen bize insanın içindeki merak,bencillik,kendini diğer insanlardan üstün görme,kusursuzluğa inanma gibi duygular sıkça işlenilmiş.Bunların sonucu ise pişmanlık,kızgınlık,bıkkınlık,hüzün ve yok olma isteği gibi karmaşık duyguları karşımıza çıkarıyor.Konu bakımında özet geçecek olursak,Ismael ve Gustava adlı iki ana karakterimiz var.Gustavo avukat ama daha fazla para kazanmak uğruna başka bir meslek edinme yollarına girişmiş ve sonunda bir zengin antika meraklısı adamın isteği üzerine antika kitap alma işine girmiş.Bizim Ismael'imiz ise daha önceden kütüphanede çalışmış ve kitaplar hakkında belirli bir bilgi edinmiş bir insan olduğu için ve arkadaşı gustavo'nun isteği ve teklifi üzerine birlikte antika kitap bulma işine giriyorlar.Bu iki bahtsız insan bir iki antikacı geziyorlar ama ellerine bir iki kitaptan başka birşey geçmiyor.Bir gün başka bir antikacıya gidiyorlar ve antikacıdan birkaç kitap aldıktan sonra antikacı bir evin yerini tarif ediyor ve sizin istedikleriniz o evde kesinlikle var diyor.Bu eve gittiklerinde kapıyı yaşlı kambur bir adam açıyor.İçeri davet ediliyorlar ve kendilerini kim tarafından gönderildiklerini ve ne istediklerini söyledikten sonra üst kata çıkıyorlar ve kitaplara bakıyorlar yaklaşık beş altı kitap alıyorlar o gün için ve seviniyorlar çünkü içerisi bir odanın alacağı kadar kitapla doludur ve hepsi eski kitaplardandır.Parayı vurduk derlerken evi terk ediyorlar.Kitaplar bahtsız avukat Gustavo'da kalıyor ve arkadaşı Ismael bir haftalığına ailevi sebeplerden dolayı memleketine gidiyor.Geri döndüğünde rastgele aldığı bir gazetede arkadaşı Gustavo'nun evinde asılı olarak bulunduğu yazıyor.Bunun üzerine evine gidiyor ve evinde arkadaşını düşünürken yerde bir mektup görüyor ve düşünüyor ki eve sadece kendisi ve arkadaşı Gustavo girebiliyor.Eline aldığı mektubun Gustavo'ya ait olduğunu anlıyor ve hemen okuyor.Mektup'ta yazanlar kitapları aldığı yaşlı adamın kitapların içine başka bir kitap daha eklediğini bu kitabı okuduğunu,kitabı bırakamadığını,kendisinin kitap yüzünden birini öldürdüğünü ve kendine engel olmak adına intihar ettiğini yazıyor ve son olarak bu kitabı yok et!,sakın okuma! yazıyor.Ismael'in seçimi başta bahsettiğim duyguları ön plana çıkarıyor.Kitap güzeldi.Kesinlikle her insanın kendine örnek alması gereken durumlar kitabın içinde yer alıyor bu kadar uzunu yazıyı okuduysan sana çok teşekkür ederim.Hayatta kalman dileğimle...iyi okumalar.

Maral, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

Ve yine de bana 'anarşist' diyorsunuz. Halkın hükümetini yok eden sizler, kan kırmızı uşak üniformanızı, utancınızı bile saklamaya gerek görmeyen sizler, bana 'anarşist' diyorsunuz. Cehennem ateşine inanmıyorum, ama böyle anlarda inanmadığım için pişmanlık duyuyorum. Hayır, böyle anlarda neredeyse inanacağım geliyor. Mutlaka bir cehennem olmalı, çünkü sizin işlediğiniz cinayetleri cezalandırmak için daha uygun bir yer düşünemiyorum. Siz var olduğunuz sürece, evrende bir cehenneme mutlaka ihtiyaç vardır.

Demir Ökçe, Jack LondonDemir Ökçe, Jack London

Söyleyemem
Karanlık ve pişmanlık göz torbalarıma dolmuş.
Sen uzak.
Yıldızlar ve hasret zaten uzak.
Senfonim yok mesela.
Hiç aşık olmadım mesela.
Sonra ne bileyim, sanki gün gün neşem eksiliyor.
Mesela.
Pişmanlık var mesela ama yokta.
Annem duygularimla hareket etmemem gerektiğini söylemişti,
Oysa ben bir şair olmayı seçmiştim.
Mesela...

24/05/2018

"Düşü olmayanın yenilgisi de olmaz
Yaşadığı her şey dokurken ömrünü
Pişmanlık insanın kendine kötü bir oyunu."

Şükrü erbaş

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
Dün 15:24 · Kitabı okuyor · Beğendi

...kocamı da, parasını da, kitaplarını da — daha iyi bir biçimde çekip çevirebilirdim belki, diye düşündü. Ama öyle de olmuş olsa yine kendisi, bir an bile verdiği karardan pişmanlık duymayacak, zorluklardan kaçmayacak, görevleri üstünden atmaya bakmayacaktı.

Deniz Feneri, Virginia WoolfDeniz Feneri, Virginia Woolf