• Şiir okumayan bile Attilâ İlhan'ı bilir ülkemde. Uzun süredir elimde olan ama bir türlü okuyamadığım şiir ve yazıları seçkisini bugün okumuş oldum. Mutluyum. Şiiri pek sevmem ama neden? Öncelikle şiirdeki duyguyu kimse tam anlamıyla anlayamaz, yaşayamaz. Kimse kimsenin ayakkabısını giyip onun yürüdüğü yollardan geçemeyeceği için şiirler hep yazana özgü kalır. Ancak genel toplumu, bir dönemi, bir olayı anlatan şiirler bunun dışında. Bir de herkes kendi dönem şairlerini daha iyi anlayabilir kanısındayım. Çünkü yaşanılanlar o ortamlardan esinlenerek yazılmıştır. Bu yüzden de puanlama yapmadım, yapamam. Şiir çok katmanlı bir türdür. Herkesin bakış açısına göre eğilip bükülür ve anlama kavuşur içinde. Uzak olmama rağmen okumaktan vazgeçmediğim bir türdür şiir. Yazınımızın önemli bir dalıdır. Sokak şiirlerine benzemez.

  Attilâ İlhan'ın en bilinen şiiri "Ben sana mecburum"dur. Ama bunu okuduktan sonra kalemini daha iyi anlamış oldum. Okudukça alıştım, alıştıkça okudum. Geçmişe ince dokunuşları, vatan millet sevgisini güzel betimlemiş. Benzetmeler düşündüren türden. Bugüne de böyle bir lezzet katmak istedim.
 • Risale-i Nur Kelime Testi
  (Eğlenceli, Etkili, Pratik, Rahat ve Kullanışlı)

  (Reklamsızdır) Risale-i Nur Kelime Testiyle Kelime Pratiği Yapabilirsiniz

  https://play.google.com/...=com.kfkskrtl.risale

  -Uygulama yaklaşık 600 kelimeden oluşmaktadır.
  -Risalede en çok kullanılan kelimelere ağırlık verilmeye çalışılmıştır.
  -Kelimeler 4 ayrı zorluk seviyesine ayrılmıştır ve 10 soruluk testler şeklinde 100 puan üzerinden puanlama yapılmaktadır.
  -Ayrıca her kelimenin içinde geçtiği Risaleden birer cümle eklenmiştir.
  -Cümle Göster düğmesine tıkladığınızda soruda yer alan kelimenin içinde geçtiği bir cümle gösterilmektedir.
  -Cümlelerin sonunda alıntı yapılan cümlenin hangi eserin kaçıncı sayfasında geçtiği belirtilmiştir.
  -Açılışta Nurdan Vecizeler bölümünde yaklaşık 100 vecize içinden her açılışta bir vecize gösterilmektedir.
 • Yürümek spor değildir. Bir ayağı diğerinin önüne atmak çocuk işidir. Yürüyenler karşılaştığında ne bir sıralama vardır ne de puanlama.
 • Sevgili 1k okurları
  Kitapları puanlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Puanlama yaparken ben dahil birçok okurun adaletli olmadığını düşünüyorum. Siz neler düşünüyorsunuz? 😊
 • Paganizmin yüzlerce şekli olabilir ama bu süper-ezoterik yolların bariz bir ortak paydası var. Çoktanrılılar, doğaya ibadet ediyorlar ve dişi ve eril güçlerin evrende eşit etkiye sahip olduğuna inanıyorlar. İlahi gücün içimizde ve çevremizde olduğunu, bir rahip olmadan ve tannılarla düzenli olarak iletişim kurabileceğimizi öne sürüyorlar. Popüler histerinin aksine, bir cadının çocuğunuzu kendi tarafina çekmek istemesi çok olası değil; kutsallığa açılan her yöne saygı duyan paganlar için böyle bir davranış son derece kaba. Benzer şekilde, ahiret hayatında, iyileri cennete, kötüleri de cehenneme gönderen bir puanlama sistemi yok; belki reenkarnasyon geçiriyorsunuz, belki de Yaz Diyarı diye bir bölgede süzülüyorsunuz. "Ayıp" diye bir kavram yok ama bir Karma fikri var: Hiç kimseye zarar vermediğin sürece ne istersen yap (Vikan Öğüdü der ki : " Zeval Verme , Ne İstersen Yap ! " ) . Bazı özel gruplar ya da cadı meclisleri içinde belli bir yetki yapılanması var (üyeliğe kabul törenini yöneten biri var mesela), mamafih kendi kendilerini üye yapabileceklerine inanan münferit" uygulayıcılar da yok değil. Her zaman yerel fikir birliği egemen; bir kardinaller meclisi veya papa yok.
 • Merhabalar! Henüz çiçeği burnunda bir üyeyim. Belirtmeliyim ki şimdiye kadar heyecanla ve büyük bir keyifle daldığım en nadide sanal dünya platformu 1000kitap'tır, diyebiliyorum kolaylıkla. Ne mutlu! Ne mutlu ki kitapların dünyası bu! Ama birkaç can sıkıcı meseleden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Yazık ki; bazı arkadaşlar puanlama ve sıralama hırsına kapılmış, diğer sosyal mecralarda sıklıkla görmeye alışkın olduğumuz üzere takipçi, okur puanı ve sıralamalarda ilk sıraları almak adına günde 20-30 kitabı fütursuzca okunmuş kitaplar listesine dahil edebiliyor. Elbette ki bundan ötürü artık okur sıralamasını pek dikkate almıyorum. Haliyle dikkate alınmayacak kadar değersiz bir hadiseden ve tarafımca bir başına bırakılmış söz konusu okurlardan daha vahim işler icra eden bazı başka okurlara da rastlamak daha bir kaygı verici. Kendileri bir kitap okuyorlar, ne hoş, fakat, dikkat ediyorum, birkaç sayfa boyunca tüm paragrafları gelişigüzel ve ardı ardına alıntılıyorlar. Böyle bir vahşet nasıl gözardı edilebilir? Koca bir başyapıtta bile okuyucunun dikkatini çeken ve etkileyen alıntı sayısı 10'u geçmez diye tahmin ediyorum. Fakat bu şahıslar ellerine geçirdikleri kitaplardan, öyle sanıyorum ki, okudukları her cümleyi, cümle öbeğini veya paragrafı aynen buraya aktarmakla meşgul oluyor. Hatta o kitapları ellerine aldıkları da meçhul... Takdir edersiniz ki şimdi internet diye (kişinin amacına göre değişiklik gösterir) bir kolay-yoldan-halletme-aracı var ellerimizde. Ve elbette onunla birlikte birçok güvenilirlikten uzak bilgi; doğrular ve yanlışlarla dolu bir sanal evren. Uzun lafın kısası; artık daha dolu dolu ve daha gerçekçi paylaşımlara yönelmeli ve böyle muazzam bir platformda, diğer sosyal mecraların sunduğu yalancı hayatlardan uzakta, kendi kitap dünyamızda artık bu tür hastalıklı davranışlarımıza bir çekidüzen vermeli ve burayı yalnızca "boş vakitler"de girilen ve birkaç cümle savurup kendi ayarında takipçi beklentisi içerisinde bulunulan bir ortam olarak görmekten derhal vazgeçmeliyiz. Eleştirim biraz ağır gelmiş olabilir fakat durumun ağırlığına ve yaratacağı ciddi sorunlara kıyasla, kanımca, hafif bile kalmış olabilir. Neyse umarım ilgili kişiler adına olumlu bir değişim gözlemleme şansım olur. Burada değerli alıntılar ve incelemelerle beni kitapların dünyasına daha bir aşkla şevkle dalmaya sevk eden tüm arkadaşlara ve kendine kitap okumayı bir tür vazgeçilmez yaşam koşulu kılmış tüm değerli insanlara kucak dolusu sevgilerimle! ♻️🤠♻️
 • Zweig bu kitabında farklı başlıklar, hikayeler kaleme almış. Genel olarak keyif alınabilecek akıcı anlatımlı bir kitap. Yine hikayelerin konusu ve sonuçları ders niteliğinde olmuş. Diğer kitaplarına oranla puanlama yaptığım için 7puan verdim sadece. Okumanızı tavsiye ederim yine de.