Lamba neden söndü?
Onu rüzgârdan korumak için cübbemle örttüm;
İşte bu yüzden söndü...
Çiçek neden soldu?
Onu aceleci bir sevgiyle bağrıma bastım;
İşte bu yüzden soldu...
Nehir neden kurudu?
Yalnız kendim kullanayım diye, bir yerine bent yaptım;
İşte bu yüzden kurudu...
Rübabın teli neden koptu?
Onun gücünü aşan bir nağmeyi üzerinde zorlamaya çalıştım;
İşte bu yüzden koptu.

Rabindranath Tagore

ahmet Karakuzulu, Gora'yı inceledi.
17 Nis 21:17 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gora, Hint kast sistemindeki katı uygulamaları konu edinen, başarılı bir şekilde kurgulanıp kaleme alınmış bir eser. Ana Karakterler; Binoy, Lolita, Gora, Paresh Babu ve Sucharita. Bunlar arasında; Paresh Babu, "guru" kimliğiyle açık ara öne çıkıyor. Kitabı okurken, kast sistemin aslında tüm toplumlarda var olduğunu düşündüm durdum. Bizim toplumumuzda da var mıdır? ne dersiniz? Kitap, akıcı ve anlaşılır bir dille kaleme alınmış. Güçlü mesajlar içeriyor. Bu nedenle; özellikle Hint toplumunu ilginç bulanlara okumalarını öneririm.

Yasemin, bir alıntı ekledi.
13 Nis 17:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ufuk gayet açık- ne hafif bir bulutun ince örtüsü ne uzaklardaki serin sağanağın en müphem bir imâsı

Gitanjali – İlâhiler, Rabindranath TagoreGitanjali – İlâhiler, Rabindranath Tagore

Rabindranath Tagore
Yağan yağmurcuktu
varıp kulağına dedi yaseminin:
"n'olursun hep yüreğinde tut beni! ..."
"ama ben..." dedi yasemin
iç çekti yavaştan, ağırdan
sonra toprağa düştü.

Adem Yıldız, Gora'yı inceledi.
05 Nis 22:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her yıldırım sesi işittiğimde aklıma GORA geliyor. Üzerimdeki etkisi oldukça fazla her kitapta olduğu kadar. Severek okumuştum ve yakın zamanda bir daha okumayı planladığım bir eser. Kesinlikle tavsiye ederim.

Çağrı Taş, bir alıntı ekledi.
02 Nis 22:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanların arasında seni bilmiş olmakla övündüm, onlar benim bütün işlerimde senin cemalini görürler. Onlar bana gelip sorarlar, ''Kimdir bu?'' Nasıl cevap vereceğimi bilmez ve ''Doğrusu Söyleyemem'' derim. Beni takbih ve istihfaf ederek uzaklaşırlar ve Sen orada gülümseyerek oturursun.
Ben, senin hakkındaki hikayelerimi hep baki kalan şarkılar haline getiririm. Sır kalbimden taşar. Onlar bana gelip sorarlar, ''Bütün bu söylemek istediklerinin manası nedir?'' Nasıl cevap vereceğimi şaşırır, ''Ah, bunların manasını kim bilebilir ki?'' derim. Onlar gülümseyip alay ederek giderler. Ve Sen orada mütebessim oturursun.

Gitanjali – İlâhiler, Rabindranath Tagore (Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gitanjali – İlâhiler, Rabindranath Tagore (Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Çağrı Taş, bir alıntı ekledi.
02 Nis 22:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bütün hayatımca seni şarkılarımla aradım. Beni onlar kapıdan kapıya götürdüler ve ben onlarla kendi dünyama bakıp dokunarak kendini anladım.
Öğrendiğim bütün dersleri bana öğreten, şarkılarımdı; onlar bana gizli yolları gösterdiler. Onlar gözümün önüne, kalbimin ufkundaki birçok yıldızları getirdiler.
Onlar beni bütün neşe ve ıstırap dünyasının sırlarına erdirdikten sonra, akşamüstü seyahatimin nihayetinde, hangi saray kapısına getirdiler?

Gitanjali – İlâhiler, Rabindranath Tagore (Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gitanjali – İlâhiler, Rabindranath Tagore (Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Yener TAN, bir alıntı ekledi.
31 Mar 20:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

31. İlahi
Mahbus, “Bu demiri ben kendim dikkatle dövmüştüm,” dedi. Sandım ki yenilmez iktidarım, beni ihlal edilemez bir hürriyet içinde bırakarak, bütün dünyayı bir esir gibi tutacaktı. Böylece gece ve gündüz büyük ateşler ve zalim, sert vuruşlarla zincirin üstünde çalıştım. Nihayet tam çalışma bitmiş ve zincir halkaları kırılmaz bir şekilde tamamlanmıştı ki, onun beni bağlamış olduğunu gördüm.”

Gitanjali – İlâhiler, Rabindranath Tagore (Sayfa 13)Gitanjali – İlâhiler, Rabindranath Tagore (Sayfa 13)
Ahmet Biçer, bir alıntı ekledi.
30 Mar 10:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

EYLEM!
"Nasıl duyumsadığımızın ya da ne bildiğimizin önemi yoktur; potansiyel yeteneklerimizin ya da becerilerimizin önemi yoktur. Önemli olan tek şey , onlara can veren eylemdir. Birçoğumuzun bağlılık , cesaret, aşk gibi kavramları biliriz, ancak gerçekte bilmek, yapmak demektir. Yapmak , kavrayışı bilgeliğe taşır ; eylem bilgiyi bilgeliğe dönüştürür. Oturup suya bakmakla karşı kıyıya geçemezsin."

RABINDRANATH TAGORE

İyi Hayat, Alex Rovira (Sayfa 17 - LİTERATÜR YAYINLARI)İyi Hayat, Alex Rovira (Sayfa 17 - LİTERATÜR YAYINLARI)