Okuryazar@, bir alıntı ekledi.
16 saat önce

Raskolnikov:
"Boyle bir şeyi niye göze aldığını anlatacağım," dedi. "Gerekirse bende sözlerimin doğruluğu hakkında yemin ederim."

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiSuç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Gürkan ((şair)), Suç ve Ceza'yı inceledi.
Dün 01:58 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rodya Romanoviç Raskolnikov yoksul bir gençtir; Petesburg Üniversitesi'ndeki hukuk öğrenimini yarıda bırakır. Aklı Batı'dan gelen siyasi ve felsefi düşüncelerle karmakarışıktır. Nefret edilen kötü bir tefeciyi öldürecektir. Böylece finansal problemlerini çözerken aynı zamanda dünya kötü değersiz bir parazitten temizlenecektir. Raskolnikov daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inanır. Bir sürü hesap kitaptan sonra harekete geçer ve kadının evine giderek onu baltayla vahşice öldürür. O anda Alonya ile birlikte yaşayan ve kimseye bir zararı dokunmayan üvey kız kardeşi beklenmedik biçimde içeri girdiğinden Raskolnikov onu da öldürmek zorunda kalır. Müşterilerin rehin için bıraktıkları birkaç küçük süs eşyasını alır ve kimseye görünmeden oradan ayrılır.
Kimsenin kendisini görmediğini bildiği halde, Raskolnikov son derecede tedirgindir. Tedirginliği ailesi ve yakın çevresini de etkilenir. Raskolnikov'un hayatında üç kadın vardır. Bunlardan ilki olan annesi düşkün ve müşfik bir kadındır. Hayatındaki ikinci kadın kız kardeşi Dounia'dır. Hayatındaki üçüncü kadın ise Marmeladov adındaki işsiz kâtibin kızı Sonia'dır. Raskolnikov onunla ara sıra buluşmuş arkadaşlık etmiştir. Sonia'nın ailesi babasının ayyaşlığı yüzünden çok yoksuldur. Sonia, ailesine bakmak için fahişelik yapmaya başlamıştır. Raskolnikov öldürdüğü kadının evinden aldıklarını ve diğer delilleri saklayıncaya kadar çılgın gibidir. Ödenmemiş bir borç yüzünden karakola çağrıldığında polislerin yanında baygınlık geçirir. Günlerce hasta yatar. "Katilin cinayet yerine dönmesi" kuralına uygun olarak yakalanmayı ve rahatlamayı, arınmayı isteyen genç adam öldürdüğü tefeci kadının evine gelir. Komiserle tanışır ve davranışlarıyla dikkat çekerek soruşturmanın baş zanIısı olur. Zeki bir adam olan Komiser Porfiry Petro viç Raskolnikov'un katil olduğunu düşünür. Raskolnikov Sonia'ya suçunu ve aşkını itiraf eder. Sonia fahişelik yapmasına rağmen inançlı ve iyi yürekli bir kızdır. Ona acır ve suçunu polise itiraf etmesi ve bedelini ödemesi gerektiğini söyler. Sonunda vicdan azabı Raskolnikov'a suçunu itiraf ettirir. Sibirya'ya sürgün edilir. Sonia onun serbest kalacağı günü bekleyecektir. Raskolnikov yine de aşırı bir pişmanlık duymamaktadır. Fakat Sonia'nın sayesinde kendini dine verebilecektir.

Ayhan Aksu, bir alıntı ekledi.
23 May 14:43 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Peki şimdi neden hiçbir iş yapmıyorsun?
Raskolnikov isteksiz bir sesle, sert sert homurdandı:
Bir iş yapıyorum ben...
Ne iş yapıyorsun?
İş...
Nasıl bir işmiş bu?
Raskolnikov bir süre sustuktan sonra ciddi bir sesle: Düşünüyorum dedi.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 42 - Doğu Batı)Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 42 - Doğu Batı)
Hakan Yetmez, Suç ve Ceza'yı inceledi.
23 May 08:45 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ben Suç ve Ceza’yı okuduğumda I. Dünya Savaşı yeni bitmişti ve savaşın yıkımı, acısı çok net ve apaçık ortadaydı. Fakat Suç ve Ceza’yı okuduğum zaman, orada anlatılan meselenin I. Dünya Savaşı’ndan daha yıkıcı olduğunu hissettim."

J. L. Borges


Ben bu başyapıtı yıllar önce farklı bir yayınevinden farklı bir çevirmenden okuduğumda kitabı çok zor güç bela bitirmiştim ancak bu kadar kötü çeviriye rağmen konu o kadar ilgimi çekmişti ki birgün daha iyi bir yayınevinden ve daha iyi bir çeviriden bu başyapıtı okuyacağıma söz vermiştim. Biraz gecikmeli de olsa kısmet bugünlere imiş .

Suç ve Ceza hangi türe girer diye sorsanız felsefi derim polisiye derim gerilim derim psikolojik derim ıdeolojik derim sosyolojik derim hatta ucundan azıcık aşk bile derim.

İşin gerçeği böyle bir başyapıta inceleme yapmak bile benim ne haddime bu kitabın usta kalemler tarafından yapılmış çok daha teknik incelemelerini bulabilirsiniz. Benimkisi sadece tavsiyeden öte geçmez

1866 da yayımlanan Suç ve Ceza dönemin Çağdaş Rusyasında hikayenin baş karakteri Raskolnikov'un işlemiş olduğu suçun psikolojik,sosyolojik ve ahlaki yönünü ortaya koymakla beraber Raskolnikov işlediği bu cinayetle vicdanı ve aklı arasında kalmış ve bunun iç çatışmalarını yoğun bir şekilde yaşamıştır. Aslında kitap Raskolnikov'un öğrenciliğinin devam ettiği yıllarda yazmış olduğu süper insanlar ve sıradan insanlar diye gruplandırdığı bir makale çevresinde dönmektedir.makalenin özeti şu şekildedir.süper insanlar tıpkı Napolyon gibi iyi bir amaç uğruna yüzbinlerce insanı öldürebilir ancak bu suç olarak kabul edilmez.sıradan insanlar ise doğası gereği kanunlara uygun yaşamak zorunda olan ve suç teşkil edecek işlerden kaçınacak olan gruptur.Burada Raskolnikov işlemiş olduğu cinayetin suç olup olmadığı konusunda içsel çatışmalar ve buhran yaşamaktadır.

Kitabı okurken Raskolnikov'u o kadar yakından tanımaya başlıyorsunuz ki gündelik hayatınızda karşınıza alıp iç dünyasında dönen girdapları sorgulamak onu anlamak istiyorsunuz.Ayrıca kitaptaki diğer karakterler de oldukça güzel işlenmiş ve çok iyi profil analizi yapılmış.En az ana karakter kadar ilgi çekici karakterlere yer verilmiş.
.

Okuryazar@, bir alıntı ekledi.
22 May 01:16

Raskolnikov, masanın başındaki sandalyeye oturdu. Bir bakışta, bütün odayı gördü.
Oldukça geniş ama alçak tavanlı bir odaydı. Pencerelerin hiçbirinde perde yoktu. Oda buram buram sefalet kokuyordu.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiSuç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
illustrator, bir alıntı ekledi.
21 May 21:36 · Kitabı okuyor

Raskolnikov yeniden yürümeye başladı. "Acaba nerede okumuştum." diye düşünüyordu bir yandan da, "idam mahkumunun biri ölümünden bir saat önce, yüksek bir dağın tepesinde, ancak iki ayağının sığabileceği kadar daracık bir yerde yaşaması gerekse, çevresindeyse uçurumlar, okyanuslar, sonsuz karanlıklar, fırtınalar ve sonsuz bir yalnızlık olsa, yine de o bir avuç yerde ömrü boyunca, binlerce yıl, sonsuza dek yaşamanın, o anda ölmeye yeğleneceğini söylemiş.
Yeter ki yaşasın! Yalnızca yaşasın!
Aman Tanrım, bu nasıl bir gerçek böyle! Bu nasıl gerçek! Insan ne alçak bir yaratıkmış!" Raskolnikov bir dakika daha durup düşündü, sonra "Bunun için insana alçak diyen de alçaktır!" diye ekledi.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 195 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 195 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Okuryazar@, bir alıntı ekledi.
21 May 02:00

Razumihin bu anı hayatı boyunca unutmadı. Raskolnikov'un ateş gibi yanan gözleri, her saniye daha yaklaşıyordu. Bu gözler ruhuna işliyordu. Birden, Razumihin anladı. Aralarında anlatılamayacak garip bir şey oldu. Razumihin sarardı.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiSuç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Okuryazar@, bir alıntı ekledi.
21 May 01:20

Pyotr Peteovich, öfkeden bembeyaz olmuş bir yüzle, birkaç dakika ona baktı. Sonra arkasına dönüp çıktı. O an Raskolnikov'a duyuduğu nefreti, insanlık tarihinde az rastlanmıştır. Her şey için yalnız onu suçluyordu.

Suç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiSuç ve Ceza, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Hitler'i nasıl anlarız?
Bunca zaman yalnızca Hitler'e nefret besledim. Yaptığı katliamın affının olamayacağını savundum. Sonra okumadan, bilmeden yorum yapanlardan farkımın kalmadığını farkettim. Ve Hitler'i anlamaya karar verdim. İyi veya kötü 'neden' bu soruya yanıt bulmak istiyorum. O dönemin almanyası, nazi topluluğu, versay antlaşması vb. hakkında yeterince bilgim yok. Kavgam'ı anlamak için öncesinde neler okuyabilirim? Neler bilmem gerekli? Yardımcı olursanız sevinirim. Ve dileyenler ile Kavgam okumasını bir etkinlik haline dönüştürebiliriz . Zira Raskolnikov'u anlıyorsak, Hitler'i de anlamalıyız. Biz okuyanların farkı bu olmalı.