Meltemnma, Frida Kahlo'yu inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 3/10 puan

Frida ile Diego'nun aşkını herkes az çok bilir. Frida'nın hayatıyla ilgili detayları, çektiği acıları, resimlerini ve sanat anlayışını merak edenler için iyi bir kitap.

Yağmur SÖNMEZ, bir alıntı ekledi.
09 Ara 00:00 · Kitabı okuyor

Bütün yaşam seninle birlikte, bense ona sahip olamayacağım.

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 123)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 123)
Hülya Bilgin, bir alıntı ekledi.
07 Ara 14:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Durmaksızın ötekileştirilen hayatında kaderine razı olmayı değil, efsane olmayı seçen Frida, ölümü de yaşamı gibi başında .çiçeklerle ve her zaman ki güzelliğiyle karşılamıştır.

Frida Kahlo, Rauda JamisFrida Kahlo, Rauda Jamis
Melike, bir alıntı ekledi.
06 Ara 15:37 · Kitabı okuyor

İnancımı yitirdiğimde gök yeniden aydınlanıyor, her şeyin mümkün olduğunu düşündüğümde, feci bir fırtına gelecekmiş gibi kararıyordu. Işık’tan kurşun ağırlığına, kurşun ağırlığından ışığa gidip geliyordum. Tam bir dengesizlik içindeydim. Ya da belki de asıl denge buydu.

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 114)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 114)
Yağmur SÖNMEZ, bir alıntı ekledi.
05 Ara 23:12 · Kitabı okuyor

Yaşam denen başyapıt, sürekli ölüm tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Frida Kahlo, Rauda JamisFrida Kahlo, Rauda Jamis
s., Frida Kahlo'yu inceledi.
05 Ara 00:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugün bardaklarda, posterlerde, tişörtlerde, defterlerde, tek kaşını ve bıyığıyla mahmur, saçlarına narin çiçeklerden taçlar yapmış maskülen tavırlı feminen kadın Frida Kahlo’yu ve imgelerini bulmak mümkün. Yalnız satabildiği şeyleri seven modern dünyanın fetişize ettiği “acı çeken kadın” imgesine uygun nitelendirdiği ve dönüştürdüğü kocası tarafından aldatılmış, anne olmaya hasret, erkekler dünyasının minik çiçeği hüzünlü Frida motifi sanat çevreleri tarafından bile kabul görmüş bir etiket. Başında çiçekleri ve ihtişamlı Meksika kıyafetleriyle Frida’nın iç dünyasını döktüğü tuvallerdeki kan, vahşet ve politik imgeler ise bu uydurma hüzünlü Frida’nın kabarık eteklerinin gölgesine saklanmış keşfedilmeyi bekliyor. Her gün ve her dakika avam ve entelektüel ortamlarda size sunulan Frida’nın bu duvarı yıkabilmesi ise ancak araştıranının kişisel çabalarıyla mümkün. Ne de olsa popülarizm için sanat eserinin değeri, buzdolabı magnetine yakıştığı kadardır.

Frida Kahlo’yu anlayabilmek için öncelikle sanat hayatı ve eşi Diege Rivera’yla tanışmadan önceki yıllarını anlamak gerekir.

Frida Kahlo için de maalesef günümüz toplumunun ve özellikle film endüstrisinin fetişize ettiği acı çeken psikolojisi bozuk içine kapanık kadın imajı yaratılmaya çalışılmakta. Sanatçının kendini ve iç dünyasını resmettiği tablolar artık bardak altlığından anahtarlığa kadar bir çok objede süs değeri taşımakta ve içleri boşaltılarak değersizleştirilmekte. Yaratılmak istenen kırılgan ve mutsuz kadın imgesine rağmen Frida Kahlo yaşadığı tüm zorluklara rağmen hayatını kendi istediği gibi şekillendirmiş güçlü ve özgür bir kadındır.

Fakat popülizm tarafından resimlerinde yarattığı çarpıcı, vahşi ve politik imgeler bilinçli bir şekilde ya unutturularak ya da metalaştırılarak değer kaybettirilmeye çalışılmaktadır. Frida’nın uçsuz bucaksız iç dünyası ticarete dökülerek karartılmakta ve değersizleştirilmektedir.
Tüketim toplumunun Frida’sına rağmen;
HASTA SİEMPRE FRİDA!

Merveyr, bir alıntı ekledi.
04 Ara 15:16 · Kitabı okuyor

Ben hiçbir tanıma uymak istemediğim kanısındayım.

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 195)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 195)
Reyhan, bir alıntı ekledi.
04 Ara 05:28

Büyüyünce, insanın kendini nasıl yalnız hissettiğini göreceksin.

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 11)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 11)
Reyhan, bir alıntı ekledi.
04 Ara 05:27

"Kendimi hem kendim için yaşayabilecek denli güçlü ve iç zenginliğine sahip hissediyorum, hem de değil bir davranışın, en ufak bir düşüncenin bile paralayabileceği kadar dayanıksızım."

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 226)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 226)