Giriş Yap
Gül
@rehinarefte
73 okur puanı
01 Kas 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
elbet yorulacağız/ama iyiyiz.
Gül tekrar paylaştı.
Asr-ı saadette değilsek, müştakıyız.
·
1 yorumun tümünü gör
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Sonbahara :')
Sevgili Dost, Sonbahar her sene yüklenip serinliğini, yağmurlarını, rüzgarını ve yapraklarını, evime yatıya gelir. Ben sonbaharı kapıda karşılar, "Kim gelmiş kim!" diye sevinç gösterileri yapar, boynuna sarılırım. Sonbahar, her seferinde gözlerimin içine bakıp, "Hiç değişmemişsin," der ve omuzuma dokunur. Ben sonbaharın gözlerinin içine bakamam; dokunur.
Sayfa 118 - Şule Yayınları
·
Gül tekrar paylaştı.
"Sakın ha moralinizi bozmayın. Her gün güneş gibi yeniden doğun. Bahar tazeliğinde olun. Hiç etkilenmeyin. Deyin ki; sadece Allâh'ın dediği olur.." |Abdülmetin Balkanlıoğlu Hoca Efendi Rahmetullahi Aleyh
·
Gül tekrar paylaştı.
"Her nabzı atanı diri mi sandın diyâr diyâr dolaşan ölüler vardır.."
·
208 syf.
Doğa bilimleri ve Edebi entellektüeller
C. P. Snow'un 1959'da verdiği Rede Konferansı, edebi entelektüeller ile bilim adamları arasındaki kültür ve anlayış farkı konusunda, hâlâ devam eden önemli bir tartışma başlatmıştı. Tartışma giderek doğa bilimleri ile insan bilimleri alanında çalışanların birbirlerini anlamalarına engel olan iletişim kopukluğu üzerinde yoğunlaştı; bilim ile teknolojinin toplum için önemi ve eğitimin geleceği konusunda bir tartışmaya dönüştü. Snow'a göre birbirlerini anlamayan, birbirlerine sırt çeviren iki kültür. Yazar edebi aydınları suçlu buluyordu. Sanayi Devriminden sonra ivme kazanan teknolojiye ve bilime karşı nefret duydular. Okulları bilim ve beşeri bilimlerde eşit olarak hazırlamaya çalışmaktadır. Çocuklara ayrımdan dolayı bölünüp uzmanlaşma eğitimi verilmesi gerektiği öngörülmüş. Bir fizikçi kendi alanını çok iyi bilirken en temel romanları okumamış olabiliyor, ya da bir edebiyatçının temel fizik kanunlarını hayatında hiç duymadığını söylüyor. İki kültürün birbirinden bağımsız olmaması gerekmektedir. Günümüzde de durum aynıdır. Hem insan bilimleri hem de doğa bilimleri yönünden de kendimizi geliştirmek durumundayız. İkisi de birbirinden ayrı tutulamayan bir cevher. Kitap genel anlamda güzel açıklamalarda bulunuyor. Özellikle eğitimciler bu kitabı listelerine alsınlar.
2
110
1.094 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.0