Deniz, Sis ve Öfke Sarayı'ı inceledi.
05 Mar 19:20 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okuyunca neden bu kadar bekledim diye sordum kendime.NEDEN ?? Kitabin başları durağan gelse de bu yazarın romanları nda öyle birşey var ki kendinizi alamıyorsunuz.Bitirmek icin sayfalar ard arda çevriliyor.Bu kitabi ilkine gore cok daha fazla sevdim.Her kitap ayri guzel ama RHYSAND konulu bir kitap ne kadar kötü olabilir ki Feyre'nin gucune,Rhys'in merhametine ve daha dahasina herseye hayran kaldım. Yeri geldi ağladım yeri geldi güldüm fakat kitaptan cok zevk aldım. AKLINIZDA SORU ISARETI VARSA MUHAKKAK ALIN diyorum.Cok guzel bir seri diger kitabi okumak icin can atiyorum :)

Gamze Sel, bir alıntı ekledi.
01 Mar 11:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ademelması kalkıp indi. "Ve sen de Gece Sarayı Yüce Leydisi'nin?"
"Ha şunu bileydin."
Kanım dondu. Arkamda yayvan yayvan konuşan bu ses...
Beni saran, uyandıran bu koku.
Arkamı döndüm.
Oturma odasının kemerli girişine sırtını vererek kollarını kavuşturan, kanatları ortalıkta görünmeyen, tertemiz siyah ceketi ve siyah pantolonuyla Rhysand.
Ve o menekşe gözler benimkilerle buluştuğunda, yüzündeki tanıdık yarım gülümseme kaybolup giderken...
Yüzüm buruştu. Dudaklarımdan küçük, çatlak bir ses döküldü.
Rhys hemen yerinden fırladı ama bacaklarım çoktan pes etmişti. Dizlerimin üstüne çökerken neyse ki antredeki kilim darbenin bir kısmını emdi.
Geçen onca ay içime otururken ellerimi yüzüme kapattım.
Rhys, dizleri dizlerimde, önüme çöktü.
Nazikçe, ellerimi yüzümden çekti. Nazikçe, yanaklarımı ellerinin arasına alıp gözyaşlarımı sildi.
Başımı kaldırıp karşımdaki muhteşem gözlerdeki neşeye, ilgiye, sevgiye bakarken, etrafımızda bizi izleyenlerin olması umurumda bile değildi.
"Aşkım," diye mırıldanıp beni öperken Rhys'in de umurunda olduğu söylenemezdi.

Kanatlar ve Küller Sarayı, Sarah J. MaasKanatlar ve Küller Sarayı, Sarah J. Maas
Selin, Sis ve Öfke Sarayı'ı inceledi.
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın kapağını kapattıktan sonra söylediğim ilk kelime "Vay be!" oldu. Kitabını beğeneceğime gerçekten ihtimal dahi vermiyordum. Özellikle yine hikayeye Tamlin ile başlamamız ve Tamlin beni uzun bir süre sıktı. Ama ilk kitaba ve bu kitapta hoşuma gitmeyen olaylara - durumlara rağmen Sis ve Öfke Sarayı'nı beğendim arkadaşlar! Yazın bunu kenara!

İlk kitapta bizim aşkı için her şeyi yapan kahraman Feyre'miz (!) aşırı zor ve karmaşık sınavlardan geçip (?) biricik aşkı Tamlin'i (!) ve bütün Peri halkını kurtarmıştı hatırlarsanız. Lanetkıran Feyre... Belki Peri halkının zincirlerini kırmış olabilir ama bunun için kendini o mağaraya zincirlerdi - tabii ki mecazen- ve eğer bu iş Tamlin'e kalsaydı Feyre o mağarada çürürdü... Hani sürekli neden Tamlin'i hiç sevmediğimi soruyordunuz ya, işte bu yüzden. Kendi mutluluğu için etrafındaki herkesi ,o mutluluğun yegane sebebini bile, harcayabilen bencil bir Lord bozmasından başka bir şey değil. Kitabı hala okumamış olanlara spoiler vermek istemiyorum bu yüzden tabii ki her şeyi açık açık anlatamayacağım ama şunu bilin ki; Feyre'nin hayatının emanet edileceği son kişi Tamlin. Hem birinci hem de ikinci kitapta mecazen ve gerçekten Feyre'nin ölmesine razı oldu ve bunun üstüne ilk kitapta bununla ilgili hiçbir şey yapmadı. Yaptığı tek şey; ilk kitapta Feyre ile yanlız kaldığı ilk anda -dağın altında oldukları zamandan bahsediyorum tabii- onunla birlikte olmaya çalışmak oldu. Çünkü o bu kadar sığ ve düşüncesiz...

Feyre'ye ilk kitapta çoğunuzun aksine pek bayılmamıştım ve bu ikinci kitapta da uzun bir süre devam etti. Buna rağmen eğer Feyre'yi tek bir sözcük ile tanımlayacak olsam bu "cesur" olurdu. Her anlamda. Yazar bunu okuyucunun gözüne sokmak için araç olarak cinselliği kullanmış ki bu benim kitapta ikinci sinir olduğum şey idi. - İlki tabii ki Tamlin- Bir yüz sayfa boyunca filan bölümler yatakta başlıyor ve yatakta bitiyor. O yüz sayfa hayatım boyunca okuduğum en sığ yüz sayfaydı. Ama benim Feyre'yi cesur bulmamın sebebi bu değil. Cesur biri çünkü bazen asıl riskin risk almamak olduğunu bazen de yapması gereken şeyin aslında yapmaması gereken şey olduğun biliyor. Sonuç olarak Feyre'yi bu kitapta sevdim. Bayılmadım ama sevdim.


Ayrıca Dikenler ve Güller Saray'ında Rhysand'a sevmediğimi de biliyorsunuz amaaaa... Ya ne diyeceğim biliyor musunuz? Bence siz önce bu kitabı okuyun. Bakın gerçekten, yani Dikenler ve Güller Sarayı'nda ağır ikinci kitap sendromu var. Bunun en iyi örneği Rhys. İlk kitapta aşırı fevri ve abuk subuk hareket ediyordu. Önce klasik boş, kötü karakter mantığı diye düşündüm ama bu yaptıklarının yarısına bile bahane olmadı ama bu kitapta... Bence yazar ya ilk kitabı ya da bunu başkasına yazdırmış. Başka açıklaması katiyen olamaz yani.

Meşhur bir laf var "Bu kitapta #teamrhys ve #teamtamlin yok. Sadece Rhysand var." diye. Hangi düşünür dediyse doğru demiş. Tamlin'i direk çöpe atıyoruz ve Rhysand'ı mutlulukla kucaklıyoruz. Spoiler vermediğimden bu konu hakkında konuşamıyorum. Bu yüzden en iyisi gidin siz kitabı okuyun...

Sevmediğim değil ama anlam veremediğim garip bir olay var kitapta. Yani okuması aşırı zevkliydi ve kesinlikle kitaptaki favori bölümüm orasıydı ama Attor ve adamlarının amacını pek anlayamadım. Yani anladım ama neden sadece bir tane ile sınırlı kaldı ve daha sonra bu olay unutuldu?

Kitabın ortalarından biraz daha önce bir yemek masası muhabbeti var. O muhabbetten bir sürü şey öğreniyoruz. Aslında gerekli bir olay fakat yazar neden her şeyi bir anda vermeye çalışmış onu da anlamadım. Orası bana biraz zorlama geldi.

Bunların haricinde hala Nesta'yı sevmiyorum. Elaine fazla saf, çoğu zaman. Lucien giderek Tamlin'e benziyor. Mor benim için kitabın favori karakteri. Amren ile ilgili hikayeyi merak ediyorum. Azriel'i seviyorum ama bence son kitapta daha çok diyaloğu olmalı. Cassian ise muhtelemen üçüncü kitapta odaklanacağım karakterlerden biri çünkü onunla ilgili o durumu hemen öğrenmem lazım. Bir de Velantis şu "genç-yetişkin- fantastik" türünde görüp görebileceğiniz en güzel kurgu şehir sanırım.

Selin, Dikenler ve Güller Sarayı'ı inceledi.
 09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 4/10 puan

Öncelikle, Sarah'yı George R.R.Martin ile karşılaştıran arkadaşları kınıyor ve onları iki yazarın kitapları okumaya davet ediyorum. Eğer DvGS'yi bu gibi yorumları feyzalarak satın almayı düşünüyorsanız, düşünmeyin derim!
Kitabı sevmek için çok uğraştım. @starguncesi bu çabama baştan sona kadar tanık oldu.
Aleyna kitap bana ilk anlattığında "Vay periler mi?" filan değip gaza gelmiştim ama işte... Feyre'nin bana güçlü bir karakter olacağı söylendi ama ben bu güce pek sık rastlamadım. Kitabın akışından olsa gerek, daha çok Clary'nin biraz daha akıllı -birazcık ama- versiyonu gibi geldi. Ayrıca Feyre'nin neden çıplak gezdiğini de öğrenemedim... Öğrendiğimde kitapda yoktu. Bir puan da buradan kırdım. Tamlin'e, kitabın başında en mantıksız ve komik - Tabii ki iyi anlamda değil!- davranan karakteri kupasını vermiş ve sinir olmuştum. Kitabın sonlarında bu davranışlarını iki katına çıkararak kendisinden hiç hoşlanmadığımı tescillemiş oldu.
Şimdi kitapta ahım şahım sevdiğimi karakter var mı diye bakıyorum. Iıı yok... Hayır yani Rhysand bile o kadar tutarsızdı ki az kalsın kendisine de ikincilik kupasını veriyordum. Yok hayır üç, belki de dört... Kitapta mantık hataları o kadar çoktu ki, en mantıksızını seçemiyorum bile!
Kitabı okurken birkaç arkadaşımla konuştum; bana kitabın aslında içinde çok bir şey barındırmadığını -yani boş olduğunu söylediler ve ikinci kitabı okuduktan sonra Dikenler ve Güller Sarayı'nın çoğu yerinin kendilerine biraz gereksiz geldiğini de itiraf ettiler. Yani işin aslı kitabı beğenenler bile aslında kitabı tam anlamıyla beğenmemiş.

Bana sorarsanız, kitabın bazı yerleri sadece yazılmak için yazılmıştı. Mesela iki karakter baş başa kalıyor. -Feyre ve eşlikçi olarak Tamlin, Lucien ya da Rhys'den biri - Ne güzel karakterler arasındaki bağ işliyor diyorsun, sonra öbür bölümde o bağ kesiliyor ve iki-üç bölüm sonra karakterler bunu birbirinin başına kakıyor. Ayrıca bana, yazar olaylara - asıl olaylara- nasıl başlayacağına karar verememiş gibi geldi.
Çünkü mantık hataları kurgunun temelinde var ve yaklaşık bir elli sayfadan sonra gözümüze batar hale geliyor. Sonuç olarak kitabı beğenmedim. Kitabın fazla abartıldığını düşünüyorum. İkinci kitap elimde var ve kitabı kesinlikle beğeneceğimi söylüyorlar ama ben o kadar da emin değilim.

Quincy, bir alıntı ekledi.
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Altın taç giyen bir elçi. Yoksa bu Prythian’da bir gelenek mi?”
Rhysand rahat bir tavırla, “Hayır,” diye cevapladı. “Ama bun­lardan birini takınca öyle güzel görünüyor ki karşı koyamıyorum.”

Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 402 - Dex Kitap)Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 402 - Dex Kitap)
Quincy, bir alıntı ekledi.
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Beni sevdi Rhysand - hâlâ seviyor.”
“Mesele seni sevip sevmemesi değil, ne kadar sevdiği. Aşk,
aşırıya kaçarsa, zehire dönüşebilir.”

Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 335 - Dex Kitap)Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 335 - Dex Kitap)
Quincy, bir alıntı ekledi.
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Rhysand, çatık kaşlarla ormana bakarak, “Sabah ilk iş ola­rak kıçımın donduğunu düşünüyorum da, izin günümü böyle ge­çireceğim aklıma gelmezdi,” dedi.

Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 275 - Dex Kitap)Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 275 - Dex Kitap)
Quincy, bir alıntı ekledi.
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

“Diğerleri yapmaz,”
dedi. “Ama Rhysand böyledir.”

Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 149 - Dex Kitap)Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 149 - Dex Kitap)
Quincy, bir alıntı ekledi.
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Açlıktan midem burkuluyordu. Kitabı kucağıma indirdim.
“Sağ ol.”
Kısa bir kahkaha patlattı. “‘Sağ ol?’ Yani ‘Teşekkür ederim
Yüce Lordum ve Sadık Hizmetkârım’ değil. Ya da: ‘Her ne iste­yeceksen, Rhysand, al da kıçına sok’ da değil. “Hayal kırıklığına uğradım.”

Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 122 - Dex Kitap)Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 122 - Dex Kitap)