1000Kitap Logosu
Rûken
Rûken
Rûken
TAKİP ET
Rûken
@rukeencihaan
Adımın arkasında kan çiçekleri.
Coğrafya
Diyarbakır
9 Ekim
Kadın
2204 okur puanı
27 Haz 2019 tarihinde katıldı.
64
Kitap
0
İnceleme
460
Alıntı
1
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Ben bir kadın olarak başta öldürülen kadınlar olmak üzere şiddet gören, baskı altında olan, ses çıkaramayan tüm kadınların sesi olarak yazmak istiyorum. Amacım kesinlikle kutuplaştırmak değil, yalnızca düşüncelerimi dile getirmek. Düşüncelerimi dile getirirken yanlış bir üslup kullanmadığımı ve açık bir şekilde dile getirdiğimi düşünüyorum. Yazmak istiyorum çünkü biz sustukça büyüyor bu ölüm girdabı. Her gün nice taciz, tecavüz olayı ile karşılaşan bu toplum bu duruma tepki göstermediği gibi bu olayda bile tacizciyi, tecavüzcüyü haklı gösterecek bir şeyler buluyor. Sizi bilmem ama ben artık dayanamıyorum. Tek bir şiddete dahi tahammülüm kalmadı. Kadının gülüşünden, kıyafetinden, kullandığı pedden, iş hayatındaki konumundan rahatsız olduğunuz bu sistemi kabullenemiyorum. Yaptığım şey inanca eleştiri de değil. Zaten bana göre islam kadın kıyafetine indirgenebilecek bir şey de değil. Yani konuyu islama çekip yıllardır yaptığınız bu savunmalarınızı bir zahmet kesin artık. Bırakında kadınlar kendi bedenleri, kendi hayatları üzerine kendileri söz sahibi olsun. Dileyen örtünsün, dileyen açılsın, dileyen çalışsın, dileyen anne olsun. Tek istediğimiz insanca bir yaşam. Tekrar söylüyorum ne çarşaf giyen kadın yobaz ne de açık giyinen kadın yollu. Kıyafetlerimiz üzerinden bizi belli bir kalıba sokmak yerine bunca tacize, tecavüze, şiddete tepki gösterin. Kıyafetlerimizle, düşüncelerimizle var olacağız, istersek evleneceğiz, istersek çalışacağız, istersek anne olacağız yahut bir kedi sahiplenip ona annelik yapacağız. Tüm bunlara yalnızca biz karar vereceğiz ve siz de buna saygı göstermeyi öğreneceksiniz.
111
2.076
Rûken
tekrar paylaştı.
• Sizi seven insanları basit şeyler yüzünden kaybetmeyin. • Birinin hatalarının bedelini başka birine ödetmeyin. • Birinin ahının üzerine mutluluk inşa etmeyin. • Her zaman net olun! • Bir insanı ya tam sevin, ya da onlara hiç "umut" vermeyin..
26
646
Rûken
tekrar paylaştı.
Mervé
bir alıntı ekledi.
İnsan yaradılışı kusurludur. En parlak yıldızların bile üzerinde lekeler vardır. Miss Scatcherd'inki gibi gözler yıldızların parlaklığını görmezler de ancak bu ufak tefek lekeleri seçerler.
Charlotte Brontë
Sayfa 97 - 17.Baskı - Can yayınları
4
193