"Bu salı Yeraltından Notlar varmış, kaçmaz."
"Ben geçen hafta alamadım, Totem ve Tabu'nun ilk cildini nereden bulabilirim acaba?"
"Haftaya Tolstoy verecekmiş, unutma sakın."

Türk basın tarihinin edebiyat alanında yapılmış en ileri hamlesiydi Cumhuriyet'in her salı bir dünya klasiğini gazeteyle birlikte bedava vermesi. Üstelik pek çoğu Hasan Ali Yücel'in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde yapılmış çevirileriyle, Hasan Ali Yücel'in önsözleriyle. Benim de iple çektiğim, kaçırmamak için binbir çileye katlandığım bir dönemdi; neticede çok büyük bir kısmı var arşivimde. Her salı bir dünya klasiği, her cuma Kurtuluş Savaşı veya Kuruluş dönemine ilişkin bir kitap. Bir gazete fiyatına başta öğrenciler, gazete bayii olan her yerde dünya klasikleriyle buluşuyordu insanlar (kitapçının, kütüphanenin mumla arandığı bölgeleri de düşünürsek bunun ne demek olduğunu daha iyi anlarız). Hem de iki yıl boyunca istikrarlı olarak, hiç aksatmadan yapıldı. 20 yıl geçmiş ilk kitap verildiğinden bu yana. Yani o gün doğan okur arkadaşlar bugün bu sitenin kullanıcıları. Aradan geçen süre ülke basınının geldiği nokta açısından ciddi bir irtifa kaybını ortaya koyuyor. Bir de tabii artık yaşlandığımız gerçeğini lakin bu bambaşka bir konu, rica ederim bu bahsi kapatalım.

Gogol'un bu öyküsü ilk kez 1835'teki bir seçkide yayınlanmış. Bizde de Gogol'un bazı seçkilerinde yer alıyor. Bence dünya klasiklerini en derli toplu yayımlayan yayınevi olan İş Bankası Kültür Yayınları'nda ise Taras Bulba ve Mirgorod Öyküleri kitabında yer alıyor. Cumhuriyet, Hasan Ali Yücel önsözü ve güzel bir incelemeyle birlikte tek başına basmış öyküyü.

Öykümüz Mirgorod'da geçiyor. Bugünkü Ukrayna'nın orta kısımlarındaki küçük bir kent Mirgorod. Tabii o dönem Ukrayna filan yok. Rus İmparatorluğu'na bağlı. 1814'te Napolyon'u devirmenin sarhoşluğuyla (130 yıl kadar sonra bir başka muhteris psikopatı devirip Avrupa'yı bir kez daha ipten alacaklardı) kendini büyük güçler sahnesinde hisseden ve artık yavaş yavaş Osmanlı, İran, Polonya gibi daha zayıf güçleri gözüne kestirip daha güçlenen bir Rusya. Ama bütün azametine rağmen Batı'nın sanayi devrimiyle yaptığı atılımların gerisinde kalmış Rusya. Bürokrasisi hantal, devlet kurumları köhnemiş. Gogol ince ince buna dokunduruyor Ivan Ivanoviç ve Ivan Nikiforoviç'in öyküsünü anlatırken.

İki İvanımız da soylu birer beyefendidir. Güzel birer çiftlikleri, emrinde çalışan hizmetçileri vardır. Kibar insanlardır ikisi de. Komşu olan İvan Beyefendiler ayrıca çok iyi arkadaştırlar ama soyluluğun verdiği bir özenle birbirleriyle belirli bir mesafeyi aşmazlar. Ancak bir gün İvanoviç, Nikiforoviç'in evinde Türk yapımı bir tüfek görüp bunu kendisine vermesi için pazarlığa tutuşur. Ama Nikiforoviç pazarlığa yanaşmaz ve bu iki dost birden atışmaya başlarlar, nihayetinde iş mahkemeye taşınır. Bundan sonrasında hantal bürokrasi, ağır işleyen yargı Kemal Sunal'ın Davacı filmi tadını alır.

Kitap öykü formatında yazılsa da benim gözümün önüne sürekli tiyatro sahnesinde sergilenirken geldi. Zaten hem Türkiye'de hem de dünyanın pek çok yerinde oyunlaştırılarak sahneleniyor. Dönemin Rusyasından kesitler sunan, hafiften eserekli iki taşralı soylunun komik öyküsünü anlatan, elinize almanızla bitmesi bir olacak, enfes bir öykü bu.

* Cumhuriyet salı kitaplarından bir kısmının yer aldığı listeyi şuradan görebilirsiniz: http://www.mcuma.com/...etesi_sali_kitaplari
Görselleri de şurada: https://www.google.com.tr/......0.V5KgHkTII5s

Alyoşa, bir alıntı ekledi.
05 Mar 19:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hesaplaşma
Üniversite okuduğu yıllarda onun da farklı hayalleri vardı elbette. Dünyayı kurtarmanın, aşkı dünya meselesi ilan etmenin dışında, kesinlikle ünlü bir yazar olacaktı. Okul sıralarında, korsan kitapçıların tezgâhlarını aşındırarak edindiği Rus klasikleri onun yazdıklarının yanında hafif kalacaktı. Nobel'e aday gösterilecek ama almaya bile gerek duymayacaktı. Henüz, tek bir romanın tek bir cümlesini tamamlamamış olabilirdi ama, tüm bunlar zamanlama meselesiydi. Vakti yoktu... Olsaydı, kim bilir ne şaheserler kaleme alacak, kelimelere hâkimiyetiyle kimlere parmak ısırtacaktı. Onun yerine, bir şirketin muhasebe hesaplarını tutuyordu. Hiçbir zaman hazzetmediği matematiğin, hayatının tam ortasına yerleşmesine, her gün daha yüksek sesle isyan ediyordu.

Kar İzleri Örttü, Gülşah Elikbank (Sayfa 153 - Kırmızı Kedi Yayınevi - Birinci Basım: Aralık 2012)Kar İzleri Örttü, Gülşah Elikbank (Sayfa 153 - Kırmızı Kedi Yayınevi - Birinci Basım: Aralık 2012)
fazi, Bir Delinin Anı Defteri - Palto - Burun - Petersburg Öyküleri ve Fayton'u inceledi.
05 Mar 00:53 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır elimde olan bir Gogol eserini bir solukta okuyup bitirdim bugün. Birçok yerde gülümsememe engel olamadım, harikaydı demem lazım her bir öykü için. Hasan Âli Yücel Klasikleri'nden okudum ben, yine Mazlum Beyhan çevirisiydi. Rus edebiyatını Mazlum Beyhan çevirisi ile okumayı çok seviyorum, Ölü Canlar'ı ve daha birçok Rus edebiyatı eserini onunla sevdim demeliyim...

Altı öyküden oluşuyor İş Bankası basımı. ("Neva Bulvarı", "Burun", "Portre", "Palto", "Bir Delinin Anı Defteri" ve "Fayton") Ancak birçok yayınevi sadece Palto ve Burun'u eklemiş ve üç öykü olarak basmış kitabı. Sayfa sayısı da bu nedenle farklı gelebilir size diğer yayınevlerinden okuyunca.

Gelelim kitaba; her öyküyü tabi ki tek tek anlatmayacağım ancak genel olarak bahsetmek istiyorum. Hem bir mesaj, hem gönderme, bolca kahkaha ve yaratıcı bir zeka barındırıyor her öykü. Hele ki öykü kahramanları... Ah Akaki Akakiyeviç! Bir "Palto" bir insanın başına bu kadar mı iş açar. İnsanlar arasındaki eşitsizlik ve sınıf farkı bir "Palto" üzerinden bu denli güzel mi anlatılır? Devlet dairelerinin eleştirisini, kamudaki düzensizliği üstü kapalı cümlelerle hayran olunacak şekilde anlatmış Gogol. Dostoyevski'nin meşhur; "Hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık" cümlesi zihnimde dönüp durdu bu uzun öyküyü okurken.

Bir Delinin Anı Defteri ve Ivanoviç hiç çıkmayacak aklımdan. Yine üst mevkilerdeki insanlara olan yergilerle doluydu eser. Onlara hem kıskanarak hem de içten içe imrenerek bakan bir memurun toplumdaki yazısız kurallardan ne derece etkilendiğini okuyoruz hayretle. Dışlanan, hor görülen bir karakteri daha okuyucuya sunup derinden etkiliyor Gogol.

Betimlemelerle, iğneleyici tespitlerle dolu altı öykü. Altısı da birbirinden güzeldi, güldürürken bir yandan da barındırdığı gerçekliklerle okuyucuyu düşünmeye iten bir eserdi. Gogol okumaya başlayacaklara harika bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Kesinlikle tavsiyedir... :)

Ikinci kez paylaşıyorum, bu sefer yardımcı olur musunuz acaba? :(
Ben kendimi bildim bileli kitap okuyan biriyim. Lâkin kötü çevirilerle karşılaştığım için ortaokuldan beri Dünya Klasikleri okumuyorum. Haliyle bu anlamda epey bir gerideyim. Yani yıllarca kötü çeviriyle karşılaşırım yine diye elim bir türlü klasiklere gitmedi. Çünkü o dönemlerde kötü çevirili kitaplar okuduğum için hatta bir dönem yani lise boyunca 4 senede sadece 3 kitap okumuştum!!! Çünkü bu başarısız çeviriler beni tüm kitaplardan soğutmuştu. Neyse velhasıl kelam öneri değil sizlerden yardım istiyorum. Yardım istediğim konu da aslında tam olarak şu:


Nazan Bekiroğlu hayranıyım. Kendisini, hayata bakış açısını, kalemini, kelamını, ilerlemesini, yükselişini merak ettiğim için ilk (daha önce birkaç kitabını okumama rağmen) kitabından başlayıp son kitabına kadar sırayla okumaya niyet ettim ve başladım da. Biliyorsunuz Kafkaokur bu ay sayısında kendisine yer vermiş. Ve yazarımızın Rus Edebiyatı hayranı olduğunu öğrendim. Kendisinin kalemini ya da bakış açılarını diyebiliriz belki bazı yazarlara benziyorlarmış. Dergide üç yazarın ismi var. Bunlar; Dostoyevski-Oscar Wilde- Çehov.Şimdi benim istediğim yardım ben bu 3 yazarın bir kitabını okumak istiyorum ama hangisinden başlamam gerekir bunu bilmiyorum. Bilirsiniz yazarlar yazdıkça yükselirler. Bu yazarlardan birinin ağır bir kitabına denk gelmek istemem. Bu yüzden sizlerden yardım talep ediyorum. Sitede birçok inceleme okudum ve kendim karar veremedim. Yardımlarınızı bekliyorum ve teşekkür ediyorum :)

*Gençlere kitap okuma kılavuzu*
19 Oca 2018, Cuma
Kemal Öztürk

Gençlik yıllarımızda kitap okuma konusunda bize rehberlik yapan ağabeylerimiz vardı. Rahmetli Asım Ağabey bana okumam gereken kitap listeleri hazırlardı. Hangi kitap bana ağır gelir, hangisi daha iyi olur, bunu konuşurduk.

Yasaklı kitap yoktu bizim için. Önce ya da sonra okunacak kitaplar vardı.

Benim kuşağımdaki insanların orta okul son sınıftan itibaren düzenli ve disiplinli şekilde kitap okuma serüveni başlardı. Lise yıllarımızda, parasızlıktan kitapları sırayla okumak zorunda kalıyorduk. Bir kitabın çıkacağını, daha matbaada baskıya girmeden önce öğrenir, Sakarya’daki Ada Kitapevi'ne gelmesini beklerdik.

KAFASI KARIŞIK KUŞAK

Üniversite ve sonrası yıllarda okuma serüvenimiz daha karmaşık hal aldı. Elimize geçirdiğimiz her şeyi okuyorduk. Tartışmadığımız konu da neredeyse kalmamıştı. Mezhepler tarihinden Marks’ın diyalektiğine, İran devriminden Japon modernleşmesine kadar tuhaf bir yelpazede konuların arasında gidip geliyorduk.

Şimdi geriye dönüp baktığımda, karmaşık, yoğun ve biraz kafa karıştırıcı bir süreçten geçtiğimizi düşünüyorum. Mesela roman okumayı nedense ‘hafiflik’ olarak görüyorduk. O yüzden yatarken bile, mezhepler tarihi, düşünce metodolojisi gibi ağır kitaplar okuduğumu hatırlıyorum.

Bunun faydası olduğu gibi, verimsiz taraflarının olduğunu da düşünüyorum. Daha sistemli, daha metodik ve amaca matuf bir okuma tarzının verimi arttıracağını düşünüyorum şahsen.

Genç okurlarım sıklıkla benden kitap listesi yayınlamamı istiyor. Ben de genellikle yayınlamıyorum. Zira çok göreceli bir durumdur. Benim yayınlayacağım kitap listesinin herkese uygun olması mümkün değil.

Bunun yerine nasıl kitap okunmalı üzerine tavsiyelerde bulunmanın daha faydalı olacağını düşündüm.

İNSANIN EN VERİMLİ KİTAP OKUMA ÇAĞI NE ZAMANDIR?
İnsanın en verimli kitap okuma çağı, lise ve üniversite yıllarıdır. Ancak o yaşlardaki gençlerin kesinlikle kitap seçiminde desteğe ihtiyacı var.

İngiltere’deki Eton Lisesi, birçok devlet adamı yetiştirmesiyle ünlüdür. Eton öğrencilerin dersler haricinde okuması gereken kitap listeleri yayınlar. Bunlardan birini inceleme fırsatım olmuştu.

Kitap kategorisi, felsefeden müzik tarihine, romandan fiziğe, modern sanattan çok tanrılı dinlere kadar geniş bir yelpazeye yayılmaktadır.

Okulların yetiştirdiği öğrencilere özel kitap listeleri hazırlamasının yanı sıra, kişiye özel listeler de hazırlanmalı.

MESLEK SEÇİMİ VE OKUMA İLİŞKİSİ

Bir kişi profesyonel mesleğini lisede seçmeli ve buna göre bir üniversiteye gitmeli. O meslek hangisi ise ona göre bir okuma planı çıkartmalı bence. Örneğin tarihçi olacak bir kişinin, psikanaliz konusunda çok kitap okumasının mesleğine ve kişiye bir katkısı olmaz. Onun yerine tarih edebiyatı, antropoloji, siyaset, coğrafya gibi yan alanlarda okumalar yapması sanırım daha faydalı olur. Bu mesleki okumalar konusunda önerimdir.

Herkesin muhakkak klasikleri okuması gerekir. Sadece Batı ve Rus klasikleri değil tabi. İslam klasikleri dediğimiz maalesef çok bilinmeyen eserlerimiz var. Mesela herkes La Fontaine’in fabl eserlerini okumakla övünür ama nedense ondan daha önce fabl (hayvanların konuşturulması) alanında üstat olan Feridüddin Attar’ı okumaz. Robinson Crusoe’u bilenler, ondan çok uzun yıllar önce yazılmış aynı türdeki, ‘Hay Bin Yakzan’ı okumamıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’dan başlayarak Türk klasiklerini de işin içine katmak şartıyla, yeniden Doğu, Batı ve yerli klasikler listesi yapmak ve bunları okumak herkes için zorunlu olmalı.

KİTAP OKUMA KILAVUZU

Cemaatlerin, tarikatların, örgütlerin, grupların, partilerin gençler için hazırladıkları okuma listelerinde eğer yasaklı fikir kitapları varsa, bütün klasiklerden örnekler yoksa, sanat yoksa, roman yoksa oradan sağlıklı beyinlerin çıkması mümkün değildir.

Genç arkadaşların kitap okuma kılavuzunu şöyle özetleyerek konuyu tamamlayabiliriz.

1. Lise ve üniversite yıllarında en verimli kitaplar okunur.

2. Doğu, Batı ve yerli klasikler üniversite bitene kadar okunup, bitirilmeli.

3. Seçilen mesleğe göre yan okumalar yapılmalı.

4. Orta yaşlarda bir konunun uzmanı olmak için aynı alanda yoğun okumalar yapılmalı.

5. Yasaklı, tek düze, tek bir ideolojiye ait kitap listeleri reddedilmeli.

Son olarak şunu belirteyim: Kitap okumak kadar, okunan kitap üzerine tartışmak da çok faydalıdır. Muhakkak fikir tartışmaları yapılan gruplarda, meclislerde, ortamlarda bulunun.

Okumaktan ve fikir tartışmaktan kimseye zarar gelmez. Cesur olun gençler.

Okuyan bir anne, Yüzbaşının Kızı'ı inceledi.
15 Oca 01:42 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine bir rus edebiyatı yine bir klasik... Bu yıl ayda bir yada iki tane klasik okumayı düşünüyorum bunlardan biri dünya klasikleri biri modern klasikler olabilir. O yüzden elimde bulunan bir klasiği tercih ettim. Yüzbaşının kızı kitabını...
Yüzbaşının kızı da yine dili sade, akıcı ve bir çırpıda okunabilecek bir roman. Yine beni aldı ve 1700 yılların Rusya' sına şöyle bir götürdü.
Puskin'in okuduğum ilk romanı. Yazar kitabı öyle bir yazmış ki sanki karşısındakine bir anısını, genclik hikayesini anlatan dedeler varya onları dinliyormus gibi hissettim. Kitap akıp gitti.
Zaten çok bilinmis bir klasik. 1700 yıllarda yasayan kahramanımız bir ailenin tek çocuğu. Yani elbebek gülbebek büyümüş.17 yaşına geldiğinde babası onu orduya göndermek istiyor. Disiplinli bir baba. Mektup yazıp oğlunu bir arkadaşının yanına gönderiyor. Kahramanımız oraya gidiyor birde yüzbaşının kızına aşık oluyor ve böylece olaylar başlıyor.Çarlık Rusya dönemini çok iyi anlatan; kısa ama özlü ifadeler kullanılan bir eser olmuş.
Ağır klasik okuyamayan herkese tavsiye ederim. İyi okumalar.... :)

Büyük e kitap arşivi.
Konu Dışı

Arkadaşlar E kitap okuyan veya bu tip yayınlarla ilgilenenler için büyük arşivler.

Bu da Arşiv 2

Kütüphane 1'in linki
https://yadi.sk/d/zCBmVFL33Lp9rS
Kütüphane 2'in link i
https://yadi.sk/d/4vjyqG943LpCkb
Kütüphane 3'ün linki
https://yadi.sk/d/1LavbK413LraD4
Kütüphane 4'ün linki
https://yadi.sk/d/IuJZ8d9s3EnoN7
Kütüphane 5'in linki
https://yadi.sk/d/P1mPjcMr3Lrc5A
Kütüphane 6'nın linki
https://yadi.sk/d/vEGQkJlL3MR6yY
Kütüphane 7'nın linki
https://yadi.sk/d/DcaA8gvXzXqmB
https://yadi.sk/d/0qKCtbBzeki2s
https://yadi.sk/d/XGMa7H93me6he
https://yadi.sk/d/bE7RypnQme4EF
https://yadi.sk/d/nYOJ4WVbkQDWF
https://yadi.sk/d/giwCMWlmhFnvo
https://yadi.sk/d/nPDH_pSRkb9NE
Ortadoğu hakkında kitaplar
https://yadi.sk/d/z_T3YwGFrqd8T
Biyoloji - Anatomi arşivi
https://yadi.sk/d/Nw-nfo9Ir34Ae
KPSS,ALES, YGS, LYS KİTAPLARI VE NOTLARI
https://yadi.sk/d/SIKvlIrlrbvkX
Kpss notları 2: https://yadi.sk/d/sPcVg-fv8LhaF
Kpss notları 3: https://yadi.sk/d/wclc-JJtBBu9V
Kpss notları 4: https://yadi.sk/d/hlGu51bEBBvbC
Kpss notları 5: http://bit.ly/1JduQyV
Kpss notları 6: https://yadi.sk/d/DlmMqVkJj8yFF
Kpss notları 7: https://yadi.sk/d/5iOiQIu2jeXnV
Kpss notları 8: https://yadi.sk/d/uB-ybaEakTy53
Kpss alan kitap arşivi: https://yadi.sk/d/oFTMFo5RkULza
Kpds notları : https://yadi.sk/d/sD8jmXWI945tF
İİBF için Kpss Kaynakları: https://yadi.sk/d/LFZGXwhJkjyeV
ALES notları: https://yadi.sk/d/yoIZv8qnkXMHQ
Üniversiteye hazırlık: https://yadi.sk/d/fNqGqWkema7Lf
Gelir Uzman Yardımcılığı Denemeleri: https://yadi.sk/d/ZGggzTH2ma7Go
TUS kaynakları: https://yadi.sk/d/CL-FOY6fmEWju
İktisat dersleri: https://yadi.sk/d/8rtLGVRkmEWJX
EDEBİYAT, ŞİİR, TİYATRO VE SANAT ÜZERİNE
Sesli eserler: https://yadi.sk/d/dAEIl4otkQzeJ
Sesli eserler 2: https://yadi.sk/d/wR5fWtFaPgSya
Telkin müzikleri: https://yadi.sk/d/NkFfro8Vma6Xe
Subnimimal Telkin ses dosyaları: https://yadi.sk/d/pgX8thWAma7KM
Radyo tiyatrosu 1: https://yadi.sk/d/Q87wuwJwM9A5Z
Radyo tiyatrosu 2: https://yadi.sk/d/qE6O_e_oeLG8u
Müzik temalı eserler: https://yadi.sk/d/bbQXXXwikJe3S
Bağlama ile ilgili dokümanlar: https://yadi.sk/d/JKBYWaY-h76Fq
Şiir kitapları: https://yadi.sk/d/1-AQDdJYma7WX
Şiir kitapları 2: https://yadi.sk/d/BOXdw-d2ma7Yu
Sanat dokümanları: https://yadi.sk/d/-XkOM4Vcma6Hc
Tiyatro dokümanları : https://yadi.sk/d/Gf2Hv-Xzma6RH
Tiyatro dokümanları 2: https://yadi.sk/d/Z3WW6_2kma6SZ
BİLİMSEL VE TEKNİK KAYNAKLAR
Bilimsel kitaplar: https://yadi.sk/d/hcisTqS8kRpxZ
Tübitak popüler bilim kitapları: https://yadi.sk/d/mJ23zlKmkRqWH
Uzay konulu dokümanlar : https://yadi.sk/d/OCFZOTFVhsNFr
Evrim kitapları: https://yadi.sk/d/2Hv1Cg9rghm3N
Kuantum-fizik-evren arşivi: https://yadi.sk/d/l-cGSPo0kJJG5
Mühendislik kitapları: https://yadi.sk/d/j05wDkvkkCYJ6
Bilgisayar konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/6vqcH9_lma6Ti
Fizik konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/mWhSdG8tma6Zo
Matematik konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/XKkVojxVma6bA
Kimya konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/9UTCX_fJma7CZ
Anatomi konulu dokümanlar: https://yadi.sk/d/fNqGqWkema7Lf
Ekonomi-İktisat-Borsa: https://yadi.sk/d/FpmGVRIqma7SN
Sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri: https://yadi.sk/d/Qao8aykBmEWMn
İstatistik: https://yadi.sk/d/yZaNxKq4mEWQW
Eğitim bilimi dokümanları: https://yadi.sk/d/9h63a_2Ema7oa
YABANCI DİLLER
Almanca: https://yadi.sk/d/UU-xxVDFhbBrf/Almanca
Almanca Romanlar: https://yadi.sk/d/ZvkxEgUEgP64a
Fransızca: https://yadi.sk/...hbBrf/Frans%C4%B1zca
Fransızca 2: http://bit.ly/1R5obrL
Fransızca 3: https://yadi.sk/d/Wp8MgRdViyBPP
Fransızca Sesli: https://yadi.sk/d/dFxxoriviyBi6
Fransızca Çalışma notları: https://yadi.sk/d/vvwK2Ba2cCkJS
Korece: https://yadi.sk/d/UU-xxVDFhbBrf/Korece
Kürtçe: https://yadi.sk/...Brf/K%C3%BCrt%C3%A7e
Yunanca eserler: https://yadi.sk/d/OE1Sc4T3jzkrE
Yunanca Sesli Notlar: https://yadi.sk/d/I16Wz9Mgk2EXr
Yunanca Sesi Notlar 2: https://yadi.sk/d/KN-BEJw2jkU2U
Yunanca Dil bilgisi: https://yadi.sk/d/OE1Sc4T3jzkrE
Yunanca Grammer: https://yadi.sk/d/AWPBZS34iJo9b
Farsça Dil bilgisi: https://yadi.sk/d/fLhBols5jwYLB
Farsça Dil bilgisi ve Sesli Notlar: https://yadi.sk/d/P_7O4kOMjz8YK
Farsça Sesli Notlar : https://yadi.sk/d/KCH5oY5AcEgfB
Fransızca dokümanlar: https://yadi.sk/d/sTPjOnkMma6fJ
Japonca: https://yadi.sk/d/Bx63opqejzkUn
Japonca Sözlük: https://yadi.sk/i/RyT1Vr5Oj3bi4
Rusça : https://yadi.sk/d/MkEV5OCAjkFzH
Rusça 2: https://yadi.sk/...xVDFhbBrf/Rus%C3%A7a
Rusça 4: https://yadi.sk/d/ueY8-kv2jvoAV
Rusça 5: http://bit.ly/1mNmZxY
Türkçe: https://yadi.sk/...Brf/T%C3%BCrk%C3%A7e
Arapça: https://yadi.sk/...VDFhbBrf/arap%C3%A7a
Arapça 2: https://yadi.sk/d/hSp5N799jzmaH
Arapça 3: https://yadi.sk/d/_NfBB-abgLst4
Arapça hikayeler: https://yadi.sk/d/LnKorDwTjy7yM
İngilizce: https://yadi.sk/d/UU-xxVDFhbBrf/ingilizce
İspanyolca: https://yadi.sk/...xVDFhbBrf/ispanyolca
İtalyanca: https://yadi.sk/d/UU-xxVDFhbBrf/italyanca
Sözlükler 2: https://yadi.sk/.../S%C3%B6zl%C3%BCkler
İngilizce: https://yadi.sk/d/QlmzBPykHVzw9
İnglizce 2: https://yadi.sk/d/038zJc8QgxX6C
İngilizce 3: https://yadi.sk/d/Tr6HmecDkUb2Y
ELS İngilizce Hazırlık Dergisi: https://yadi.sk/d/oWVlRiS8dRbU4
Fono kendi kendine ingilizce öğrenme: https://yadi.sk/d/aRCk47bBmEWNn
TARİH, İDEOLOJİ, DİN VE MİTOLOJİ KİTAPLARI
Tasavvuf-sufizm kitaplığı: https://yadi.sk/d/PUj-G9rQkHmDa
Hadis: https://yadi.sk/d/KFAvXey5kjyAu
Mezhepler Tarihi: https://yadi.sk/d/ONs_JizQkjyCm
İlmihal: https://yadi.sk/d/1CW3RgcakjyFg
Tefsir: https://yadi.sk/d/j9hUo43LkjyGV
Fıkıh: https://yadi.sk/d/1XMN389pke5pE
Tarih 3 : https://yadi.sk/d/WboJAaKkma6QC
Orta doğu arşivi: https://yadi.sk/d/tvJQoLuggrML6
Yahudi tarihi: https://yadi.sk/d/7qnBBeuHke5pp
Çanakkale Tarihi Eserleri: https://yadi.sk/d/w0GvSG_BjtdBQ
Osmanlı Tarihi Arşivi 2: https://yadi.sk/d/giwCMWlmhFnvo
Osmanlı tarihi arşivi 3: https://yadi.sk/d/C7a14ogNma6L4
Türk Tarihi ve Mitolojisi: https://yadi.sk/d/gNZUaEC7hFnaH
Roma ve Bizans Tarihi: https://yadi.sk/d/LS7vh7RHke5s3
Selçuklu Tarihi : https://yadi.sk/d/UkkmIOpckBTtg
Ntv Tarih Dergileri 2009: https://yadi.sk/d/r8cOfHUfkRqBz
Mitolojik- dini Eserler: https://yadi.sk/d/vD1bztdSkRptM
Destan ve Mitolojik eserler: https://yadi.sk/d/H-8C78wRfHFdx
Destan ve Mitolojik eserler 2: https://yadi.sk/d/ULoMjPRbfHGTY
Anlam Dil Göstergebilim: https://yadi.sk/d/P0thTPlkdcD7n
Hz. Muhammed (sav): https://yadi.sk/d/tHUsId4mfvwgD
Alevilik Bektaşilik: https://yadi.sk/d/QA54Nt4jkNNtF
Alevi Bektaşi Şiirleri: https://yadi.sk/d/DMyGHiSahQE8k
SOSYOLOJİ,PSİKOLOJİ, KİŞİSEL GELİŞİM VE FELSEFE
Psikoloji arşivi 2: https://yadi.sk/d/VfJMjBULh76GC
Psikoloji arşivi 3: https://yadi.sk/d/FFs10IpWh76G4
Anne ve çocuk bakımı: https://yadi.sk/d/wzAbjzpumEWnv
Mega Hafıza Seti: https://yadi.sk/d/zHDtU8C5kdfPr
karışıklar
https://yadi.sk/d/0p8GtfzKofHBr
https://yadi.sk/d/0Rs-73fNqrZ8L
https://yadi.sk/d/sOfLIImgidoCF
Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi:
https://yadi.sk/d/fPTgXA6vrF3so
https://yadi.sk/d/ipUM8_SUrLLEF
Yemek tarifi kitapları
https://yadi.sk/d/6uZLKWpVsDFd2
Hasan Ali Yücel klasikleri
https://yadi.sk/d/ipUM8_SUrLLEF
https://yadi.sk/d/Dm7FesYkdLRLX
https://yadi.sk/d/P6mhLEplopCj6
Ders kitapları (lise )
https://yadi.sk/d/FRTZE2ICbr2Ru
https://mega.nz/...PrOsci631J1MYjGF-6Mg
Psikoloji kitapları
https://yadi.sk/d/lRv39tOxsUEDN
Sosyal bilimler yazarları toplu halde:
https://yadi.sk/d/3QEDDmsasUwhY
https://yadi.sk/d/ukpkHHjqrnJvM
https://yadi.sk/d/Gy4fOXpXrRgCo
https://yadi.sk/d/LNDsNKBLrarjA
The Cambridge Historyh
https://yadi.sk/d/5-KQf0r1sCkZj
Sinema sanatı
https://yadi.sk/d/1mBjLLvBsYSWu

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Oblomov'u inceledi.
07 Oca 14:51 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

#kitapyorum
#oblomov

Son zamanlar da ürkerek durduğum seki kitapları okumaya başladım ve 2018 yılını da klasikleri bitirme senesi olarak açıkladıktan sonra yeni yılın ilk bitirdiğim kitabı Oblomov oldu. Oblomov kesinlikle kusursuz dinginliğin ütopik simgesi... Kafasının içerisin de kurduğu karma çorman olan düşünceler arasından yaşamla alakalı çok doğru tespitler de bulunan fakat sürekli olarak kolayca gaza gelip gelip hiçbir şey yapamamanın acısını hem çeken hem de okurlara çektiren ,Rus edebiyatında buyuk bir yeri olan karakter Oblomov... Kitabın ortaya çıkış hikayesi 1849'da bir dergide basılan ve yine gonçarov'un imzasını taşıyan "oblomov'un rüyası" adlı eserdir. daha sonra yazar 1857 yılında bir aylığına kendini sadece eserine adayarak ve bu kadar süre zarfında ortaya oblomov romanını ortaya çıkartıyor. gonçarov'un bu konuyla ilgili sözleri şöyle: "bu büyük romanın bir ay içinde yazılması belki de imkansız görünür. ama unutmayın ki, bu eseri yıllarca kafamda taşıdım ve onu sadece kağıda geçirmek kalmıştı. Kitabı okurken gülmekten kendinizi alamıyorsunuz oblomov ile zahar ile arasında ki muhabbet kesinlikle süper okumayanlara kesinlikle önerimdir.