Uykucu Kitap, bir alıntı ekledi.
Dün 10:34

Ben'in de dediği gibi;sempati,iradesi zayıf olanlara göre bir şey değildi.

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 90 - İthaki,Kvothe)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 90 - İthaki,Kvothe)

Sakın üşütme.Sakın yaşlanma.Sakın yıkılma.Sakın,sakın o güzel ruhunu ayaza tutma.Tahtadan defterler yap,deniz kabuklarından kutular,şiirin yetişemediği müzikleri duymak için kalbini yastığın altına koy.Senden çalındıkça çoğalan hayatı,gözyaşlarından çıkardığın mutluluğu anlat.Gözlerindeki aşkı değdir parmaklarının biçimlendirdiği her rüyaya.Senden bana bulaşan rüzgarın da adı bu olsun.Bana içeriyi bilmiyorum diye daha çok kız,ama ne olur daha güzel kız!

UMAY UMAY

Yalnız seni sevdim bu kadar, istikbalimi senin için yerle yeksan ettim sevgiler büyüttüm sana kalbimde gözyaşlarım senin için döküldü yanaklarımdan biliyorum vazgeçtim artık senden ama unutmadım, biliyorum bu son görüşüm seni veda bile etmeden gidiyorum belki de gitmem gerek bu son haykırışım sana son sevdalanışım…
Şimdi sen bu kitabı okurken ben yanında değilim biliyorum sana olan duygularımı anca böyle anlatabilirdim sana şimdi belki ayrı şehirlerde ayrı hayatlar yaşıyoruz ama şunu bil ki gökyüzü hala aynı gökyüzü… Ve hala aynı gökyüzüne bakıyoruz…
Biliyorum çok bekledim, çok özledim ve çok değer verdim ama senin için değerdi. Ama içimde bitirdim bendeki seni.

Öyle özlüyorum ki seni öyle acı veriyor ki yokluğun sızı tüm bedenimi sarıyor o kadar çaresizim ki seni çok özlüyorum… Gözlerine son bir kez bakmak için tüm ömrümü verirdim şimdi uzaktasın nasıl olduğunu o kadar merak ediyorum ki…

Sen ki içimde kurduğum şehrin tüm sokaklarının adı sen ki hayatımın döndüğü nokta sen ki benim her kafamı kaldırdığımda gördüğüm gökyüzüm… Sen ki her rüzgârın esmesiyle saçlarının kokusunu içime çektiğim adam sen ki bana sevmeyi bir kez daha öğreten adam sen ki ömrümü gözümü bile kırpmadan vereceğim adam…
Yokluğun gece gibi seriliyor üzerime yorgan misali ısıtıyor yokluğun kim bilebilirdi ki olmayan birini özlemek nefes almayan birine âşık olmak ben aslında sana âşık değilim içimde yarattığım sevdanın toplandığı bedensin… İçimdeki sevdanın toplandığı bedensin.

Bazen öyle yorgun hissediyorum ki o kadar kırılıyorum ki o kadar yalnız hissediyorum ki… Yokluğun çok ağır dayanacak gücüm kalmadı artık içimdeki sen artık içimde kalmıyor dışa vuruyor sığmıyorsun kalbime… O kadar hata yaptım ki bile bile isteye isteye özür dilerim affetmeyeceğini biliyorum ama pişmanım…

En acısı da ne biliyor musun bir yerlerde var olduğunu bilmek yetmiyor soluğunu soluğumda hissedemiyorum canım yanıyor ayrı şehirlerdeyiz şimdi sen hastasın ve ben sana kilometrelerce uzağım belki bana ihtiyacın var belki canın yanıyor o yaraları saramamak o kadar acı veriyor ki… Yanına yaklaşamıyorum, yanındayım buradayım diyemiyorum. En acısı da acını hissedemiyorum kalbimde, bedenimde bir kere yüzünü görsem tüm hatalarını affederim ama bilemezsin sen seni unuttuğumu, hatta senden vazgeçtiğimi sanıyorsun ama seni hiç unutmadım ve ala vazgeçmedim…

Kafeinmanifestosu, Rüzgarın Adı'ı inceledi.
09 Mar 21:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımda okuduğum en anlamlı fantastiklerden biridir, bu kitap. Fantastikler de nasıl alt metin olur? nasıl güzel mesaj verilir? onu görüyoruz. Kvothe'nin zekasına, davranışlarına, hatta hayal gücünüzde yarattığınız tipine dahi aşık olabilirsiniz. Benim en sevdiğim karakter oldu. Kitabı okurken geçmişe geri dönüşler oluyor sık sık. Olay zaten geçmişte. Ama Rothfuss araları mukemmel bir şekilde doldurabilmiş. Kitap sıkmıyor ve bunaltmıyor da. Son olarak çocuk tekerlemelerine yapılan göndermeler, çocukluğa yapılan atıflar çok güzeldi. Tarihçiye demişti Kvothe; "Çocuk şarkıların da gizlenen şeyleri bir bilsen"
"metal paslanır, ama müzik bakidir"
"zaten büyük başarısızlıklar da, en az büyük başarılar kadar keyif vericidir"
"Masalların nereden çıktığını sanıyorsun E'lir Kvothe? Her masalın, dünyanın bir yerinde derin kökleri bulunur."

esra uysal, bir alıntı ekledi.
07 Mar 16:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bahar aylarında her şey hayat doludur. Yazlarıysa çok güçlüdür ve sonuna kadar direnir. Sonbahar… Sonbahar tam zamanıdır. Sonbaharda her şey yorgundur ve ölmeye hazırdır.

Rüzgarın Adı, Patrick RothfussRüzgarın Adı, Patrick Rothfuss
Bahar duman, Rüzgarın Adı'ı inceledi.
04 Mar 16:31 · Kitabı okudu · 294 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir nefeste okudum. Şimdiye kadar okuduğum en kaliteli, akıcı ve heyecan verici olan eser olduğunu düşünüyorum. Şimdi devamını yani ikinci kitabını okuyorum. Her kitap sevdalısının okumasını tavsiye ederim.

Selin İpek, bir alıntı ekledi.
04 Mar 15:45 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İsimler önemlidir, çünkü size bir insan hakkında çok şey söylerler.

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 68 - İthaki Yayınları)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 68 - İthaki Yayınları)
Selin İpek, bir alıntı ekledi.
04 Mar 15:44 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Zaten doğrulardan başka hiçbir şey beni alt edemez. Doğrudan daha sert ne olabilir ki?"

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 61 - İthaki Yayınları)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 61 - İthaki Yayınları)
Selin İpek, bir alıntı ekledi.
04 Mar 15:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

'Bunu okuyorsan muhtemelen ölmüşümdür.'

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 52 - İthaki Yayınları)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 52 - İthaki Yayınları)
Volkan Ersöz, bir alıntı ekledi.
26 Şub 03:43 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hiçbir şey genç bir kadın kadar bir erkeğe kendini yaşlı hissettiremez.

Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 523 - Deoch, İthaki yayınları)Rüzgarın Adı, Patrick Rothfuss (Sayfa 523 - Deoch, İthaki yayınları)