Hakikaten çirkef mahluklarız! Ne yüzle, hangi cesaretle temiz kalmaktan, kendi dünyamıza çekilmekten bahsediyorum? Ben... Ben... Ne suratla?... Sonra bu Nihat ne yumurtluyor? Onun her saçmalığın bilirdim ama, büyüklük delisi olduğunu şimdi öğreniyordum. Dünyaya hükmetmeye hazırlanıyormuş! Dünya kim?... Benden başka dünya var mi? Herkesin bir tek dünyası vardır, o da kendisi... Üst tarafıyla alâkadar olmaya bile değmez... Zeki olmak , kuvvetli kafa ve bilgi sahibi olmak neye yarıyor? Bizi istediğimiz saadete götüremedikten sonra... Zekâmız olmasa daha iyiydi. Otlar, hayvanlar, bulutlar ve kayalar gibi yaşamak bana daha saadet verici, daha yorgunluksuz, daha manalı geliyor...
Sayfa 147 - Yapı Kredi Yayınları
İki insanın birbiriyle karşılaşması kadere, tanıştıktan sonra yan yana kalmaları ise onların gayretine bağlıdır.
Reklam
Gün aysın
Herkese İçindeki iyilik kadar iyi bir hayat Dilerim." Sabahattin Ali
Gönlümü avutamadım, Seni söküp atamadım, Ben bahtımı tutamadım, Yâr, seni unutamadım. Bahtın lûtfuna ermişim. Gönlümü sana vermişim. Meğer ne çok severmişim, Yâr, seni unutamadım.
Eller araya girdiler, Türlü fesatlar kurdular, Sevdamızı çok gördüler Seni benden ayırdılar. Eridim, tükendim gamda; insaf yok beni âdemde, En fazla sevdiğim demde Seni benden ayırdılar.
İki insanın birbiriyle karşılaşması kadere,tanıştıktan sonra yan yana kalmaları ise onların gayretine bağlıdır.
Reklam
232 syf.
2/10 puan verdi
Bu aşk değil, aşk böyle bir şey değil sadece saplantı...
Leylim Leylim
Leylim Leylim
Ahmed Arif
Ahmed Arif
Leyla Erbil
Leyla Erbil
An itibariyle Ahmed Arif'in burada kayıtlı olan dört kitabından üç tanesini okumuş olarak bulunuyorum. İncelemenin hemen başında söyleyeyim şiirleri güzel lakin nesir yani düz yazı mektupta ise Ahmed Arif cidden çok yavan ve hoş olmayan şekilde yazmış bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Mektuplara gelecek olursak
Leylim Leylim
Leylim LeylimAhmed Arif · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 201316,2bin okunma
Aşk seni harab etmez mi? Takatını tüketmez mi? Sendeki ateş bitmez mi? Yetmez mi gönül, yetmez mi? Aşkına yoktur endaze, Aklını aldı o taze, Âleme oldun kepaze, Yetmez mi gönül, yetmez mi?
Mayıs, ayların gülüdür, Taze bir çiçek dalıdır, İçerim ateş doludur; Mayıs'ta gönlüm delidir. Yeşil dağlara göçülür, Kızıl şaraplar içilir; Yârim dökülüp saçılır, Mayıs'ta gönlüm delidir.
Niçin uyandım?.. Niçin bana kendimi unutturan uykum sürüp gitmedi?
Sayfa 90
Reklam
Herkes ne diyecek? Herkesten ne gördüm ki? Bu herkes dedikleri şey beni üzmekten, hayatımı manasız hale sokmaktan başka ne yaptı? -Sabahattin Ali
Dünyada bir tek insana inanmıştım. O kadar çok inanmıştım ki, bunda aldanmış olmak, bende artık inanmak kudreti bırakmamıştı.
Belki yazacaklarım yaşayacaklarım kadar acı olmaz.
Sayfa 47
Anladım ki, bir insan diğer bir insana bazen hayata bağlandığından çok daha kuvvetli bağlarla sarılabilirmiş.
Bir insanın diğer bir insanı, hemen hemen hiçbir şey yapmadan, bu kadar mesut etmesi nasıl mümkün oluyordu?
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.