Beyza Nur Göztepe, bir alıntı ekledi.
 22 dk. · Kitabı okuyor

Çünkü nedense hepimizde,maddi olsun,manevi olsun,bütün dertlerimize bir isim takmak merakı vardır,bunu yapmazsak büsbütün çılgına döneriz. Mamafih insanlarda bu merak olmasa doktorlar açlıktan ölürlerdi.

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 16)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 16)
Nuh Karaaslan, bir alıntı ekledi.
 35 dk. · Kitabı okuyor

Ciddiyet...
..."Bu adam, kim olursa olsun, ister bir kıymeti bulunsun ister bulunmasın, yaptığı işi, kendini vererek ve ciddi olarak yapıyordu. Hiçbir işi ciddiye almayan ve her şeyi sadece gösteriş olarak yapan bir kalabalığın ortasında büyük mevcudiyetiyle hazin bi tezattı"...

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 208 - Yapıkredi yayınları, 48'inci baskı)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 208 - Yapıkredi yayınları, 48'inci baskı)
Küçük Şair, bir alıntı ekledi.
45 dk.

...İnsanlardan nefret etmeyi düşünmedim bile... Sadece bir yalnızlık ihtiyacı.

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 88 - Yapı Kredi Yayınları)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 88 - Yapı Kredi Yayınları)
Küçük Şair, bir alıntı ekledi.
46 dk.

"Acaba bu kâinatta yerle göğün birbirine kavuşmadığı bir taraf yok mu? Alabildiğine sonsuzluğa doğru giden bir taraf..."

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 87 - Yapı Kredi Yayınları)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 87 - Yapı Kredi Yayınları)
Küçük Şair, bir alıntı ekledi.
47 dk.

"Birbirimize ne zaman sen diyeceğiz?.." dedi

"Ne zaman isterseniz!"

Ömer bir kahkaha attı:

"Bakın, dilinizi varmıyor! Peki, bunun kendiliğinden gelmesini bekleyelim, yalnız ara sıra, demin olduğu gibi, dilimden kaçabilir kusura bakmayın.".

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 87 - Yapı Kredi Yayınları)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 87 - Yapı Kredi Yayınları)
Merve Aldanmaz, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
 48 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bu kitabı farklı zamanlardaki 3. Okuyuşum. Her okuyuşumda beni benden alan bir cazibesi var. En etkilendiğim kısımlardan biri ise “Onda Halit Ziya’nın Nihal’inden, Vechi Bey’in Mechuresi’nden, Şövalye Buridan’ın sevgilisinden ve tarih kitaplarında okuduğum Kleopatra’dan, hatta mevlit dinlerken tasavvur ettiğim Muhammed’in annesi Amine Hatun’dan birer parça vardı” şeklindeki güzellemesi. Bundan daha güzel benzetme olabilir mi? Tek kıskandığım kadınsın Maria Puder.

Küçük Şair, bir alıntı ekledi.
48 dk.

Bugün canım insan yüzü görmek istemiyor.

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 86 - Yapı Kredi Yayınları)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 86 - Yapı Kredi Yayınları)
Oset vladikavkaz, bir alıntı ekledi.
49 dk. · Kitabı okuyor

Ah, ben hayvanları çok severim. Bütün canlı mahlukları, hayatı, güzelliği, saadeti severim. Bahtiyar bir köpek bile benim içimi sevinçle dolduruyor. Ben karanlık şeylerden bahsetmek için dünyaya gelmemişim. İçim tatlı, sıcak, neşeli şeyler anlatmak isteğiyle yanıyor.

Sırça Köşk, Sabahattin Ali (Sayfa 62)Sırça Köşk, Sabahattin Ali (Sayfa 62)
Nuh Karaaslan, bir alıntı ekledi.
 1 saat önce · Kitabı okuyor

Düşünmeyen, araştırmayan toplum...
...."İnsanların en zarıf tarafları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarıni patlatmadan inanmak hususundaki hayret verici temayülleridir. Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır."...

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 200 - Yapıkredi yayınları, 48'inci baskı)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 200 - Yapıkredi yayınları, 48'inci baskı)
Nuh Karaaslan, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

En korkunç yalan...
..."Halbuki yüzüne dikkat etsen, ruhunun iç taraflarında nasıl külçe halinde bir yalanın saklı olduğunu görürsün. En korkunç yalan da budur. Kendimize karşı bile kullanacak kadar pençesine düştüğümüz bu derin ve gizli yalan..."....

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 199 - Yapıkredi yayınları, 48'inci baskı)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 199 - Yapıkredi yayınları, 48'inci baskı)