Ne kadar kibar ve naif ve de yalnız bir söz
Zaten yalnızlığımın sebebi, kitaplardaki kahramanları semtimde bulamayışım değil miydi ?
Sabahattin Ali

Holigan okur, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta hiçbir şey, uğrunda ölmek için istenmez. Her şey yaşamamız için olmalıdır.

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali
ZÜBEYİR ERDEM, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim,fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum:Buna içimdeki şeytan diyordum;mudafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde,haksızlığa,tesadüfen cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefesimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum.Halbuki ne şeytani azizim,ne şeytani?Bu bizim gururumuzun salakligimizin uydurmaşı... içimizdeki şeytan pek de kurnazca olamayan bir kaçamak yolu...içimizde aciz var...Tembellik var...İradesizlik, bilgisizlik ve bunlarin hepsinden korkunç daha bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 262 - Yapı Kredi Yayınları)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 262 - Yapı Kredi Yayınları)
Holigan okur, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demek hayat böyle iki adım ilerisi bile görülmeyen sisli ve yalpalı bir denizdi. Tesadüflerin oyuncağı olacak olduktan sonra ne diye bir irademiz vardı? Kullanamadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı?

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali
Demir Kurt, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Harika bir kitap! Başkalarının aksine Sabahattin Ali'nin en sevdiğim eseri. Herkes mutlaka bir gün okumalı. İnsanı çok farklı yerlere götürüyor yazar ve bir daha getirmiyor.

Deniz, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Asıl sebep ve illetlere varabilseniz göreceksiniz ki en zayıf tarafimiz dışımızdadır. Gözümüzü kör eden yedi renktir , kulağımızı sağır eden sesler , ağzımızı paslandıran yediklerimiz , Kalbimizi önce coşturup sonra durduran sonsuz kosmalarimizdir.Yüksek insan dışına değil içine kıymet verendir.

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali
Deniz, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

"Hayat dediğin başka nedir ki zaten? Ben şuna inanıyorum ki, üç buçuk günlük ömrümüzü kendimize zehir etmemek için ne mazideki hayatımıza ve kaçırdığımız fırsatlara ne de istikbalin olmayacak hülyalarına kulak asmayarak bugünümüze hapsolup yaşamalıyız."

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali

Şimdi özlediğim yerden uzanayım sana.
Sustuğum şiirden sarılayım boynuna.
Tam da şimdi.
Unuttuğum şarkıdan öpeyim seni..

Sabahattin Ali

Mert Durgun, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bakın, Beyazıt'a gelmişiz...

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 81 - Yapı Kredi Yayınları)