Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
Akif Mısır’da, gurbette ve yalnız: “Vatan-cüdâ gibiyim ceddimin diyarında / Ne toprağında şu yurdun, ne cûybârında / Bir aşina sesi, yahut bir aşina izi var / Sadâma beklediğim aksi vermiyor ovalar” Arkamda kalırsın, beni rahmetle anarsın Derdim, sana baktıkça a biçare kitabım Kim derdi ki sen çök de senin arkana kalsın Uğrunda harab eylediğim ömr-ü harabım
1088 syf.
·
Puan vermedi
Asımın Nesli
Mehmet Akif Ersoy Tümislamcı bir düşünceye sahip bir kişidir yani tüm müslümanların tek bayrak altında toplanma hayali vardır. Bu yüzdendir ki bizi asımın nesli olarak görmektedir. Âsım´ın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek; İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.
Safahat
SafahatMehmet Akif Ersoy · Beyan Yayıncılık · 20075,9bin okunma
‘’Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.’’
Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince, Günler şu heyulayı da er geç silecektir, Rahmetle anılmak ebediyet budur amma, Sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir...
İNKILAP YAYINLARI
Yazık, bunu anlamak için hayalini kullanmaya Bile vakti yok: Ayrılmış tüm zamanı kavgaya! Insanın, ancak ruh ile durur ayakta insanlığı; O ise bedeninin arzulanna hizmet ediyor devamlı; Eğer ruhunu yüceltmeye de firsat bulabilseydi. Anlardı belki o zaman hayatın gerçek gayesini. Bir anladığım varsa şudur: Bu âlemi yaratan, Yaratılış kalıversin diye bir çözülmez düğüm, Daldırmada insanları hayatın ihtiyaçlarına, Döndürmede zihinleri bambaşka bir yana. Ömrün bir yandan şimşek hızıyla geçip gitmesi, Diğer yandan bitmez tükenmez geçim endişesi, Göstermede Yaradan'ın maksadını açık açık... "Kimden kime şikayet edelim biz de şaşırdık!"
Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası: Dostunun yüzkarası; düşmanının maskarası!
Verdikçe derûna vecd o âheng Dünya nazarımda teng olur teng!
Deniz dalgasız olmaz, Gönül sevdasız olmaz, Yâri güzel olanın Başı belasız olmaz!
Günümüz Türkçesi
Yaratıklar âlemi dikkatle bir incelense şöyle: Bulunmaz çalışmaktan uzak bir zerre bile. Gökteki, yerdeki bütün varlıklar için Kurtuluş yok sürekli çalışmaktan, ilerlemekten bugün. Yer çalışsın, gök çalışsın, sen sıkılmazsan otur! Bunlar hakkında bilmem bir bahanen var mı? Dur! Yaratılmışlar bir şey midir, boş durmuyor Yaradan bile: Bak tecelli ediyor çeşit çeşit binlerce olay ile. Ey, bütün dünya ve içindekiler ayaktayken, yatan! Leş misin, davranmıyorsun? Bari Allah'tan utan!
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.