• Ve “DUYGU” bitti. Kitap 1 yıldır kitaplığımda duruyor. Bu kitap da keşke daha önce okusaydım dediklerimden..
  Yazarın dili akıcı, kurgusu ise duygudan duyguya sürükledi beni. Yüreğime dokunan kitapları çok seviyorum.
  Konusuna gelince:
  4 ana karakterimiz var ancak yan karakterlerde en az onlar kadar önemli..
  Duygu/İzmirli, Sedat/Diyarbakırlı, Bekir/Trabzonlu ve Ali/İstanbullu, hepsi öksüz, hepsinin derin acıları, apayrı hayat hikâyeleri var. Bu 4 insan aralarında kan bağı olmamasına rağmen birbirine ölesiye bağlı. İnanılmaz güzel bir dostluk, sahiplenme, acısı ile üzülen, sevinci ile mutlu olan dost onlar. Aralarındaki bu bağa bayıldım. Beni en çok etkileyen kısmı oldu…
  Duygu:
  Savcı olan Babasına düşman olanlar Duygu’yu küçükken kaçırıp türlü işkenceler (kandım dondu) yaparlar. Babası mecburen teslim olur ve onların elinde işkenceden ölür. Annesi bu durumdan kızını suçlar ve çok sevdiği kocasının acısına dayanamaz ve intihar eder.
  Duygu ölmek üzereyken Sedat tarafından kurtarılır ve bu dörtlü böylelikle bir araya gelir. Duygu onların elinde büyür. Yaşadığı travmaları ise onların dostluğu, sevgisi iyileştirir.
  Bekir ona “Babam” der, Duygu onda Baba sevgisini bulmuştur. İçlerinde en sakin, duygularını içinde yaşayan, teyze kızı Selma’ya çok aşık bir abi. Babası kızı vermiyor yıllardır :) Bakalım ne olacak?
  Ali ona “Çirkin” der. Duygu onda kardeş sevgisini bulmuştur. Ali’m der ona. Erkeklerin içinde en genç olanı, deli dolu, çapkın, ele avuca sığmayan.
  Sedat ise kurtarıcısı, canı, nefesi her şeyi olmuştur. Aşkı bulmuştur onda ama farkına çok geç varır :) İstanbul da herkesin korkulu rüyası “Sado”. Hepsinin ağır abisi. Çok kızdım bazı yerlerde kendisine :)
  Onların bir sloganı var bayıldım :) “İyiyim,',iyiyiz, biz hep iyi oluruz”
  Sonrasında yaşanan birçok olay var ancak onları öğrenmek için kitabı okumalısınız.
  Ben çook sevdim. Diyaloglarda kahkaha da attım, çok hüzünlendim de, çok kızdım da, duygusallaştım da… Kısaca her duyguyu gerçekten aktardı Yazar bana.
  Serinin diğer 3 kitabını sipariş verdim bile.. Sabırsızlıkla gelmesini bekliyorum..
  Konu ilginizi çektiyse okuyun derim. Ben tavsiye ediyorum.
 • İnsanları, geçinmek için ganimete muhtaç edenlere lanetler olsun!...Ekip biçseler, güdüp kesseler elbette doyarlar, gül gibi de geçinirlerdi. Bu sahiplenme hırsı neydi? Toprağı, insanı, varlığı bunca sahiplenmek için savaş neydi?
 • Benim hayalimdeki aşk, iki insanın birbirini sahiplenme duygusundan çok daha öte bir şey.
 • Benim hayalimdeki aşk, iki insanın birbirini sahiplenme duygusundan çok daha öte bir şey.
  Friedrich Nietzsche
  Sayfa 69 - İlgi Kültür Sanat
 • Bu yazarın ilk kitabını tee lise zamanında okumuştum ve çok beğenmiştim. Kurgusu, esprileri, yerinde aksiyonu falan dört dörtlüktü sonra yazarı takip etmeyi bıraktım ve geçenlerde Zevk Mahkûmuna denk geldim. Kendisi serinin beşinci kitabı fakat kitaplar bir biri ile çok bağlantılı olmadığı için anlama konusunda hiç sıkıntı çekme.
  Bu kitapta iblisimizi çok beğendim özgün bir karektere sahip olduğunu düşünüyorum fakat ilk kitapta ve serinin beşinci kitabında geçen "sahiplenme ve ona bağlı olan aksiyon" kısmı her kitapta kendini tekrar ediyorsa bu biraz sıkıcı olabilir. Tamam yazarın dili muazzam, fantastik dünya yaratma konusunda marka ama insan yeni şeyler görmek istemez mi?
  Her şeye rağmen kitabı önerir miyim?
  Evet, öneririrm çünkü anlatımın akıcılığı kitabın yağ gibi akmasını sağlıyor.
  Kitaba puanım:4/5⭐