Sarah Gürten, Bal'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

kitabı okurken deliler gibi ağladım çünkü balın sırf inat olsun diye baranla sevgili oluyor ama sonra çok ağır şeyler yaşıyor hele ki o 2 aşığın beren ve emir sayesinde barıştığı sahne varya ben orada öldüm. NAR'IM BAL'IM BAL KIZIM

Berfin, Kar'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 10/10 puan

Orhan Pamuk'la tanışmama vesile olan kitap. Seyyar bir kütüphaneden abimizin tavsiyesi sonucu aldım kitap aylarca bekledi bende ve sonunda okuyayım dedim. Ve ne kadar geç kaldığımı farkettim. Beni büyük ölçüde etkileyen bir kitap olmuştu. Dönemin Türkiyesi hakkında bir çok sahne sunuyor. Kitabın arka kapağını kapattığımda okuduğum en güzel kitap olduğuna karar vermiştim. Okunması tavsiye edilir!

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

Ön_Türkler
"Bu ülke (memleket)dünyanın beklemediği bir seçkin (müstesna )varlığın (mevcudiyetin)yüksek oluşumuna (tecellisine)yüksek sahne oldu ..Bu sahne yedibin yıllık (senelik)_(en aşağı )Türk beşiğidir ...Beşik doğanın (tabiatın)rüzgarları ile sallandı, besigin içindeki çocuk ,doğanın (tabiatın ) yağmurları ile yıkandı, o çocuk doğanın (tabiatın )simşeklerinden yıldırımlarından kasırgalarından önce (evvela)korkar gibi oldu sonra ona alıştı. .Onların oğlu oldu .Bir gün o doğa (tabiat)çocuğu doğa (tabiat)oldu ..Şimşek yıldırım güneş oldu ..Türk oldu ,Türk budur ..Yıldırımdır ,Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir. .

Allah'ın Kullanılmasına ve Kut İstismarına Karşı Atatürk, Necati Ulunay Ucuzsatar (Sayfa 26)Allah'ın Kullanılmasına ve Kut İstismarına Karşı Atatürk, Necati Ulunay Ucuzsatar (Sayfa 26)
CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
Dün 21:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yazmak uyumaktır. Edebiyat, hayatı hiçe saymanın en uygun yoludur. Müzik yatıştırır, görsel sanatlar coşturur, sahne sanatları ( oyun ve dans gibi ) eğlendirir. Şu var ki, edebiyat, uykuya dönüştürerek hayattan el çektirir.

Hiçbir Şey İstememenin Mutluluğu, Fernando PessoaHiçbir Şey İstememenin Mutluluğu, Fernando Pessoa
Ruta/6256, bir alıntı ekledi.
Dün 17:26 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Hayat hep güldüren bir sahne değil, hayat öyle bir ağlatıyor ki "Benim gözümde bu kadar gözyaşı var mıymış ya?" diyorsunuz...

3391 Kilometre, Beyza Alkoç (İndigo Kitap)3391 Kilometre, Beyza Alkoç (İndigo Kitap)
Serkan Mutlu, bir alıntı ekledi.
Dün 11:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kurban-Plan/Sekans
Kurban'ın son plan/sekansı ise 7 dakikalıktır. Bu sekansın kesme yöntemiyle
kurgusu seyircinin dikkatini asli gerçeklikten saptırıp ikincil olaylara yönlendirecekti.
Karakterlerin korku ve heyecanına dikkatle tanık olacaktık. Maria'nın karşısında diz çöküp elini öpen Alexander'a tepkisi, Otto'nun dökü­len gözyaşları, Yulya, Marta ve Victor'un endişesi olduğundan daha fazla önem kazanacaktı. Oysaki plan-sekansta Tarkovski ve Anna Asep'in şahane sahne tasarımı ve oyuncuların o mükemmel istisnai oyunu sayesinde seyirci, tüm bu olaylan aynı anda görmektedir. Ancak hiçbir şekilde gördüğü şeyin içsel mantığına, detayına kendini kaptırmamaktadır. Onun için önemli olan her eylemin mantığı değil eylemlerin birbiri ile olan entegrasyonudur. Otto, Alexander'ın evini yakmasındaki ritüel eylem yönüne bakarak olayın belgesel yönünü fark ediyor. Evin yanmasını değişik mesafelerden ve farklı açılardan görmek bir tür
korku, belki de enteresan bir duyguya sebep olacaktır. Ancak filmde kameranın
tema ile olan mesafesi, daha da önemlisi plan/sekans sayesinde o ritüelleşmiş
ve efsanevi ruhiyenin her aşaması izleyenin ruhunda belirginlik kazanıyor.
Alexander'ın hızlı ve endişeli hareketleri yakarışın, belki de şükredişin
bir göstergesi olarak açılmış elleri, yere düşmüş Adalayd'ın durumu -ki o da
ellerini eve doğru uzatmıştır, güya evi kurtarmak istemektedir- bu olayı sanki
bekliyormuş gibi bir doğallıkla izleyen Maria'nın rahatlığı, başını ambulansa
yaslamış Otto'nun acısı ... Tüm bunlar sabit bir noktada durmuş, kendi ekseninde
ritüel bir raksı andrırcasına ağır ağır hareket eden kameranın dönüşü
sayesinde çekilmiştir:

Bu sahnede amacım seyirciyi görünen olgular karşısında anlamsız heyecanlara
düçar etmek değildi. Seyirci, "İnsanın görünürde zaruri olan şeylere sahip
olması neden yanlış ya da günah bir eylemdir?" sorusunu kendisine sorsun istedim.
Ayrıca seyirci, delice gibi görünen bu sahneye hiçbir aracı olmaksızın
katılsın ve onu şimdiki zaman dilimindeki gerçeklikte imtihan etmek suretiyle
Alexander'ın hasta bilincine vakıf olsun istedim. Bu sahne tüm filmlerim içindeki
en uzun plan/sekanstır.

Tarkovski böyle söylüyor ve şu iddiada bulunuyor: ''Bu sahne belki de sinema
tarihinin en uzun planıdır." Zira o zamanın facialarını başka filmlerdekine
benzer sahnelerden çok daha yavaş ve uzun şekilde göstermiştir.

Kayıp Umudun İzinde, Babek Ahmedi (Sayfa 179)Kayıp Umudun İzinde, Babek Ahmedi (Sayfa 179)
Serkan Mutlu, Kayıp Umudun İzinde'yi inceledi.
Dün 11:23 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eğer Tarkovski hakkında bir kitap okumak istiyorsanız bu kitap yeterli olacaktır. Tarkovski'nin filmlerini ayrı ayrı analiz etmek yerine onun kendi dünyasını yapısal ögelere ayırarak bir bütün olarak veriyor.

Tarkovski'nin sanata bakışı, Rus sinemasındaki yeri, etkilendiği ve etkilediği yönetmenler ve yazarlar ;hakkında detaylıca bilgileri birinci bölümde buluyoruz.

İkinci bölümde özellikle onun son filmi olan Kurban özelinde: senaryo yazma sürecinde etkilendiği öz kaynaklar, filmi oluşturan ögeler (zaman,resim,duvar tasvirleri,ikonalar,yazgı,dekor,renkler,kurgu,plan,oyunculuk,ses ve diyalog) hakkındaki bilgiler onun filmlerinden bir çok örnek verilerek anlatılıyor.

Üçüncü bölümde Tarkovski'nin deruni dünyasına giriyoruz. Hakikat, İnanç, İman ve İnançsızlık, Son İnançlı Kişi, Facia Karşısında, Kıyamet ve Umut bölüm başlıkları ayrıntılı sahne çözümlemeleri içeriyor.
Tarkovski'nin olmazsa olmazları onun dünyasını oluşturan ögeleri: Anne, aşk, ev, ayrılık ve yalnızlık, rus olmak, karakterler, doğanın yaşamı, canlı olmanın sessizliği, hatıralar, .çocukluk, hastalık ve ölüm bölümler halinde aktarılıyor.

Tarkovski ve Kurban filmi incelemesi okumak isteyenler:
http://www.turkcealtyazi.org/...0/the-sacrifice.html

Didem..., bir alıntı ekledi.
Dün 01:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayatı boyunca bu sahne gözünün önüne geldikçe, genç adam elleriyle yüzünü kapatıp insan denilen varlığın ne kadar acımasız olabildiği; ince, kültürlü, terbiyeli kişilerde (Tanrım!), hatta toplum tarafından asil ve şerefli insanlar olarak kabul görmüş kişilerde bile ne kadar gaddarca bir yan olabildiği gerçeğini gördükçe, derinden sarsıldı.

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 17 - Bordo-Siyah Yayınları)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 17 - Bordo-Siyah Yayınları)
Ayşe*, bir alıntı ekledi.
25 May 22:10 · Kitabı okuyor

Ne muazzam bir sahne hayal ettim
Gökten öyle çok çiçek yağdı ki, sabahleyin sokaklar kalın halılar döşenmiş gibi oldu ve cenaze alayının geçebilmesi için çiçekleri küreyip atmak zorunda kaldılar.

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 161 - Can Yayınları)Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 161 - Can Yayınları)
Kenan Niyazi, Pusula Kore’yi Gösterdi'yi inceledi.
25 May 15:04 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın diğer kitaplarını okumama vesile olacak kitaptır. Dil ve akıcılık konusunda gerçekten çok iyi. Yazarın müthiş tarihi bilgisi var ve sahne geçişleri muazzam.
Yaşarken kıymeti bilinmesi gereken yazar.
Geç kalmadan okunması gereken kitap.