Yanlışlar Ibrettir, Örnek Değil!
Biliyorum, şu anda bu satırları okurken çoğunuz bana öfkeleniyorsunuz. Çünkü beni takip edenler ve takip ettiklerimin katıldığı konular olurken katılmayanların karşı gelenlerin kızdıkları hususlar çok daha fazla olabiliyor.
Anlamadığım ara sıra tepki vererek yorum yazdığım bana rahatsızlık veren hususları affınıza sığınarak belirtmek istedim. Eklemek isteyen okurlar olursa da memnun olacağım.
- Art arda nefes alınmaksızın paylaşılan iletiler, alıntılar
- Yapılan paylaşımlarda sadece ‘’ alıntı’’ olarak yazılması yazarının veya eserinin belirtilmemesi
- Beğeni sayısının dikkate alınarak yapılan paylaşımların sadece buna endeksli tutulması
- Okunmadan , anlamadan yapılan beğeniler
- Çirkin üsluplu hitaplar
- Sahte profil sayfaları açarak farklı amaçların güdülmesi
- Yapılmaya çalışılan gruplar (Siyasi, dini, coğrafik bölgeli vs.)
- Eleştiriye açık olunmaksızın hemen hakaret mekanizmasına geçilmesi
- Twitter,instagram ya da herhangi bir sosyal medya hesabı kullanıcısı şeklinde siteyi kullanmak
- Profil resimlerinde müstehcen unsurlar kullanmak
- Takip edeni takip ederim hoşgörüsüzlüğü
- Ergen tripleri, aşk meşk beklentileri
- Ben senin paylaşımını beğendim, sen neden benimkini beğenmedin alınganlıkları
Falanlar, filanlar....Birbirimizin kalbindeki dertleri, acıları, coşkuları , beynindeki düşünceleri fikirleri bilemeyiz. İnsan insana her dem biraz da olsa muğlaktır aslında. Ancak hissetmeye çalışır, anlamayı denersek ve saygı duyarsak , mantıklı, anlaşılır, değerli ,yararlı paylaşımlar yaparak sitede bir arada bulunmanın tadına varabiliriz.

S. Ali, Sahte Domuz Gribi, Gıdalar Üstün Irk Yaratma Dünya Nüfus Azaltımı Projeleri'ni inceledi.
 01 Mar 22:28 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dehşetengiz bir kitap. Bu "dehşetengiz" kelimesini yıllar önce okuduğum 11 Eylül 2001, Amerika'daki terör saldırıları hakkında yazılmış bir kitapta duymuştum. Bu saldırıların arkasında kimlerin olduğunu ve bu saldırı şeklini inceleyip, kuşkulu durumlar olduğunu ortaya koyması anlamında çok dikkat çeken bir kitap olmuştu.

Ama kelimeye kafam takılmıştı. Dehşetengiz. Ne demekti?

Bu kitapta benim için bir dehşetengiz niteliktedir. Öyle hafife alınıp, hadi canım sende denilecek bir tarafı yok.
Zaten yazarın yazmış olduğu kitaplardaki düşünce yapısıyla örtüşen bir içeriğe sahip. Birileri ya da belli grup, klik, topluluk, cemaatlerin nerede olursa olsun insanları kendi ideolojik, siyasi, dini ya da başka bir şekilde yönlendirdiği bir ortamda sağlık, gıda da bunların dışında kalamazdı.

Daha yeni, taze bir haber: "Türkiye'deki Şeker Fabrikaları Özelleştiriliyor..." Olumlu ya da olumsuz çok şeyler söylenebilir.
Bugün iktidarın yanında olanlar "tabii ki yapılsın" diyebilirken acaba başka bir parti iktidar da olsaydı aynı şekilde "tabii ki yapılsın" diyebilirler miydi? Bu ayrı bir konu. Hayatın gerçeği ve esas konuşulması gereken mevzu da budur.
Maalesef bunları konuşmak yerine örneğin, "asansörde halvet olur mu olmaz mı" gibi derin(!) mevzular konuşuluyor. Bu da ayrı bir konu. Ama hepsi birbirine bağlı. Bütünün parçalarıdır. Birileri bizleri başka yönlere çekip, konuşulması gereken ana konunun tali olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Bilinçli yapanlar var ama en kötüsü bilmeden/düşünmeden şeytanın mızrağını bileyenlerindir.

Binlerce, onbinlerce çiftçi bu işten geçiniyor. Bu fabrikaları sattığımızda bizim vatandaş olarak elimize ne geçecek? Hükümetin eline bir şeyler geçeceği kesin...Fakat William Engdahl ne güzel demiş tam da bam teline basarak:"
“Yeşil devrim”in en büyük etkilerinden birisi iş aramak için şehirlere göç eden köylünün kırsaldan göç etmesi ve kırsalı boşaltması idi.
Bu bir tesadüf değildi. ABD’li küresel şirketlerin ucuz işçi havuzları yaratmak için yaptığı plânın, ya da son yıllardaki adıyla “küreselleşmenin” bir parçasıydı." Köylerin boşaltılması, köylerdeki tarım ve hayvancılığa destek olunması yerine köstek olunması ve buna bağlı gelişen ekonomik ve diğer gelişmeler. Bu bir zincirleme olaydır.

Konuyla alakası yok ama fındığımız var. Dünya fındık piyasasının büyük çoğunluğu Türkiye'den sağlanıyor. Doğru bir önerme. Peki! Borsası nerde ve
fiyatı kimler ve nasıl belirliyor ? Bunu da öğrenmek isteyen araştırsın.

Gerçekten de dehşete kapılmamak elde değil. Kitapta domuz gribi sahtekarlığı ve bunun sebepleri; genleri değiştirilmiş ve canavar haline getirilmiş melez tohumların
nasıl, dünyayı kurtarmak adına yapıldığı palavrasına insanların inandırılmaya çalışıldığı göreceksiniz. Ya da buna benzer onlarca, yüzlerce insanlık dışı faaliyetin, normal faaliyet gibi bizlere sunulduğunu okuyacaksınız.

Artık, gün geçmiyor ki, yeni bir hastalık, yeni bir ilaç, yeni bir tedavi yolu çıkmasın. Aşağı yukarı her gün yeni yeni şeyler televizyonda, yazılı basında -internette anlık olarak yayıldığı için onu saymıyorum- çıkmasın. Malum kış ayındayız ve o zaman grip aşısı yaptırmamız lazım? Yoksa lazım mı? Uzman görüşleri alınır, birileri kesin yaptırın derken birileri daha temkinli ve risk gruplarını sayarak cevaplandırır. Ama sezon, yani artık onun da bir "sezon"u oldu ve bu tartışılır durur.

Kitap bize Domuz Gribi olarak adlandırılan salgının çıkış noktasını ve ondan sonra yapılan çalışmaları anlatıyor. Gerçekten de domuz gribi var mı? Varsa ne kadar tehlikeli? Kaynağı neresi? Yayılma alanı neresi? Doğal çiftlik hayvanlarının etkilenme oranıyla sanayi amaçlı üretilen domuzların üretim ortamlarının taşıdığı temizlik, hijyen koşulları nelerdir? Meksika'daki çıkış yerinin araştırılması yapıldı mı? Gibi, gibi onlarca soruların olduğu bir yerde tabii, insanın aklına acaba bunun içinde bir iş var mı? diye soru da takılmıyor değil. William Engdahl da bu konuda bizi aydınlatmaya çalışıyor ve bize, "size o anlatılanlar hiç de öyle masum değil" diyor ve
masa başlarında birilerinin birilerini nasıl daha da zenginleştirmeye çalışırken, insani değerlerle nasıl dalga geçip alay ederek bu işi yaptıklarının resmini çekiyor. Ve diyor ki: "Ben olayı böyle görüyorum. Bu işte bir hinlik var ey insanlık. Duy, gör, dinle, araştır, konuş yani susma, görmezden gelme, duymazdan gelme..."

ÇUŞ (Çok Uluslu Şirketler) bizleri soyarken buna sessiz kalma. Her gördüğün sakallıyı deden sanma diyor kısacası William Engdahl. Anlamak isteyen için.
Ya da benim için. Çünkü ben öyle anlıyorum.

Kitap sayfaları içinde kirli ilişkiler ağını göreceksiniz. Siyaset, ticaret, sağlık ve para. Dünyada salgınlar çıkartıp nasıl insanlarla alay ettiklerini, sömürdüklerini,
ve onları yeri geldiğinde öldürdüklerini okuduğunuzda benim niçin dehşetengiz dediğimi anlayabilirsiniz.

Kitap 5 bölümden oluşuyor. Bunlar: Domuz Gribi, Şırıngayla Soykırım - Dünya Tahıl Kıtlığı - Kalıtımı Değiştirilmiş Gıdaların Tehlikeleri - Kalıtımı Değiştirilmiş Gıdalara hayır - Kıyamet Tohum Deposu. Hepsi birbirinden dehşetli şeyler içeriyor. Öyle eğlenceli bir şey bulamazsınız.

Kitabın tüm bölümleri birbirinden değerli bilgiler içermektedir. Zaten çok azını "alıntılar" kısmına ekledim. Ama o "alıntılar" o kadar az değil. Sayfalar
dolusu. Alıntıları kendime alıntılarken, altlarına kendimce notlar ekleyerek yazmışım. Tabi, yer kısıtlı olduğu için tümü hakkında yazamam.

Diğer önemli konu ise gıda ile ilgili. Artık genetiği değiştirilmemiş hiçbirşey kalmadı desek yeridir. Ve salgın hastalıklar, enteresan hastalık isimleri ve hemen ona yönelik tedavi yöntemleri medyada yer alıyor. Sonuçta insanız. "Ölüm Korkusu" sarınca veya sardırılınca hemen yapışıyoruz yeni tedavi ve ilaç sektörüne. Buna karşı gelenler, gerçekten de yardım etmek isteyen doktorlar da mevcut. Sektörün hepsi kirli değil tabi ki.

Gıda üzerinden oynanan oyunların ( var mı öyle bir durum?) arkasında kimler var? Niçin ekmeğimizle oynanıyor. Gıdaya hükmeden dünyaya da hükmedebilir mi? Bu ve buna benzer soruların cevabı yine bu kitabın içinde bulunuyor. Korkmadan yazmış, isim vermiş, "sözüm meclisten dışarı" dememiş. "Yeni Dünya Düzeni" kurucularına yönelik bir şeyler karalamaya çalışmış ama kitap maalesef popüler olmadığı için çok fazla bilinmemiş, tanınmamış ülkemizde.

Kitabın üst başlığı ise "üstün ırk yaratma, dünya nüfus azaltımı projeleri". Bu üstün ırk nedir? Biz kimiz? Suriye'de yaşanan savaşta bu küreselcilerin parmağı var mı?

Kitabı okurken düşünerek, anlayarak, tartışarak okuduğumuzda bizlere söylenenlerin ne kadarının doğru olduğunu birilerine ihtiyaç duymadan kendimiz bile çözümleyebiliriz. Ayrıca bir uzmana veya kod çözücüye gerek kalmaz. Son olarak arka kapak yazısı ile bitirmek istedim ve yazar diyor ki kısaca:

"Domuz gribi diye bir salgın korkusu yaratılarak insanlar aşıyla boş yere hasta ediliyorlar. Daha önce Kuş Gribi ile küçük tavuk çiftliklerine büyük bir darbe vurulmuş
tavuk üretim işi dünyada 5 büyük şirketin tekeline girmişti.

Milyonları aç bırakmak, gıdayı biyolojik ve ekonomik silâh olarak kullanmak kalıtımı değiştirilmiş tohumlarla daha da kolay. Kalıtımı değiştirilmiş, Sahte Gıdalar
sâyesinde yeni, olmadık hastalıklara mâruz bırakılıyoruz. Tohum şirketlerinin gıda kontrolü ile dünya nüfusunun azaltımı gerçekleşiyor.

Ezcümle: Beğenerek, bilgilenerek okudum. Herkese okumayı tavsiye ederim.

Notlar: Kitap 2009 tarihli ve Bilim + Gönül Yayınları yani Oktay Sinanoğlu'nun (ya da onun desteklediği) bir yayınevinden çıkmış. Zamanında almıştım. Okuma fırsatı ancak geldi.
Esasında Soner Yalçın'ın "Saklı Seçilmişler" kitabını alıp, okumaya başlayacakken, bir an da bundan bir başlayayım dedim. Hatta Canan Karatay da bunlardan bahsetmiyor mu?
+ Kitabın baskısı bitmiş ve o yüzden ancak sahaflarda bulabilirsiniz.
+ Kitabın giriş kısmında yazar hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmakta ve genelde hangi konular hakkında yazdığını okuyabilirsiniz.
+ İngilizce biliyorsanız yazarı internet sitesinden takip edip ve İngilizce kitaplarını okuyabilirsiniz. Türkçe hariç başka bir dil bilmediğim için, iyi bir yayınevi ve iyi bir çeviri kitapları tercih diyorum.
+ Kitabın hem kapak resmi hem de arka kapak yazısı güzel ve açıklayıcı olmuş. Arka kapaktaki tanıtım yazısı kimsenin gözünü bozmayacak ve etkili cümleler
içermesi anlamında güzel olmuş.
+ Ayrıca kitabın yayınevine, yazarına, çevirmenine bu güzel çalışmayı bizlere sundukları için teşekkür ederim.
+ Dehşetengiz: Ürkütücü, korku uyandıran anlamına gelmektedir.

33bookstagram33, Ölüm Korkusunu Yenmek'i inceledi.
24 Şub 20:11 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

IRVİN D. YALOM -- ÖLÜM KORKUSUNU YENMEK

#Kitapalıntısı

Yalom bu seferde bir anı sı ile karşımız da. Mezunbiyetinden 50 yıl sonra mezunlar gecesinde arkadaşı, eski dostu ile aralarında geçen sohbetten bahsediliyor.

Yalom kalbi kırıkları iyileştiren bir psikiyatrist, Robert Berger ise kalp cerrahıdır. Tıp fakültesinde birlikte okuyan ve birbirlerini çok seven iki arkadaş, mezuniyetlerinin ellinci yıl dönümünde Berger’in isteği üzerine sessiz bir köşeye çekilir. Farklı ortamlarda yetişseler de Yahudi Soykırımı onların yıllardır konuşmaktan kaçındıkları ortak geçmişleridir. Artık yetmişlerinin sonlarına yaklaşan Yalom ve Berger için dile getirilmemiş acılarla yüzleşme vakti gelmiştir. 
Macaristan’daki Yahudi Soykırımı’ndan sahte Hristiyan kimliğiyle sağ çıkan Berger, yakınlarını kaybetmenin ve öldürülen insanlara yardım edememenin neden olduğu duyguları yaşamı boyunca tehlikeyle iç içe yaşayarak, onu kontrol altında tutmaya çalışarak ve kendini hayat kurtarmaya adayarak bastırmıştır. Ancak iş için gittiği Venezuela’da burun buruna geldiği tehlike, acılarını tetikleyerek bir kâbus görmesine yol açar. İki yakın arkadaşın arasındaki uzun sessizliğin sonu da işte bu kâbus olmuştur. 
Yalom, yaşadığını hissetmek için sadece çarpan bir insan kalbini avuçlarında tutmaya ihtiyaç duyan bir adamın anılarını bizlerle paylaşıyor. Yazarın geçmişine de kısa bir bakış niteliğinde olan Ölüm Korkusunu Yenmek, bir bastırma, yüzleşme ve iyileşme hikâyesi. ( Tanıtım Bülteninden)

#Alıntılar

"Bir şeyler oluyor…Geçmişim durmadan aklıma geliyor… İkili hayatım, gece ve gündüz , hepsi birbirine giriyor. Konuşmamız gerek."

"Hareket ve verimlilik, depresyonunu hızla sona erdirirdi."

"Hayatta kalmakla o kadar ilgiliydim ki ölümü düşünemiyordum bile."

"..Birbirimize takılmamızın büyük bir sevgi işareti olduğundan emindim; belki de birbirimize yakın olmak için bulduğumuz tek yoldu.."

"Ben yaptığım işten zevk alıyorum.Bundan daha önemli ne olabilir ki?"

SAHTE/UYDURMA SÖZLER-5
NAZIM HİKMET RAN ADINA PAYLAŞILAN SAHTE ALINTILAR

"Şu an yanımda olmanı çok isterdim ama değilsin.
Sen oradasın ve orası ne kadar şanslı olduğunu bilmiyor."

Bu söz veya dizeler, NAZIM HİKMET RAN'A AİT DEĞİLDİR!
HİÇBİR KİTABINDA BULUNMAMAKTADIR!
1000K'da daha önce kitap alıntısı olarak da paylaşılmış olan bu sözlerin (bknz. #7359003 ve #26339059 ) kime ait olduğu MEÇHULDÜR.

Merve Sultan Çelik, Bu Ülke'yi inceledi.
29 Oca 09:56 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

'Bu Ülke'yi, bu ülke okumalı' ibaresini daha önceden de duyunlarımız olmuştur. Bu sözün mahiyeti kitap okunduktan sonra daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Kitabı ilk okumaya başladığımda her paragrafta bir şeyler paylaşma hissi yaşadım. Çünkü böyle bir kitabı okumayan kalmamalı diye düşündüm. Özelliklede sosyolojiye ilgisi olan arkadaşların başucu kitabı olabilecek nitelikte bir eser. Cemil Meriç tarafından kaleme alınmış deneme türünde bir kitap ancak deneme demeye dilim varmıyor. Çünkü bu ülke'de yaşayan insanlara kılavuzluk edebilecek, ülkenin pusulası olarak kullanılabilecek bir kitap. Benim için Cemil Meriç, şahsına yapılan bütün methiyeleri fazlasıyla hakeden bir düşünür. Okumaya adanmış bir ömür... Zayıflayan gözleri yüzünden masanın üstüne bir tabure koyup orada okurmuş  kitaplarını ışığa daha yakın olmak için. Eser hakkında bilgi verecek olursak: Kitap aslında üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde alıntılar ve otobiyografiler var. İkinci bölümde denemeler toplanmış, üçüncü bölümde ise 'Kanaviçe' adlı açıklamalar var. Bu bölümü sık sık ziyaret ederek okumalısınız. Kitabı anlayarak okumak en önemli mesele. Doğu-Batı ayrımını, sağ-sol davasını, çağdaşlaşmak adına Avrupa medeniyetine olan teslimiyeti konu alıyor. Çoğumuzun akıl süzgecinden geçirmeden kabul ettiği, doğru bildiği sahte gerçekler bir tokat gibi yüzünüze çarpıyor. Otobiyografi kısmında İbni Haldun, Balzac ve ismini belki de ilk defa duyacağınız birçok şair, düşünür tanıtılıyor. Kitap bittikten sonra kendinize bir okuma listesi bile oluşturabilirsiniz. Sadece Türkiye'yi, Türk toplumunu ve yazarlarını değil, aynı zamanda birçok farklı devletin can alıcı noktalarına değinmiş. Kitapta Doğu medeniyeti, edebi ve ahlaki değerleri, Batı'ya oranla fazlasıyla önde. Elbette ki bu durum bir Şarklı olarak beni fazlasıyla onore etti. Memleket meselelerine, Türkiye'nin geçmişine meraklı olan arkadaşların muhakkak okuması gereken bir kitap.
Cemil Meriç eseri hakkında söyle der: "Bu sayfalarda hayatımın bütünü, yani bütün sevgilerim, bütün kinlerim, bütün tecrübelerim var. Bana öyle geliyor ki hayat denen bu mülakata bu kitabı yazmak için geldim; etimin eti, kemiğimin kemiği."

Deniz Gürçay, Ve Kızın Adı Gece'yi inceledi.
27 Oca 02:49 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine veda vakti Ertürk Akşun’un ve kızın adı gece kitabını okudum Ertürk beyin kalemini seviyorum.Kendine has üslubu ile okuru çok farklı yerlere götürüyor.Ertürk Akşun kaleminin sadeliğini kullanmış, süslü kelimeler ve laf kalabalığına girmemiş-farklı bir olay örgüsü ile ve kızın adı gece kitabını okuruyla buluşturmuş.Yine bir zoru başarmış.Aşkı,tutkuyu, yaşama sevincini, insan sevgisini, umudu,vefayı,dostluğu,hayatı,günümüzün sahte ilişkilerini ve kaybetmeyi çok güzel anlatmış.Ben en çok kitaplarınızın tek yönlü olmayışını seviyorum.Olay örgüsü içinde değerli yazarlarımızdan alıntılar yapmanız,çaktırmadan kitap tavsiyelerinizi,ince esprileri,toplumsal mesajları aktarış tarzınızı çok seviyorum.Okumayanlara tavsiye ederim.Yolu açık ve bol okurlu olsun

SAHTE/UYDURMA SÖZLER-4
CEMAL SÜREYA ADINA PAYLAŞILAN SAHTE ALINTILAR

"Dışarıya yağmur
Yüreğime hasret
Fikrime sen
Nasıl yağıyorsunuz
Üçünüz birden bir bilsen..."

Her platformda paylaşılarak virüs gibi yayılan bu dizeler MUSA ÇELİK'E AİTTİR. CEMAL SÜREYA İLE YAKINDAN UZAKTAN BİR İLGİSİ VE ALAKASI BULUNMAMAKTADIR.
Bknz. https://www.youtube.com/watch?v=eRsd61toCGQ

BİLGİSİNİ ARTTIRMAK İSTEYENLERE:
Nazım Hikmet adına paylaşılan sahte sözler-1 için bknz. --> #25560739
Nazım Hikmet adına paylaşılan sahte sözler-2 için bknz. --> #26598482
Edip Cansever adına paylaşılan sahte sözler için bknz. --> #26097810
Oğuz Atay adına paylaşılan sahte sözler için bknz. --> #25617317

SAHTE/UYDURMA SÖZLER-3
NAZIM HİKMET RAN ADINA PAYLAŞILAN SAHTE ALINTILAR
"Şehrime gel sevgilim.
Yarın çık gel.
Bırak her şeyi bir bekleyenim var de gel.
Gel ki, bu şehir adımlarınla anlamlansın.
Gel ki, bu şehir nefretim olmaktan çıksın.
Gel ki, nefes alayım.
Gel."

Nereye baksanız bu yanlış/sahte sözler NAZIM HİKMET adına paylaşılıyor. Yok mu bu duruma bir dur diyecek? Bu dizeler NAZIM HİKMET RAN'A AİT DEĞİLDİR!

Nazım Hikmet adına paylaşılan sahte sözler için bknz. --> #25560739
Edip Cansever adına paylaşılan sahte sözler için bknz. --> #26097810
Oğuz Atay adına paylaşılan sahte sözler için bknz. --> #25617317