Sizin gibi yaşlanmış ve cahil kalmış olmaktansa, dünyayı keşfedip bilgin balık olmak istiyorum.
Sayfa 13 - Can çocukKitabı okudu
Sizin gibi yaşlanmış ve cahil kalmış olmaktansa, dünyayı keşfedip bilgin balık olmak istiyorum.
Sayfa 10 - Can çocukKitabı okudu
56 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitap iki öyküden oluşuyor. Küçük Kara Balık'a kitabın sonunda ne oldu akibeti nedir bunu çok merak ettim. Bir diğer öyküyü daha çok sevdim. Ayrıca bu kitabın İran'da yasaklandığını da yeni öğrendim.
Küçük Kara Balık
Küçük Kara BalıkSamed Behrengi · Can Yayınları · 201829,3bin okunma
Bana yalvarabilir, beni korkutabilir ya da beni testeresiyle kesebilir, ama ona boyun eğmeyeceğim.
Her şey saniyeler içinde değişiyor, bu değişiklikler üst üste yığılıp dikkatle ölçüldüğünde bir de bakıyorsunuz artık o şey, eskiden olduğundan başka bir şey olmuş.
Tamamlanmış bir çekirdekle tamamlanmamış bir ağaç arasında ne fark olduğunu düşündüğümde, tamamlanmış çekirdeğin bir sona ulaştığını, şayet değişmezse çürüyeceğini, oysa tamamlanmamış bir ağacın harika bir geleceği olduğunu anladım.
Şunu öğrendim ki balıkların çoğu yaşlanınca ömürlerini boşuna geçirdiklerini söyleyip yakınırlar. Sürekli sızlanıp herkesten şikayet ederler. Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?
" Ben sizin bu kadar kendini beğenmiş olduğunuzu düşünmezdim doğrusu. Ama olsun, yine de sizi bağışlıyorum çünkü bu sözlerin hepsi cahillikten, bilinmezlikten.
"Şimdi ölüm çok kolay uğrayabilir bana! Ama ben yaşayabildiğim sürece ölümü karşılamaya gitmemeliyim. Elbette, bir gün ölümle karşılaşırsam - ki karşılaşacağım- önemli değil; önemli olan şu ki, benim yaşamım veya ölümüm başkalarının yaşamını nasıl etkileyecek."
Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.