Azize Akdemir, Bir Şeftali Bin Şeftali'yi inceledi.
 11 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Spoil içerebilir!
Birinci sınıfta okuyan kardeşimin 'abla ben okudum sen de oku' deyip elime tutuşturmasıyla sınavlardan sonra fırsat bulup okuyabildiğim ikinci Samed Behrengi kitabı...
Kitap Samed Behrengi'ye ait olduğu için çocukları eğiten bir kitap olması beklentisi içindeydim. Beklentimi karşıladı da diyebilirim. Fen Bilgisi dersi çalışıyormuş gibi bir bitkinin yetişmesini izledim, oldukça bilgilendim.
Yaşar Kemal kokusu aldım. Şeftali ağacı zayıfın yanındaydı ve onlara güç katmak gibi idealleri vardı. Ama kitabın sonu 'tüylerimi diken diken etmeseydi, ne gerek vardı şimdi?' dedirten bir son oldu. Sanırım çocuk kitabı olması itibariyle masalsı bir son bekledim.
Son olarak çocuklara okutarak bilgilenmelerini, eğitilmelerini sağlayabilir, mazlumun yanında olma güdüsünü aşılayabilirsiniz. Tavsiye ediyorum.

Filiz Yıldız, bir alıntı ekledi.
Dün 11:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Şimdi ölüm çok kolay uğrayabilir bana! Ama ben yaşayabildiğim sürece ölümü karşılamaya gitmemeliyim. Elbette, bir gün ölümle karşılaşırsam -ki karşılaşacağım- önemli değil, önemli olan şu ki benim yaşamım veya ölümüm başkalarının yaşamını nasıl etkileyecek."

Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 45 - Can yayınları)Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 45 - Can yayınları)
Filiz Yıldız, bir alıntı ekledi.
Dün 11:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?"

Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 13 - Can yayınları)Küçük Kara Balık, Samed Behrengi (Sayfa 13 - Can yayınları)
Özge K., Püsküllü Deve'yi inceledi.
23 May 14:06 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine Samed Bahrengi, yine bir hüzün.. Çocuk romanı adı altında ne mesajlar veriyor, 56 sayfa insana en fazla ne yaşatabilir? O kadar etkileyiciydi.. Okul kütüphanesinde bulursam diğer kitaplarını da okuyacağım.. Her yaştan insan bu yazarı okumalı!

uzaklardanbiri, bir alıntı ekledi.
22 May 22:57

Şunu öğrendim ki balıkların çoğu yaşlanınca ömürlerini boşuna geçirdiklerini söyleyip yakınırlar. Sürekli sızlanıp herkesten şikayet ederler. Ben bilmek istiyorum, hayat gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek mi yoksa bu dünyada başka türlü yaşamak da mümkün mü?

Küçük Kara Balık, Samed BehrengiKüçük Kara Balık, Samed Behrengi
Naci Ünal, Küçük Kara Balık'ı inceledi.
22 May 11:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı 2015 te okumuştum rast gele yazarı görünce kitabı alırkenki anım aklıma geldi.Kitapçıya gittiğim zaman Küçük Kara Balık var mı dedim,görevli arkadaş:Abi çocuk kaç yaşında,diye sordu. Ben de kendim okuyacağım deyince hafif bir bozulmaya uğradı biraz da utandı. Kitabı eve gelince hemen okudum.Kesinlikle yetişkinlerin de okuması gereken bir kitap. Bazen kalıplarımızı kırmamız gerektiğini o kadar güzel anlatmış ki.Ne zaman kendimi kapana kısılmış hissetsem açar tekrar okurum. O kadar keyifli yani.

Ys, Küçük Kara Balık'ı inceledi.
22 May 08:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğum...simdi..gecmis zaman..12 eylül zamaninda henuz dunya da değildim..Ama yasaklandigini duymustum...cocukken annem armagan etmisti..cocuklugumdan bu yana resmen koruyarak sakladigim kitaplarimdan biridir..neden yasaklandigini hala anlayabilmis degilim..yeni yerler,yeni seyler kesfetmek neden yasak...
Devrimci,asi,cesur küçük kara balığım

İsa ©, bir alıntı ekledi.
21 May 21:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazın taşa tutulan köpek, kışında kar topu atılır.

Pancarcı Çocuk, Samed Behrengi (Sayfa 8)Pancarcı Çocuk, Samed Behrengi (Sayfa 8)
İsa ©, bir alıntı ekledi.
21 May 02:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim derdim su birikintisinin sınırları değil, benim derdim denizi düşünmemiş balıklarla yaşamak.

Küçük Kara Balık, Samed BehrengiKüçük Kara Balık, Samed Behrengi