Erdem Eren, Savaş Sanatı'ı inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar eski olmasına karşılık bu kadar güncel olması, kitabın kalitesini kanıtlıyor. Kitapta yazanları uygulayan komutanların savaşları kazandığı, uymayanların kaybettiği söylenir. Dili sade ve güzel. İçinde değerli bilgiler olduğunu düşünüyorum. Tavsiye ederim.

Hilal, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Savaş çıkmaması için bir sistem bulmak, uygarlığımız için hayati bir gereksinimdir, ama insanlar yaşam yükü altında ezilip durmaktansa, birbirlerini yok etmeyi tercih edecek derecede mutsuz oldukları sürece, böyle bir sistem oluşturma olasılığı yoktur. Üretimden, en çok gereksinimi olanlara az ya da çok bir pay ayırmak, yoksulluğun sürüp gitmesine engel olmaya çalışmak gereklidir, ama özellikle zenginler mutsuzken, herkesi zengin etmenin ne yararı olur ki? Korku ve gaddarlık eğitimi elbette kötüdür, ama bu duyguların tutsağı olanlardan da, başka türlü bir eğitim vermeleri beklenemez.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 19 - Say yay.)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 19 - Say yay.)
Governor48-13TR, bir alıntı ekledi.
20 saat önce

"Askerlerini kaçışın olanaksız olduğu noktalara sür ki, ölesiye savaşsınlar. Ölümle karşı karşıya olan bir askerin beceremeyeceği iş yoktur. Ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olan askerler de subaylar da güçlerinin zirvesine çıkarlar."

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu
Özgür Beden, Anna Karenina'yı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 55 günde · Beğendi · 10/10 puan

#Anna Karenina

Yüzyıldır Anna Karenina hakkında pek çok şey yazıldı. Rus olan ve olmayanlar yazdı, Tolstoy’u bilen ve bilmeyenler, Rusya’da yaşayan ve yaşamayanlar, içinde bulunanlar ve gelip geçenler yazdı. Anna Karenina’yı Batılılar ve Doğulular yazdı, tüm değişik adları ile, heyecanla, merak, ilgi ve sevgi ile, şaşırarak, bazen bozularak yazıldı, yazılıyor ve hiç durmaksızın yazılacak, anlatılacak.

Onların ve başkalarının arayışı bizim de arayışımız oldu.

Kitabın içeriği hakkında bilgi vermeye gerek görmüyorum. Bir dünya klasiği olması hasebiyle okumayan neredeyse kalmadığı için çeşitli görüşlere ve kendi görüşlerime yer verdiğim bir kesit yayınlıyorum.

Orhan Pamuk

“Anna Karenina benim okuduğum en mükemmel, en kusursuz, en derin ve en zengin roman. Tolstoy’un her şeyi gören, herkesin hakkını veren, hiçbir ışığı, hareketi, ruhsal dalgalanmayı, şüpheyi, gölgeyi kaçırmayan, inanılmayacak kadar dikkatli, açık, kesin ve zekice bakışı, bu romanın sayfaları çevirdikçe okura, “evet, hayat böyle bir şey!” dedirtir. Yarıştan önceki bir atın diriliğini, mutsuz bir bürokratın yavaş yavaş düştüğü yalnızlığı, bir kadın kahramanının üst dudağını, bir büyük ailedeki dalgalanmaları, hep birlikte yaşanan hayatlar içinde tek tek insanların inanılmaz ve hayattan da gerçek kişisel özelliklerini Tolstoy mucizeye varan bir edebi yetenek, hoşgörü ve sanatla önümüze seriverir. Roman sanatı konusunda eğitim için okunacak, defalarca okunacak ilk roman Anna Karenina’dır. Nabokov’un bu büyük roman hakkındaki sonsözü ise Tolstoy’un mirasçısı bir başka büyük yazarın edebiyat, roman ve hayat konusunda vazgeçilmez bir dersi niteliğinde.”

M. Özlem PARER />
Tolstoy destan olarak nitelenen ilk başyapıtı Savaş ve Barış'ın ardından gelen Anna Karenina'yı, kendi iç dünyasıyla birlikte sanatında da kırılma noktasıyla sonuçlanan bir ‘’bunalım"ın, manevi krizin eşiğinde yazmıştır. Yaşadığı bu süreci İtiraflarım'da (İspoved, 1879-1882) açıkça dile getiren Tolstoy Anna Karenina'yı yazdığı dönemi de kapsayan yıllarda ailesiyle birlikte daha iyi bir yaşam sürmenin yollarını aradığını anlatmış, “boş bir uğraş” olarak andığı yazarlığıyla “küçük bir emek karşılığında büyük para” kazandığını belirten sözleriyle sanatını profesyonel olarak kullandığını duyumsatmıştır. Bununla birlikte yazmayı “ruhunda yaşamın anlamına ilişkin her türlü soruyu bastırma’’nın bir yolu olarak gördüğünü suçluluk duyarcasına itiraf etmiştir.11873 Martında "bütün ruhu"yla yazmaya başladığını belirttiği Anna Karenina yaklaşık bir yıl sonra, 1874 baharında bölümler halinde yayınlandığı halde, romanını tamamlamadan pedagojiyi sanattan daha önemli bir konu olarak görüp yeniden bu alana dönmüştür. 9 Nisan 1876 tarihli mektubunda bölümler halinde yayını süren romanının yayın öncesi düzeltmelerini yapacak gücü olmadığını, yayınlanmış olan her şeyi yeniden yazmak, atmak hatt"yadsımak ve suçluyum, ilerlemeyeceğim, yeni bir şeyler yazmayı deneyeceğim” demek gerektiğini dile getirmiştir.

Özgür Beden />
Edebiyat alanında kıyaslamalara karşıyım. Fyodor Mihailoviç Dostoyevski ve Lev Nikolayeviç Tolstoy dünyaya mal olmuş, üstün yetenekli yazarların başında geliyorlar. Her iki yazarı da keyifle okuyorum. Anna Karenina hayatımda ilk okuduğum kitaplarından olduğu için manevi bir öneme sahip benim için. Tekrar tekrar okumaktan sıkılmadığım ender yapıtlardan biridir. İyi ki varsın Tolstoy, iyi ki böyle kaliteli eserler bizlere miras bıraktın. Önünde saygıyla eğiliyorum.

Berat Kutkuca, bir alıntı ekledi.
22 Mar 15:36

eğer düşmanı ve kendini biliyorsan, yüz savaşın sonucunda bile korkmana gerek yok. eğer kendini biliyor ama düşmanı bilmiyorsan, kazandığın her zafer icin bir de yenilginin tadını alacaksin. eğer ne kendini ne de düşmanı biliyorsan, her savaşta yenik düşeceksin.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu
Berat Kutkuca, bir alıntı ekledi.
22 Mar 01:11

Açken tok gözük , tokken aç... Yorgunken güç gösterisi yap, gücün yerindeyken mazlumu oyna. Çünkü bir mücadele ancak şaşırtmalarla kolayca kazanılabilir.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu
Özgür Ö., Savaş Sanatı'ı inceledi.
21 Mar 13:39 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

M.Ö. 6. yüzyılda yazıldığı düşünülen Sun Tzu tarafından yazılan bu eserin uzun yıllar boyunca güncelliğini yitirmemiş olması, eseri ölümsüzleştirerek günümüzde de okunuyor olmasına ve uygulanmasına sebep olmuş.
Kitabın içeriği savaş stratejisi olarak gözükse de kitapta herhangi bir bireyin günlük yaşamında faydası olacak nasihatler de mevcut. Özellikle yönetici pozisyonunda olanlara bu kitabı okumasını tavsiye ederim.
Üstünden yüzyıllar geçmesine rağmen kitabı irdeleyerek gerek Kurtuluş Savaşı gerek Osmanlı İmparatorluğu’nun yaptığı savaşlarda Sun Tzu’nun ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz.
Eser yarım saatte bitebilecek kadar kısa olsa da okuyup geçmemeniz ve üstünde düşünüp değerlendirme yapmanız gereken birçok metne sahip.
Kitap sadece askerlere hitap etmiyor. Bu sebeple her yaştan her okuyucuya bu kitabı okumalarını tavsiye ediyorum.

Sevgi Kumru, Savaş Sanatı'ı inceledi.
20 Mar 23:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çin'den okuduğum ilk kitap. Ve okuduğum en eski tarihli yazılmış kitap. M.Ö. 6. yüzyıla dayanıyormuş kitabın yazımı. Kitabın yazarı Sun Zi iyi bir komutandır ve savaş sanatını çok iyi bilir. İyi bir komutanın özelliklerini, askerin özelliklerini. arazinin özelliklerini ve diğer etkenlerin özelliklerini anlatan 13 bölümlük 'Savaş Sanatı' eserini yazar.
İncecik ve hemen okunacak bir kitap. Yüzyıllar öncesinden bir şeyler duymak isteyen okusun derim, zira güncelliğini hala koruyan tarafları var ki günümüze kadar kalıp bir çok dile çevrilmiş. İlgi alanınız olmasa bile severek okursunuz. M.Ö. 6. Yüzyıl :)