Geri Bildirim
 • Yazgısını yaldızlı çokomel kağıtları gibi,
  Tirnaklariyla duzeltemiyor insan.
  Didem Madak
 • Önceliğimiz Türkiye Olmalıdır

  Haziran 2018 - Yıl 107 - Sayı 370

  Yazdır  Yazı Boyutu    

   

  Nuri GÜRGÜR

  Son Yazıları

  FRANSA’NIN TAVRINI DOĞRU ALGILAMALIYIZCUMHURİYET’İN 84’NCÜ YILINDA BİRİNCİ MECLİSİ YENİDEN DÜŞÜNMELİYİZORTA DOĞU’DA YANGIN-TÜRKİYE’DE BÖLÜCÜLÜKEKONOMİDEKİ SON DALGALANMALARIN POLİTİK ANLAMIDANIŞTAY ÜYELERİNE SALDIRI ve ORTAK AKIL İHTİYACI

          İsrail, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki gösteren Filistinlilere plânlı, bilinçli bir katliam yaptı. Silahsız göstericilerin üzerlerine karadan ve havadan açılan ateş sonucu 60 Filistin’li hayatını kaybetti; binlercesi yaralandı. 

          Uluslararası camiadan ve Türkiye’nin dışında İslâm dünyasından bu vahşete karşı ciddi bir tepkinin gelmeyişi hatta Merkel gibi bazı liderlerin İsrail’in iddialarını destekleyip Filistinlileri sorumlu tutmaya kalkışmaları, insanlık adına utanç verici bir manzaradır. 

          İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne yaptığı, olayın “tarafsız bir gözlemciler heyeti” tarafından incelenmesini isteyen teklif, ABD’nin karşı çıkması sonucu kabul görmedi.

          Batı ve özellikle ABD medyası katliama olabildiğince az yer vererek, olayı İsrail’in sınırlarını koruması olarak yansıtıp yaptıklarını meşrulaştırmaya çalışarak insanların doğru bilgi edinme hakkını engellemiş oldu. 

          Bütün bu görüntüler, evrensel hukuk, insanların yaşama hakkı, adalet gibi evrensel değerlerin, güçlülerin nezdinde reel bir karşılığının bulunmadığını, mağduriyetin sadece onlara münhasır bir hak sayıldığını, bir kere daha ortaya koydu. 

          Diğer yandan İslâm ülkelerinin bu zorbalığa karşı suskun kalmaları, ciddi bir tavır almak yerine, kısık sesle mırıldanıp kenara çekilmeleri, İslâm dünyası diye bir fenomenin bulunmadığını gösteriyor. Türkiye kendini paralarcasına hatta kendi politik ve ekonomik çıkarlarını bir kenara bırakarak, Kudüs ve Filistin davası için çırpınırken, Suudi Arabistan, Mısır ve BAE, ABD ve İsrail ile oluşturdukları ittifak ilişkileri zarar görmesin diye üç maymunu oynamayı tercih ettiler. Müslüman ülkelerin bu tavrı, ihaneti ABD – İsrail’in yaptıklarından daha acıtıcıdır. 

          Aslında bu tiyatro yeni değil, yüzyıl önce de aynı oyun sergilenmişti. O dönemde İngilizlerin altın ve siyasi ikbal vaadi ile satın alıp Osmanlı’ya karşı kullandığı Şerif Hüseyin ve Bedevi aşiretlerinin yerinde, şimdi Suudi veliahtı Muhammed bin Selman ile uydusu BAE veliahtı Muhammet bin Zayed var. Tahtta kalmak, yerlerini korumak uğruna tüm kutsal değerleri çiğneyebiliyorlar. Trump’un Netenyahu’nun çanak yalayıcılığını yapabiliyorlar. İsrail’in uyguladığı şiddeti protesto için bazı Musevi gruplar Tel Aviv sokaklarında gösteri yaparken, bazı İsrtail gazeteleri bile Netenyahu’yu eleştirirken, Arap dünyasının lideri konumundaki ülkelerin ısrarla suskun kalmaları, Müslümanların inanç, zihniyet ve ahlâk dünyalarında üç asırdır hüküm süren erozyonun ne kadar ciddi ve etkili olduğunu gösteriyor. Kudüs, Suudilerin öncüsü olduğu, BAE ile Mısır’ın tetikçiliğini yaptığı küresel emperyalistlerin işbirlikçileri eliyle İsrail’e teslim edildi. 
 • Ölüler için üzülme Harry. Yaşayanlar için üzül. Özellikle de sevgisiz yaşayanlar için.
 • Bizi özgür kılan tek şey AŞKTIR
  -Maya Angelou
 • "Mesela tepede pırıl pırıl bir güneş,mesela kalbinde nedensiz bir neşe. Evet,neşe hâlâ hayatta.
  ...
  Kimsenin kimsenin canını yakmadığı günlerin hafifliğini hatırla."
 • Zümrüt köşkte kindar ayı
  Ne rakam tanır, ne sayı
  Rezil eylemiş haftayı
  Yıl üstüne türkü söyler.
 • Siteyi aradım taradım yok. Hani böyle güzel bir etkinlik neden Bitliste de olmasın dedik. Ama öncesinde bir sayı almak mantıklı gibi. Şuan için Bitlisten 2 Muştan 1 katılımcı olacak gibi. Yapılırsa Bitlisten ve civar illerden katılım göstermek isteyen arkadaşlar yoruma yazabilir. :):)
  (daha çok kişiye ulaşması için tekrar paylaştığınız için teşekkürler :))