Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 21:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şam'da Emeviyye Camii'ni ve Selahaddin Eyyubî'nin mezarını ziyaret eden, mezarın bakımı ve düzenlenmesi için ödenek sağlayan, anısına plaket çaktıran II.Wilhelm, kendisini karşılayanlara şunları söylüyordu:
"Burada, gelmiş geçmiş en yürekli asker Sultan Selahaddin'in mezarı önündeyim. Majesteleri Sultan Abdülhamid'e konukseverliği için teşekkür ederim. Majeste Sultan ve halifesi olduğu dünyanın her yerindeki üç yüz milyon Müslüman bilsinler ki, Alman İmparatoru onların en iyi dostudur."
"Alman Kayzeri II. Wilhelm'in bu konuşması Arapça ve Türkçe olarak basılıp dağıtılmış ve onun gizli bir Müslüman olduğu yalanı bütün Müslümanlara yayılmıştı." (Özakıncı, Türkiye nin Siyasî İntiharı, 133-134)
Alman Kayzeri, bu söylevinin ardından Müslümanlar arasında ‘Hacı Wilhelm' olarak adlandırıldı. Öyle ya gizlice Müslüman olmuş, gizlice de hacca gitmişti O artık, ‘İslam’ın Dostu ve Koruyucusu Hacı Wilhelm' idi.
...
1914 yılına gelindiğinde, bizzat Almanların bile, başlattıkları Birinci Dünya Harbi'ni kaybetmek üzere oldukları ortaya çıktığı bir sırada, yine Allah ile aldatma tezgahı çalıştırılarak Osmanlı Padişahı ve Halife olan V. Mehmet Reşat'a, Almanlar lehine Cihad-ı Mukaddes’ veya 'Cihad-ı Ekber’ ilan ettirildi ve şeyhülislam tarafından askerlere okundu. Fetvayı dinleyen Osmanlı askerleri ‘Hacı Wilhelm’in yaptırdığı Alman Çeşmesi’nden su içip ‘Hacı İmparator'a dua ettikten sonra, Alman emperyalizmi uğruna Ruslarla savaşıp ölmek üzere, Sarıkamış cephesine doğru yol aldılar. Ve 90 bini aşkını Allahu Ekber Dağları’nda hayatlarını feda ettiler...

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 271 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 271 - Yeni Boyut Yayınları)
Afife, Arzın Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa'yı inceledi.
13 Mar 13:57 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Talha Uğurluel; "Tarihi Sevdiren Adam" bu kez bizi alıyor 3 Harem-i Şerif'ten biri olan Hz.Ömer ve Selahaddin Eyyübi'nin mirası, müslümanları ilk kıblesi olan Kudüs şehrine götürüyor. Nitelik olarak Gezi Rehberi gibi görünse de bu eser Kudüs'ün Gizemli Tarihi'nin sır perdelerini de aralamıyor değil. Renkli ve resimli sayfaları, ilk defa bu kitapta yer alan fotoğraflar ve şehir haritasıyla zengin ve tatmin edici bir tarih şehrini okumanın mutluluğunu yaşıyorsunuz. İki bölümden oluşan kitabın ilk kısmı Mescid-i Aksa Avlusu eserleri, hankâhları, medrese ve kapılarının tarihi, hikâyesi ve fotoğraflarına yer veriliyor. İkinci kısmı olan Kubbetüs Sahra Avlusu bölümünde ise Halvethaneler, kubbeler, Kutsal Kaya, Mirac Durakları ve daha bilmediğimiz bir çok bilgiye yer veriyor. Bu kitabı okuyan her insanın yüreğine Kudüs Davası ve Kudüs Sevdası düşüyor.
Üstad Nuri Pakdil'in dediği gibi;
"Kalbimin yarısı Mekke'dir, yarısı da Medine;
Üstünü bir tül gibi örter Kudüs." Yüreğimizdeki Kudüs Sevdası'nın dipdiri kalması duasıyla

Omercinar, bir alıntı ekledi.
11 Mar 19:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Şeker Hastalığı
Şeker hastalığı üzerinde ilk müstakil eseri yazan ve bu hastalığın karaciğere bağlı olduğunu tesbit edende Eyyubiler dönemi tabibfilozoflardan Abdüllatif elBağdadidir

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir SubaşıSelahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı
Onur UYGUN, Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi'yi inceledi.
11 Mar 02:19 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı bitirmekte biraz geç kaldım. Normalde 4-5 günde bitirmem gereken bir kitaptı. Ama neticesinden bitirdim. Kısaca kitabın içeriğinden bahsedeyim. Selahaddin Eyyubi hakkında kendisine vezirlik yapmış olan biri ile kardeşinin abisi dönemindeki merak ettiklerini anlatması üzerine yazılmış eser. Selahaddin’in yaşadığı dönemde yaptıkları ve Kudüs’ü zapt etmesini ayrıntılı olarak anlatıyor. Fakat bazen o kadar kopukluk oluyor ki kitap sıkıcı bir hale geliyor. Yine de tarihi roman severler ve Selahaddin Eyyubi dönemini merak edenler için okunası bir kitap.

Omercinar, bir alıntı ekledi.
09 Mar 16:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Selahaddin Eyyubi nin kardeşi Tiran şaha mektup
Ben kudüsü almak için haçlılarla savaşırken civardaki müslüman atabeylikler ve anadolu selçukluları bana saldırıyorlardı bu durum beni çok üzdü ben kâfir topluluğuyla mücadele ederken onların bize saldırmaları müslümanlara çok zarar veriyor.

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 249)Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 249)
Onur UYGUN, bir alıntı ekledi.
05 Mar 01:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Ey mukaddes Kudüs! Davut’un, Süleyman’ın mübarek yurdu, Halid’in fethettiği toprak, Ömer’in merhametiyle ayak bastığı yer! Sen bütün varlığınla ‘biz’sin ve ‘bizim’sin. Dökülmüş temiz sahabe kanıyla tüllenen bahçelerin alevler içinde yanarken, ben hâlâ neden senin koynunda değilim. Sen benim içimdesin, elhak doğrudur, ama ben neden senin içinde değilim. Artık bu ayrılık son bulsun, Ey Sevgili! Zira, hicran ateşinin sızısı derindedir. Bana şevk veren imanım da olmasa, ben ne yapacağım Ey Peygamberler Şehri!”

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 130 - Çelik Yayınevi)Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 130 - Çelik Yayınevi)
Omercinar, Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi'yi inceledi.
04 Mar 16:28 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kur-an ve sünnete bağlı peygamberin metodunu izleyen itikadı oldukça kuvvetli ibadete düşkün her konuda Allaha tevekkül eden muttaki bir lider dindar bir devlet adamıydı.

şuleşule, bir alıntı ekledi.
03 Mar 23:46 · Kitabı okuyor

Huzuruna vardığımda gözleri heybet, kalpleri muhabbetle dolduran bir hükümdar gördüm. Arkadaşları ona benzemeye çalışıyorlar; birbirleriyle iyilikte yarış ediyorlardı.

Selahaddin Eyyubi, Cemal ToksoySelahaddin Eyyubi, Cemal Toksoy
şuleşule, bir alıntı ekledi.
03 Mar 23:42 · Kitabı okuyor

Sonsuz alçak gönüllülüğü, ilmi ve hoşgörüsünden dolayı onunla oturan, bir sultanla oturduğunun farkına bile varmaz; bir arkadaşıyla oturduğunu sanırdı.

Selahaddin Eyyubi, Cemal ToksoySelahaddin Eyyubi, Cemal Toksoy