ömer efe yildirim, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
19 Mar 15:04 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın içeriğinden önce giriş kısmındaki yazısı için Selim İleri'yi takdir etmek lazım.Çünkü bu bölüm kitabın gerçek değerini biçmemiz için bir kılavuz.Çok güzel yazılmış ve harika tespitler yapılmış.
Bence bu kitap yazarın en iyi romanı.

Merve, 50 Yazar 50 Öykü'ü inceledi.
 12 Mar 21:33 · Kitabı okudu · 126 günde · Puan vermedi

Uzun bir okuma sürecinden daha çıktım. Okurken inceleme yazacağımı düşünmüyordum, ama kitabın sonuna geldiğimde vazgeçtim. Dolayısıyla not almadan okudum, hikayeler hakkında çok ayrıntılı yorumlar yapamayacağım.

Öncelikle kitap normal şartlar altında bulunabilecek bir kitap değil, ancak sahaflardan temin edilebilir. Uzun süredir kütüphanemde gözüme çarpıyordu, ama erteliyordum okumayı. Öykü türüne aşina olmaya başlayınca, hatta son olarak ''Kısa Öykünün Büyük Ustaları''nı okuyunca sıranın bu öykü kitabına geldiğini düşünmüştüm. Fakat umduğumu bulamadım. Kitap, Sait Faik'in ''Dülger Balığının Ölümü'' adlı hikayesi ile açılıyor. Daha önce Sait Faik okumuş biri olarak bu hikayesini beğendim. Fakat peşisıra gelen hikayeler beni tatmin etmedi. Hatta hikayelerin bazılarını anlayamadım bile. Kitabı aynı anda okuduğum biri olsaydı da şimdi burada ne anlatılmış yani deseydim diye düşünmedim değil. Hatta bir iki hikayeyi internette aratıp belki üzerine yazılmış bir yazı vardır da anlamlandırabilirim dedim. Ama hikayeler hakkında yazılmış inceleme, yazı filan da bulamadım.

Özellikle Tezer Özlü, Yusuf Atılgan, Oğuz Atay gibi yazarların hikayelerine gelince bir heveslendim, ama hikayelerin hiçbiri yazarın kitaplarını okumalısın diyemedi. Hevesim kırıldı diyebilirim.

Hikayelerin çoğunda da farklı ülkeler, yabancı karakterler yer alıyordu. Özellikle son hikayelere doğru iyice arttı. Belki de bu yüzden Selim İleri'nin Gelinlik Kız öyküsü hoşuma gitti, bizden bir hikayeydi. Füruzan'ın Parasız Yatılı adlı hikayesini de beğendim. Bilge Karasu'nun Geceden Geceye Arabayı Kaçıran Adam adlı hikayesi de hoşuma gitti. Ama sonunu anlamlandıramadım. Böyle beğendiğim beş hikaye filan vardı.

Seçme öyküler olduğu için net yorumlar yapamıyorum. Ama bu kitaba alınan hikayeler beni tatmin etmedi. Herkese iyi okumalar...

Yersiz yurtsuz, bir alıntı ekledi.
12 Mar 17:44 · Kitabı okuyor

Benim kahkahalarımı kahkaha sandılar. Kahkahalarım atamadığım çığlıklardı.

Mel'un, Selim İleri (Sayfa 326)Mel'un, Selim İleri (Sayfa 326)
Yunus, bir alıntı ekledi.
09 Mar 23:12 · Kitabı okuyor

"Biz de yeni yeni aşklarda gençliğimizin rüyasını görecektik..."

Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 21 - Everest yayınları)Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 21 - Everest yayınları)
Yunus, bir alıntı ekledi.
09 Mar 23:06 · Kitabı okuyor

"Herkes yaşlanıp solarken, rüyaları solmamış insanlar ebedi bir geçlikte yaşarlar ve gençlikleri artık yıpranmaz."

Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 21 - Everest yayınları)Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 21 - Everest yayınları)
Yunus, bir alıntı ekledi.
09 Mar 22:58 · Kitabı okuyor

"Haberim olmaksızın, süslü hayallerimi, öncesiz sonrasız kaybetmiştim."

Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 11 - Everest yayınları)Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 11 - Everest yayınları)
Yunus, bir alıntı ekledi.
09 Mar 22:49 · Kitabı okuyor

"Şimdiki zamanın her şeyine yabancılık çekiyordum."

Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 1 - Everest yayınları)Kırık Deniz Kabukları, Selim İleri (Sayfa 1 - Everest yayınları)
Levent Kılıç, Her Gece Bodrum'u inceledi.
09 Mar 19:01 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

İdealleri olan ,ülkenin karmaşık döneminde kaçıp Bodrum’u yaşamaya giden gençlik ..çürümüye başlayan hayatlar ,değersizleşen sevgiler ,varlık yokluk arasında gidip gelen insanlar ..kendilerini sadece sorgulayıp ama yine aynı hatalar yapan İnsanlar..ve sonunda tekrar İstanbul’a kaçış ve pişmanlıklar..son söz anlatıyor aslında “Bir daha yaşayalım. Deniz bizi bekler mi?'