Deniz Gültekin, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Ben seni sevebilmek için öğrendim kendimi sevmeyi

Parya Koma, Can Bonomo (Sayfa 39 - İthaki)Parya Koma, Can Bonomo (Sayfa 39 - İthaki)

Mesele;sevmek değil azizim.
Kime sorsam herkes seviyor zaten.
Mühim olan güzel sevebilmek..!
Kırmadan,dökmeden,yormadan,acıtmadan..!

Oğuz Atay
Provası yok hayatın. Ne yeniden yaşamak mümkün, ne de yaşadıklarını silebilmek. Önemli olan, ilk defa değil son defa sevebilmek.

Irelia, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
18 Mar 23:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

***spoiler***

bu kitaba ben incelikle sevmek cümlesini yakıştırdım.

55 sayfaya bir ömür sığar mı?
55 sayfada bir aşk anlatılır mı?
peki bir kadın, bir ömür bilinmezliğe dayanabilir mi?

bilinmeyen bir kadın, sen öyle bir kadınsın ki, hayatının başlangıcını onu gördüğün ilk gün sayacak kadar naifsin. ben bu sorulara bu yüzden olumsuz cevap veremem. çoçuğunun ölümüne duyduğun acıyı anlayamam belki ama canın kadar sevdiğin çocuğunun acısını hafifletmek için babasına mektup yazdığını sindirebilirim. dayanmak değil bu pekâlâ, biliyorum ki sen ölüm döşeğinde bile onu sevmiş olduğun için kıvanç duyacak bir kadınsın. sadıksın, içinde bir ömür taşıdın onu. sadıksın, ondan olan çocuğunu gözlerden sakındın, onun için farklı acılara katlandın. ve yine sadıksın, bilinmemene ve bilinmeyecek olmana rağmen bu mektubu yazdın.

iki düzine olan mektubun neden bu kadar canımı yaktı? kendimden parça/parçalar bulduğum için mi? anılar kesiştiği kadarıyla da olsa nasıl da derine işliyor cümleler. hem de kelimesi kelimesine...

yıllar sonra onu gördüğünde karşında, seni davet ettiğinde evine, anlatamaz mıydın her şeyi ona? hatırlaması için elinden geleni yapmaz mıydın? hatta başaramaz mıydın bunu? ya da gönderdiğin güllerin üzerine not düşemez miydin hep o bilinmek isteyen adını? hepsini yapabilirdin, biliyorum bilinmeyen bir kadın. içten yapılan şeylerin kıymeti vardır, bilirim, zorlamakla olmaz, onun kendi istemiyle hatırlanmak, tanınmak istemiştin.

kızamıyorsun, seviyorsun çünkü. darılamıyorsun, seviyorsun çünkü. o bilmese bile sen biliyorsun ya, yetiyor bu, ne kadar acıtsa da. belki, incelikle sevdiğin bu adam, kendisi için yaptıklarını, vazgeçtiklerini, fedakarlıklarını bilse, bilmesini geç, aşık olurdu sana. ama sen belkilere ihtimal vermeyecek kadar onun bilmesini istiyordun. ve bir defa daha o saatlerin cehennemini yaşamak zorunda kalsaydın, ve seni neyin beklediğini önceden bilseydin de, yapmış olduklarının hepsini yine yapardın, bir defa daha, binlerce defa daha yapardın. cümlelerini okudukça ne kadar da senim diyorum. sen boşluğa aitsin bilinmeyen bir kadın, yine olsa yine düşerim dediğin o boşluğa aitsin.

neden güçlüsün bu kadar anlatsana biraz bilinmeyen bir kadın? sevmek bunun gibi bir şey işte, sevmek diyorum, öyle ki sevmek, canını yaksa da, benliğini ezse de her hatırada, tanınmasan da, hatırlanmasan da, bilinmesen de tarafından, sevebilmek, bilmezden gelerek. ondan olan her değere, her varlığa, her şeye sahip çıkabilmek, sırf ondan diye koruyabilmek.

sayfalar sayfaları acıyla kovalarken beni en çok sarsan tarafı bu olayda, seni asla tanımamış olanın okumayı bitirdiğinde yazdıklarını, silüetini rüya görme hali gibi hatırlamasıydı, hatırlamak denebilirse. ama sen zaten bunu biliyordun, bu yüzdendir ki ölümünden sonra R.nin eline ulaştı mektubun. "her şey olduğu şekliyle iyiydi, her şeye rağmen... sana teşekkür ederim... seni seviyorum, seni seviyorum... elveda." diyebilecek kadar incelikle sevebildiğin için bilinmeyen bir kadın, gece, sana imrendiğim gecedir.

mektubunu bitirirken şu sözler eşlik etti bana sanki:

"sen zahmet etme ne gerekiyorsa ben yaparım, hatta gerekirse sen olurum kendimi aldatırım."

Dağıstanlı
CAN YÜCEL
Mesele Sevmek değil azizim,
Kime sorsan seviyor zaten
Mühim olan güzel Sevebilmek
Kırmadan,
Dökmeden,
Yormadan,
İncitmeden.....

Yasemin A., bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adına yaşama kavgası denen kavgayı, karnımızı doyurmak ve sevebilmek uğruna olduğu kadar, içimizdeki kitleyi öldürmek uğruna da veririz. Kimi koşullar altında bu kitle, bireyi bencillikten tümüyle uzak, dahası kendi yararlarına aykırı davranışlara dek götürebilir.

Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 574 - E kitap)Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 574 - E kitap)
Tek Umut Barış, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çalakalem sevebilmek elimden gelmiyor..

Erbain, İsmet ÖzelErbain, İsmet Özel