Giriş Yap
Bugün bazı kendini bilmezlerin ileri sürdüğü gibi; bırakın ilerici bir isyan olmasını, Şeyh Sait isyanı gerici karakterinin yanısıra hain, dışarıdan beslenen bir isyandı. Uzun bir uğraştan sonra bastırılabildi. Ancak genç Türk devleti Musul'u kaybetti.
Seyh sait isyanina ilerici diyenler varmış
Reklam
·
Reklamlar hakkında
İlk Kürt isyanını yapan biliyorsun Şeyh Sait ve arkadaşları Diyarbakır'da mahkeme edildiler. Biz Kürtüz, Kürt halkındanız, Kürt milletiyiz demediler. Dediler ki; şeriat gidiyordu, hilafet kalktı, padişahı sepetlediler biz buna isyan ettik. Bu vahim bir tarihsel hataydı.
Sayfa 148 - Ayrıntı Yayınları
1 yorumun tümünü gör
Kürtler arasında Birinci Dünya Savaşı’nın bitiminden beri zümre zümre, (grup grup) tepeden aşağıya ayrılık düşünen ve özleyenler oldu. 1925’te Kürtlerden Cumhuriyet’e gelen esas tepki şeriatın gitmesine karşı durmak denebilir. Ama tam olarak da öyle değildir, zira mesela Şeyh Sait İsyanı’nda Kürtçülük yapan grup ve görüşler ve bunlardan destekçi ve akıl verenler de vardır. Ama mesela Dersim olaylarında hâkim olan Kürtçülük değil, yerel isyandır. Orada bir grubun itaatsizliği söz konusudur, vergi meselesinden çıkıp büyüyen direnişe karşı genç Cumhuriyet’in tahammülü yoktu.
“ALINTI DEĞİL, KENDİ NOTLARIMDIR: - Varto'da Xormek aşireti Hamidiye alaylarına karşı çıkıyor ve sebep olarak kendi aşiretinin (Alevilerin) "Kürt olmadığını" belirtiyor. Burada Kürt kelimesi tamamen İslamı kapsıyor, o zamanın algısında Kürt, Zaza ve Türk kavramları Aleviler için Müslümanlığı işaret ediyordu. Türkçe konuşan Aleviler Türkmendi, Kırmançki-Kurmanci konuşanlar ise Kırmanç. Ek olarak, Hamidiye Alaylarının da Şeyh Sait ayaklanmasının da vurgusu Kürt-Nakşibendi hareketleri olması. Bu saklanmaz bir gerçek. - Şeyh Sait, Varto'daki Xormek aşiretine mektup göndererek ayaklanmasına destek istiyor. Mektup içeriği tamamen şeriate yönelik. Xormekliler ise bu meseleyi Mustafa Kemal'e ve devlet yetkililerine bildiriyorlar. O dönem Xormek aşiretinin Mustafa Kemal ile arası iyi, cumhuriyet rejimini destekliyorlar. Başta Xormek, Lolan, Haydaran aşiretleri olmak üzere Alevi aşiretleri Şeyh Sait'e karşı savaşıyorlar. - Koçgiri'de yaşananlar için milletvekili Emin Bey'in "Bu facia Ermenilere bile yapılmamıştır" cümlesi pek çok şey söylüyor, dikkat çekici.”
Reklam
·
Reklamlar hakkında
240 syf.
·
6 günde okudu
·
10/10 puan
Mükemmel
Öncelikle kitabı ilk elime aldığım zaman basit bir Roman olarak düşündüğüm için kendimden utandım. Kitabın Yaşanmış bir olay üzerinden etkili, anlaşılır bir üslup ile anlatılması çok hoşuma gitti. çok beğendim. Kitapta yıllarca hayali kurulan Erzincan ili Kemaliye ilçesine bağlı başpınar köyüne yapılması planlanan fakat yıllardır yapılamayan bir köprünün hikayesi anlatılmaktadır. Köprünün yapımında rahmetli Recep yazıcıoğlu ve doğu insanının binbir türlü zorluklarla nasıl cebelleştiği PKK terör örgütünün türlü baskın ve kışkırtmaları ile yöre halkının neler çektiği anlatılmış. Kitapta anlatılan hikayenin cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan Nasturi ayaklanması ve şeyh Sait isyanı ile bağdaşması etkileyiciydi.Herkese tavsiye ederim.
Köprü
8.5/10 · 6,3bin okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
87
866 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14