Hakan Gür, Mühendisin Başparmağı - Sherlock Holmes'i inceledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap kısa hikayeleri güzel bir şekilde anlatmış, diğer kitaplardaki bağlantıları iyi kurmuş.
Irene Adler olayı yine etkiledi beni hayranlık duyuyorum ve tekrar okuyasım geliyor.

Yücel Altunay, Kızıl Dosya - Sherlock Holmes'i inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

İlk defa okuyorum.Böyle polisiye ,gizem ,dedektifin başrolde yer aldıği bir roman .Güzel bir tanışma oldu Sherlock Holmes'le umarim zaman buldukça aramızdaki bağlar devam eder

Sherlock Holmes
Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır.

Aequitas~, Boş Ev'i inceledi.
Dün 01:26 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk Sherlock Holmes kitabım. Başladığımda biraz pişman oldum aslında. Faklı olaylar anlatılsa da seri bir biçimde okumak benim için daha iyi olurdu. Polisiye - gizem severler için gayet güzel bir kitaptı.

Hafif SIYRIK, Kördüğüm'ü inceledi.
25 May 23:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Öyle uzak ki yerim uzakları aşıyor
Bütün özlediklerim benden ayrı yaşıyor.
Ya her şeyim ya hiçim, sonra dünyam ne biçim
Bir kördüğüm ki içim çözdükçe dolaşıyor.”

Ahmet Ümit, Sherlock Holmes, Canan Tan. Üç yazarın üslubunu düşünün. Ardından alın bu düşüncelerinizi bir fanusta toplayın. İşte fanusta oluşturduğunuz düşünceler size ‘’Kördüğüm’’ romanını açıklamaya yetip artacak bile. Her kitabında olduğu gibi bu romanında da sade dilinin inceliklerini akıcı üslubuna başarıyla uygulamış.

Tabiki yine, yeni, yeniden ülkemizdeki sorunsallara değinmiş. Kitabın girift noktalarına siyasi olayları öylesine enteresan bir şekilde yerleştirmiş ki olaylardan hem haberdar oluyor hem de bunu fark etmeden romanın içindeki alt mesajı bir çırpıda anlıyorsunuz. Kitapta asıl başrol kim diye düşünüp duruyorsunuz. Adeta yan roller başrolü kontrol altına alıp romanın gidişatını ele geçirmiş gibi.

Yazardan okuduğum ilk klasik polisiye roman. Her ne kadar çocuk kategorisinde olsa da yetişkinlerin de haz alacağı bir kitap. Konusu gök bilimle uğraşan bir lise öğrencisinin bir uçurumdan düşüp ölmesiyle başlıyor. Peter asosyal bir kişilik olduğu için çevresi tarafından sevilmeyen bir çocuk. Ve bu çocuğun kendisi sevmeyenlerin yaptıkları olayları teleskopu ile görüp ve zekasıyla araştırıp öğrenmesi ve sonrasında yaptığı santajlar olayı karmaşıklaştıran unsurlardan sadece birkaçı.
Yazarın bir çok yerde araya girip konuşma havasında okurun dikkatini dağıtması kitabın kötü kısımlarından biri. Anlatım akıcı, üslubu gayet farklı. Sherlock Holmes kadar olmasa da insanda derin bir merak uyandıran olay örgüsünü yazar başarılı bir şekilde kurmuş.
Toplum içindeki asosyal insanların toplumun dışına itildiğinde ne kadar hınç ve gözü kara davrandığını gösteren bir yapıt. Ve en şaşırdığım nokta da kitaba bu ismin hiç uymaması. İlk okuduğumda bir savaş romanı ya da bir mülteci romanı olduğunu varsaydım ama çok çok farklı duruyor resmin içeriği ile resmin adı.

Hasan Özbek, bir alıntı ekledi.
25 May 19:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birine biraz güvenmek hiç güvenmemekten daha kötüdür...

Kızıl Dosya - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Martı)Kızıl Dosya - Sherlock Holmes, Arthur Conan Doyle (Martı)

Olmamı istediğin kişi, aslında olmak istediğim kişi.

Sherlock Holmes

Gönül Çakmak, bir alıntı ekledi.
24 May 19:09 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayat, insan aklının keşfedebileceği düşüncelerden çok daha gariptir. Gerçekte sıradan denilen şeyleri çoğu zaman hayal bile edemeyiz.

Sherlock Holmes - Suç Uyanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 45)Sherlock Holmes - Suç Uyanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 45)
Gönül Çakmak, bir alıntı ekledi.
24 May 18:38 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ona göre duygular, gözlemci için insanların davranış ve güdüleri üzerindeki perdeyi kaldırmaya yarayan faydalı araçlardı.

Sherlock Holmes - Suç Uyanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 9)Sherlock Holmes - Suç Uyanıyor, Arthur Conan Doyle (Sayfa 9)