Ceylan Çabas, bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Muazzam bir tarif
İntihar, sıçrama gibi, en son noktasina götürülmüş kabullenmedir. Her şey tükenmiştir, insan temel tarihine geri döner. Geleceğini, biricik ve korkunç geleceğini fark eder ve ona dogru atılır.

Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 68)Sisifos Söyleni, Albert Camus (Sayfa 68)
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
 01 Mar 22:52

Bundan başka, çağımızın bir doğuş ve yeni bir döneme geçiş çağı olduğunu görmek zor değildir. Tin şimdiye değin içinde varolduğu ve imgelediği dünya ile bozuşmuştur ve onu geçmişe gömme düşüncesini taşımaktadır: Bundan böyle kendi dönüşümünün emeği içindedir. Hiç kuşkusuz hiçbir zaman dinginlikte değildir, tersine her zaman ilerleyen devimi kavramıştır. Ama nasıl çocukta uzun dingin bir beslenmeden sonraki ilk soluk o salt nicel gelişimin dereceliliğini kırarsa —nitel bir sıçrama ve çocuk şimdi doğmuştur—, oluşumu içindeki Tin de öyle yavaş ve usulca yeni şekline doğru olgunlaşır, önceki dünyasının yapısını parça parça çözer, ve bunun sarsıntısı tek tük belirtilerde sezilir; kurulu düzende yayılın kayıtsızlık ve can sıkıntısı, bir bilinmeyenin belirsiz önsezisi, — bunlar yaklaşan değişimin müjdecileridir. Bütünün yüzünü değiştirmeyen bu dereceli bir ufalanış bir gündoğuşu ile kesilir ki, bir şimşek gibi, birdenbire yeni dünyanın biçim ve yapısını aydınlatır.

Tinin Görüngübilimi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 26 - ÖNSÖZ)Tinin Görüngübilimi, Georg Wilhelm Friedrich Hegel (Sayfa 26 - ÖNSÖZ)

Günümüzün değeri gittikçe artan enerjilerinden biri olan nükleer enerji ve nükleer silahların geçmişini anlatan bir kitaptır. 20. yüzyılın başında teorilerin oluşturulması ve özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında bir sıçrama yaparak silah olarak kullanılması, tarihi kökten değiştirmiş bir gelişmedir. Bu kitapta özellikle Amerika-Nazi Almanyası arasındaki atom bombası yarışının detayları güzel anlatılmış. Almanların kıl payı kaybettiği bu yarış, daha sonra Japonların başına bela olup, halen de diplomatik bir kozdur. Konuyla ilgilenenlere tavsiyedir.

Ali, bir alıntı ekledi.
19 Şub 19:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İki kuşak arasında bır sıçrama yaşanıyor. Ya insanların iç dünyalarında da aynı şey oluyorsa?

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 42 - Can Yayınları/ Eren Cendey / 2010)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 42 - Can Yayınları/ Eren Cendey / 2010)
O.D, bir alıntı ekledi.
18 Şub 01:00 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Hazırlıklı olarak fırsatla karşılaşmak, şans dediğimiz sıçrama tahtasıdır. "

Sınırsız Güç, Anthony Robbins (Sayfa 37)Sınırsız Güç, Anthony Robbins (Sayfa 37)
Gamze Sel, Son Pişmanlık'ı inceledi.
10 Şub 15:32 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Genel olarak konusu ise; Elizabeth ve Christian birbirlerine aşık, aynı amaçlara sahip iki kişidir. Burada zengin oğlan fakir kız durumu var. Hatta Christian'ın babası Elizabeth'i para avcısı olarak görüyor. Christian baba sevgisini hiç hissetmemiş biri. O nedenle var gücü ile çalışıp babasını gururlandıracak kadar iyi olmak ve onun işinin başına geçmek için yırtınıyor. Bu nedenle de Elizabeth hamile olduğunu söylediğinde kıza ültimatom verip ya ben ya bebek diyor ve sonra zamanda 5 senelik bir sıçrama yapıyoruz. Takdir edersiniz ki Elizabeth'in yaşadığı onca şeyden sonra Christian'a ikinci bir şans vermesi o kadar da kolay değildir. Bazı yerlerde belki okuyanlar aman Elizabeth ne çok naz yaptın diyebilir ama kadının 5 sene boyunca yaşadıkları ve kızını tek başına büyütmesi.. Başına gelenleri sindirmesi hiç de kolay değildir. O nedenle Elizabeth'e kitabın hiçbir yerinde kızamadım. Christian ise tam sopalık. Bir adam bu kadar babasının boyunduruğu altına girip, bu kadar korkak olamaz. Şimdi bunun bir de ikinci kitabı var. Ben daha fazla bu güzel ailenin içine drama girsin istemiyorum. Bence Elizabeth ve kızı yeterince zorluk yaşadı. Keşke yazar bu kitabı biraz daha uzun tutup güzelcene sonunu bağlasaydı. Ne diyelim umarım ikinci kitabı okurken fazla duygusallaşmayız. Kesinlikle tavsiye ederim.

Murat Şancı, bir alıntı ekledi.
 06 Şub 20:36

Hiç bir şey beni durduramaz. Hedefim berrrak, bense çok kararlıyım. Sorunlar, amaçlarım için sıçrama tahtaları. Şansıma güvenmem şansıma zemin hazırlarım.

Telkin ve Hipnozla Öğrenme Teknikleri, Adil Maviş (Sayfa 183)Telkin ve Hipnozla Öğrenme Teknikleri, Adil Maviş (Sayfa 183)
Resul, bir alıntı ekledi.
31 Oca 12:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tecrübelerimiz bize insanlık tarihindeki sıçrama ve ilerlemelerin, bütün insanlığa ait ürünler olmayıp, az sayıda dahinin eseri olduğunu göstermektedir.

Kabus, Alev AlatlıKabus, Alev Alatlı
Erim Asya, Mekanik'i inceledi.
27 Oca 03:29 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Başlatmış olduğum "Hegel günlükleri" serimin son aşamasını artık tamamlamış bulunmaktayım. Ve bu kapanışı da Hegel'in ölmeden önce yaptığı gibi Doğa felsefesi ve klasik mekanik üzerine yapmak istedim. Çünkü Hegel'in deyimi ile 25 yıllık birikimini cesurca dillendirme vakti gelmişti belki ömrü yetse daha fazlasını kaleme alacaktı bilemiyoruz. Şunu ilk başta belirtmek istiyorum ki Hegel'in yazmış olduğu en karmaşık ama karmaşık olmasına karşın bir o kadar matematiksel ilk ve tek kitabı diyebilirim. Şuna da eminim ki Hegel kesinlikle Kant'ın "Evrensel Doğa Tarihi ve Gökler Kuramı" nı kıskanmış olabilir çok büyük bir benzerlik gördüm iki kitap arasında tabi ki bu beni daha da heyecanlandırdı. Peki Hegel bize ne anlatıyor ?

Hegel öncelikle İnsan ve Doğa arasındaki yüzyıllar boyunca süren mücadele durumunu yorumluyor. Ona göre İnsan doğaya karşı kılgısal bir yaklaşım sergiliyor onu tüketiyor, bitiriyor ve yok ediyor. Bunları da zorunlu olarak kendi gereksinimleri yüzünden yapıyor çünkü İnsan'ın zorunlulukları ve kavrayış keskinliği Doğayı kullanma ve denetleme yollarının sonsuz bir türlülüğünü barındırıyor. Buna Sofoklesin bir sözü ile de ekleme yapıyor. Dyor ki ; "Hiç bir şey insandan daha harika değildir. Çaresizdir yalnızca ölüme karşı o."

Ne demiştik Hegel'in 25 yıllık deneyimi. Unutmamak gerekiyor ki Hegel bir katolik. Ve konu doğa felsefesi ise Schelling'i sonra da Evrimcileri yerden yere vurmamasını bekleyemeyiz. Diyor ki "Cinsleri birbiri ardına Zamanda evrimleniyor olarak tasarımlamak bütünüyle boştur; zamansal ayrımın düşünce için hiçbir önemi yoktur. Doğanın evreli süreci Evrim ve Yayılım gibi iki biçim altında anlaşılır. Eksik ve biçimsiz olanlardan başlayan bitkiler, polipler, yumuşakçalar, sonra balıklar ortaya çıktı. Bu tasarımın anlaşılması kolay olsa da gene de hiç bir şey açıklamamaktadır." Bu bölümde dikkatleri çeken bir şey var ki bir çok Evrim kuramı kitaplarında cevaplanmak üzere bulunan "Non datur saltus in natura" yani "Doğa da hiç bir sıçrama olmaz" sözünü Hegel'de bir eleştiri olarak kullanıyor. Kitabın ilk giriş kısmı genel olarak bunları içeriyor asıl konu ise bunlardan sonra başlıyor. Mekanik nedir ?

Hegel'e göre Mekanik şunları irdeler; 1- Uzay ve Zaman 2- Özdek ve Devim (ki bunu Maxwell'den önce kaleme alması muhteşem) 3-Saltık Mekanik kendinde var olan kavram. Bütün alt başlıklara girip incelemeyi daha da fazla uzatmak istemiyorum. Ancak Uzay ve Zaman üzerine de Hegel ile felsefi açıdan son kez değiniyor olabilirim. Hegel'in yukarıda belirtmiş olduğum Kant'ın Gökler Kuramına benzerlik taşıması özellikle bengi anlayışını bütün Hristiyan Dünyasına inat açıklaması ise Hegel'i çok yüce bir yere taşıyor. Kitabın Newtoncu Fizik içeren bölümünden burada zaten uzamış olan incelemede bahsetmem pek uygun olmayacaktır. Yine de Uzay ve Zaman topolojisi üzerine Zamanın sonluluğu ve sonsuzluğu üzerine bitmek bilmeyen inancı eminim ki benim gibi nedensel determinizme inanan insanları bile etkileyecektir. Son sözü artık Hegel'e bırakıyorum.

"Öylesine yorgunum ki bu konulara ilgimin beni 25 yıldır uğraştırmakta olmasından söz etmeyeceğim"

Mehmet Furkan Kocaaslan, bir alıntı ekledi.
24 Oca 03:51

''İnsan bir ad, bir sözcük istiyor. Haykırmak istiyor: Çözümü bulduğunu, bunalımının kaynağına indiğini haykırmak istiyor. Bu abuk sabuk karmaşık laf yığınından sıçrayıp çıkmak, bu sözcük bataklığından kaçıp kurtulmak istiyor insan. Ama artık bir sıçrama taşı da yok, tutunacak bir dal da. Hayal gücünün dibini boylamaktan başka yol yok.
Bir başlangıç noktası yakalamak istiyor insan: Ama bütün noktalar çok uzaklarda, çok bulanık...''

Kayboluş, Georges PerecKayboluş, Georges Perec