Fatma Tolga, Aşk Köpekliktir'i inceledi.
14 dk. · Kitabı okudu · 111 günde · 8/10 puan

Kitabın başındaki kısa aşk hikayeleri ilgi çekiciydi ancak Aşk Köpekliktir hikayesine geçince ikili diyalogların fazlasıyla sıkıcı olmasıyla okumaya uzun bir ara verip bugün elime aldığım ve son kısımlarını büyük bir dikkatle okudum, sonunda beni durup düşünmeye yönelten bir kitaptı. Aşkın mantıkla alakasının olmadığını bütün hikayelerinde görebiliyorsunuz.

melissa, bir alıntı ekledi.
46 dk. · Kitabı okuyor

“Mesela herhangi bir gün müthiş bir iç sıkıntısı seni boğar. Hayat sana karanlık ve manasız gelir. İnsan, biraz evvel senin zırvaladığın gibi felsefeler yapmaya başlar. Hatta yavaş yavaş onu da yapamaz ve canı ağzını açmayı bile istemez. Hiçbir insanın, hiçbir eğlencenin seni canladıramayacağını sanırsın. Hava sıkıcı ve manasızdır. Ya fazla sıcak ya fazla soğuk ya da fazla yağmurludur. Gelip geçenler suratına salak salak bakarlar ve on para etmez işlerin peşinde, bir tutam otun arkasından koşan keçiler gibi dilleri bir karış dışarı fırlayarak dolaşırlar. Aklını başına derleyip bu pis ruh haletini tahlil etmek istersin. İnsan ruhunun çözülmez düğümleri bir muamma gibi önüne serilir. Kitaplarda okuduğun depresyon kelimesine bir cankurtaran gibi sarılırsın. Çünkü nedense hepimizde maddi olsun, manevi olsun, bütün dertlerimize bir isim takmak merakı vardır, bunu yapamazsak büsbütün çılgına döneriz. Mamafih insanlarda bu merak olmasa doktorlar açlıktan ölürlerdi. Bu depresyon kelimesine yapışıp iç sıkıntısının uçsuz bucaksız denizinde, karşıdan uzun zamandan beri görmediğin bir ahbap çıkar. Kılık kıyafetinin düzgünce olduğunu görür görmez derhal aklına kendi meteliksizliğin gelir ve gafil dostundan, talihin varsa, bir iki lira borç alırsın. işte ondan sonar mucize başlar. Şiddetli bir rüzgar ruhundan bir sis tabakasını sıyırıp götürmüş gibi içinin birdenbire aydınlandığını, bir hafiflik, bir genişlik duyduğunu görürsün. Eski sıkıntı pır diye uçmuştur. Gözlerin etrafa memnuniyetle bakar ve sende gevezelik edecek bir arkadaş aramaya başlarsın. İşte, iki gözüm ciltlerle kitabın, saatlerce tefekkürün yapamadığı işi iki kirli kağıt başarır. Sen ruhumuzun bu kadar ucuz bir bedel mukabilinde takla atmasını haysiyetine yediremediğin için belki daha asil sebepler peşinde koşarsın, gökyüzünde bir kaç yüz metre daha yükselen bir bulut. yahut ensene doğru esen bir rüzgar, yahut o esnada aklına gelen zekice bir fikir, sana bu değişmenin sebebi gibi görünmek ister. Fakat söz aramızda, iş bunun tamamı ile aksinedir, cebimize giren iki lira sayesindedir ki havanın biraz açıldığını görmek, rüzgarın serinliğini hissetmek hatta akıllıca şeyler düşünmek mümkün olmuştur. “

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Aliİçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali
Sadun terlemezler, Şeytan'ın Fısıldadıkları'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk önce kendi Aforizmam ile başlayalım
"Neden Tanrıyı sıkıcı bulduk çünkü şeytan hep cazip gösterildi eğer Tanrı cazip gösterilseydi şeytanı sıkıcı bulurduk"
Yazar Neo liberalizmin ayağa kalkıp etrafına şehvetli salyalar akıttığı bir dönemde Bu kitabı kaleme alıyor
Türkiye'de Kurban ülkelerden birisi olduğu için malzeme çok!!
Hatta kitap "Şeytanın Avukatı" filmi ile aynı dönemlere denk gelir
İki tane kitap yayınlayıp geri çekilmiş
Duygusal ruhsal ve zihinsel bilgeliğe sahip olan okurun Öksüz kalacağını zannetmiyorum!!!
Kitap günübirlik hayat kurtaran kelimelerin ve anlık davranışların mermi gibi fırladığı acımasız bir pragmatizme sahip Sofi'nin Dünyası kitabında bütün felsefe tarihine baktığımız zaman sadece pragmatizmin yer almadığını görürüz
Mesela şeytan Emre Yılmaz'ın kulağına
Eksik ve hatalı şeyler fısıldıyor
Yazar aylaklığa içi kof ve boş övgü yağdırıyor
Ama Komünizmin babası Marxın damadı
Aylaklığa övgü kitabında kapitalist gerekçeleri ve çözüm yollarını anlatıyor
Arkadaşlar arasında, Dostlar Meclisi'nde
Alıntılarla espri amaçlı kullanılacak bir kitap ama derseniz ki tartışmasız otorite mi!!! O zaman bütün yazarlara, filozoflara,
Bilim adamlarına topyekün küfür etmiş oluruz

Ali Rıza MALKOÇ, 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Güncel olaylara; sadece duygusal bakmamak için, kindar tavır sergilememek için, gerekçeleri nedir, ipin ucu nereye varıyor, biraz kronolojik doğru bilgi gerekiyor.
Bunu da ancak yakın tarih okumalarıyla sağlayabiliriz. Yıllar önce okuduğum bu kitabı tekrar okuyunca daha iyi anladım.895 sayfa olan eser, bitirilmek için okunursa sıkıcı gelebilir.
Ben bölüm bölüm ve diğer kitapları okurken bitirdim.
İnsanoğlunun savaşlarla iç içe olduğunu görünce, savaşın sanki peynir ekmek gibi ihtiyaç olduğu zehabına kapılabilirsiniz.
Hele uluslararası denge politikası çok ilgimi çekti. Konjonktur gereği iki ülkenin dönem dönem hem dost, hem düşman kardeşleri oynayabildiğini gözlemliyorsunuz.
İstiklal savaşı ve tarih bilinci için akıcı bir eser.
Tehlikelere karşı stratrjik işbirliği, avrupa savaşları, sosyalist blok ülkelerinin dağılış serüveni, ortadoğuda kaynayan kazan, kıbrıs meselesi, sscb'nin dağılması ve
Din, ırk, ideoloji, toprak, ekonomi gerekçeli savaş vahşeti....
Hepsi bir film şeridi gibi gözünüzün önünden geçiyor.
Tekrarından kaçınabilmek için, önceyi bilmek gerek.

Büşra Dolu, Mai ve Siyah'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Edebiyat öğretmenimin zoruyla okuduğum bir kitaptı Mai ve Siyah. Çevremdeki kişilerin kitabın sıkıcı olduğunu ve hiç zevkli olmadığını söylediklerinden dolayı okumak istemiyordum. Şuanda ise okuduğuma hiç pişman değilim iyiki okumuşum. Kendisi en sevdiğim kitaplardan biridir. Ve bana daha fazla kitap okuma hevesi kazandırmıştır. Okumaktan pişman olmadım.

heysem, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Sarkaçlı saatler, halılar, üniformalı uşaklar ne de güzel! Böyle bir ortam çok can sıkıcı olmalı! Kulağıma hiç durmadan: Aç insanlar var! Üşüyen insanlar var! Yoksullar var! Yoksullar var! diye fısıldayan şu gereksiz eşyalardan tek birine bile sahip olmak istemezdim.

Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 55 - Türkiye İş Bankası Kültür Yay.)Sefiller, Victor Hugo (Sayfa 55 - Türkiye İş Bankası Kültür Yay.)
Güler K., bir alıntı ekledi.
5 saat önce

Ah, gençliğiniz elinizdeyken değerini bilin! Günlerinizin altınlarını sıkıcı kişileri dinleyerek, ciğeri beş para etmeyenleri adam etmeye çalışarak boşa harcamayın; hayatınızı cahillere, adilere, kabalara adayarak yazık etmeyin. Yaşayın! İçinizdeki şahane ömrü sürün! Hiçbir şey boşa gitmesin. Her an yeni heyecanlar arayın. Hiçbir şeyden korkmayın... Yepyeni bir hedonizm: İşte yüzyılımıza gerekli olan bu. Siz bunun gözle görülür simgesi olabilirsiniz. Şu varlığınızla yapamayacağınız hiçbir şey yok. Bir mevsimliğine dünya sizin...

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 32)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 32)
şule uzundere, Yakıcı Sır'ı inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stefan Zweig en sevdiğim yazarlardan biri. Her kitabını beğenerek, zevkle okuyorum. Hele bir de kötü bir kitabın üzerine okuduysam kitaptan aldığım zevk iki katına çıkıyor. Yakıcı Sır’da bunu yaşadım.

Beş yüz küsur sayfalık sıkıcı bir kitap okuyordum. Günler boyunca, saatlerce o kitabı okudum. Kitap hiç ilerlemiyordu ve bir an asla bitmeyecek gibi hissettim. Normalde başladığım kitabı mutlaka tamamlarım düşüncesine sahip değilim. Eğer kitap bana hitap etmediyse yarısına kadar okur bırakırım ama o kitapta inat etmiştim çünkü kitabın ve yazarın seveni çoktu. Ben de “Ya sonuna doğru güzelleşiyor. Kitabı tamamen okusaydın severdin.” eleştirileri almak istemediğim için kitabı bitirdim ve fikrim değişmedi. Kitap da yazar da kötüydü.

Böyle bir okumadan sonra beni ancak Zwig kendime getirir dedim. Yanılmadığım için mutluyum. Dediğim gibi normalde de yazarın kitaplarını beğenerek okuyorum ama kötü bir okumanın üstüne geldiği için mi yoksa gerçekten diğer kitaplarından daha başarılı olduğu için mi bilmem Yakıcı Sır, yazarın en sevdiğim kitaplarından biri oldu.

Kitabın konusunu merak edenler için kısaca annesini tavlamak için kadının çocuğuna yaklaşan bir çapkının hikâyesi diyebilirim ama Zweig sevenler bilir ki onun kitaplarında konunun bir önemi yoktur. O, en basit görünen bir konuyu bile insanı sarsacak şekilde anlatır. Bu kitapta da alıştığımız ve sevdiğimiz karakter tahlillerinden bolca vardı. Özellikle çocuğun psikolojisini anlattığı kısımları soluksuz okudum.

Sonuç olarak Yakıcı Sır yazarın Satranç ve Korku ile birlikte en sevdiğim kitaplarından biri oldu.

Yazardan okuduğum diğer kitapların yorumlarını blogumdan okuyabilirsiniz:
Satranç
Korku
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Bir Kadının Yaşamından 24 Saat
Olağanüstü Bir Gece
Bir Çöküşün Öyküsü
Clarissa

Aslı, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

"(...) Ama bu kişiler temiz vicdanlıların en önemli gücünün temiz vicdanları olduğunu, bazı insanların utanmazlıklarının, küstahlıklarının ve can sıkıcı laubaliliklerinin er ya da geç evrensel hor görülme damgasını yiyeceğini ve bu insanların kendi değersizlikleri ve çürüyen yürekleri yüzünden yok olacaklarını bilmeliler.(...)"

Öteki, Dostoyevski (Sayfa 111 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi 6.Basım)Öteki, Dostoyevski (Sayfa 111 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi 6.Basım)
Murat Ç, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Leydi Winchilsea ;
"Nasılda düştük! Yanlış kurallar yüzünden,
Doğa'daki değil Eğitim'deki aptallar yüzünden;
Aklımızı geliştirmemiz engellenir,
Sıkıcı olmamız istenir ve beklenir."

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 65 - 6:45 Yayın, 2.Baskı, Kadıköy)Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf (Sayfa 65 - 6:45 Yayın, 2.Baskı, Kadıköy)