• Onlarda bütün hayatlarını açık havada geçirmiş ve kafalarını kitaplardaki sıkıcı şeylere yormamış olan insanların dinçliği ve uyanıklığı vardı.
 • Hayat can sıkıcı bir tuzaktır.
  Anton Çehov
  Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası kültür yayınları
 • Kitap gerçekten çok güzeldi. Arada sıkıldığım zamanlar oldu ; ama o kadar keyif aldım ki ilk defa o sıkıcı anlar aklıma bile gelmedi. Yazar, o kadar başarılıydı ki sanki bütün o cinayetler etrafımda yaşanıryormuş gibi hissettim. Tüm o halkın yaşadığı korkuyu , o paniği hissetmedim desem yalan olur.Acaba Sıradaki ben olabilir miyim? Karşınızdaki katil çok usta bir oyuncu, ne kadar yardım ederse etsin , yakalanmak istemediği ağrece kimse onu yakalayamaz asla.
 • Avrupa’da Muhteşem, Anadolu’da ise Kanuni sıfatını almış en büyük zaferlerin mimarı olmuş, Osman soyunun en parlak padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın hikaye edildiği bir romandır Muhteşem Süleyman.

  Yazarı ilk defa tanıdım, birkaç tane de sinemaya aktarılmış kitapları var. Cezayir asıllı yazar, hünkarının hakkını verememiş, başarılarından ziyade Muhteşem Yüzyıl dizisi gibi konuları kaleme almıştır.

  Hikaye Şehzade Mustafa’nın öldürülmesiyle başlayıp, Şehzade Cihangir ile devam edip, Roxelane’nin (Hürrem) iktidar hırslı ile tutuşmasını ve Muhteşem Süleyman’ın son zamanlarını konu ederek sonlanıyor. Yazım dili çok basit. O kadar çok -yor uzantısı var ki, hiç güzel kurgu ve betimleme yok. Sadece son yirmi sayfa biraz merak uyandırıyor. Onun dışında sıkıcı desek haksızlık etmeyiz.

  Kanuni Sultan Süleyman Han’ın savaş zekası, mücadele ve savaş dolu hayatı hiç konu edilmemiş. Ömrü zaferlerle taçlandırılmış bir padişahın yatak odasını ele almak kişiye hakaret gibi bir şeydir. Zamanının en güçlü ordusu, donanması ve üç kıtaya hükmeden bir padişah için söylenecek milyonlarca cümleden hiçbir yerde söz edilmemesi gerçekten şaşılası bir durum.

  Sultanı kibirli göstermek, sorumsuzca evlat katili yapmak, ailesine karşı duyarsız kılmak benim hiç hoşuma gitmedi. Ben sultanın çok acılar, çok yalnızlık çektiğine inanıyorum. Yine de bir yabancı yazarın Türk bir padişahı konu etmesi benim hoşuma gitti.

  Düşmanlarımızla çatışıyoruz. Savaşı ya kazanıyoruz ya da kaybediyoruz. Ama hep bir sonuca varıyoruz. Lakin ulusumuza devletimize ne geliyorsa yine kendi içimizden geliyor. Kimileri Osmanlıyı yok sayıyor kimileri ise Mustafa Kemal’i… Her biri kendi alanında mükemmel kişilikler ve liderlerdi. Kemal’i bizimdi, Fatih’i de… Lakin bu sahiplenememe nedir anlamıyorum. Çok değil daha 3 sene evvel düşmanlarımızın yapamadığını kendi içimizde Türk bildiklerimiz yaptı. Hiçbir zaman TBMM yara almamıştı. Ancak o gece üzerin bombalar yağdırıldı. Her birimizin bilinçli olması gereken bir çağda yaşıyoruz ve bizim bizden başka hiçbir dostumuz yoktur.

  Hükümeti sevmeye bilirsin, Cumhurbaşkanını sevmeye bilirsin lakin saygı duymak boynumuzun borcudur. Hepsi gelip gecicidir ve aslolan her zaman vatandır. Ülkemizin yüzde elli kısmı diğer yüzde elliye vatan haini diyor diğer yüzde elli ise öteki yüzde elliye vatan haini diyor. Vatan hainliği ile yaftalanmak bu kadar kolay olmamalı. Elimizde tek kalan bir vatanımız var. Oda elimizden giderse, inanın nefes dahi alamayız.

  Kemalistine de Osmanlı yanlısına da diyorum ki; kendimizden olanları sahiplenelim. Ayrıştırmayalım. Hepimiz aynı coğrafyanın kardeş çocuklarıyız. Aynı suyu içip, aynı sofralara oturanlarız. Hazretin dediği gibi; “Bölüşürsek tok, bölünürsek yok oluruz.”

  Sözün özü; kitap okunulası ve tavsiye edilesi değil. Kişiye bir şey katacağına inanmıyorum. Çok ama çok boş zamanınız var ise okuyabilirsiniz.

  Sevgi ile kalın.
 • Hayat, düşünceleri tutan bir hapishanedir. İnsan, can sıkıcı bir saç demetidir, ben de akılsız bir robotum.
 • Rule
  Jay Crownover
  Bu seriyi okumuştum ama yeniden okudum çoğu şeyi hatırlamadığımı gördüm. Sebep sanırım sevmediğimden
  İlk okuduğumda da öyle Hissetmiştim. Rule tamam herseye karşı çıksın güçlü olsun ama ne bileyim birşeyleri yine eksikti okurken rahatsız eden bir şeyler.
  Annesinin hareketleri konuşmaları ve sonrasında çıkan gerçekler ne bileyim sıkıcı
  Ama okutturuyor kendini
  Kızın durumu ise hımm ne yazayım bilemedim yıllarca ikizine aşık görünüyor halbuki diğerine deli gibi aşık yahu insan nasıl görmez nasıl hissetmez hadi onu geç diğer ikizin durumu
  Neyse arkadaşlar anlatmak istediğim şey bende anlamadım kimseye hak vermedim ama okudum hem de ikinci kez Deliyim biliyorum
 • Sorumluluk ve dışlanma, soyutlanma konularını çok güzel işleyen bir roman. Tek sıkıcı tarafı yazarın size sadece tek odada oluşan olayları ve ruh hallerini anlatması.