Bir Delinin Akıl Hastanesi Notları
Evet ben bir deliyim ve kendim olabildiğim tek yerdeyim. Kimseye sahte gülücükler göstermek zorunda değilim. Sabahın köründe benden istenilenleri yapmak için bir yere gitmek zorunda değilim. Kimseyi övmek, şımartmak ve egosunu tatmin etmek zorunda değilim. Özgürlüğün tadını zerresine kadar çıkardığım, kimseye hesap vermek zorunda olmadığım, saçma sapan şeyler için saçma sapan işler yapmadığım tek yerdeyim. Hiç kimse tarafından rahatsız edilmediğim, gece ve gündüz sadece kendimi dinlediğim, kendimin aslında ne olduğunu anladığım ve ne için yaşadığımın bilincine vardığım tek yerdeyim. Burada hiç kimse beni kandırmaya yada egosunu tatmin etmek için yaptıklarını anlatmaya çalışmıyor. Huzurluyum evet hemde çok huzurluyum. Sessizliğin sesini ilk burada duydum. Öfkelenmeden, sadece susarak da ne kadar çok şey anlatılabileceğini ilk burada öğrendim. İstediğim zaman uyuyup uyanabildiğim, istediğim zaman susup konuşabildiğim, istediğim zaman hiç yadırganmadan hıçkıra hıçkıra ağlayabildiğim yada kahkaha attığım tek yerdeyim.
Kocaman güzel bir bahçesi var. Rengarenk mis kokulu çicekler, devasa asırlık ağaçlar, yeni günde kuşlarla uyanabildiğim yegane tek yer. Kuşlar sabah naralarını attığında uyanıp onları izlerken duyduğum mutluluğu hayatımda başka hiçbir yerde bulamadım. Dışarıda ki hayatımda hiç birini göremedim. Hiç kendimi bu kadar güvende ve enerjik hissetmedim. Hiç bir zaman bu kadar korkusuz ve endişe duymadan yaşamadım. İnsanların saf ve temiz hallerini ilk burada gördüm. Burada hiç kimseye kendimi anlatmak zorunda değilim. Hiç kimsede bana bir şeyler kabul ettirme çabası içerisinde değil. Burası kişisel hırsların, egoların, kendini bir halt sanmaların yeri değil. İnsanlar buraya girerken bütün bu duyguları kapının eşiğinde bırakıyorlar. Burada sevginin, dostluğun, iyiliğin en saf hali var. Mutluyum hemde çok mutlu.
Aslında çocukluk yıllarımda da durum burada ki gibiydi. Katıksız bir mutluluk kaplardı içimi her sabah uyandığımda. Uyanır uyanmaz sanki dopamin yutmuş gibi fırlardım yataktan. Annem bir şeyler yedirmek için peşimden koşardı. Gelecekten ve yaşanacak günlerden zerre kadar endişe yada kaygı duymazdım. Çünkü anı yaşıyordum. O an beni mutlu edecek şey ne ise onu yapıyordum. Tıpkı diğer herkesin çocukluğunda yaptığı gibi. Henüz çaresizliği öğrenmemiştim. Korkuyu ve endişeyi bilmiyordum. Dünya bana tıpkı kocaman bir oyun bahçesi gibi geliyordu. Her yerde her koşulda arkadaşlarımla beraber bütün yolları sahiplenmiş gibi gezer, tozar günümüzü gün ederdik. Acıktığımızı bile unutup hava kararınca anlardık eve geciktiğimizi. Anne nezaretinde akşam yemeğimizi yer bir köşeye çekilir, eğer kışsa sobada yanan odunların çıkardığı güzel ses eşliğinde televizyon izler kardeşlerimizle şakalaşırdık. Yok eğer yaz ayı ise kapının önünde anneler demledikleri çay eşliğinde dedikodu yaparken biz de gözlerinin önünden ayrılmamak suretiyle yine oyunlar bazen de evin önünde ki sokak lambasının altında kaldırım üzerine sıralanıp ürkütücü hikayeler anlatırdık birbirimize. Anlattığımız hikayelere çekirge ve kurbağa sesleri eşlik ederdi. Dertten tasadan bir haber çocukluğumuzun tadını dibine kadar çıkartıp hiç büyümeyecekmişiz gibi oyunlar oynamaya, eğlenmeye ve en önemlisi mutlu olmaya devam ederdik. Biz çocukken bu kadar ev yoktu sokaklarda. Bu kadar kalabalık ve çok katlı değildi apartmanlarımız. Herkes birbirini tanır, her müşkülün de koşardı yardım etmek için. O zamanlar at arabaları vardı, arkalarına takılır, sanki o yol hiç bitmeyecekmiş gibi keyifle yolculuğun tadını çıkarırdık. Sokak köpekleri oyun arkadaşlarımızdı. Herkes evinden yiyecek, içecek bir şeyler getirir hatta bunun için yarışa girerdik o hayvanları beslemek için. Hatta bazen abartıp eski kıyafetlerimizi getirirdik üşümesin diye. Yağmur yağdığında kuru bir bina köşesi yada kömürlük bulup teneke içinde ateş yakardık ısınmak için. Ellerimiz is kokardı bu yüzden azar işitirdik annemizden.
Hangi ara büyüdük, hangi ara bu kadar derde, kedere boğulduk hiç bilmiyorum. Biz büyüdük, sorunlarda bizimle birlikte serpildi olgunlaştı. Bir dakika yoksa sorunlar hep vardı ve aynı olgunluktaydı da bizim bakış açımız mı değişti. Evet belkide öyle oldu, büyüdükçe her şeye bakış açımız değişti. Artık çocuk gözlerimizle bakmıyorduk yaşananlara, Sorunları olgun gözlerimizle görüyorduk ve böylece onları gözümüzde büyütüp besliyorduk. Artık günü yaşamıyorduk. Gelecekten kaygı duyup henüz yaşanmamış şeyler için tasalanıyorduk. Böylece ne bugünü yaşayabiliyorduk ne de geçmişten ders alabiliyorduk. Bu çok aptalca ama sanki ne zaman bir şeyler için umutlanacak olsak içimizden bir ses yada çevremizden birileri bunun nasıl olabileceği yerine nasıl olamayacağını kulağımıza fısıldıyordu. Ve biz yine başladığımız yere geri dönüyorduk. Ne kadar ilginç ve vahim bir durumdur ki bir şeyin kötü yada bize yararlı olmadığını bile bile deneyimleyen tek canlı türü biziz sanırım.
Özgürlüğü dibine kadar yaşadığım bu yerde her şeyin farkına varmış olmanın rahatlığı ve huzuru içerisindeyim. Buraya nasıl mı düştüm, hemen söyleyeyim, en sonunda her
şeye isyan edip baş kaldırdım ve beni deli ilan edip buraya kapattılar. Bana ne kadar büyük bir iyilik ettiklerini çok sonradan anladım. Aslında amaçları sesimi kesip benden kurtulmaktı. İnanın teşekkür ediyorum onlara çünkü onlar sayesinde her şeyin farkındayım artık. Hayatım da ilk defa kendimi dinlemenin zindeliğini ve huzurunu yaşıyorum. Buradan çıkınca yine aynı mı olacağım, evet aslında aynı olacağım ama onlar bunun farkında olmayacaklar. Yüksek bilinçleri beni kabul etmekte zorlanırken bilinç altlarında bana karşı hep bir hayranlık besleyecekler. Zamanla karşı çıktıkları her şeyi onların çorak beyinlerine mıh gibi kazıyacağım. Zamanında bende karşı çıktıkları her ne varsa bu kuralları onların vazgeçilmez bir parçası haline getireceğim. Bunların hiç birini zorla yada baskıyla yapmayacaklar. Çünkü bu tür insanlar sadece özenti olduklarından onların eline özenecekleri bir şeyler vermek yeterli olacaktır. Burada öğrendiğim en yegane şey, bir insan her ne yapıyorsa yaptığı şeyde en iyi olmadıkça dikkat çekemez. Bende yaptığım her şeyde en iyi olup bana özenmelerini, kıskanmalarını ve peşimden gelmelerini sağlayacağım. Elbette kolay olmayacak ama önceki kadar zor da olmayacak. Gece gündüz hiç durmadan uyumadan çalışmam gerekse de bunu başaracağım. Evet oyunu onların kurallarına göre ama kendi yöntemlerimle oynayacağım.

Zehra, bir alıntı ekledi.
05 Mar 18:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu sokak hayvanları var ya. Kimi en tabii hakkı olan yaşam için mücadele etmektedir. Kimiyse gözlerinde yaşama dair bir ümit ışığı kalmamış, çoktan vazgeçmiştir. Yanlarından geçip gidersiniz.

Yerli Yersiz Cümleler, Nazan BekiroğluYerli Yersiz Cümleler, Nazan Bekiroğlu

Parayla Satın Alınamayacak Şeyler:

1) Vicdan
2) Kitap okuma alışkanlığı
3) Zaman
4) Özgür irade
5) Zihniyet
6) Bilgi
7) Saygınlık
8) Yetenek
9) Şahsiyet
10) Anne sevgisi
11) Gerçek dostluk
12) Sokak hayvanları
13) Çocukluk

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 19 Şub 05:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

.... İslâm ve Türk düşmanı Avukat Guer misallendiriyor:
"Türk şefkati hayvanlara bile şamildir." dedikten sonra şu örneği zikrediyor:
"Hayvanları beslemek için vakıflar ve ücretli adamları vardır. Bu adamlar sokak başlarında sahipsiz köpeklere ve kedilere et dağıtırlar. Sokaktaki ağaçların kuraklıktan kurumasını önlemek için bir fakire para verip sulatacak kadar kaçık Müslümanlara bile rastlamak mümkündür."

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 15)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 15)
sezen, bir alıntı ekledi.
17 Şub 14:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çocuksu Savunma: Bu savunmada birey, dünyanın korkunçluğu ve zorluklarından kaçıp çocukluğun masumiyetine ve tasasızlığına sığınır. Abartılı bir iyilikseverlik ve her acıya içi kanayan bir vicdan şemsiyesi açıp,her gün yağan kanın üzerine bulaşmadan akıp gideceğini umar. Öncelikli derdi budur: Karanlık bulutları dağıtmak için mücadele etmek değil, karanlığın sonuçlarına dair hiçbir bireysel rol üstlenmemek. Yani bir tür geniş kapsamlı vicdani retçilik.
Bu, bireysel duruşlar ve bu duruşların kamuoyuna sürekli duyurulmasıyla sağlanır. Vegan, ya da hiç değilse vejetaryen olunur; olunamıyorsa da bu konu her açıldığında utangaç bir tavırla günün birinde olunacağı beyan edilir. İnsanların vicdanını örseleyecek konularda sosyal medyada duyarlı mesajlar atılır. Tabii fabrikada iş makinesine sıkışıp ölen işçi gibi sistemsel çelişkileri ortaya döken meseleler yerine eziyet edilmiş sokak hayvanları gibi daha garanti konular seçilir; zira her kötülüğün kaynağı yetişkin insanlardır ve bu yüzden insanların başlarına gelen felaketler hep şüphelidir. Dolayısıyla bir insanın mahvoluşuna duyar kasılacaksa, bu insan çocuk,yaşlı,azınlık gibi savunmasızlığı ve dolayısıyla vicdani üstünlüğü ispatlanmış bir kategoriye mensup olmalıdır. Zaten dünyada duyarlılık gösterecek o kadar konu vardır ki,amaca uygun olanlar seçildiğinde sosyal medya raconlarına göre makul olan günlük paylaşım hakkı dolar.

Bilmiyorlar, Ama Yapıyorlar, Nevzat Evrim Önal (Sayfa 53 - Yazılama Yayınevi)Bilmiyorlar, Ama Yapıyorlar, Nevzat Evrim Önal (Sayfa 53 - Yazılama Yayınevi)

EŞEĞİ SULADIN MI ?

Yaşım dört ya da beş... Nenemle (dedemin annesi olur, mekanı cennet olsun) oynamıştık bu oyunu. Ne dedem, ne anneannem, ne annem, ne babam ne de başka biri... Nenemle oynamak kadar keyif vermedi hiçbiri. Ya ses tonunu ayarlayamadılar, ya burnumu sıkarken ayarını tutturamadılar ya da günlük işlerinin arasına sıkıştırmaya çalışırken sormayı unuttular.

Adabı vardır bu oyunun yani...

Öyle her diline dolayan o ruhu yaşatamaz.

Belki de bu yüzden o öldükten sonra kimsenin ağzından duymadım "Lan Keloğlaaaan!" lafını...

İnternetten doğru mu hatırlıyorum diye bir araştırdım, heralde yöreden yöreye, kişiden kişiye ufak tefek farklılıklar var...

Hatırlamayanlar ya da bilmeyenler için çocukluğumun kısa bir döneminin büyük eğlencelerinden olan bu oyunu bir hatırlatayım.

— Lan Keloğlaaaan, eşşeği suladın mı ?
— Suladım ana!
— Iccak(sıcak) su mu ve(r)din soğuk su mu?
— Iccaak!
— Yaktın eşşeği! <burun sıkılır> Git bak hayvana...


— Lan Keloğlaaaan!
— Buyur ana,
— Eşşeği suladın mı ?
— Suladııım!
— Iccak su mu ve(r)din, soğuk su mu ?
— Soğuuk !
— Hiyy! Buymuştur (üşümüşür) hayvan! <burun biraz daha sert sıkılır> Git bak hayvana!

Ee sıcak su verdik olmadı, soğuk su verdik olmadı ne vercez ya biz ?
Hiç su vermesek? Eşek öldü diye dayak yicez...
Ooooyyy anam oooy!

Kaşlarımı çatmış, arpacı kumrusu gibi düşünüyorum. Bu halimi gören nenemin bakışlarındaki merhamet ve şevkati 17 yıl sonra, bugün görüyorum...

Oysa o zamanlar o gözlere, tekrar sormaya başlar diye bakmaya ne kadar korkmuştum.

Neyse ki bu küçük oyunumuzun aydınlanma çağını başlatan o kutsal hareket(!) çok gecikmedi, dedem SESSİZCE bağırdı arkadan: "Ilık"
Güya nenem de duymadı!

Ben tabi almışım gazı, kaç dişim varsa hepsiyle birlikte sırıtarak bakıyorum cesurca, gözlerinin en derinine! O anki halimi en iyi tarif edecek şey iftara on dakka kalmışken, evin her yerini saran yemek kokularıyla "hercümerç" olan baba olur hiç kuşkusuz. Nihayet top atıldı çok bekletmeden:


— Keloğlaaan!
— Buyur anaaa!
— Eşşeği suladın mı?
— Suladııığğıım!
— Iccak suyunan(suyla) mı soğuk suyunan mı ?
— Ilık suyunan...
— Aferin keloğlum! <saçlar okşanır>

Vee oyun biter... Sırf bu "mutlu son" için, galibiyet duygusunun verdiği hazza ulaşmak uğruna kaç kez feda ettim burnumu, bilmem.
Sonuçta evin en büyüğü gelmiş benimle oynuyo, az şey mi? Ona karşı kazanıyorum. Bizim de bi forsumuz oluyo bu sayede :))

Bir zaman sonra da "modası geçti", büyüdüğümü sandım, nenemin hastalıkları vs... Oyun bitti. İki dakika bile sürmeyen oyun, tamamen bitti...

(Bundan sonrası kamu spotudur!!)

Meğer iki dakikaya sığdırılması mümkünmüş sığmaz sanılan şeylerin..

"Meğer herkese her şey öğretilebilirmiş..."

Meğer insanlar kadar önemliymiş hayvanlar.

Bu hikayeyi unutana kadar olsa gerek, kuşlara evden ılık su taşıdım bir süre. İçmediklerini görürdüm ya, olsun derdim, yine de ılık içmek isterlerse... Çocukluk işte...

Oysa kimse böyle oyunlar oynatmamış Yard.Doç.Dr. Hüseyin Özbay'a çocukluğunda. Ablam sayesinde bir çay içme fırsatı bulduğum Türkiye'nin kıymetli edebiyatçılarından biri kendisi, bilenler vardır mutlaka. Çocukluğunda, kuşlara tuzaklar kurduklarını anlattı bize. Bidonu orta yerinden keserlermiş, kesilen kısmın bir ucunu yere koyarlar diğer kısmını da, bir ucunu elinde tuttukları ipin bağlı olduğu çubuk yardımıyla havada tutarlarmış. Bidonun iç kısmında kalacak yere yem serpiştirirlermiş ki kuşlar yem için tuzaklarına gelsin. Bir kuş gelip konduğunda, ipi çekerler ve bidon kuşu içine hapsedermiş.

Sonra, kuşu ellerine alıp, kafasını gövdesinden bir hamlede ayırırlar, gövdesini temizleyip pişirip yerlermiş.

"Eğer çocukluğumda biri bana kuşlarla ilgili bir masal anlatsaydı, biz onları katleder miydik?" sözleriyle çok önemli bir noktanın üzerinde dururken pişmanlığını dile getiriyor.

Meğer sadece "ben" yokmuşum dünyada. Ne 'sıcak' diye diretmenin lüzumu varmış, ne 'soğuk'ta inat etmenin. Ilıklaştırmak lazımmış yerine göre... Her zaman ortası bulunabilirmiş çıkmaz sandığımız tartışmaların.. İnsanlara kıymet vermek gerekirmiş.

Bazen de prenses olma sırası ablanın olmalıymış. Kötü cadıyı da oynayabilmeliymişim.

Annem hangi ninnilerle, tekerlemelerle, oyunlarla büyüdüyse ben de onlarla büyüdüm. Akranlarımın bildiğini pek sanmıyorum bu yüzden, bizim dönemler daha çok barbie bebekler, arabalar, bilgisayar oyunları dönemleri...
"Ne varsa eskilerde var"cılardan değilim; ancak böyle insanlara içten içe kızmaktan kendimi alamam(istisnalar müstesna!) çünkü bugünki çocuklara baktığımda çok daha akıllı olduklarını görüyorum, duyuyorum. Bazı değerleri anlamak için benim oynadığım oyunlara ihtiyaçları yok onların..

Ancak, "bazı değerleri" sadece anlamanın yetemediği zamanları yaşıyoruz..

Hayvanları çok seviyoruz mesela.. Hayvanat bahçelerine trilyonlar yatırıyoruz, fotoğraflar çekiyoruz birlikte, "hayvan sevgimizin büyüklüğünü" herkes görsün istiyoruz. Hayvanlara şiddet uygulayanlara karşı en sert mesajları paylaşıyoruz çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden..
Sonra geliyoruz mahallemizdeki köpeklere zehirli tavuk eti veriyoruz! En azından "acı çekmeden öldürüyoruz biz" diye vicdanımızı rahatlatıyoruz..

Ya da ırkçılığın en büyük karşıtı biz oluyoruz, en ağır hakaretleri, küfürleri savurmaktan çekinmiyoruz böylelerine karşı. Ancak evimize kedi alırken birmanlar, chinchillalar, iran kedileri olsun istiyoruz. Hayvan hakları savunuculuğunu yapıyoruz yine de, mahallede bir lokma yiyecek uğruna bilmem kaç kez ayağımıza dolanan sokak kedisini ayağımızın ucuyla ittirirken biricik kediciğimizin damak tadına uygun en besleyici mamayı almak için paramızı sakınmıyoruz.

Bir empatidir tutturmuşuz, çok güzel. Ama yalnız karşımızdaki "benim" yerime koysun kendisini istiyoruz. Biraz daha kibar konuşarak, kendi yolumuzu orta yol haline getirmeye çalışıyoruz, fedakarlığı yalnız karşımızdaki yapsın istiyoruz...

Sadece anlamakla yetiniyoruz kısacası, kafi geliyor bize bu. Daha fazlası külfet çünkü...

Bir çocukluk oyunu anlatıp gitcektim, nerelere geldim...

Lafın kısası,

Nerden geldiğimizi unutmayalım, şahsen kendimin de "gerekliliğini hissettiğim" bu önemli konuyu zaman zaman kendimize hatırlatalım..

Eşeklerinize ılık su vermeyi unutmayın :)

Çisem, bir alıntı ekledi.
06 Şub 19:44

Bir şehrin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa eğer, orada sevgi, saygı, merhamet vardır. Orada insan olmanın gereği vardır.

Aforizmalar, Johann Wolfgang Von GoetheAforizmalar, Johann Wolfgang Von Goethe

Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın çünkü komşularınız güzel insanlardır.
ALINTIDIR

Parayla Satın Alınamayacak Şeyler:
1) Vicdan
2) Kitap okuma alışkanlığı
3) Zaman
4) Özgür irade
5) Zihniyet
6) Bilgi
7) Saygınlık
8) Yetenek
9) Şahsiyet
10) Anne sevgisi
11) Gerçek dostluk
12) Sokak hayvanları
13) Çocukluk