Serdar Glmz, Son Kuşlar'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sait Faik Abasıyanık'ın okuduğum ikinci kitabı Son Kuşlar. Öykü okumaya karşı mesafeli olmama rağmen öykü türüne aşık oldum. İki üç sayfalık kısacık öykülerinde karakterleri öyle güzel anlatıyor ki kitabı okurken her biri canlanıp gözümün önünde beliriveriyor. Yine Ada öyküleri ağırlıklı bir kitap olmuş. Adanın kuşlarına, ağaçlarına, balıklarına, balıkçılarına, evlerine, ustalarına karşı bir ağıt gibi okudum.

MAVİ DÜŞ - OKURGEZER, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ama yine de kuşlar, istedikleri zaman sevdiklerine uçabiliyor, gidebiliyorlar. Alçaktan ya da yüksekten... Belki bu, tek ve yegâne özgürlüktür. Ve gökyüzü, güzelliğini topraktan alır. Tıpkı denizin rengini gökyüzünden alması gibi," dedim.
O an ve son kez göz göze geldik onunla. Gökyüzünün güzelliğine erişmiş bir kuş misali, sakince yerinden kalkıp, ilerledim. Belki de ben tam o anda, o sandalyenin altına gömüldüm. Ruhum, masa örtüsü üzerinde öylece kala kaldı.

Kafka Okur Sayı 19, KolektifKafka Okur Sayı 19, Kolektif
Ebru, bir alıntı ekledi.
 13 saat önce · Kitabı okuyor

Hemen samimi olmaya elverişli tabiatım, birdenbire kaptığı bir müdafaa halini kendiliğinden alıverince, neşem de kaçıverdi. Bu hal yeni yeni peyda oldu bende. Uzun, acı, zehir gibi acı tecrübelerden sonra, bana şimdi artık kendiliğinden müdafaa hali geliveriyor. Memnun değilim, aldanayım daha iyi. Dostluk, kibarlık, samimiyet, iyilik maskelerinin sakladığı zehirli tırnakların ne onarılmaz yaralar açtığı, sanki tüylerim, sanki derim, vücudumda tayin edemediğim bir yer duruyor; ben istemeden vardığım bir müdafaa sistemini -aklıma sürünürcesine- kendiliğinden alıveriyor.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ebru, bir alıntı ekledi.
 13 saat önce · Kitabı okuyor

Bu manasızlığın ortasında önce herkesi, sonra da sevgilim, bilhassa seni düşünüyorum. Onlarsız, sensiz hiçbir şeyin manası yok. Âşığım da onun için.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 30 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 30 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Şilan Yıldız, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu

"...Dünya değişiyor dostlarım.Günün birinde gökyüzünde,güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz.Günün birinde yol kenarlarında,toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremiyeceksiniz.Bizim için değil ama,çocuklar,sizin için kötü olacak.Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük.Sizin için çok kötü olacak.

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık
Şilan Yıldız, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu

Yazı yazmam için bana çiçek,kuş hürriyeti değil,içimdeki aşkın,deliliğin,oturmaz düşüncenin hürriyeti lazım.

Son Kuşlar, Sait Faik AbasıyanıkSon Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık
Ebru, bir alıntı ekledi.
23 May 09:07 · Kitabı okuyor

Bulamayan
Ah, bu insan yüzleri!. Her şeyimizi bağladığımız, durmadan yanıldığımız, istediğimiz kadar bol hasletler, adilikler, iyilikler, kötülükler, delilikler, akıllılıklar, sevdalar yüklediğimiz insan yüzleri! Yanılsak da zararı yok! Bu yüze olmazsa ötekisine yükleriz saydıklarımızı. Yanılmamız muayyen bir insan içindir, insanlar için değil. O halde yanılmıyor sayılırız.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ebru, bir alıntı ekledi.
23 May 08:56 · Kitabı okuyor

Halbuki sonbahar kocayemişleri, beyaz esmer bulutları, yakmayan güneşi, durgun maviliği, bol yeşiliyle kuşlarla beraber olunca insana sulh, şiir, şair, edebiyat, resim, musiki, mesut insanlarla dolu anlaşmış, sevişmiş, açsız, hırssız bir dünya düşündürüyor.

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)