Leyl, bir alıntı ekledi.
20 May 22:46 · Kitabı okuyor · Beğendi

Ramazan sözlük anlamı itibariyle,"günün çok sıcak olması, güneşin kum ve taşları çok ısıtması, kızgın yerde yalınayak yürümekle ayakların yanması" anlamındaki ramad masdarından veya "güneşin güçlü ısısından çok fazla kızmış yer" manasındaki ramdâ' kelimesinden türemiştir. Bu ay, içerisinde yapılan ibadet ve taatlerin günahları yakmasından (yok etmesinden) dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir.

Ramazan ve Teravih, Abdurrahman Altundağ (Sayfa 14)Ramazan ve Teravih, Abdurrahman Altundağ (Sayfa 14)

Keşke daha erken olsaymış ama Kafkaokur sayesinde tanıştım Didem Madak'la. Henüz yaşlanmadan gözlerini kapatmış hayata. Her yaşam günü geldiğinde sonlanır, her sonlanan yaşam üzer. Ancak şairlerin ölümü sadece üzmez bir o kadar da hüzünlüdür, bir de bu kadar erken olunca.

İki harfle ne çok şey anlatabiliyor insan.
"Bir zamanlar meydan okumak isterdim.
Kaç meydanını okudum da bu hayatın
Yalnızca iki harf öğrendim:
A
H! "

Ah...ünl. 1- Sesin tonuna göre pişmanlık, öfke, özlem, beğenme gibi duygular anlatır.
TDK Türkçe Sözlük

Bazı kitaplar keşke hiç bitmese. Şiirlerin sonu gelmesin diye kaç defa başa sardım okurken bilmiyorum. Tüm satırların altı çizilesi, ne dense eksik kalır bu şiirler hakkında. Okunmalı, okutulmalı.

Maria Puder, bir alıntı ekledi.
20 May 18:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

sözlük bulun bana sözlük
Hep samt ü râşe saklı bu vadi-i muzlimin
Her hatvesinde şüpheli bir hücre,bir kemin
Hep samt ü râşe ...Kaynaşıyor canlı gölgeler
Bir mahşer-i cünun gibi parcüş u bihaber.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 84 - Ötüken)Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa (Sayfa 84 - Ötüken)
sueda reyyan, bir alıntı ekledi.
20 May 02:38 · Kitabı okuyor

Teravih kelimesinin sözlük manası "dinlenmeler"dir. Bu isimle kılınan namazın her dört rekatından sonra Kabe'yi tavaf ederek, tesbih çekerek, salavat okuyarak namaza ara verildiği ve bir manada dinlenme yapıldığı için ona "teravih "denilmiştir.

Ramazanı Nasıl İhya Ederim?, Ahmet Bulut (Sayfa 72)Ramazanı Nasıl İhya Ederim?, Ahmet Bulut (Sayfa 72)
PA, Ah'lar Ağacı'ı inceledi.
18 May 19:15 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ah...ünl. 1- Sesin tonuna göre pişmanlık, öfke, özlem, beğenme gibi duygular anlatır.
TDK Türkçe Sözlük

İlk sayfa böyle başlıyor ve 'ah' kelimesinin tam anlamını okudukça yaşatıyor insana. Melankolisini çok beğendim. Çevremdekileri de rahat bırakmadım, ya şurayı okusana bak burası çok güzel diye :) Didem Madak'ın okuduğum ilk kitabıydı, devamı gelecek. Herkese tavsiye ederim alın okuyun :) okutun :)

Levent Günaydın, Gençlerle Başbaşa'yı inceledi.
18 May 19:01 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitap başları ve sonları çok çok iyi ortalar kısmı hafif dili ağırlaşıyor ve normalleşiyor. Kitap Dili güzel ancak biraz ağır bununda farkında olan yayınevi de kitabın sonuna sözlük eklemiş. Ama sürekli sürekli kitabı sonuna gidip bakmak biraz sıkabiliyor. Bu yüzden ortalar biraz normal olmuş ama giriş ve bitiş çok sağlam bir kitap. Umutsuz - geleceğini iyi görmeyen- sürekli başarısız olduğunu düşünen gençler özellikle okumalı. Kitap size bir şeyler kesin katacaktır. Okumanızı tavsiye ederim. Yayın evininde para kazanmak değil insanlara yararlı olmak amacıyla fiyatını baya düşük tuttuğunu mutlulukla söyleyebilirim.

Ahyâr, bir alıntı ekledi.
 18 May 15:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Önemli olan seni tamamlayacak ruhu bulmandır. Her peygamberin verdiği öğüt aynıdır: Sana ayna olacak insanı bul!

Elif Şafak - Aşk

Sufi Sözlük, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 196)Sufi Sözlük, Hikmet Anıl Öztekin (Sayfa 196)
Ozgur Dinc, bir alıntı ekledi.
18 May 10:51

Yıllar boyunca kitapların masa bacağı yahut üst üste dizip üstlerine bir örtü serilerek komodin işlevi gördüklerine tanık oldum; pek çok sözlük asıl amaçları için kullanıldığından daha çok, ütü ve düzleştirici olarak kullanılmıştır ve hiç de az değildir içlerinde mektuplar, banknotlar ve sırlar saklayan, raflara gizlenmiş kitapların sayısı. İnsanlar kitapların kaderlerini de değiştirir.

Bir vazo, bir kahve makinesi yahut bir televizyon bir kitaptan çok daha önce eskir yahut kırılıp bozulur. Bir kitap, sahibi onu parçalamak, sayfalarını yırtmak, ateşe atmak istemediği sürece işlevini yitirmez.

Kağıt Ev, Carlos Maria DominguezKağıt Ev, Carlos Maria Dominguez

18 Mayıs 1944
18 Mayıs, Kırım Türkleri'nin sürgün edilişlerinin 74. yıldönümü. Bilmeyenler için açıklıyorum; Stalin'in emriyle 2. Dünya Savaşı'nda Almanya saflarında yer alarak Sovyetler Birliği'ne karşı savaştıkları iddiası ve gerekçesiyle Kırım Türkleri vatanlarından sürgün edilmişlerdir. Bu sürgün sırasında on binlerce kayıp verilmiştir. Surgün sırasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum.
Almanya saflarında savaşa katılıp katılmama hususunda ayrılan fikirler mevcut. Kırım Türkleri "Aktoprak" adını verdikleri Türkiye'den gerekli desteği göremeyip yanlış yònlendirilince Almanlarla birlikte savaşa katılmışlar. Bütün bu dönemi birebir yaşamış ünlü Kırım Türkü Cengiz Dağcı'nın, Korkunç Yıllar ve Yurdunu Kaybeden Adam romanlarını okursanız siz de aynısını düşüneceksiniz. Haa bu savaşın en büyük kaybedeni kim derseniz, bana göre Kırımlılar derim.
Bu sürgün ile ilgili bilgilere http://www.surgun.org sitesinden ulaşabilirsiniz.
Ayrıca arama motorundan 18 Mayıs 1944 şeklinde arattığımda Ekşi Sözlük'ten altta bağlantısını paylaştığım girdiyle karşılaştım. O dönemki hükümetin bu konuyla ilgili tavrını ortaya koyması bakımından okunmaya değer bir yazı diye düşünüyorum. https://eksisozluk.com/entry/10872757