Serkan, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Bu olayla birlikte Fauche, Bonaparte karşısında saygınlık kazanır ama onun sevgisini kazanamaz. Zira otokratlar hatalarına, haksızlıklarına dikkat çeken kimselere asla minnet duymazlar ve savaş esnasında kralın hayatını kurtaran, bir bilgenin isabetli öğüdü uyarınca hemen kaçmak yerine kralın müteşşekkir kalmasını bekleyen ve bu arada kellesini yitiren Plutarkhos hikayesi ebediyen geçerli kalır. Krallar kendilerini bir zaaf anında görenleri, despot mizaçlar kendilerinden bir kez olsun daha akıllı çıkan danışmanlarını sevmezler.

Joseph Fouche, Stefan Zweig (Sayfa 141 - Can Yayınları)Joseph Fouche, Stefan Zweig (Sayfa 141 - Can Yayınları)
mahmut gülgen, Satranç'ı inceledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · 366 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnce bir kitap olduğu için almıştım .Kalın kitapları okumayı sevmiyorum .Okuyorum ama zorlanıyorum .Yatağın çarşafını satranç tahtası yapması ve ekmek kırıntılarını taş olarak kullanması çok ilginçti .Çok güzel bir kitap okunması gerekir diye düşünüyorum .

Can Aydoğdu, Satranç'ı inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle inanılmaz. Yazar, kitabın yaklaşık 70 sayfasını kapsayan hikayesini öyle bir ustalıkla işlemiş ki, okurken hak vereceksiniz, Dr.B'nin yaşadığı psikolojik durumu sanki siz de yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Şüphesiz bu durumun oluşmasında yazarın kitap boyunca işlediği akıcı üslup sebebiyet vermekte. Birçok polisiye romandan daha heyecanlı ve gerilim dolu bir anlatım ve hikaye olmuş. Mutlaka okuyunuz.

KeMâL, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

''Size bir şey sormak istiyorum ... daha doğrusu size bir şey anlatmak istiyorum.
Biliyorum, çok iyi biliyorum, karşıma çıkan ilk kişiye yönelmem çok saçma, ama... ben ... ruhsal olarak korkunç bir durumdayım ... mutlaka biriyle konuşmak zorunda olduğu
bir noktadayım ... yoksa mahvolacağım ... eminim bunu anlayacaksınız, eğer ben ... evet, eğer ben anlatırsam ... Bana yardım edemeyeceğinizi biliyorum ... ama bu suskunluk beni bir tür hasta etti ... ve bir hasta da diğerleri için her zaman gülünçtür."

Amok Koşucusu, Stefan Zweig (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Çeviri: Nafer Ermiş 1. Baskı)Amok Koşucusu, Stefan Zweig (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Çeviri: Nafer Ermiş 1. Baskı)
KeMâL, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

''Beni rahatsız etmiyorsunuz," dedi acı bir sesle, ''tam tersine, bazen yalnız olmadığıma seviniyorum. On gündür tek bir kelime bile konuşmadım ... aslında yıllardır ... artık o kadar zor geliyor ki bu, belki de insan her şeyi içine atmaktan boğuluyor zamanla...

Amok Koşucusu, Stefan Zweig (Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Çeviri: Nafer Ermiş 1. Baskı)Amok Koşucusu, Stefan Zweig (Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Çeviri: Nafer Ermiş 1. Baskı)
Tahayyül, bir alıntı ekledi.
 10 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Eğer insan kendi yaptığını doğru buluyorsa,diğer insanların buna saçmalık ya da aptallık demelerinin bi önemi yoktur... İnsan hizmet etmeyi bilmelidir,hizmet etmeyi,doğru dürüst hizmet etmeyi, bunun için teşekkür edilsin ya da edilmesin, mükafatlandırılsın yada mükafatlandırılmasın... insan yaptığı şeyi,kendi yaptığı şeyi bilmeli ve doğru şekilde tamamlamalıdır... İnsan yalnızca inandığı birşeye sahip olursa... sağlam durması gerekir be başına bir talihsizlik gelirse,uyuz bir köpek gibi kovulursa ve üstelik bir de kendisiyle alay edilirse..işte ozaman dişlerini sıkması ve sağlam durması gerekir...Duyuyor musunuz?..Sapasağlam..Sapasağ..

Clarissa, Stefan Zweig (Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Clarissa, Stefan Zweig (Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Tahayyül, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Çünkü en içten hisler karşısındakine anlatılmadıktan sonra ne değer taşır ki..

Clarissa, Stefan Zweig (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Clarissa, Stefan Zweig (Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)