Vaktiniz sınırlı, onu başkasının hayatını yaşamakla ziyan etmeyin.Diğerlerinin fikirlerinin yarattığı uğultunun iç sesinizi boğmasına izin vermeyin...

Steve Jobs

Yakında öleceğimi anımsamak, hayatta önemli seçimler yapmamda en büyük yardımcım oldu şimdiye kadar. Çünkü neredeyse her şey - bütün dış beklentiler, gurur, rezil olma ya da başarısızlık korkusu - bütün bunlar ölümün karşısında önemsizleşiyor ve geride sadece gerçekten önemli şeyler kalıyor. Öleceğinizi anımsamak, kaybedecek bir şeyiniz olduğu yanılgısına düşmekten kurtulmanın en iyi yolu. Zaten çıplaksınız. Yüreğinizi takip etmemeniz için hiçbir sebep yok. Steve Jobs
Yazımızı, yine Steve Jobs'ın 2005 Stanford Üniversitesi mezuniyet konuşmasından bir kesitle örneklendirmek ve sonlandırmak istiyorum:
"Üçüncü hikayem ölüm hakkında. On yedi yaşındayken şöyle bir şey okumuştum. 'Her gününü hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın.' Bu cümle beni çok etkilemişti. Ve o günden bu yana, yani 33 yıldır, her sabah aynaya bakıp kendime hep şunu sordum: "Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün (normalde) yapacağım şeyleri yapmak ister miydim? Uzun süre art arda 'Hayır' yanıtını verdiğimde bir şeyleri değiştirmem gerektiğini anladım. İnsanın kısa süre içinde öleceğini bilmesi, yaşantısına damga vuracak kararlar vermesi açısından büyük önem taşır. Çünkü her şey, tüm dış beklentiler, gururlar, küçük düşme ya da başarısızlık korkuları, tüm bunlar ölüm karşısında değerlerini yitirir. Yalnızca ölümdür önemli olan.
Bu deneyimi yaşamış biri olarak diyebilirim ki ölüm faydalı fakat sadece entelektüel bir kavramdır. Hiçkimse ölmek istemez. Cennete gitmek isteyenler bile oraya gitmek uğruna ölümü göze almak istemezler. Oysa ölüm hepimizin ortak sonu. Şimdiye dek kimse ölümden kaçamamıştır. Bunun böyle de olması gerekir. Çünkü ölüm, hayatın en güzel icatlarından birisi. Hayatın değişim ajanı. Yenilere yer açmak için, eskilerden kurtulmanın tek çaresi. Şu an için yeni sizsiniz. Ama günün birinde, üstelik pek yakında siz de eskiyecek ve aradan çıkarılacaksınız.
Bu kadar acımasız olduğum için üzgünüm ama gerçek bu. Zamanınız kısıtlı. Bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki her şey ikinci planda.

Steve Jobs
Mezarlıktaki en zengin adam olmak umrumda değil. Umrumda olan şey gece yatağıma uzandığımda bugün biz harika bir şeyler yaptık diyebilmek.

Furkan Enes, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mimarların arasında bir tartışma çıkmıştı; bazıları pencerelerin açılabilir olmasını istiyorlardı. Jobs insanların bir şeyleri açabilmeleri fikrinden asla hoşlanmamıştı."Bu insanların bir şeyleri bozmalarına izin vermek olur sadece."

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 510 - Steven p. Jobs)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 510 - Steven p. Jobs)
Furkan Enes, bir alıntı ekledi.
12 Mar 23:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yolculuk ödüldür."

Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 511 - 'domingo)Steve Jobs, Walter Isaacson (Sayfa 511 - 'domingo)

Steve Jobs
“Zamanınız kısıtlı, bu yüzden onu başkalarının hayatını yaşayarak harcamayın.Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın.Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin.Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun.Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki her şey teferruattır.”

Mutlu akşamlar...
Her gününüzü hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın; bir gün haklı çıkacaksınız.

~Steve Jobs~

Steve Jobs
Kaç yaşında olduğumu pek düşünmem...
Sabah kalkarım ve benim için yepyeni bir gün başlar...