• Bugüne kadar Steve Jobs hakkında okuduğum üçüncü kitap olmasına rağmen genel olarak Steve Jobs (Walter Isaacson) ve Steve Jobs-Apple (Jeffrey S. Young) kitaplarının gerisinde kalmış. Her ne kadar bölüm sonlarında Dersler şeklinde maddeler koyulmuş olsa da çok genel ve dayanaksız olmuş. Bunun yanı sıra yazarın yeteri kadar teknoloji bilgisinin olmadığını söylemek mümkün. Son olarak kitapta tarihsel akışkanlıktan ziyade karmaşa hakim.
 • Öncelikle kitap sanıldığı gibi bir kişisel gelişim kitabı falan değil. Belki de o yüzden çok beğendim bilemiyorum. Genel bir alışkanlık olarak; bir kitabı bitirdikten sonra "Bu kitap bana nasıl bir bakış açısı kattı?" sorusunu sormadan edemem kendime. Ender olarak cevap bulabildiğim, okuduğuma ciddi manada memnun olduğum kitaplardan birisi Outliers.

  Klasik olarak başarmak ile alakalı çok çalışmanın veya birtakım yeteneklere sahip olmanın yanında diğer faktörlerin (Nerede doğduğun, hangi dönemde nerede yaşadığın, bulunduğun çevre şartları vs.) başarıya tahmin edilemeyecek derecede tesirli olduğunu gösteriyor.

  Mesela;
  Bulunduğumuz dönem teknoloji çağı olması hasebiyle, bu dönemin en zenginlerinin bu sektörden bulunması hiç de anormal değil. Hatta bilgisayarın yayıldığı dönemlerde bilgisayar ile alakadar olabilecek yaşta olup (14-20 yaş arası), ilk yayıldığı çevrede (Amerika'nın belirli bir kısmı özellikle Seattle ve bazı üniversiteler) büyüyen insanlar şu dönemin en zenginleri veya başarılıları. Örn; Bill Gates, Steve Jobs gibi.

  Özetle;
  Çok yetenekli olabilirsin hatta en yetenekli olabilirsin, başarının gerektirdiği birçok meziyete sahip olabilirsin, çok ciddi çalışkan da olabilirsin ama birtakım koşullar (Senin değiştiremediğin hatta farkında bile olmadığın) uygun değilse kesinlikle en iyisi başkaları olacaktır.
 •  “Geleceği öngörmenin en iyi yolu onu yaratmaktır”
 • "Ne hissettiğimi hiç bilmiyorsun," diye tersledi Jobs; "benim gibi olmak nasıl bir şeydir , hiç bilmiyorsun."
 • Merhaba... Ben Kapitalizm!
  Küçük kızlarınızı Barbie Bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz!
  Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!
  İstediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
  Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!
  Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikayesi sizin için "azim ve başarı hikayesi" olabiliyor.
  Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!
  Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya Ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı..
  Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!
  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.
  Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!
  Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!
  Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!
  Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar $200 gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
  Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.
  Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.
  Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun.
  Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra $80 verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!
  Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!
  Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.
  Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.
  Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
  Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene $8.5 milyar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...
  Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan'da 1 milyon kişi günde 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.
  Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.
  Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı.
  Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken?
  Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"?
  ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.
  Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
  Dünya nüfusunun % 50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1'ine sahip.
  Dünya nüfusunun % 1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50'sine sahip.
  Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.
  Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!
  Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?
  Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız ne kadar tuhaf?
  Amy Winehouse gibi bağımlılara acırken, hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik! Zavallı tüketim bağımlıları...
 • Küçük başlayın, büyük düşünün!
  Steve Jobs