Hanife Yolat, Şu Çılgın Türkler'i inceledi.
23 May 23:07 · Kitabı okudu · 22 günde · 10/10 puan

Efsanevii bir baş yapıt. Defalarca kere okunmalı. Çevremizdeki herkeze okutturmalıyız. Kanla ıslanmış bu vatan topraklarını o yoksulluğun içinde nasıl koruduğumuzu çok iyi bilmeliyiz. 700 sayfalık romanın her sayfasında gözleriniz dolabilir.

Ozi, Şu Çılgın Türkler'i inceledi.
23 May 16:42 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı satırlarda ağladım, bazısında tebessüm ettim ama her satırında çok gururlandım. Hepimizin daha ilkokul sıralarında öğrenmeye başladığımız çok iyi bildiğimiz bu zaferi okurken sonunu çok iyi bildiğim halde yinede heyecanla tüylerim diken diken adeta yutarak okudum. Yazım tekniği o kadar usta işi ki o kadar sayfa nasıl bir solukta bitti anlamadım. Neden bu kadar zaman bekledim okumak için... Gerçek kaynaklara dayanan, eğitici bir o kadar akıcı daha söze sanırım gerek yok.

Btltlyn, Şu Çılgın Türkler'i inceledi.
22 May 09:23 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap her türk gencinin muhakkak ama muhakkak okuması gereken HARİKA bir kitap.Destansi tarihimizi müthiş bir titizlik araştırma ve emekle anlatan Turgut Ozakman i saygıyla minnetle anıyorum.Bittikten sonra Ozakman in diğer kitaplarını da almadan duramayacaksiniz.

Uzun bir sessizlikten sonra M. Kemal Paşa, "Yarınki Kongreye birkaç kadın öğretmen de katılacak." dedi, "..bunu duyan bazı milletvekilleri karşı çıktılar.11 "Şu zavallı kafaya bak! Bu çağ dışı, dünyaya kapalı, alaturka, ilkel kafalar yüzünden bugün bu haldeyiz. Başka yolu yok, kendimizi yenilemek, ilerlemek, günümüz uygarlığına ayak uydurmak, onlarla eşit duruma gelmek, bunu sağlamak için de bu donmuş, durmuş, uyuşmuş kafaları değiştirmek zorundayız. Yoksa bugün kurtulsak bile, yarın yine ayak altında kalırız, kurbanlık koça döneriz, yem oluruz, yine rahat rahat sömürürler, bugün yaptıramadıklarını ilerde yine yaptırmaya çalışırlar, yine bir sürü işbirlikçi bulurlar , Uğrunda birçok çocuğumuz gibi Nâzım'ın da canını verdiği bu büyük mücadele, boşa gitmiş bir gayret olur."

Şu Çılgın Türkler, Turgut ÖzakmanŞu Çılgın Türkler, Turgut Özakman

Lokomotif sayısı yetersiz, elimizde çalışan sadece 18 lokomotif var. 23 lokomotif daha lazım ama elde etme şansımız yok tabii. Bozulanların onarımı, yedek parça olmadığı için çok uzun sürüyor. Kömür yok, odun kullanıyoruz. Odun bulmak marifet. Vagonlar eski. Makinistlerin, hareket memurlarının çoğu Rum ya da Ermeni. Bunlar ancak silah zoruyla veya bol para karşılığı çalışıyorlar. Bir gün bu gafilliğin neye mal olabileceğini hiç düşünmeden, demiryollarımızı gözü kapalı yabancılara emanet etmişiz, onlar da tek Türk bile yetiştirmemişler. Bunlar hiç unutulmaması gereken hayati dersler!

Şu Çılgın Türkler, Turgut ÖzakmanŞu Çılgın Türkler, Turgut Özakman

Rattigan, pencereden, Temmuz güneşi altında gümüş gibi parlayan İstanbul'a bakıyor ve şöyle düşünüyordu: "Lord Curzon haklı. İstanbul'u Türklerden almak, Avrupa'nın beş yüz yıldır beklediği bir fırsattı. Ne acı ki bu fırsatı kaçırmış görünüyoruz. Tarafsızlığı açıkça terk etmeli ve küstah Ankara'ya karşı bütün gücümüzle Yunanistan'ı desteklemeliyiz.139 Müslüman Türklerin Avrupa toprağında ne işi var?"  

Şu Çılgın Türkler, Turgut Özakman (Sayfa 139)Şu Çılgın Türkler, Turgut Özakman (Sayfa 139)
Simurg Atlantis ELF (ϜϓſϞ), bir alıntı ekledi.
19 May 20:08 · Kitabı okudu

Mustafa Kemal, Samsun’a gitmeden önce, Bekir Ağa Bölüğü’nde tutuklu bulunan Fethi Bey’i görmeye gittiğinde“Ne biz bu durumda kalacağız, ne de ülkeyi bu durumda bırakacağız.” derken, işte bu zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri olmayanlara güvenmişti. Anadolu’nun bağımsızlığı kavgasına girenlerden bazılarının yolları, sonraki yıllarda Mustafa Kemal’le ayrılmış bile olsa, onlar Çılgın Türkler’di. Çılgın olmasalar, boyunlarında idam fermanı varken,
hangi akla hizmet bir ulusun kurtuluş kavgasını başlatabilirlerdi?”

Şu Çılgın Türkler, Turgut ÖzakmanŞu Çılgın Türkler, Turgut Özakman
Simurg Atlantis ELF (ϜϓſϞ), bir alıntı ekledi.
19 May 20:07 · Kitabı okudu

Bandırma Vapuru’ndan Samsun’a ayak basan ilk 18 kişiyle
başlayan tam bağımsız Anadolu hareketine, zaman içinde
tüm Anadolu halkı katıldı. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle ve yorgunluklarını, yılgınlıklarını, bıkkınlıklarını, ümitsizlerini artlarında bırakarak kavgaya girdiler. Aslında onlar yendi, onlar yenildi. Çok sözler edildi onlara dair ve onlar için, zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yoktur denildi.

Şu Çılgın Türkler, Turgut ÖzakmanŞu Çılgın Türkler, Turgut Özakman
Eray Turkoglu, Şu Çılgın Türkler'i inceledi.
15 May 17:42 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mutlaka her evde bulunan ve kalınlığından ötürü asla okunmaya tenezzül edilmemiş değeri bilinmeyen mükemmel bir kitap. Hayatınızda mutlaka bu kitabı görmüş ve isminden dolayı dikkatinizi çekmiştir lütfen sadece dikkatinizi çekmekle kalmayıp sayfa sayısını dikkat almayıp mutlaka başlayın inanın nasıl bittiğini anlamayacaksınız. Kurtuluş savaşını roman tarzında anlatıyor. Anlatılan her şey belgelerle kanıtlanıyor. İki üç sayfada bir ağlamamak için kendinizi zor tutup son sayfalara doğru içinizi çoşkuyla kaplıyor. Kurtuluş savaşımızda ne gibi zorluklardan bir devlet yarattığımızı gözler önüne seriyor ve bilmediğiniz o kadar çok şeyi öğreniyorsunuz ki durumunuzdan utanıyorsunuz. Gelecek nesiller için kaynak niteliğinde muazzam bir şaheser.

Eray Turkoglu, bir alıntı ekledi.
14 May 23:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Efendiler! Hissiyata kapılmayın. Köylerde erkek kalmadı. Bir kadın üç-dört eve bakıyor, aile reisi oldu. Artık kadınlarında seçme ve seçilme haklarını kabul etmek durumundayız."
Biri haykırıdı:
"Feministliğinizi tebrik ederim"
Cevap verdi:
"İnsanlığımı tebrik ediniz."

Şu Çılgın Türkler, Turgut Özakman (Sayfa 520)Şu Çılgın Türkler, Turgut Özakman (Sayfa 520)