Umut kara, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · 7/10 puan

Suç ve Ceza
Zalim olanın yaptıkları sıçramıştır temiz olanın ellerine.Evet,suçlu çoğu zaman mağdur olanın kurbanıdır.Ve yine de çoğu zaman suçlanan ,süçsuz ve masumunların yükünü sırtlanır.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 29 - İndigo)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 29 - İndigo)
mehmet temiz, Cengiz Han'a Küsen Bulut'u inceledi.
 Dün 18:13 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov, bu kitabında, esas olarak daha önce yazdığı ''Gün Olur Asra Bedel'' isimli kitabında bulunan fakat dönemin Sovyet yetkililer tarafından yayınlanmasına izin verilmeyen bölüm olan Abutalip Kuttubayev'in hikayesini anlatıyor.

Kitapta, Kuttubayev'in, Sarı-Özek ovasındaki Boranlı tren istasyonundan Sovyet gizli servis elemanları tarafından alınıp götürüldükten sonra,başına gelen acı olaylar anlatılmaktadır. Yazar, aynı zamanda da bu topraklarda yüz yıllar önce, Cengiz Han zamanında yaşandığı varsayılan efsanevi bir olayı anlatarak, bu olayla, Kuttubayev'in yaşadığı dönem olan Stalin devrinde yaşananlar arasında bir bağ kurmaktadır. Çünkü her ikisinde de devletin veya liderin selameti için bu suçsuz insanlar zarar görmektedir. Ama tüm bunların da sonlanacağı bir yer mutlaka vardır.

Okumak isteyenlere tavsiyem, önce ''Gün Olur Asra Bedel '' i okuyup, sonrasında bu kitabı okumalarıdır. Aksi takdirde kitabın içerdiği anlam tam olarak algılanmayabilinir diye düşünüyorum.
Ben kitabı beğenerek okudum ve okunmasını da kesinlikle tavsiye ediyorum.

Karanfil, bir alıntı ekledi.
Dün 12:45 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Dünyadaki savaşlarda çocuklar ölürken, suçsuz günahsız kişiler katledilirken, evsiz barksız kalırken bunları gören insanların neden sessiz kaldıklarını söylememi ister misiniz? Onlar bu olup bitenlerin oyun olduklarını sanıyorlar.

Fesleğen, Hikmet Anıl ÖztekinFesleğen, Hikmet Anıl Öztekin
Fırat eviz, bir alıntı ekledi.
Dün 00:34

"...gerçi her şeyi açıkça konuşmalı: sinirlerim bozuk olduğundan mı, yeni evimi yadırgadığımdan mı, yoksa yakında geçirdiğim bir üzüntüden mi ne, karanlık basar basmaz yavaşça mistik korku adını verdiğim bir ruh hali gelir üzerime ... son derece iyi, ama zayıf, sinirli kişilerde ara sıra böyle olur; iyiliklerine rağmen üzülmek, öfkelenmek, onları sanki sarhoş eder, bundan zevk alırlar ve mutlaka başkalarına, suçsuz, çoğunlukla da en yakınlarından birine çatarlar. örneğin kadınlar, ortada incir çekirdeğini dolduracak bir sebep yokken kendilerini mutsuz, kırgın hissetmek ihtiyacı duyarlar. pek çok erkek de böyle durumlarda kadınlara benzer, üstelik ruhça zayıf, kadın tabiatlı erkekler de değildir bunlar."

Ezilenler, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiEzilenler, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
İsmail | Stalker, İncir Kuşları'ı inceledi.
17 Mar 20:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

https://www.youtube.com/watch?v=rTst74LXpMs
Eser, 92 yılında Sırpların, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna ve diğer kentlerde yapmış olduğu katliam ve zulmün fotoğrafını ve izlenimlerini yansıtıyor. Srebrenitsa Katliamı da savaşın sonlarına doğru insanlığın bitmiş bir durumunu gösteriyor. Bir tarafta sorumsuz BM bir yandan da ağızlarından zehirli salyalar saçan Sırp ve Çetnik denen yamyamlar... Savaş kanunlarını bile hiçe sayarak gözleri dönmüş bir grup cani, onursuzluklarıyla Boşnaklı masum kadın ve çocukların canlarına kıymışlardır. Kıran kırana çarpışmaktan ziyade, tek amaçları kadınlara tecavüz etmek, çocukları kesmek, parçalamak, yaşlı genç demeden topluca katliamlara başvurmak. Onurlu bir asker gibi davranmaktan ziyade, insandan daha aşağı bir durumla, suçsuz insanlara ölüm kusmak.

Acı, gözyaşı, keder hep masum insanların üzerinde esmiştir. Bir grup para babaları ise bu esintiden beslenmiş ve doymak bilmeyen arzuları daha da kabarmıştır. Açlar, yoksullar günden güne erirken, madalyonun diğer yüzünde ise kirli tezgahlar düzenleniyor. Günümüzde de aynen devam ediyor. Genelde de bu tür oyunlar müslümanlar üzerindedir. Fakat en olmadık hataları yapanlar da yine müslümanlar oluyor. Etnik gruplaşma, mezhepçilik, ayrımlaşma...

Bosna Kasap lakaplı Mladiç'in yargılanıp ceza alması, hayatını kaybetmiş Boşnakları geri döndürmeyecek ama bu durum bile, insanlığın bir nebze dahi olsa umut ışıklarının canlandığı anlamına gelir. Çünkü yaptığı bir suçtu, savaş kanunlarının ihlâl suçu! Bu katliamlar unutulmasın ki insanlık kaybolmasın...

Tuğçe Merve, bir alıntı ekledi.
17 Mar 11:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kolerayı tanımıyorum, ama Madam Rosa’nın söylediği kadar iğrenç bir şey olduğunu sanmam, suçsuz bir hastalıktı o. Bazen kolerayı savunmak bile geliyordu içimden, çünkü o bari yaptıklarından sorumlu değildi, hiçbir zaman seçmemişti kolera olmayı, kendiliğinden başına gelmiş bir şeydi bu.

Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 100)Onca Yoksulluk Varken, Romain Gary (Emile Ajar) (Sayfa 100)
Kitaperest, bir alıntı ekledi.
17 Mar 01:13 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“...; uyku en suçsuz varlıktır, uykusuz insansa en suçlu varlık.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 37 - Can Yayınları)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 37 - Can Yayınları)
merve kılıç, Dava'yı inceledi.
16 Mar 16:35 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir banka memurunun (Josef K.) bir sabah suçsuz yere adına dava açılmasını konu alıyor. Bu dava K.'yı çeşitli yerlere sürükleyip , bir çok insanla tanışmak zorunda bırakıyor.

Arzuhalci, bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:00 · Kitabı okuyor

... Herhalde kanun kitapları insanı sadece suçsuz yere değil, hiçbir şey bilmeden de mahkum eden mahkemelere ait türden kitaplar....

Dava, Franz KafkaDava, Franz Kafka
Memleketsiz, bir alıntı ekledi.
 14 Mar 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her sözü, her sayfası ayrı bir değer.
Öldürülen kendi ölümünden sorumsuz değildir.
Ve soyulan soyguna uğramaktan dolayı suçsuz değildir.
Erdemli kişiler kötülerin icraatlarından dolayı masum sayılmaz
Zalimlerin yaptıkları kötülüklerden dolayı da ak elliler temiz değildir.
Evet, suçu işleyen kimse çoğu kez yaraladığının kurbanıdır.

Ermiş, Halil Cibran (Kültür Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Kültür Yayınları)