Sude profil resmi
3 okur puanı
11 Kas 01:26 tarihinde katıldı.
 • “SAVAŞ BARIŞTIR.
  ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR.
  CAHİLLİK GÜÇTÜR.”


  Nereden başlasam bilmiyorum.1984 bir külttür. Korku ütopyası dediğimiz distopya eserlerin içinde belki de en şiddetlisi, en çarpıcısıdır. İktidar sahiplerinin güç uğruna neler yapabileceğini, insanları her alanda -kendi zihinlerinde bile- nasıl köleleştirebileceklerini yüzümüze vuruyor adeta.
  Özellikle O’Brien ve Winston’ın konuşmaları boyunca her cümleyi iki kez bazen üç kez okudum. Bir distopyayı anlatıyor gibi gözükse de aslında günümüz iktidarlarını ve yalanların içinde sürüklenen halkı tasvir ediyor.1949 yılında basılan bu eser o yıldan bu yana etkileyiciliğinden ve tasvirinden hiçbir şey kaybetmemiş aksine yıllar geçtikçe daha anlamlı hale gelmiş.
  Kitabın en önemli vurgusu “geçmişi yeniden yazmak” bence. ”Geçmişe sahip olan geleceğe de hükmeder.” anlayışı ile hareket ediyor Parti. Beni çok etkileyen ve düşündüren kısımdı burası. Düşünsenize dün bir X ülkesinin düşman olduğu söyleniyor, yarın bir bakıyorsun X ülkesi senin en büyük müttefiğin olmuş. Bu sefer düşmanın Y ülkesi. Aslında günümüz dünya siyasetine çok benzer bir anlayış. Dediğim gibi yıllar önce yazılmasına karşı günümüze de seslenen bir kitap 1984.Herkesin mutlaka okuması gereken hatta okuduktan sonra da üstüne epeyce düşünülmesi gereken bir eser.
3 okur puanı
11 Kas 01:26 tarihinde katıldı.