• Bir kitapta gördüm. Bir nefes için iki kere şükretmek lazımmış. Biri aldığımız nefese, biri de verdiğimiz nefese...
 • “Şükretmek avlanmaktır, nimeti bağlamaktır. Şükür sesini duy­dun mu nimetin çoğalmasına hazırlan. “Tanrı bir kulu sev­di mi sınar, be­lâlara uğratır.” Sabrederse onu seçer, şükrederse de ak­rânı arasında seçkin bir hale getirir onu. Kimi kullar vardır, kahrı yüzünden şükreder­ler Tanrıya; kimi kullar da vardır, lutfu yüzün­den şükrederler Tanrıya; bunların her biri de hayırlıdır; çünkü şükretmek panzehirdir; kahrı lütfa döndürür
 • Sahip olmadığınız şeylere ne kadar çok odaklanırsanız, o kadar çok "yetersizlik" duygusu yaşarsınız. Mutluluğun ve huzurun anahtarı şükretmek.
 • Allah bazen insana hiç ummadığı bir yerden bir kapı aralar, insan hiç beklemediği bu kapıya koşuverir. O kapıya gelip oradan geçmek istediği zaman ise Allah o kapıyı hiç beklenmeyen basit bir sebeple kapatır. Bence bunun altında iki hikmetten biri duruyor:

  1. Ya Allah, kulunun ne kadar sabredeceğini, ne kadar şükredeceğini imtihan ediyor.

  2. Ya da kul artık sebeplere sadece tutunmakla kalmayıp sebepleri gerçek var edici güç olarak görmeye başladığı için Allah ona aslında sebepler olmadan da beklenmedik bir kapını açmaya ve istediği zaman ummadık yerden kapatmaya kadir olduğunu hatırlatıyor.

  Her iki halde şükretmek ve sabretmek gerek. Her halükarda Ona şükürler olsun.
 • Hayat geçiyor. Tüm hayatımızı bir kum saati gibi düşünürsek, doğduğumuz andan itibaren kum saati ters çevrildi ve akmaya devam ediyor.

  Bir şeyleri fark edecek kadar yaşlandığınız zaman ise tüh be diyoruz. Hayatın özeti bu. İş işten geçtikten sonra, olayı fark ediyoruz.

  Mutlu olmanın yolu, senden geçiyor. İster inan, ister inanma. Mutluluk tamamen senin, onu kabul etmen ile ilgili.

  Mutlu olmak için 10 yöntem önerebilirim.

  1 Basit her zaman en iyisidir. Basit şeyler koy çevrene. Karışık olandan uzak dur. Mutlu olmak formüllerle ilgili değil. Basit yaşa ve hayatını kolaylaştır. Japonlar evini çok mobilya ile dolduran insanlar için üzülür ve şöyle derlermiş yazık evini yaşanmaz bir hale getirmiş. Mutlu olmak için dünyanın en zengin adamı olmayı bekleme. Dünyanın en mutlu adamı olmak için önünde hiç bir engel yok unutma...


  2 Tamamen senin bakış açın ile ilgili mutluluk.

  Birisi düştüğünde, iki kişiden biri güler ve ne komik düştü der, diğeri inşallah bir yeri kırılmamıştır yazık der. Hayatı yorumlama tarzın mutluluğu getirir veya götürür. Mutlu olabilmek gemiler, yatlar ve limanlar ile ilgili değildir. Senin bakış açınla ilgilidir.

  3 Mükemmel olmak seni mutsuz eder

  Mükemmel bir hayatın olamaz, istediğin kadar çalış. Mutlaka bir şeyler ters gider. Körü körüne bir şeylerin iyi yönlerini gör demiyorum. Sadece mutluluk ile bağdaştırma bu olanları. Mutlu olamam deme. Ters giden şeyler seni yıkmasın. Kabullen hayat mükemmel değil...

  4 Sabır beklemek değil kabul etmektir.

  Sabretmek, intikam alacağın günü beklemek değildir. Bu olayı kabul edip, yoluna devam etmektir.

  5 Affetmek seni mutlu kılar
  Çoğu kez söylüyorum. Ama kucağında tuttuğun taşlarla özgür olamazsın. Özgür olabilmek için o taşları bırakman gerekiyor. Bu da geçmişi kabul ederek ve affederek mümkündür.

  6 Andan mutluluk duy.
  Anı yaşa ve andan zevk al. Onun tadını çıkar. İnsanlar gelecek ve geçmişte dolaşırken şu anı yaşamayı unuturlar. Bir elma yerken sadece o elmanın tadına konsantre ol muhteşem hissedeceksin.

  7 Bir dal çiçekten mutlu olmak.
  Çocukken anneme çicek toplardım, verdiğim zaman gözlerinin içi gülerdi. Mutlu olmayı maddiyata bağlayabilirsin ya da terfine başka şeylere de öyle. Ama mutlu olmak sevgiyle ilgilidir. Maneviyatla ilgilidir. bunu unutma olsunlarla değil elindekilerle mutlu ol

  8 Şükretmek harikadır.
  Bu sabah uyandığında yine mi iş dediğin an tüm gününü kilitliyorsun. Ama şükrettiğin zaman gün harika geçecektir.

  9 Pozitif düşün pozitif ol
  Yazdığım kadar basit aslında. Zor olan bunu hayata geçirmek. Pozitif düşünmeye başladığın zaman, harika şeylerin kapısını açarsın ve mutlu olmak çok kolay olur...

  10 Başkalarını mutlu edersen kendi mutluluğunu garantilersin.
  Egoist olma başkalarına verebileceğin en güzel hediye mutluluktur. Onları mutlu edersen kendine enerji dönecektir. Mutlu et, Mutlu ol, Mutlu yaşa ve Affetmeyi unutma....
 • Çoğu zaman sahip olduğumuz şeyleri unutuyoruz. Evlerden, arabalardan, yatlardan, katlardan bahsetmiyorum. Sahip olduğumuz ve değerini gerçekte kaybedince anlayacağımız şeylerden bahsediyorum. İnsanlar mutsuz olmak için bahaneler üretiyor. Hepimiz üzgün ve sıkıntılı bir hal içindeyiz. Sebebi ise daha çok istemek (burada bir yanlış anlama olmasın. istemek ile hırs arasındaki ince çizgiden bahsediyoruz) . Karşılaştırma yapmak. Gerçekten bu hayatta çoğu insandan şanslı olduğumuzu unutuyoruz. Şükretmek elinde olana şükredebilmek büyük bir olgunluk göstergesidir. Huzur ve Mutluluk için şükretmek çok önemlidir. 10 maddelik bir liste yaptık. Bir inceleyin. Umuyoruz listenin sonunda bize hak vereceksiniz.